1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το πρόγραμμα λογισμικού «JuLiA» της εταιρίας Adaptive Semantics, χάρη σε ένα αλγόριθμο μάθησης που διαθέτει, μπορεί να αναγνωρίζει τα υβριστικά σχόλια και να καταλαβαίνει πότε μια on line συζήτηση «φουντώνει» και ξεφεύγει επικίνδυνα από τα όρια του διαλόγου. Μπορεί ακόμα και να παρέμβει για να κόψει ή να βάλει σε καραντίνα τέτοια εμπρηστικά σχόλια που ξεπερνούν ένα προκαθορισμένο όριο. Ήδη το πρόγραμμα βελτιώνεται από τους σχεδιαστές του, ώστε να είναι σε θέση να καταλάβει καλύτερα τα έξυπνα σχόλια, τους σαρκασμούς και την πολιτική κριτική.

Τι Τζούλια μου λες .... φέρτο εδώ να το δοκιμάσουμε στις θεωρητικές συζητήσεις
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βρήκα στο mail Μου σήμερα ένα κορυφαίο μήνυμα! Αφιερωμένο στους Κρητικούς του forum:

Ο Εβαγκελισμός τις Θεωτόκου​

Σάββατο 16 Μαΐου 2009​



Το παρακάτω κείμενο το έγραψε μαθητής της ΣΤ/ τάξης από τα Βορίζια του Νομού Ηρακλείου. Η ορθογραφία των λέξεων μην σας παραξενέψει. Είναι αποτυπωμένη ακριβώς όπως στο πρωτότυπο χειρόγραφο κείμενο.

Το θέμα της έκθεσης όπως θα διαπιστώσετε είναι :

Θέμα: Ο Εβαγκελισμός τις Θεωτόκου.

Ο λουκάς εβαγκελίστικε ότι θα γενιθή ο χριστός. τότε ο θεός πέζη μια τ ανγκέλου κε λέει του.γλάκα μωρέ στη γη να βρίς το μαριό τσε να του ιπής πως θα γενήσι το χριστό. κράθιε του και τούτονε το κρινο. θα δεχτεί πιο εύκολα.

κε ετσά γλακά ο άνγκελος στη γη επίγε κι ίβρικεν το μαριό και ίπε του.

μαρία εσι δε το κατές μα είσαι βαρεμένο γιατι θα γενήσις το χριστό.

κε το μαριό τότε λεει. όφου! όφου! ίντα παθα! Κε ίντα νε τανά απού μου μιλίς. ας ειναι όμως. θα τονε γενήσο το χριστό.. ποιος άντρας όμως θα με παντρευτί;

και ίπετζι ο άνγκελος.

μι στενοχοράσε συ μαριό κε επίε ο άγκελος στον Ιωσηφ κε του λεει.

ιωσιφ το μαριό ειναι βαρεμένο απο το θεο κε θα γενήσι το χριστό. συ ομως θα το παντρευτίς κε δε θα σε νειάζι πράμα. τότε ο ιωσίφ που δεν επίστεψε λέξι απο τα λόγια του ανγκέλου επαντρεύτικε το μαριό.

κε όντενε γενούσε έδωκε τιν εντολί να σφάξουνε όλα τα μορά του κόσμου
 
  • Like
Reactions: BSP

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βρήκα στο mail Μου σήμερα ένα κορυφαίο μήνυμα! Αφιερωμένο στους Κρητικούς του forum:

Ο Εβαγκελισμός τις Θεωτόκου​

Σάββατο 16 Μαΐου 2009​



Το παρακάτω κείμενο το έγραψε μαθητής της ΣΤ/ τάξης από τα Βορίζια του Νομού Ηρακλείου. Η ορθογραφία των λέξεων μην σας παραξενέψει. Είναι αποτυπωμένη ακριβώς όπως στο πρωτότυπο χειρόγραφο κείμενο.

Το θέμα της έκθεσης όπως θα διαπιστώσετε είναι :

Θέμα: Ο Εβαγκελισμός τις Θεωτόκου.

Ο λουκάς εβαγκελίστικε ότι θα γενιθή ο χριστός. τότε ο θεός πέζη μια τ ανγκέλου κε λέει του.γλάκα μωρέ στη γη να βρίς το μαριό τσε να του ιπής πως θα γενήσι το χριστό. κράθιε του και τούτονε το κρινο. θα δεχτεί πιο εύκολα.

κε ετσά γλακά ο άνγκελος στη γη επίγε κι ίβρικεν το μαριό και ίπε του.

μαρία εσι δε το κατές μα είσαι βαρεμένο γιατι θα γενήσις το χριστό.

κε το μαριό τότε λεει. όφου! όφου! ίντα παθα! Κε ίντα νε τανά απού μου μιλίς. ας ειναι όμως. θα τονε γενήσο το χριστό.. ποιος άντρας όμως θα με παντρευτί;

και ίπετζι ο άνγκελος.

μι στενοχοράσε συ μαριό κε επίε ο άγκελος στον Ιωσηφ κε του λεει.

ιωσιφ το μαριό ειναι βαρεμένο απο το θεο κε θα γενήσι το χριστό. συ ομως θα το παντρευτίς κε δε θα σε νειάζι πράμα. τότε ο ιωσίφ που δεν επίστεψε λέξι απο τα λόγια του ανγκέλου επαντρεύτικε το μαριό.

κε όντενε γενούσε έδωκε τιν εντολί να σφάξουνε όλα τα μορά του κόσμου

Τωρα Γιαννη αυτο που ανεβασες , ειναι για τους Κρητικους επαινος ή κατηγορια ;

Παραθετω για οποιον ενδιαφερεται λινγ για τα ηρωϊκα Βορίζια (χωριο στους προποδες του Ψηλορειτη) :

http://www.greekholocausts.gr/gr/index.php?option=com_content&task=view&id=63&Itemid=50
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στη μικρή πλατεία του χωριού υπάρχουν τρία καφενεία και για να μη μη μπερδεύονται οι καρέκλες στις πλάτες οι ιδιοκτήτες έχουν τα αρχικά τους. Σε κάποιες καρέκλες αναγράφονται τα αρχικά Φ.Σ. (πχ Φωτίου Σωτήριος)...
Κάποιος για να πειράξει τον ένα της παρέας (συνταξιούχο ιερέα, ήδη μακαριστό) τον ρωτάει: Παπά τί γράφουν οι καρέκλες;
-Δέν ξέρω...
-Να σου πω εγώ;
-Λέγε!
-Φάε Σκ....
-Λάθος κάνεις.... Δεν λέει αυτό!
-Τότε τι λέει!
-Φά τα Σύ ....:D:D:D! (Κόκκαλο ο εξυπνάκιας!)
Το περιστατικό είναι πραγματικό.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Τωρα Γιαννη αυτο που ανεβασες , ειναι για τους Κρητικους επαινος ή κατηγορια ;

Παραθετω για οποιον ενδιαφερεται λινγ για τα ηρωϊκα Βορίζια (χωριο στους προποδες του Ψηλορειτη) :

http://www.greekholocausts.gr/gr/index.php?option=com_content&task=view&id=63&Itemid=50

Προτείνω να μην παρεξηγηθεί η εν λόγω "έκθεση" για τον Ευαγγελισμό. Στην πλάκα, έχουμε πολλές φορές αναφερθεί όλοι μας και σε τοπικές "ιδιαιτερότητες" (ας μην ξεχνάμε του Πόντιους ή τους Βλάχους). Ας το δούμε πιο light όπως και η όλη συζήτηση μας προτρέπει. Για μένα η μόνη ένσταση είναι ότι είναι off topic, δηλαδή άσχετη με τα εν τω Ναώ δρώμενα και πολλές φορές παρατράγουδα που όλοι ζούμε..:wink: :D
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τωρα Γιαννη αυτο που ανεβασες , ειναι για τους Κρητικους επαινος ή κατηγορια ;

Παραθετω για οποιον ενδιαφερεται λινγ για τα ηρωϊκα Βορίζια (χωριο στους προποδες του Ψηλορειτη) :

http://www.greekholocausts.gr/gr/index.php?option=com_content&task=view&id=63&Itemid=50
Κ. Βαγγέλη, ούτε έπαινος είναι, ούτε κατηγορία! Με εύθυμη διάθεση το ανέβασα. Το παιδάκι είναι Στ' Δημοτικού. Δεν τα λέει επίτηδες αυτά που λέει. Ξέρω πολλά παιδιά που πάνε Γυμνάσιο και θα έλεγαν τα ίδια και χειρότερα, πάντα, όμως, από άγνοια και αφέλεια!
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μετα απο ευγενικη παρακληση του Μιχαλη Μαμαη το ανεβαζω και εδω!

Ποσα μελη ενος φορουμ χρειαζονται για να αλλαξουν μια λαμπα (κατα το του αλλαζω τα φωτα). Αφιερωμενο εξαιρετικα σε ολους τους αργολογους.

Γιαννη , αν και εκτος θεματος αλλα για να μην το ξεχασω :
Πολλα χαιρετισματα απο τον ελληνα της Σαγκαης (κατα καιρους) Τασο Λαμπροπουλο , γιο του γνωστου πρωτοψαλτη , Γιωργου Λαμπροπουλου . Μιλησαμε πριν πεντε λεπτα .
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Γιαννη , αν και εκτος θεματος αλλα για να μην το ξεχασω :
Πολλα χαιρετισματα απο τον ελληνα της Σαγκαης (κατα καιρους) Τασο Λαμπροπουλο , γιο του γνωστου πρωτοψαλτη , Γιωργου Λαμπροπουλου . Μιλησαμε πριν πεντε λεπτα .

Ναι κ.Βαγγελη, εχω μιλησει μαζι του πιο παλια (σε στυλ ειδα φως και μπηκα, αφου χρησιμοποιει κινεζικο ονομα). :D αυξανομαστε λοιπον και πληθυνομαστε. Ωρα να ανοιξει και καμια εκκλησια να συμμαζευτουμε. :D
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Βρήκα στο mail Μου σήμερα ένα κορυφαίο μήνυμα! Αφιερωμένο στους Κρητικούς του forum:

Ο Εβαγκελισμός τις Θεωτόκου​

Σάββατο 16 Μαΐου 2009​



Το παρακάτω κείμενο το έγραψε μαθητής της ΣΤ/ τάξης από τα Βορίζια του Νομού Ηρακλείου. Η ορθογραφία των λέξεων μην σας παραξενέψει. Είναι αποτυπωμένη ακριβώς όπως στο πρωτότυπο χειρόγραφο κείμενο.

Το θέμα της έκθεσης όπως θα διαπιστώσετε είναι :

Θέμα: Ο Εβαγκελισμός τις Θεωτόκου.

Ο λουκάς εβαγκελίστικε ότι θα γενιθή ο χριστός. τότε ο θεός πέζη μια τ ανγκέλου κε λέει του.γλάκα μωρέ στη γη να βρίς το μαριό τσε να του ιπής πως θα γενήσι το χριστό. κράθιε του και τούτονε το κρινο. θα δεχτεί πιο εύκολα.

κε ετσά γλακά ο άνγκελος στη γη επίγε κι ίβρικεν το μαριό και ίπε του.

μαρία εσι δε το κατές μα είσαι βαρεμένο γιατι θα γενήσις το χριστό.

κε το μαριό τότε λεει. όφου! όφου! ίντα παθα! Κε ίντα νε τανά απού μου μιλίς. ας ειναι όμως. θα τονε γενήσο το χριστό.. ποιος άντρας όμως θα με παντρευτί;

και ίπετζι ο άνγκελος.

μι στενοχοράσε συ μαριό κε επίε ο άγκελος στον Ιωσηφ κε του λεει.

ιωσιφ το μαριό ειναι βαρεμένο απο το θεο κε θα γενήσι το χριστό. συ ομως θα το παντρευτίς κε δε θα σε νειάζι πράμα. τότε ο ιωσίφ που δεν επίστεψε λέξι απο τα λόγια του ανγκέλου επαντρεύτικε το μαριό.

κε όντενε γενούσε έδωκε τιν εντολί να σφάξουνε όλα τα μορά του κόσμου
Το παραπάνω κείμενο για μένα που διδάσκω και τα παιδιά, αποτελεί παράδειγμα αφομίωσης απο τον λαό μας των διηγήσεων της γραφής.Το συγκεκριμένο παιδί όσον αφορά την γλώσσα γράφει ότι ακούει, δηλ.την ντόπια γλωσσολαλιά και διηγείται με έναν αυθόρμητο και αγνό τρόπο την ουσία του γεγονότος.Η ανορθογραφία το μόνο που μπορεί να προσφέρει σε έναν καλοπροαίρετο, είναι γέλιο αυθόρμητο.Ευχαριστούμε Γιάννη και για το ανέβασμα και για την αφιέρωση.Πάντα γειά πάντα χαρά και μην ξεχνάτε ότι οι τελευταίοι πολεμιστές της Πόλης ήτονε Κρητικοί και μάλιστα Σφακιανοί απού τον Καλλικράτη τω Σφακιώ
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Προχθές την Κυριακή εκεί που ψάλλαμε άρχισε ξαφνικά ένας συνεχόμενος διαπεραστικός θόρυβος σαν να είχαν χαλάσει τα μικρόφωνα του ναού. Ανυπόφορο... κρατούσε δε για περισσότερα από 5 λεπτά χωρίς να γίνεται τίποτα. Μπαίνει ο πρωτοψάλτης στο ιερό, κοιτάει την κονσόλα ήχου, ξαναβγαίνει, τίποτα. Το σφύριγμα εκεί. Τελικά, μετά από 10 λεπτά και μετά από ειδοποίηση του ιερέα που κατάλαβε τί είχε συμβεί κατέβηκε ο πρωτοψάλτης και είπε στη γριούλα που είχε χαλάσει το ακουστικό βαρηκοΐας της ... να το κλείσει! :D
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Το προηγούμενο Σάββατο είχαμε ακολουθία σε ένα μοναστήρι και επειδή ήταν καθημερινή, είχε μικρή δοξολογία. Αφού την διαβάσαμε, φτάνει η ώρα του ιερέα για τις εκφωνήσεις. Επικρατεί απόλυτη ησυχία για μισό λεπτό περίπου. Μια καλόγρια μπαίνει στο ιερό και βλέπει τον ιερέα να κάθεται στην καρέκλα και να κοιμάται. Τον ξυπνάει και εκείνος τη ρώτησε σε ποιο σημείο βρισκόμασταν. Μάλλον κοιμόταν για αρκετή ώρα από ότι φαίνεται.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Το προηγούμενο Σάββατο είχαμε ακολουθία σε ένα μοναστήρι και επειδή ήταν καθημερινή, είχε μικρή δοξολογία. Αφού την διαβάσαμε, φτάνει η ώρα του ιερέα για τις εκφωνήσεις. Επικρατεί απόλυτη ησυχία για μισό λεπτό περίπου. Μια καλόγρια μπαίνει στο ιερό και βλέπει τον ιερέα να κάθεται στην καρέκλα και να κοιμάται. Τον ξυπνάει και εκείνος τη ρώτησε σε ποιο σημείο βρισκόμασταν. Μάλλον κοιμόταν για αρκετή ώρα από ότι φαίνεται.

Mήπως ξεκινήσατε πολύ πρωί;:D:D
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μια φορά έλεγα κοινωνικό και πάνω στο καλύτερο (εννοώ σε μια ψηλή θέση) ακούω απο "κάπου" μια φωνή. Σταμάτησα σαστισμένος για 5-6 δευτερόλεπτα. Ο παπάς μας συνηθίζει να κάνει παρατηρήσεις για τα κακώς κείμενα (μουσικά και του τυπικού) επιτόπου την ώρα της ακολουθίας και νόμιζα κάτι θα είπε απο το ιερό. Έκανα λάθος όμως....

Κάποιος απο το εκκλησίασμα σιγο-έψελνε. Και όχι μόνο αυτό, έκανε και κορόνα!!!!
Μου φάνηκε τόσο αστείο όταν κατάλαβα τι έγινε, άντε να σιγοψάλλεις το απολυτίκιο, το κοντάκιο κτλ. Το κοινωνικό;;;; Και να κάνεις και κορόνα;;;;;;;; Ακόμα γελάω....
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μια φορά έλεγα κοινωνικό και πάνω στο καλύτερο (εννοώ σε μια ψηλή θέση) ακούω απο "κάπου" μια φωνή. Σταμάτησα σαστισμένος για 5-6 δευτερόλεπτα. Ο παπάς μας συνηθίζει να κάνει παρατηρήσεις για τα κακώς κείμενα (μουσικά και του τυπικού) επιτόπου την ώρα της ακολουθίας και νόμιζα κάτι θα είπε απο το ιερό. Έκανα λάθος όμως....

Κάποιος απο το εκκλησίασμα σιγο-έψελνε. Και όχι μόνο αυτό, έκανε και κορόνα!!!!
Μου φάνηκε τόσο αστείο όταν κατάλαβα τι έγινε, άντε να σιγοψάλλεις το απολυτίκιο, το κοντάκιο κτλ. Το κοινωνικό;;;; Και να κάνεις και κορόνα;;;;;;;; Ακόμα γελάω....
Το να ψάλλεις μαλακά το "Σε υμνούμεν" μαζί με γιαγιά από τον κόσμο που συνοδεύει σχεδόν στην ίδια ένταση, δεδομένου ότι εκείνη την ώρα ψάλλεις μαλακά, χωρίς όμως να ξέρει τις γραμμές, πώς σου φαίνεται;

Όσο για τον τύπο, ψάλτης θα ήταν! Κι εγώ σιγοψάλλω ασυναίσθητα όταν δεν είμαι στο αναλόγιο και δεν ακούω το μάθημα όπως το θέλω και το ξέρω!
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Μιας και μιλάμε για ...ύπνους, προσθέτω το παρακάτω:

Φίλος Ιερέας ο οποίος πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές σε κάποια Σλαβονική χώρα (νομίζω στην Σερβία αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει) μου διηγήθηκε το εξής:
Μετά την πρώτη του Θ. Λειτουργεία εκεί του ανατέθηκε να καταλύσει τα Άγια. Του είπαν όμως ότι για το ξέπλυμα του Αγίου Ποτηρίου και την όλη διαδικασία της κατάλυσης, σύμφωνα με το τοπικό έθιμο, δεν επιτρεπόταν να χρησιμοποιήσει νερό ή άλλο υγρό, παρά μόνο νάμα...!!!
Έτσι, άμαθος καθώς ήταν σε αυτό τον τρόπο κατάλυσης, τελειώνοντας είχε πιεί τόσο νάμα που ζαλίστηκε και κάθησε σε μια καρέκλα...
Εκεί τον πήρε ο ύπνος και τον ξύπνησε ο νεωκόρος του Ναού, όταν ήλθε το απόγευμα στην Εκκλησία να την ανοίξει για τον Εσπερινό...

(το καταθέτω, κρατώντας μια μικρή επιφύλαξη, γιατί ο συγκεκριμένος Λευίτης έχει πολύ έντονο χιούμορ, ακόμα κι αν αυτό αφορά στον εαυτό του...
κ. Σόμαλη παρακαλώ πείτε μας: υπάρχει όντως τέτοιο έθιμο στης Σλαβονικές εκκλησίες;;;)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Aλλο πάλι και αυτό που παθαμε με τον αριστερό μου σήμερα...:eek:
Καθως λεγαμε τα πρωι στον ορθρο τα νεκρώσιμα καθίσματα,θα επρεπε κανονικα στη συνεχεια, να πούμε τα νεκρωσιμα ευλογητάρια,ετσι;....:wink:
Ελα ομως που ασυναίσθητα βρησκω τα αναστάσιμα ευλογητάρια και ξεκιναμε αυτα,με αποτέλεσμα να βγει ο ιερεας στο παραπορτι και να μας πει:''Τα ειχατε πιει εχτες και εχετε παλαβωσει σήμερα ή βιαζεστε να αναστησετε τους κεκοιμημένους πριν τη 2α παρουσια;;...:D:D Καγκελο εμεις!!
Και βεβαια χωρις 2η κουβεντα, βρηκα γρηγορα-γρηγορα τα νεκρωσιμα στην αντιστιχη ακολουθια και ολα συνεχιστηκαν πια κανονικα!!...:cool:
 
Status
Not open for further replies.
Top