1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Ημέρα Κυριακή και στο Μυστήριο του γάμου ήρθε δίπλα μου ενας καλεσμένος(όπως μου είπε από μακρυά)και με ρώτησε πριν αρχίσουμε ότι θέλει να πεί μόνο τον απόστολο.
Συμφώνησα(που να'ξερα τι θ'ακολουθούσε).
Αρχίζει και φτάνει στο τέλος:
-"Ο δε ανήρ,ινά φοβήται την γυναίκα...
Μείναμε όλοι κάγκελο!Και για επιστέγασμα με ρωτάει:-Έκανα μια μικρή μετατροπή.Καλή δεν ήταν;?
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Σήμερα μπαίνοντας στο Ναό που ψάλλω, είδα μια ενορίτισσα να διαβάζει τον εξάψαλμο και άκουσα τα εξής κατά λέξη:
Δόξα και νυν αλληλούϊα τρις δόξασοι ο Θεός Κύριε ελέησον τρις Δόξα και νυν
Αυτά έβλεπε, αυτά διάβαζε, αυτά έλεγε....:D

Αυτό λετε σεις ....κ.Νίκο....
εμείς είχαμε εναν Ιερέα.....νέος ο καυμένος......δεν ήξερε....
διάβαζε και τα ''κοκκινα'' γράμματα στο ιερατικό του ....
για παράδειγμα:....και λέγει ο Ιερεύς μεγαλοφώνως.....και άλλα τέτοια ....
ευτυχώς μετά λειτουργούσε για αρκετό καιρό σε μία Ι.Μονή.....και έμαθε και τυπικό και απ'όλα.....
 

karandreas lazaros

Π. Λάζαρος καρανδρέας
Σε ναό των Αθηνών όπου έψαλλα πρίν αρκετά χρόνια, ο λειτουργός ιερέας, έκανε δύο φορές την εκφώνηση "και καταξίωσον....", οπότε (για να μην εκθέσω τον Λειτουργό) είπα δύο φορές το "Πάτερ ημών...". Στο τέλος της ακολουθίας με πλησιάζει κάποιος κύριος με ύφος άρχοντος τυπικαρίου και μου κάνει παρατήρηση για το γεγονός, με το ίδιο κι εγώ ύφος του απαντώ, "καλά δεν ξέρετε ότι σήμερα λέγεται δύο φορές το "Πάτερ ημών...;:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μου το διηγήθηκε η μακαρίτισσα η μάνα μου...
Με πήρε αγκαλιά να πάμε στην εκκλησία. Μπαίνοντας άκουσα τις ψαλμωδίες από τον πατέρα μου δεξιά και τον νουνό μου αριστερά, και λέω στη μάνα μου δυνατά!...
« Τα χουλέψουμι;»:D (=Θα χορέψουμε;)
 
  • Like
Reactions: BSP

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μου το διηγήθηκε η μακαρίτισσα η μάνα μου...
Με πήρε αγκαλιά να πάμε στην εκκλησία. Μπαίνοντας άκουσα τις ψαλμωδίες από τον πατέρα μου δεξιά και τον νουνό μου αριστερά, και λέω στη μάνα μου δυνατά!...
« Τα χουλέψουμι;»:D (=Θα χορέψουμε;)

Αυτο ειναι η εκκλησια...χορός κ πανυγηρι πνευματικο και ως μικρο παιδι με αγνη ψυχουλα το καταλαβατε!:) Μπορει να φαινεται απλοικο αυτο που λεω ομως προσεξτε καποιες φορες απο τα αναλογια που ειστε πως προσεγγζουν το ιερο βημα τα μικρα παιδια κ με τι ενδιαφερον κοιταζουν την Αγια Τραπεζα...ποιος ξερει τι βλεπουν με τα ''καθαρα'' τους ματια εκεινη τη στιγμη??
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Γραμμένος Καράνος;75612 said:
Δυο περιστατικά στα οποία πρωταγωνίστησε ο μεγάλος μου γιος (τρεισήμισι χρονών τώρα).

1ο: Πέρσι Μεγάλη Πέμπτη βράδυ στον Ι.Ν. Αγίου Ιωάννου Βοστώνης, όπου ψάλλω. Πάει να αρχίσει ο ιερέας το πρώτο Ευαγγέλιο, λέει "Εκ του κατά Ιωάννην" κτλ., λέμε εμείς "Δόξα σοι, Κύριε, δόξα σοι", αρχίζει ο ιερέας "Είπεν ο Κύριος τοις εαυτού μαθηταίς", οπότε πετάγεται ο Βασιλάκης και μεγάλη τη φωνή άρχεται εις ήχον πλ. α΄ μινορίζοντα: "Ήταν ένας γάιδαρος με μεγάλα αυτιά!!!" Τον παίρνει η πεθερά μου σηκωτό κι όπου φύγει φύγει.:D

αφού τραγούδησε το "ήταν ένας γάιδαρος" πάλι καλά....
ανηψάκι μου στην ίδια ηλικία, ξεφεύγοντας απ' την επιτήρηση της μάνας του, ανέβηκε στον άμβωνα, και "από άμβωνος" ξεκίνησε να τραγουδά γεγονεία τη φωνή-την πάλαι ποτέ επιτυχία της Lady Angi - "Φταίει ο έρωτας για ό,τι μου συμβαίνει":D:D:D:p:eek::eek::eek:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;75641 said:
Μου το διηγήθηκε η μακαρίτισσα η μάνα μου...
Με πήρε αγκαλιά να πάμε στην εκκλησία. Μπαίνοντας άκουσα τις ψαλμωδίες από τον πατέρα μου δεξιά και τον νουνό μου αριστερά, και λέω στη μάνα μου δυνατά!...
« Τα χουλέψουμι;»:D (=Θα χορέψουμε;)


πώς φαίνεται ότι από πολύ μικρός "γλεντούσατε" την Βυζαντινή Μουσική κ. Νίκο...:wink::wink:
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στην ιδιαιτέρα μου πατρίδα (Καρλόβασι) όταν χτυπούσαν πένθιμα οι καμπάνες ενός Ναού, ρωτούσαν ποιός πέθανε; και ο πεθερός μου απαντούσε: Ρωτάτε Ποιός! Γιατί δεν ρωτάτε Ποιά...:D
Η δε μάνα μου, που υπέφερε από αρθροιτικά έλεγε:
Δεν μπορώ να πάω στην κηδεία του!
Ε! Ας μήν έρθει κι αυτός στη δική μου...:D
 

ixadin

Ηχάδιν
Χθές μετέδιδε το ΡΙΚ την λειτουργία που έκανε ο Πάπας σε ένα στάδιο της Λευκωσίας. Ο αφηγητής (σπίκερ) φυσικά ανίδεος με τους τελετουργικούς όρους ορθοδόξων τε και καθολικών βλέποντας τον Πάπα εν πομπή να αποχωρεί μετά το πέρας της Λειτουργίας πατάει την εξής ατάκα

"Και τώρα ξεκινά η εξόδιος ακολουθία του Πάπα!"

:wink:
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Χθές μετέδιδε το ΡΙΚ την λειτουργία που έκανε ο Πάπας σε ένα στάδιο της Λευκωσίας. Ο αφηγητής (σπίκερ) φυσικά ανίδεος με τους τελετουργικούς όρους ορθοδόξων τε και καθολικών βλέποντας τον Πάπα εν πομπή να αποχωρεί μετά το πέρας της Λειτουργίας πατάει την εξής ατάκα

"Και τώρα ξεκινά η εξόδιος ακολουθία του Πάπα!"

:wink:

Ευσεβείς πόθοι!!:wink::wink::D:D:D:p:p
 

paganus

Παλαιόν μέλι
Εωθινά : 11
Αίνοι : 8
Ωδές κανόνα: 8
Ήχοι : 8

όλο μαζί: 11888. Τυχαίο; Δε νομίζω! :D:D:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
όλο μαζί: 11888. Τυχαίο; Δε νομίζω! :D:D:D

Να το δώσεις σε διαφημιστική εταιρεία και τα πνευματικά δικαιώματα ένα ιεροψαλτικό τσιμπούσι με τα 11 εωθινά τα 8 κεκραγάρια, τις 8 καταβασίες και τα 8 πασαπνοάρια... (Ευθυμεί τις; Ψαλλέτω!)
Σε περίπτωση μηδενικού (0) στα πνευματικά δικαιώματα, το τσιμπούσι να γίνει χωρίς τα πασαπνοάρια, ρεφενέ!... όχι για μένα, ... για τη φουκαριάρα τη μάνα μου!:D:D:D
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το παρακάτω δεν διαδραματίζεται στο αναλόγιο, αλλά στην Ωραία Πύλη:

Κατά την Μεγάλη Είσοδο, της πανηγυρικής και αρχιερατικής Θ. Λειτουργίας, ο Μητροπολίτης (έχων μάλιστα την φήμη του αυστηρού) μνημονεύει τους ζώντες. Την στιγμή εκείνη, βλέπει έναν τοπικό βουλευτή να εισέρχεται στο ναό με τη σύζυγό του. Αναφωνεί λοιπόν και το όνομα του βουλευτού
(εννοείται με έμφαση, κοιτώντας τον και με την ανάλογη ελαφριά υπόκλιση, ξέρετε τώρα...). Τότε αντιλαμβάνεται ότι δεν γνωρίζει το όνομα της συζύγου του. Στρέφεται "διακριτικά" προς τους παρατεταγμένους Ιερείς και τους ρωτά με νόημα να του πουν το όνομα της κυρίας. Κανείς δεν θυμάται ή δεν γνωρίζει. Τότε στρέφεται προς τον νεοχειροτονηθέντα και νέο μέλος της τοπικής κοινωνίας Διάκονο, κάνοντάς του το ίδιο νόημα. Ο διάκονος κάτι ψελλίζει προς τον Μητροπολίτη ανοιγοκλείνοντας μόνο τα χείλη του, για να μην ακουστεί. Ο Αρχιερεύς όμως δεν καταλαβαίνει ποιο ακριβώς όνομα προσπαθεί ο διάκονος τόσο διακριτικά να του μεταφέρει. Τελικά, εν μέσω κενών στην ονομαστική αναφορά της Εισόδου (αυτά που εγώ ονομάζω με τον γενικό όρο "ένοχη σιωπή" :p), ολοκληρώθηκε το μέρος αυτό.
Μπαίνοντας μέσα ο Δεσπότης και οι Ιερείς, ο πρώτος άρχιζει να παρατηρεί άπαντες λέγοντας: Μα καλά, ούτε ένας να μην γνωρίζει το όνομα της συζύγου του βουλευτή, παρά μόνο ο Διάκος ο οποίος δεν είναι καν από δω και με κάνατε ρεζίλι;;;
Μετά την κατσάδα, πιάνουν οι Ιερείς τον Διάκονο και του λένε: Μα καλά, πως λένε επιτέλους τη σύζυγο του βουλευτή;
Και ο Διάκος: Που να ξέρω, εγώ κάτι του ψέλλιζα για να μην την πληρώσω όπως όλοι εσείς οι υπόλοιποι... :cool:
 
  • Like
Reactions: BSP

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Κάποιος Ιερέα ...από ένα φτωχό χωριό....δεν είχε χρήματα να αγοράσει λειτουργικά βιβλία ....γιατί τα παλειά είχαν φθαρεί και λείπαν ολόκληρα κομμάτια.....ειδικά στο ιερό Ευαγγέλιο....
Μια και δυό αποφασίζει ο Ιερέας να πάει στον Δεσπότη να του ζητήσει χρήματα να αγοράσει βιβλία ..
Ο Δεσπότης όμως του λέει οτι ...το ''ταμείο είναι μείων... ''
....και τι θα κάνω ....πως θα λειτουργώ;;...απόρησε ο Ιερέας...

''Έχεις την ευχή μου ευλογημένε όταν λείπει κάποιο κομμάτι εσύ να το πηδας και να πας παρακάτω....και γώ θα έχω την πνευματική ευθύνη.....μέχρι να οικονομηθούμε.....''

Έφυγε ο Ιερέας ήσυχος και πήγε στο χωριο του.
Την Κυριακή ήρθε η ώρα του ευαγγελίου......
-"Τω καιρώ εκείνο.....'' χοπ κανεί ενα σάλτο ο παπας και πάει και ενά βήμα μπροστά....
-''μπλα..μπλα..μπλα..."χοπ,χοπ δύο σάλτα και πάει και κανα μετρο μπροστά...(..έλειπε μεγαλύτερο κομμάτι....)
-''μπλα,μπλα,μπλα.....''οπότε σταματά ο παπάς και λέει
-'Αδελφοί μου ανοίκτε λίγο τον διάδρομο ....γιατί λείπει ολόκληρη παραγραφος......και πάω....για ...τριπλούν...
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Επειδή σας βλέπω ''κρύους '' θα σας πω ...μάλλον ...γράψω ένα ανέκδοτο που δεν
περιέχει Ιερείς και Ψαλτάδες...(..ελπίζω οι κ.κ.συντονισταί να μην το θεωρήσουν εκτός θέματος...)

εν συντομία λοιπόν.....Συνεντευξη σε μια εταιρία ...για την κάλυψη μιας θέσεως ανωτέρου στελέχους ....σε 3 νεαρους...
ίδια ερώτηση και για τους τρεις:
-''τι θα θέλατε να πουν στην κηδεία σας για .....εσας...για το πρόσωπό σας ..''
ο πρώτος :
-Οτι ήμουν καλός οικογενειάρχης καλος ανθρωπος ...θα αφήσω δυσαναπλήρωτο κενό ...μπλα...μπλα....τα τετριμένα
ο δεύτερος ποιο γάτα:
-Ότι ημουν στέλεχος σε μια φοβερή εταιρία με τέλεια προιόντα.....και επί των ημερών μου είχε τεραστία άνοδο κτλ.κτλ...

ο δε τρίτος έδωσε την εξής απρόσμενη απάντηση :

-στην κηδεία μου......θα...... ήθελα...να πουν

ρε σεις κοιτάξτε ......ο Παναγιώτης κουνιεται....ζει...ζει
 
  • Like
Reactions: BSP

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το παρακάτω πραγματικό περιστατικό δείχνει τη διαφορά Αθήνας - Θεσσαλονίκης σε θέματα ψαλτικής.

4 φοιτητές-ψάλτες συγκάτοικοι είχαν πάει τη βολτίτσα τους Σάββατο βράδυ. Γύρω στις 4 το πρωί είχαν γυρίσει όλοι στο σπίτι, φέρανε μαζί τους και την "ευθυμία" της βραδιάς. Οπότε αρχίσαν να ψάλλουν τα αργά ανοιξαντάρια. Την άλλη μέρα βρήκαν τοιχοκολλημένο έξω από τη πόρτα τους το παρακάτω:

"Οπωσδήποτε η Βυζαντινή Μουσική είναι η θεία τέχνη του Δαμασκηνού για την εξύμνηση του Θεού (κτλ κτλ, ακολουθεί κείμενο-εγκώμιο προς τη Β.Μ). Αν όμως ξαναψάλετε 4 το πρωί θα φωνάξουμε την αστυνομία"

Σημείωση: Αν γινόταν στην Αθήνα θα νομίζανε ότι λεγανε αμανέδες.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Το παρακάτω πραγματικό περιστατικό δείχνει τη διαφορά Αθήνας - Θεσσαλονίκης σε θέματα ψαλτικής.

4 φοιτητές-ψάλτες συγκάτοικοι είχαν πάει τη βολτίτσα τους Σάββατο βράδυ. Γύρω στις 4 το πρωί είχαν γυρίσει όλοι στο σπίτι, φέρανε μαζί τους και την "ευθυμία" της βραδιάς. Οπότε αρχίσαν να ψάλλουν τα αργά ανοιξαντάρια. Την άλλη μέρα βρήκαν τοιχοκολλημένο έξω από τη πόρτα τους το παρακάτω:

"Οπωσδήποτε η Βυζαντινή Μουσική είναι η θεία τέχνη του Δαμασκηνού για την εξύμνηση του Θεού (κτλ κτλ, ακολουθεί κείμενο-εγκώμιο προς τη Β.Μ). Αν όμως ξαναψάλετε 4 το πρωί θα φωνάξουμε την αστυνομία"

Σημείωση: Αν γινόταν στην Αθήνα θα νομίζανε ότι λεγανε αμανέδες.

.....μα και αυτοι οι ευλογημένοι....ευθυμήσανε και αρχίσαν ....τα ψαλτικά .......
δε πιαναν ένα Ρέμο...κανα Σακη ....εναν Βέρτη .....βρε αδερφέ
.....ντροπή τους......
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
.....μα και αυτοι οι ευλογημένοι....ευθυμήσανε και αρχίσαν ....τα ψαλτικά .......
δε πιαναν ένα Ρέμο...κανα Σακη ....εναν Βέρτη .....βρε αδερφέ
.....ντροπή τους......

Με αυτά τη βρίσκουμε πριν γυρίσουμε σπίτι.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Χτες στη λειτουργία είχα όρεξη για κορώνες και αυτοσχεδιασμούς και παρέσυρα και τον αριστερό. Μετά το τέλος της λειτουργίας μας λέει ο επίτροπος ενθουσιασμένος: "Μπράβο παιδιά! Περάσαμε πολύ ωραία!" :-D :-D :-D

Φοβερή ατάκα για λειτουργία! Να υποθέσω ότι την άλλη Κυριακή θα φωνάζουν όλοι μαζί "Τα περάσαμε όμορφα, όμορφα όμορφα"; (όπως στις εκδρομές του σχολείου) ... :-D :-D :-D
 
Status
Not open for further replies.
Top