1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Τέλος πάντων μετά τις διαγραφές των μηνυμάτων ......
ας πούμε και κανα αστείο να ελαφρύνει ....(..κι αλλο...)..η ατμόσφαιρα..

αρχαριος ψάλτης ..(..κοινώς ψαλτόλυσσα:):D...).....του είπανε πως για να πιασει τον πρώτο ήχο θα έχει στο νού του το νη-πα-πα ....από τον στίχο ...για να μπει στο τροπάριο άνετα...

ιδού τι κατάλαβε αυτός

προσοχή το παρακάτω ηχητικό...(...από μένα.:cool:..).. είναι παράδειγμα προς αποφυγήν:D:confused::eek::D

Καλα τωρα αυτο ειναι πραγματικο??:confused::confused: Μη με παρεξηγησετε αλλα τον συγκεκριμενο αν τον ειχα στο αναλογιο μου κ εκανε αυτο το πραγμα σαν αγελαδα θα εφευγε απο το παραθυρο:D:p:p Εχω ακουσει κ αν εχω ακουσει διαφορα, τετοιο πραγμα ομως οχι!!:D:D:D
 
Κάποτε στην επαρχία επισκέφθηκα ένα μοναστήρι στο οποίο και έψαλα. Στο Χερουβικό είπα το σύντομο του Πέτρου σε ήχο πρώτο. Μετά το πέρας της Λειτουργίας, ο ιερομόναχος και γέροντας του μοναστηριού, με πλησίασε και μου είπε: "Καλά μας τα είπες, αλλά στο χερουβικό ούτε ένα ανανές για απήχημα, ούτε σ'άκουσα να λες όπως πρέπει την πεταστή, το τρομικό, το κούφισμα, το τσάκισμα....Κι αυτό το Τριάδι δικό σου ήτανε; Εκεί πρέπει να το τραβήξεις να το πεις ψηλά!"
Άντε βγάλε άκρη!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
"Καλά μας τα είπες, αλλά στο χερουβικό ούτε ένα ανανές για απήχημα, ούτε σ'άκουσα να λες όπως πρέπει την πεταστή, το τρομικό, το κούφισμα, το τσάκισμα....Κι αυτό το Τριάδι δικό σου ήτανε; Εκεί πρέπει να το τραβήξεις να το πεις ψηλά!"
Άντε βγάλε άκρη!

Το ανανές φλούδα από μπανάνες, η πεταστή μάς πέταξε,
το τρομικό μάς τρόμαξε, το κούφισμα μάς κούφανε,
το τσάκισμα μάς τσάκισε!:D:D:D Κι ο ... φουκαράς (με το ..παρδόν) ... μάς έπρηξε!:mad:
 
Το ανανές φλούδα από μπανάνες, η πεταστή μάς πέταξε,
το τρομικό μάς τρόμαξε, το κούφισμα μάς κούφανε,
το τσάκισμα μάς τσάκισε!:D:D:D Κι ο ... φουκαράς (με το ..παρδόν) ... μάς έπρηξε!:mad:

Και μετά στρεπτού διαστρέψεις!
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
......Γιατί ...πέσαμε ...(..σε απόδωση..)..αδερφια;;;δε βλέπω κίνηση;;;:mad:

...τέλος πάντων θα συνεχίσω εγώ με να ωραίο συμβαν και συννειρμικά ποιος ξέρει μπορει να σας έρθουν:wink:

Στο Κοιμητήριο οπου υπηρετώ ο πρώην νεοκώρος..(..έχει συγχωρεθει..)..
..είχε κανονίσει νωρις το μεσημέρι ....μαζί με τον εργάτη να σκάψουν ενα τάφο για την κηδεία που είχαν στη συνέχεια ....

μια κακή όμως συννενόηση στην ώρα:confused:.......έκανε τον νεοκώρο να πάει μια ώρα αργότερα...:eek:
πράγμα που είχε εξοργίσει τον εργάτη.:mad:...ο..οποίος ..σημειωτέον....κόντεβε να τελειώση την γούβα ...(ήταν όλος χωμένος μέσα ..και δεν φαινόταν...)

Ο νεοκώρος αμέριμνος έστριβε τσιγαρο :cool:.......πλησιάζοντας το μνήμα...

...και μια τραχιά...θυμωμένη φωνή του λέει.....

--ΤΙ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥΡΧΕΣΕ...ΡΕΕΕΕ;;;;:confused::mad::eek::mad:

Περιττο να σας πω ότι από την τρομάρα του ο νεοκώρος :eek::eek::eek:του φύγε καπνός και χαρτάκι από το χέρι ....και αν ζούσε ...ακόμα ...θάτρεχε ...ο καυμένος....
 
  • Like
Reactions: BSP

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
......Γιατί ...πέσαμε ...(..σε απόδωση..)..αδερφια;;;δε βλέπω κίνηση;;;:mad:
...τέλος πάντων θα συνεχίσω εγώ με να ωραίο συμβαν και συννειρμικά ποιος ξέρει μπορει να σας έρθουν:wink:
Στο Κοιμητήριο οπου υπηρετώ ο πρώην νεοκώρος..(..έχει συγχωρεθει..)..
..είχε κανονίσει νωρις το μεσημέρι ....μαζί με τον εργάτη να σκάψουν ενα τάφο για την κηδεία που είχαν στη συνέχεια ....
...και μια τραχιά...θυμωμένη φωνή του λέει.....
--ΤΙ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥΡΧΕΣΕ...ΡΕΕΕΕ;;;;:confused::mad::eek::mad:
Περιττο να σας πω ότι από την τρομάρα του ο νεοκώρος :eek::eek::eek:του φύγε καπνός και χαρτάκι από το χέρι ....και αν ζούσε ...ακόμα ...θάτρεχε ...ο καυμένος....

γκράν-γκινιόλ!:D
Όταν απεβίωσε ο πεθερός μου ήταν 02:00 μετά μεσονύκτιον! Όταν ξημέρωσε έτρεχα και δεν με έφταναν... Η σύζυγος τού ... πατέρα μου:D με συμβούλεψε να πάω στο Κοιμητήριο να φροντίσω για τον τόπο της ... ταφής!
Πήγα ταυτόχρονα με τον εργάτη του Δήμου που μόλις με είδε έβαλε τις φωνές!
Τί είν' αυτά; Μι ειδοποίησαν την τιλιφταία στιγμή! Παράτ'σα άλλ' δ'λειά για νά 'ρθου 'δώ!
Απάντησα: Ξέρ'ς κανένα π' να ειδουποιεί πότι θα πιθάν';
Βγάζω ένα χαρτονόμισμα και παίρνοντάς το, μου είπε:
Ιγώ είμι ιντάξ' τώρα! Πές ιμ (=πές μου) πού θέλ'ς να στουν ανοίξου!:D:D:D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Παραμονη του Αγ. Κων/νου και Αγ. Ελενης,με εχουν καλεσει,μαζι μἐνα φιλο και συναδελφο να ψαλουμε στον πανηγυριζοντα Ναο,ο οποιος ηταν νεοκτιστος και θα τελουνταν ακολουθιες για πρωτη φορα, σε ενα γειτονικο χωριο.Θα χοροστατουσε και ο οικειος Μητροπολιτης μας.
Ξεκινησαμε τον Εσπερινο...ολα καλα κυλησαν....καποια στγμη,ηρθε και η ωρα του θειου κηρυγματος!....
Καποια στιγμη λοιπον,αναφερει ο Σεβασμιοτατος κατα την ομιλια του,πως ο καινουριος Ναος ειναι πολυ ομορφα κτισμενος......επαινεσε και τους κατοικους του χωριου για την πολυπληθη παρουσια του και διαφορα αλλα....Ταυτοχρονα γυριζω στον φιλο και του λεω:
-''Ρε Μπαμπη,μετα τον εσπερινο και την αυριανη Θ. Λειτουργια,να βαζαμε κανενα ψητο και απο κοντα κανενα μουζουκακι,ε;...''
Και ο φιλος:
''Για φαντασου,μια χαρα θα ηταν...''
Τοτε γυριζω να ακουσω την συνεχεια του κηρυγματος και ακουω το εξης:
-''Μπλα μπλα....και θα παρακαλουσα ομως να κρατησετε το πανηγυρι θρησκευτικο!....Να μην καταφθανουν διαφοροι μικροπωλητες και να πουλανε πραγματα....να μην ψηνουν αρνια και κοντοσουβλια,αλλα ουτε και τα λαἰ'κα ασματα να δινουν και να παιρνουν απ ἐξω απο τον Ναο!....''
Γυριζει ο φιλος λοιπον,αφου εχω μεινει ψιλοκαγκελο:
-''Ρε συ,βουλωμενο γραμμα διαβαζει, ή σε ακουσε που το ειπες νωριτερα;;...''
Και εγω αμηχανος:
-''Δεν...δεν ξερω ρε Μπαμπη...τι να πω;....Μπορει να μας παρακολουθει!!...."':eek:
Αυτο θα πει.... Big Brother!!!.....:wink::D:D
 
Last edited:
Πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων κάποιοι ευσεβείς Δάσκαλοι συνηθίζουν να φέρνουν τα Δημοτικάκια στο Ναό για να Εκκλησιαστούν....
Μέσα στην Εκκλησία γίνεται το αδιαχώρητο και από φασαρία άλλο πράμα...
Μια φορά λοιπόν θυμάμαι το εξής γεγονός:
Την ώρα του "Πάτερ ημών..." τα εμψυχώνω: "όλοι μαζί παιδιά..." και αρχίζουμε κυματοειδώς: "Πάτερ ημών, ο εν τοις ουρανοίς.......... αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού----και χωρίς να προλάβω, συνεχίζουν----: "Δι ευχών των Αγίων Πατέρων Ημών, Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός, ελέησον και σώσον ημάς. Αμήν! ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑ!
( συνηθισμένα από την πρωινή προσευχή του σχολείου )

Έγινε χαμμμόοοος

Και εμείς πάντα αυτό παθαίνουμε
 
χθες παρευρισκόμενος οικογενειακώς σε κάτι γεννέθλια παιδιών , η κουβέντα στράφηκε για τα παιδιά και την ανατροφή τους . οπότε κάποια στιγμή - πως μου ήρθε στον "ειρμό "της κουβέντας - αναφέρω ένα χωρίο από Σοφία Σειράχ " τέκνα σοι εστι ; παίδευσον αυτά και κάμψον εκ νεότητος τον τράχηλον αυτών"
......και απαντάει μία από τις μαμάδες
- καλά ! πες αυτή τη Σοφία , ας είχε τα δικά μου παιδιά και τα λέγαμε ....
φυσικά δεν το κατάλαβε κανείς , μόνο εγώ δαγκώθηκα ....
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
από Αραβία (Σειράχ) θα ήταν μάλλον αυτή η Σοφία και θα έιχε ήσυχα παιδιά!
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
χθες παρευρισκόμενος οικογενειακώς σε κάτι γεννέθλια παιδιών , η κουβέντα στράφηκε για τα παιδιά και την ανατροφή τους . οπότε κάποια στιγμή - πως μου ήρθε στον "ειρμό "της κουβέντας - αναφέρω ένα χωρίο από Σοφία Σειράχ " τέκνα σοι εστι ; παίδευσον αυτά και κάμψον εκ νεότητος τον τράχηλον αυτών"
......και απαντάει μία από τις μαμάδες
- καλά ! πες αυτή τη Σοφία , ας είχε τα δικά μου παιδιά και τα λέγαμε ....
φυσικά δεν το κατάλαβε κανείς , μόνο εγώ δαγκώθηκα ....


.....Αυτό είναι σχετικό...με το παρακάτω.:wink:...οταν μια .......αγαθή.:wink::wink:.....ψυχή

....απαντά στην εκφώνηση του Ιερέα.....:eek:

''ΣΟΦΙΑΑΑΑ ...ΟΟΟΟΡΘΗΗΗΗΗΗ....''

...και η εν λόγω Σοφία :D::''....όρθια είμαι παπουλη....'':(:(
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Δε ξέρω αν το έχω ξαναγραψει.....
Ήταν δύο αδερφια ...αγόρι -κορίτσι....γύρω στα 54-55
το δε αγόρι αριστερος ψάλτης και κάθε Κυριακή λάμβανε θέση στο αναλόγιο του και από κάτω και δίπλα η αδελφούλα του ......πιάνανε και την ψιλοκουβέντα καπου -κάπου....
Ήρθε η ώρα του αποστολικού αναγνώσματος .....και ξεκινά ο Κώστας (ο αδελφός ) με στόμφο :cool: ....αφού είπε το προκείμενο ......την απαγγελία ......

-ΑΑΔΕΛΦΟΙΟΙΟΙΟΙ......

Η αδελφή του αφηρημένη....:

-ΕΛΑ :rolleyes:....ΚΩΣΤΑ ΜΟΥ.......ΕΔΩ ΕΊΜΑΙ....:(:eek:

Και ο Κώστας.....

-ΠΑΨΕ ΚΑΛΕ :eek:......ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΛΕΩ..... :eek:
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μεγάλο θέμα στην ψαλτική κοινότητα είναι οι αδιακρισίες των περιστασιακών "βοηθών"... Ξέρετε, του στυλ ότι έρχεται μια φορά κάποιος και, με το πρόσχημα "να βοηθήσω...", τα λέει όλα με το έτσι θέλω! Θα μου πείτε, εσύ φταις που δεν του τα... ψέλνεις! Ε, συνάδελφοι, προτιμώ να του δώσω κάτι παραπάνω και να τον αφήσω να ξεθυμάνει, παρά να μιλήσω και να γίνει κανα επεισόδιο στο ψαλτήρι εν ώρα ακολουθίας. Άλλωστε αυτές οι περιπτώσεις είναι εξαίρεση κι όπως έλεγε κι ένας αγιορείτης "δεν θα πάθει τίποτα η τέχνη μας αν δώσεις ένα κομμάτι σε κάποιον άλλον". Χρειάζεται διάκριση βέβαια, αν είναι φάλτσος του δίνεις τα εύκολα.

Εν προκειμένω τώρα: σήμερα λοιπόν μου είχε έρθει ένας ιερέας σε στυλ "λυρικό" ας πούμε -όχι το στυλ μου επομένως- κι επειδή έρχεται μια στο τόσο, τον έχω μάθει και του δίνω κάποια κομμάτια να χαρεί κι αυτός, εμείς τον σεβόμαστε φυσικά κι όλα καλά όλα ωραία. Έλα όμως που σήμερα μου ήρθε πριν το Άξιόν εστί... Βλέποντας λοιπόν ότι δεν είχε και πολλά περιθώρια, την ώρα που πάει να πει ο αριστερός το "Σε υμνούμεν" μου λέει: "Να το πω εγώ;" Εγώ έκανα νόημα απέναντι, αλλά δεν με πήραν είδηση. Το Άξιόν εστί μετά πήγε χορωδιακό, οπότε ο "βοηθός" ξέμεινε...
Έλα όμως που δεν υπολόγισα κάτι: Αγίων Πάντων σήμερα = πλ. δ'. Την ώρα που πάει λοιπόν ν' αρχίσει ο αριστερός το κοινωνικό, ο "βοηθός" ιερεύς (ίσως επηρεασμένος κι από το Άξιόν Εστί το Βόλτου που είπαμε...) μου τραβάει το μικρόφωνο, διακόπτει τον αριστερό κι αρχίζει με πιο δυνατή φωνή το.... (μαντέψτε!!) "Πού πορευθώ!!!" :eek::eek::eek: Τον αφήσαμε να τελειώσει, άρχισε μετά ο αριστερός το κοινωνικό κι όλα καλά όλα ωραία, δε βαριέσαι...

Στο τέλος σχολιάζαμε το γεγονός με τον καλό φίλο Δημήτρη Κοντογιώργη, που με είχε επισκεφθεί σήμερα και ψάλαμε μαζί και μου είπε: "Αυτό δεν είναι τίποτα" και μου διηγήθηκε την... top αδιακρισία: "Εμένα μου είχε έρθει μια φορά κάποιος που δεν έψελνε μεν καλά, αλλά του άρεσαν τα σόλα. Αρχίζω χερουβικό, από κοντά κι αυτός. Φτάνω στο Τριάδι. Σταματάω, παίρνω αναπνοή για να το αρχίσω και πριν προλάβω... αρχίζει να το σολάρει αυτός μόνος του!!!":eek::eek::eek::eek::eek::eek:
Νομίζω ότι είναι το κορυφαίο που έχει γίνει... Αν ωστόσο κάποιος έχει κάτι καλύτερο, μετά χαράς να το ακούσουμε!
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Φετος μου ψιλοπαραπονεθηκε μια κυρια, η οποια βοηθα ενιοτε σε αναγνωσματα ελλειψη ψαλτων, επειδη δεν της εδωσα να ψαλλει τη Μ. Πεμπτη...:eek::eek: Τη κοιταξα αρχικα με απορια :confused::confused: κ επειτα της εξηγησα ποσο δυσκολα ειναι ολα αυτα που ψαλλουμε και ποσο διαβασμα χρειαζεται! Και σε τελικη αναλυση ψαλλουμε οχι για να ακουσουμε τη φωνη μας, ασχετα απο το πως τα λεμε, αλλα με επιγνωση της δυσκολιας που εχει η ψαλτικη και με την ευχη οτι θα αποδωσουμε τους υμνους σωστα.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Eνα παρομοιο περιστατικο,ειχε λαβει χωρα πριν πολλα χρονια στον πανυγηριζοντα Ι. Ν. Αγ. Τριαδος Σκαλας Λακωνιας,οπου ειχαμε καλεστει να ψαλλουμε,ο νυν εφημ. Βλαχιωτη Λακωνιας π. Βασιλειος Καπερωνης και εγω διπλα του.Αριστερα,ηταν ο ψαλτης του Ναου.
Μπηκαμε στη Λειτουργια,ολα καλα...και φτανουμε στο Δυναμις Οσοι εις Χριστον.
Ξεκιναει το Δυναμις του Πριγγου ο π. Βασιλειος....λεει την φραση Οσοι εις Χριστον και περιμενει λιγο,κοιταζοντας τον αριστερο,μηπως συνεχισει το Εβαπτισθειτε,αλλα....που αυτος!!....(Μαλλον καπου ταξιδευε):rolleyes: Τελειωνει λοιπον τη φραση και ετοιμαζεται να αρχισει την πιο μελισματικη φραση του μελους,Χριστον ενεδυσασθε....Παιρνει μεγαλη αναπνοηηηηη καιαιαιαι.....Να σου πεταγεται σαν το ελατηριο ο αριστερος και με μια αγριοφωναρα:...Χριστοοοοον!!!!....:eek:
Και ο π. Βασιλειος:''Φτου σου να παρει!!!....Τωρα βρηκες να πεταχτεις;...'':D:D

Υποψην,αυτο ειχε συμβει δυο συνεχομενες χρονιες!!....:eek::D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Φετος μου ψιλοπαραπονεθηκε μια κυρια, η οποια βοηθα ενιοτε σε αναγνωσματα ελλειψη ψαλτων, επειδη δεν της εδωσα να ψαλλει τη Μ. Πεμπτη...:eek::eek: Τη κοιταξα αρχικα με απορια :confused::confused: κ επειτα της εξηγησα ποσο δυσκολα ειναι ολα αυτα που ψαλλουμε και ποσο διαβασμα χρειαζεται! Και σε τελικη αναλυση ψαλλουμε οχι για να ακουσουμε τη φωνη μας, ασχετα απο το πως τα λεμε, αλλα με επιγνωση της δυσκολιας που εχει η ψαλτικη και με την ευχη οτι θα αποδωσουμε τους υμνους σωστα.
E,αν τα ψιλοκαταφερνει στο ψαλειν,γιατι δεν της εδωσες κανενα κομματι;....:wink:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σήμερα μπαίνοντας στο Ναό που ψάλλω, είδα μια ενορίτισσα να διαβάζει τον εξάψαλμο και άκουσα τα εξής κατά λέξη:
Δόξα και νυν αλληλούϊα τρις δόξασοι ο Θεός Κύριε ελέησον τρις Δόξα και νυν
Αυτά έβλεπε, αυτά διάβαζε, αυτά έλεγε....:D
 

π. Ρωμανός Καράνος

Παλαιό Μέλος
Δυο περιστατικά στα οποία πρωταγωνίστησε ο μεγάλος μου γιος (τρεισήμισι χρονών τώρα).

1ο: Πέρσι Μεγάλη Πέμπτη βράδυ στον Ι.Ν. Αγίου Ιωάννου Βοστώνης, όπου ψάλλω. Πάει να αρχίσει ο ιερέας το πρώτο Ευαγγέλιο, λέει "Εκ του κατά Ιωάννην" κτλ., λέμε εμείς "Δόξα σοι, Κύριε, δόξα σοι", αρχίζει ο ιερέας "Είπεν ο Κύριος τοις εαυτού μαθηταίς", οπότε πετάγεται ο Βασιλάκης και μεγάλη τη φωνή άρχεται εις ήχον πλ. α΄ μινορίζοντα: "Ήταν ένας γάιδαρος με μεγάλα αυτιά!!!" Τον παίρνει η πεθερά μου σηκωτό κι όπου φύγει φύγει.:D

2ο: Την περασμένη Κυριακή βλέπει τον Δικέφαλο Αετό στο πάτωμα του ναού και σχολιάζει: "Όλοι είναι ΠΑΟΚ εδώ μέσα.":D
 
Status
Not open for further replies.
Top