1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

geokris

Νέο μέλος
Μετὰ τὴν συμφωνίαν μετὰ τῶν ἄνωθι περὶ ἐπαρκείας τῶν ψαλλομένων ἐν τῇ παννυχίδι καὶ ἅμα τῇ νοσταλγικῇ ὑπενθυμίσει ὅτι ὁ παπα-Κώστας ὁ πνευματικός -καλή του ὥρα- μᾶς ἐδίδαξε πῶς νὰ κρατοῦμε τὴν ἀκολουθία ἕως τὰς τρεῖς, ἀλλὰ τὴν ἀπόκρουσιν τῶν κατ᾿ ἔτος εἰσβολέων πρὸ τοῦ «Δεῦτε λάβετε φῶς», ἀκολουθοῦν διηγήσεις τινες περὶ συμβάντων, λαβόντων χώραν μακρὸν πρὸ τοῦ νὰ μεταβῇ ἀκουσίως ἡ προσφυγική μου οἰκογένεια ἀπὸ Μικρασίας εἰς Αἴγιον, ὅπως μοῦ εἶχε διηγηθῆ ὁ μακαρίτης Κώστας Τασόπουλος, πρῶτος μουσικοδιδάσκαλός μου:

Μεγάλη Παρασκευή, μεσούσης τῆς περιφορᾶς τοῦ Ἐπιταφίου, εἰς ἐνορίαν Εἰσοδίων, ἡ χήρα τοῦ Μπιρμπίλη βαστάζουσα λαμπάδαν ἀνημμένην ἐβάδιζεν κύφουσα, ὠθοῦσα καὶ ὠθουμένη ὑπὸ τοῦ πλήθους, πλησίον τοῦ κουβουκλίου, καθὼς εἰσέτι συνηθίζουν αἱ γραῖαι· αἴφνης καὶ ἀναποφεύκτως, πυροῦται φλογηδὸν καὶ αὐτὸ τὸ ράσον τοῦ ψάλτου, ὅστις ψάλλων τότε τὴν γ´ Στάσιν τῶν Ἐγκωμίων (ἧχος γ´. Αἱ γενεαὶ πᾶσαι), μὴ αἰφνιδιαζόμενος συνεχίζει μεγαλοφώνως καὶ προσομοίως: «Μ᾿ ἔκαψες Μπιρμπίλω, τραβήξου παραπίσω, καὶ τὸ κερί σου σβῆσ᾿ το!».

Μέγα Σάββατον, ἔναρξις παννυχίδος ἀκολουθίας Ἀναστάσεως, εἰς τὸν Μητροπολιτικὸν Ναὸν Φανερωμένης: κάτωθεν τοῦ δεξιοῦ ἀναλογίου, ὁ εὐπατρίδης Ἀθανάσιος Φαραζουλῆς, ἀδελφὸς θαρρῶ τοῦ ἱεροκήρυκος Διονυσίου Φαραζουλῆ, συνιδρυτοῦ τῆς «Ζωῆς», προσελθὼν μὲν ἀφ᾿ ἑσπέρας εἰς τὸν ναόν, κεκοπιακὼς δὲ λόγῳ πληθύος πρωινῶν ἐργασιῶν, ἤτοι προετοιμασίας ἀνθρακιᾶς ὀβελίου, περιέλιξιν κρεωτεμαχίων (κοκορέτσι) κλπ, ἔρεγχε, ἀπολαμβάνων ὕπνον ἑλαφρόν, μὴ ἀντιλαμβανόμενος τὸν τεθέντα «Εὐλογητόν». Ὁπότε ὁ τότε πρωτοψάλτης, ἐκκινεῖ εἰς ἦχον πλ. β´ τὸν Κανόνα, τροποποιῶν ὁμοιοκαταλήκτως τὸν εἱρμόν: «Κύματι θαλάσσης, κοιμᾶται κι ὁ Θανάσης ὁ Φαραζουλῆς»... προσφέρων γέλωτας ἀφειδῶς τῷ ἐκκλησιάσματι, μειδιῶντος δὲ καὶ αὐτοῦ τοῦ συμπαθοῦς γέροντος, ἐξύπνου πλέον γενομένου ἐπὶ τῇ θυμηδίᾳ.

Κυριακὴ Πάσχα, κατὰ τὴν ἐνθουσιώδην ἐκφώνησιν τοῦ Κατηχητικοῦ Λόγου ὑπό τινος μοραΐτου πρεσβυτέρου πρεσβύοπος: «Ἀνέστη Χριστὸς καὶ πεdακόshοι δαίμονες»...

Καὶ μιὰ Πασχαλινὴ ἀθιβολή ἐκ τοῦ σχετικοῦ ἀφιερώματος στὸ ζωηφόρον Πάσχα!

Τέλος πάντω, σήμερο ποὖναι τσῆ Χρυσαφίτισσας, πολιούχου Μονεμβασίας, δεῖτε καὶ τοῦτο ποὔχω φκιάσει κι ἀκόμη μερεμετίζω.

Καὶ πάλιν ἐρῶ, Χαίρετε!
«ἀλλήλους περιπτυξώμεθα... καὶ τοῖς μισοῦσιν ἡμᾶς συγχωρήσωμεν πάντα τῇ Ἀναστάσει»

Ν.Μ.
ἄμισθος ἱεροψάλτης τοῦ Προφήτου Ἐλισσαίου
(δὲν ὑπάρχει κι ἄλλος...)

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

ΑΔΕΛΦΕ Ο ΥΠΟ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ GEOKRIS ( ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ο ΚΡΗΣ) ΥΠΟΚΡΥΠΤΟΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΣ ΣΟΥ ΕΜΙΣΘΟΣ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣΤΟΥ Ι.ΝΑΟΥ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ.

ΩΡΑΙΑ Η " ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΙΟΣ" ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ
ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑ SMS TΑ ΕΞ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ.

ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ
 

tb---

τσοπάνης
Σε μια χαρμόσυνη αναστάσιμη κουβέντα με τους ιερείς ενό ναού, λέω κάποια στιγμή χαριτολογώντας.

- Πατέρες λέω την επόμενη φορά που θα σας επισκευτώ να φέρω μαζί και το βοήθημα μου για να ειναι και πιο όμορφο το άκουσμα ...

- Τί βοήθημα ? μου λένε

- Ε, κάτι διακριτικό απαντώ ----->http://www.fender.com/products/search.php?partno=0190668700


με κοιτάξανε κάπως περίεργα, αλλά δεν είπαν τίποτα..

Υ.Γ. Σε εκείνο το ναό χρησιμοποιήται ηλεκτρονικός ισοκράτης κατα κόρον απο το δεξιο αναλόγιο~
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Στο χωριό φίλου, κατά τους Αίνους του Όρθρου του Μ. Σαββάτου (Μ. Παρασκευή εσπέρας), ο (παππούς) ψάλτης του χωριού, στο Α' Στιχηρό, αντί για "σαββατισμόν αιώνιον" ..... "σοβατισμόν αιώνιον" ... :D
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Σε μια χαρμόσυνη αναστάσιμη κουβέντα με τους ιερείς ενό ναού, λέω κάποια στιγμή χαριτολογώντας.

- Πατέρες λέω την επόμενη φορά που θα σας επισκευτώ να φέρω μαζί και το βοήθημα μου για να ειναι και πιο όμορφο το άκουσμα ...

- Τί βοήθημα ? μου λένε

- Ε, κάτι διακριτικό απαντώ ----->http://www.fender.com/products/search.php?partno=0190668700


με κοιτάξανε κάπως περίεργα, αλλά δεν είπαν τίποτα..

Υ.Γ. Σε εκείνο το ναό χρησιμοποιήται ηλεκτρονικός ισοκράτης κατα κόρον απο το δεξιο αναλόγιο~


Μια που θα μπεις στον κόπο, σου προτείνω κάτι πιο επαγγελματικό και ολοκληρωμένο...
Drums.jpg
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
(έχει ακουστεί και αυτό...)

Φυλάξας τα σήμαντρα ... ζώα (!!!) Χριστέ...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Και αυτό "Αινέσωμεν ΔΙΑΒΗΤΙΚΩΣ τω Κυρίω" (αντί Δαβιτικώς)

(Ηλικιωμένος κύριος με τον οποίο συν-ψάλλαμε έναν εσπερινό στην Αγ. Ειρήνη Γαλατσίου. Στέφανε Σουλδάτε δε μπορεί να μη φαντάζεσαι κάποιον)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ρε το Σταύρο...
Κρατάει και τον συνεπτυγμένο ρυθμό αυτό το βοήθημα;

Μια που θα μπεις στον κόπο, σου προτείνω κάτι πιο επαγγελματικό και ολοκληρωμένο...
 

isdekal

Νέο μέλος
Τάχυνον ο οικτίρμων, και σπεύσον ως ελεήμων, εις την βοήθειαν ημών, ότι δύνασαι βουλομένος.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ρε το Σταύρο...
Κρατάει και τον συνεπτυγμένο ρυθμό αυτό το βοήθημα;

Ό,τι θες κάνει, και το βγάζεις και στην παρέλαση στις 25/3 άμα θες :)
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Και αυτό "Αινέσωμεν ΔΙΑΒΗΤΙΚΩΣ τω Κυρίω" (αντί Δαβιτικώς)

(Ηλικιωμένος κύριος με τον οποίο συν-ψάλλαμε έναν εσπερινό στην Αγ. Ειρήνη Γαλατσίου. Στέφανε Σουλδάτε δε μπορεί να μη φαντάζεσαι κάποιον)

Ελπίζω να μην εννοείς τον πατέρα μου. Μουσική μπορεί να μην ξέρει, αλλά δεν τον έχω ακούσει ποτέ να κάνει λάθος σε λόγια.

Κάπου αλλού πάει όμως το μυαλό μου. Υποθέτω ότι πρόκειται για μεγάλο μελωδό και άρχοντα ισοκράτη... :D:D:D
 

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Σήμερα είχα μάθημα με μερικά μικρά παιδιά που μαθαίνουν βυζαντινή μουσική.

Κάναμε μάθημε το κέντημα.

η μία είπε...

"Αυτό λέγεται κέντημα"

Και η άλλη είπε

"ποιος το κέντησε;"

xaxaxaxa

Και οι ψάλτες έχουν χιούμορ.

Ιωάννης
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Σε κάποιο ναό της περιοχής μου ....(...και μη ψαξετε εσείς:wink: ....οι ...περίεργοι ...λέω .......σε ποιον!!!!.... :wink:γιατί περιλαμβάνει όλη την Αργοναυπλία ...και περίχωρα....)...
ο..πρωτοψάλτης αγαπούσε τις εκδόσεις του Λ.Πετρίδη...(...ολίγον τι ογκώδεις......όσο πατάει.......ο ...ελέφαντας.....:eek:)
...έτσι τον είχαν συνηθίσει ο κόσμος και οι επιτρόποι που πηγαίναν και από το πρωί να βλέπουν το ταλαίπωρο τον ψάλτη να κουβαλαει στην κυριολεξία όλα αυτά τα βιβλία κάθε φορά....(..γιατί εκτός του όρθρου και της Θ.Λ....είχε βγάλει και καμμιά πεντακοσαριά φωτοτυπίες....από άλλα ......:eek::eek:).
.....ταλαιπωρία:(:(......σχέτη.....
Μια Κυριακή είχαν... Δεσπότη και ο ψάλτης είχε ήδη αργήσει......
ο Παπάς πήγαινε....ερχόταν ...με αγωνία....:(
οι επιτρόποι.....συνέπασχαν.......:mad:
-Άργησε ο Μιμης.......Άργησε.....πω πω.....:eek:
μόνο ένας επίτροπος ....(ολίγον τι βραδύγλωσσος....κεκές....δηλαδή...)..ήταν χαλαρός....:cool:και πετάει την παρακάτω ατάκα που ....χαλάρωσε και τους υπόλοιπους και λύθηκαν όλοι μαζί στα γέλια....:wink:

--εεε!! ....ρρρρ εεε....παιαιαιαιδιά....μμμμη....κάνετε έτσι...(...εδώ το πλάκωσε...εβαλε και δευτέρα...:D)....θθθθθθθα.....έρθει......
....μμμμμμέχρι....να περάσει ...το.....φφφφφφορρρτηγό να φορτώσει....τα βιβλία........:eek::eek:
...υπομονή.....
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Διασκευες που εχουν ακουστει...:p:p:p:D:D:D
''Ω γλυκητάτης μου φωνής...''
''Και τοις άθλοις καταστρέφονται μάρτυρες...''
:p:p:p:D:D:D:D:D
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Τέλος πάντων μετά τις διαγραφές των μηνυμάτων ......
ας πούμε και κανα αστείο να ελαφρύνει ....(..κι αλλο...)..η ατμόσφαιρα..

αρχαριος ψάλτης ..(..κοινώς ψαλτόλυσσα:):D...).....του είπανε πως για να πιασει τον πρώτο ήχο θα έχει στο νού του το νη-πα-πα ....από τον στίχο ...για να μπει στο τροπάριο άνετα...

ιδού τι κατάλαβε αυτός

προσοχή το παρακάτω ηχητικό...(...από μένα.:cool:..).. είναι παράδειγμα προς αποφυγήν:D:confused::eek::D
 

Attachments

  • νη-πα-πα.mp3
    368.2 KB · Views: 139

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Κάποιος ιερεύς της περιοχής μου αφού ετέλεσε το τρισάγιο στον τεθνεώτα,περίμενε τον οβολό απο την γριούλα.Αφού τον έλαβε μάλλον δεν έμεινε ικανοποιημένος απ'το ποσό και είπε:
-Μόνο αυτά;
-Λίγα είναι πάτερ;
-Βέβαια.Αν στείλεις τηλεγράφημα στην Αυστραλία θα δώσεις παραπάνω.Εγώ για να στείλω το τηλεγράφημα στον ουρανό πόσο πρέπει να πάρω
-...
Δεν γνωρίζω την συνέχεια.!!!????
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Εξαίρετο παράδειγμα νηπαπαδικού μέλους.

Τέλος πάντων μετά τις διαγραφές των μηνυμάτων ......
ας πούμε και κανα αστείο να ελαφρύνει ....(..κι αλλο...)..η ατμόσφαιρα..

αρχαριος ψάλτης ..(..κοινώς ψαλτόλυσσα:):D...).....του είπανε πως για να πιασει τον πρώτο ήχο θα έχει στο νού του το νη-πα-πα ....από τον στίχο ...για να μπει στο τροπάριο άνετα...

ιδού τι κατάλαβε αυτός

προσοχή το παρακάτω ηχητικό...(...από μένα.:cool:..).. είναι παράδειγμα προς αποφυγήν:D:confused::eek::D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
παναγιωτης;74388 said:
ας πούμε και κανα αστείο να ελαφρύνει ....(..κι αλλο...)..η ατμόσφαιρα..
αρχαριος ψάλτης ..(..κοινώς ψαλτόλυσσα:):D...).....του είπανε πως για να πιασει τον πρώτο ήχο θα έχει στο νού του το νη-πα-πα ....από τον στίχο ...για να μπει στο τροπάριο άνετα...
ιδού τι κατάλαβε αυτός
προσοχή το παρακάτω ηχητικό...(...από μένα.:cool:..).. είναι παράδειγμα προς αποφυγήν:D:confused::eek::D

Και μια που τό 'φερε η κουβέντα για ψαλτόλυσσα, στις αρχές της 10ετίας του '60, έδωσα κατατακτήριες εξετάσεις στο ωδείο Αθηνών εν τη προσπαθεία μου να επισημοποιήσω με ένα ... χαρτί τις γνώσεις που είχα πάρει απ' τον κυρ-Μαθιό τον Ανδρέου. Παρένθεση: (εξεταστές οι μακαρίτες Μαργαζιώτης - Περιστέρης, που αφού έψαλα το κεκραγάριο του τρίτου ήχου ολόσωστα, με ρώτησαν σε ποιό γένος ανήκει ο τρίτος.... έπαθα μπλακάουτ:D:D και δεν ... απάντησα! Και επειδή με ρίξανε στο 2ο έτος να παβουγαδίζω με τους αρχάριους την ... κοπάνησα. Όχι θα κάτσω να σκάσω:D!) Κλείνει η παρένθεση!:mad:
Μεταξύ των εξεταζομένων ήταν και άμουσοι (πρακτικοί) τους οποίους άκουγαν μην είναι κανείς φάλτσος!
Και κάποιος απ' αυτούς είπε μετά την εξέτασή του στο ... απολυτίκιο της ενορίας του... που δεν το κατάφερε και τόσο καλά, αλλά φωνούλα καλή!
Έπρεπε να με βάλουν να πω .... Κασσιανή!!!!:D:D:D
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top