1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σήμερα θυμήθηκα το εξής επίκαιρο... Ψυχοσάββατο πρίν χρόνια και ο ιερέας αποφασίζει να διαβάσει ευμεγέθες πακέτο διπτύχων κεκοιμημένων εκφώνως από την ωραία πύλη [1]! Για να μην είναι δε η όλη διαδικασία «βαρετή» ζήτησε από τον ψάλτη (εμένα) να λέω το Κύριε ελέησον αργά (σε στύλ αυτού της χειροτονίας) και σε χαμηλή ένταση καθ'΄ολη τη διάρκεια της ανάγνωσης. Διάβαζε... διάβαζε... θα είπα περίπου 500; κυριελέησον ίσως και περισσότερα (έχασα το μέτρημα) και ακόμα διάβαζε! Το ευτράπελο είναι οτι τελείωσε μετά από ... 45 λεπτά!!!

Από τότε είπα ... δεν το ξανακάνω! Και δεν το ξαναέκανα :cool:

[1] Το άλλο ευτράπελο είναι οτι εδώ στην Αυστραλία έχει ενδιαφέροντα ονόματα μνημονευομένων όπως Τζόν, Τζίμης, Πίτας (Peter) κτλ :rolleyes:
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Μιας και μιλάμε για ...ύπνους, προσθέτω το παρακάτω:

Φίλος Ιερέας ο οποίος πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές σε κάποια Σλαβονική χώρα (νομίζω στην Σερβία αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει) μου διηγήθηκε το εξής:
Μετά την πρώτη του Θ. Λειτουργεία εκεί του ανατέθηκε να καταλύσει τα Άγια. Του είπαν όμως ότι για το ξέπλυμα του Αγίου Ποτηρίου και την όλη διαδικασία της κατάλυσης, σύμφωνα με το τοπικό έθιμο, δεν επιτρεπόταν να χρησιμοποιήσει νερό ή άλλο υγρό, παρά μόνο νάμα...!!!
Έτσι, άμαθος καθώς ήταν σε αυτό τον τρόπο κατάλυσης, τελειώνοντας είχε πιεί τόσο νάμα που ζαλίστηκε και κάθησε σε μια καρέκλα...
Εκεί τον πήρε ο ύπνος και τον ξύπνησε ο νεωκόρος του Ναού, όταν ήλθε το απόγευμα στην Εκκλησία να την ανοίξει για τον Εσπερινό...

(το καταθέτω, κρατώντας μια μικρή επιφύλαξη, γιατί ο συγκεκριμένος Λευίτης έχει πολύ έντονο χιούμορ, ακόμα κι αν αυτό αφορά στον εαυτό του...
κ. Σόμαλη παρακαλώ πείτε μας: υπάρχει όντως τέτοιο έθιμο στης Σλαβονικές εκκλησίες;;;)


Είναι βλέπεις και λίγο βαρύ το κλίμα σ' αυτές τις χώρες, οπότε το κρασί τραβιέται:D:D
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Διάβαζε... διάβαζε... θα είπα περίπου 500; κυριελέησον ίσως και περισσότερα (έχασα το μέτρημα) και ακόμα διάβαζε! Το ευτράπελο είναι οτι τελείωσε μετά από ... 45 λεπτά!!!
Ετσι είχα συναντήσει τον πατέρα Δομέντιο τον Ρουμάνο στο Άγιον Όρος. Αυτός μνημόνευε από μνήμης χιλιάδες ονόματα με τις ώρες. Και μάλιστα πλήρως προσανατολισμένος γυρνούσε και θυμιάτιζε π.χ. προς Γαλλία αν ο φέρων το όνομα ζούσε εκεί.
Είχε θεραπεύσει και χιλιάδες κόσμο σαν βοτανολόγος και όχι μόνο. (Ερωτηματικό)
Είχα γνωρίσει και άλλον γέροντα ιερομόναχο εν τω κόσμω ο οποίος έχει χαρίσματα πολλά. Αυτός είχε στοίβες απο χαρτιά προς μνημονευσιν και αφού διάβαζε τα πρώτα έλεγε. (δεν θυμάμαι ακριβώς) .. και άπαντας τους αιτούντας Κύριε εσύ γιγνώσκεις ως παντογνώστης και ελεήμων κλπ.
Κοντό ράσο και σπορτεξ.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Μου αρέσει που είναι και updated... Έχει τον Γ. Παΐσιο σαν Όσιο. Πράγματι βέβαια στη συνείδηση των πιστών είναι Άγιος...
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ψάλλαμε σήμερα τον εσπερινό στο εκκλησάκι των αγίων Αποστόλων.
Είχε έρθει η χορωδία.
Στο τέλος του εσπερινού αποφασίστηκε ξαφνικά λιτανεία με πιο μεγάλη διαδρομή από την καθιερωμένη , χωρίς κανείς να ειδοποιηθεί για τίποτα .Ούτε τα παιδιά ήξεραν κατά που να πάνε ούτε ο κόσμος . Αφού βρέθηκε ένας μπουσουλας για το που θα πάμε αρχισαν οι παραγγελίες ψάλτε κάτι μην πάμε βουβοί και ξαναψάλτε κάτι μην πάμε βουβοί και πάει λέγοντας.
Εμείς τίποτα. Κανα δυό της ''προσκολήσεως'' μου είπαν να ψάλλουμε και ότι δεν είναι σωστό να πηγαίνουμε έτσι. Τους λέω ορίστε ψάλτε μόνοι σας μιλιά όμως. Φτάσαμε πιο πάνω στις εργατικές κατοικίες έγινε δέηση. Φυσικά οι άνθρωποι εν το ήξεραν για να βγουν. Στο γυρισμό αρπάει μια από τις φυλλάδες που έιχα ετοιμάσει ένα ιερέας και άρχισε να λέει τα του εσπερινού απο την αρχή. Έδωσε στον άλλο και στον τρίτο.... εμείς προχωρούσαμε βουβοί. Οταν επιστρέψαμε έγινε η αρτοκλασία. Οι περισσότεροι που έμεινα αποσυντονίστηκαν. Έπιασαν την κουβέντα την ώρα της αρτοκλασίας και ότι είχε χτιστεί κατά τη διάρκεια του εσπερινού εξατμίστηκε. Στο γλυκό που μας έδωσαν ο έχων την πρωτοβουλία για το όλο γεγονώς είπε:''ωραία η βουβή διαμαρτυρία που κάνατε''
 
Last edited:
  • Like
Reactions: BSP

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Στην προχθεσινή λειτουργία του Σαββάτου, ένας "νέος" στο ψαλτήρι που με κοιτά κάθε φορά για να του πω αν θα πει Κύριε ελέησον ή παράσχου κτλ (δεν του λέω συνήθως, τον αφήνω γιατί τα περιμένουν όλα έτοιμα), με κοιτούσε να του πω τι θα πει την ώρα που βγήκε ο ιερέας και είπε ειρήνη πάσι... Εγώ κοιτούσα αλλού και ξαφνικά τον ακούω να λέει: ............και τω στόματί σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! πώς κρατήθηκα κι εγώ κι ο ιερέας!
 
  • Like
Reactions: BSP

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Σημερα να δειτε τι εγινε.
Αν και φανταζομαι οτι θα εχει τυχει και σε εσας ενα τετοιο περιστατικο!....Ηρθε η ωρα λοιπον των Λειτουργικων και ξεκιναω να πω το ''Αγιος Αγιος Κυριος Σαββαωθ...''
Φτανω στο ''...Ευλογημενος ο ερχομενος'' και με το που παιρνω αναπνοη για τη συνεχεια(εν ονοματι Κυριου), ακουω ενα μεγαλοπρεπεστατο....γκαρρρρρ!!!!(ρεψιμο κανονικοτατο παρακαλω)απο εναν πιστο!!!....:eek:
'Ιίίίσα που κρατηθηκα στη συνεχεια,παλαιψα με νυχια και με δοντια,για να μη με πιασουν τα γελια...!!:D:D
 
  • Like
Reactions: BSP

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στράτο, βουβή διαμαρτυρία έκανα σε περιφορά της εικόνας του Αγίου Δημητρίου Αμπελοκήπων, (Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ δεν πήγαινε) όταν ο χοροστατών δεσπότης έλεγε να ψάλλουμε το "Μέγαν εύρατο", ενώ την πομπή συνώδευαν... ΔΥΟ ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΕΣ! (δήμου Αθηναίων και στρατιωτική) που παιάνιζαν συνεχώς η μια μετά την άλλη.
Βγαίνεις απ' τα ρούχα σου; Ναι ή όχι...:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πρόβα για κάποιον πανηγυρικό εσπερινό... Στανίτσας - Μαγούρης!
Στανίτσας: Αρχίζουμε με τον στίχο "Εάν ανομίας παρατηρήσης Κύριε, Κύριε...
Μαγούρης: Καυγάς θα βγεί!....:D:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Βαγγέλη ίσως το ξέρεις! Από την κάθοδο Στανίτσα στο Ηράκλειο για τη χειροτονία του αγίου Ρεθύμνης.
Ο ψάλλων τότε στον Άγιο Μηνά είπε στον πρωτοψάλτη του Αγίου Τίτου: Στείλε μου κανένα βοηθό σου γιατί έρχεται ο Στανίτσας ... με το σκυλολόϊ του!:D.. Ο του Αγίου Τίτου είπε εμπιστευτικά τη φράση στον Βουτσινά, κι εκείνος εμπιστευτικά στον ... Στανίτσα, που το φύσαγε και δεν κρύωνε!:D:D:D
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βαγγέλη ίσως το ξέρεις! Από την κάθοδο Στανίτσα στο Ηράκλειο για τη χειροτονία του αγίου Ρεθύμνης.
Ο ψάλλων τότε στον Άγιο Μηνά είπε στον πρωτοψάλτη του Αγίου Τίτου: Στείλε μου κανένα βοηθό σου γιατί έρχεται ο Στανίτσας ... με το σκυλολόϊ του!:D.. Ο του Αγίου Τίτου είπε εμπιστευτικά τη φράση στον Βουτσινά, κι εκείνος εμπιστευτικά στον ... Στανίτσα, που το φύσαγε και δεν κρύωνε!:D:D:D

Νικο
Δεν ξερω το συγκεκριμενο περιστατικο . Ξερω ομως αλλα , σχετικα με την καθοδο του Στανιτσα και τον τοτε ψαλτη του Αγιου Μηνα . Ομως ειναι αειμνηστος εδω και πολλα χρονια , οποτε προτιμω NO COMENT .
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Στράτο, βουβή διαμαρτυρία έκανα σε περιφορά της εικόνας του Αγίου Δημητρίου Αμπελοκήπων, (Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ δεν πήγαινε) όταν ο χοροστατών δεσπότης έλεγε να ψάλλουμε το "Μέγαν εύρατο", ενώ την πομπή συνώδευαν... ΔΥΟ ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΕΣ! (δήμου Αθηναίων και στρατιωτική) που παιάνιζαν συνεχώς η μια μετά την άλλη.
Βγαίνεις απ' τα ρούχα σου; Ναι ή όχι...:D

Στην ίδια θέση, λίγο - πολύ, έχουμε βρεθεί σχεδόν όλοι... Οι δε εναλλαγές ταρατατζούμ - Απολυτικίου είναι απλα... all the money! :D
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Σημερα να δειτε τι εγινε.
Αν και φανταζομαι οτι θα εχει τυχει και σε εσας ενα τετοιο περιστατικο!....Ηρθε η ωρα λοιπον των Λειτουργικων και ξεκιναω να πω το ''Αγιος Αγιος Κυριος Σαββαωθ...''
Φτανω στο ''...Ευλογημενος ο ερχομενος'' και με το που παιρνω αναπνοη για τη συνεχεια(εν ονοματι Κυριου), ακουω ενα μεγαλοπρεπεστατο....γκαρρρρρ!!!!(ρεψιμο κανονικοτατο παρακαλω)απο εναν πιστο!!!....:eek:
'Ιίίίσα που κρατηθηκα στη συνεχεια,παλαιψα με νυχια και με δοντια,για να μη με πιασουν τα γελια...!!:D:D

Μου έχει συμβεί και εμένα αυτό και μάλιστα ο ήχος άφησε μια μυρωδιά... σκόρδου:D
(Δεν νομίζω όμως να ήταν από σκορδαλιά, γιατί ήτανε πρωί. Μάλλον ήταν σαλάμι σκορδάτο, ή κάτι παρόμοιο):D
Βέβαια, την προτίμησα μετά, γιατί ήρθε ένας για βοήθεια, που τα χνώτα του ... ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΝ και δυσκόλευε την δικιά μου αναπνοή:mad:
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Στράτο, βουβή διαμαρτυρία έκανα σε περιφορά της εικόνας του Αγίου Δημητρίου Αμπελοκήπων, (Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ δεν πήγαινε) όταν ο χοροστατών δεσπότης έλεγε να ψάλλουμε το "Μέγαν εύρατο", ενώ την πομπή συνώδευαν... ΔΥΟ ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΕΣ! (δήμου Αθηναίων και στρατιωτική) που παιάνιζαν συνεχώς η μια μετά την άλλη.
Βγαίνεις απ' τα ρούχα σου; Ναι ή όχι...:D

Πολύ καλά έκανες. Κι εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα. Ποτέ δεν κατάλαβα τι ρόλο παίζουν οι φιλαρμονικές σε μια περιφορά:confused:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πολύ καλά έκανες. Κι εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα. Ποτέ δεν κατάλαβα τι ρόλο παίζουν οι φιλαρμονικές σε μια περιφορά:confused:

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα ποτέ τι δουλειά έχει μια περιφορά πίσω από μια ή και δυο Φιλαρμονικές!!! :D Πάντως, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, τα τελευταία χρόνια ο Στρατός είναι πιο φειδωλός στην παροχή στρατ. αγημάτων και φιλαρμονικών, οπότε δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να εκλείψει το φαινόμενο... :)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Θυμήθηκα κι εγώ χτες βράδυ σε συνομιλία με φίλο, Μέλος του Ψαλτολογίου, ένα περιστατικό από τα μέρη μου, εντελώς διαφορετικό όμως με τα όσα συζητούσαμε μέχρι πριν...

Πήγε μια γυναίκα πριν πολλά χρόνια στον τότε, απλοϊκό παπούλη του διπλανού χωριού, και του είπε πάνω στην κουβέντα "Παπά μου, ο Θεός να με συγχωρέσει, δεν μιλάω της τάδε!". Γυρίζει και ο παπούλης και της λέει με θέρμη, "Καλά κάνεις!!! Ούτε η παπαδιά της μιλάει!!!" :eek::D
 
Last edited:
  • Like
Reactions: BSP

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ηχητικό στιγμιότυπο από το τέλος του χερουβικού σε μια καθημερινή λειτουργία!
Τώρα θα μου πείτε: «Βρε αθεόφοβε είχες μαζί σου το m/d καθημερινή;:D
Όχι, και γιαυτό έκανα ... αντίγραφο του ... συμβάντος!:D:D:D
Και μη μου πείτε ότι δεν ήταν καλό το ... συμβάν;
 

Attachments

  • Απροσδόκητος... βοηθός.mp3
    590.2 KB · Views: 254

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αρμονικότατο !!! :D:D:D
 

EpifaniosP

Επιφάνιος Παπαντωνίου
Ηχητικό στιγμιότυπο από το τέλος του χερουβικού σε μια καθημερινή λειτουργία!
Τώρα θα μου πείτε: «Βρε αθεόφοβε είχες μαζί σου το m/d καθημερινή;:D
Όχι, και γιαυτό έκανα ... αντίγραφο του ... συμβάντος!:D:D:D
Και μη μου πείτε ότι δεν ήταν καλό το ... συμβάν;


Εμένα μου φαίνεται περισσότερο για φάρσα:D:D
 
Status
Not open for further replies.
Top