1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τελειώνοντας σήμερα ὁ Ἑσπερινός, μοῦ εἶπαν:
—Πάτερ, αὔριο στό Θεός Κύριος θά ποῦμε: Τὸ φαιδρὸν τῆς Ἀναστάσεως κήρυγμα, Δόξα... Μεσούσης τῆς Ἑορτῆς, Καὶ νῦν... This Is Our Night.​

Μέ τήν εὐχή μας γιά καλή ἐπιτυχία !!!

Ἄχ, Αὐστραλία, γιατί δέν ψηφίζεις;

ΥΓ. 1) Ἀφιερωμένο στό νέο μας συντονιστή Νῖκο Θεοτοκάτο, πού τά "Ευτράπελα" εἶναι τά ἀγαπημένα του.
2) Συγχωρέστε με, ἀλλά χρειάζεται καί κάτι γιά νά φτιάχνει τό κλίμα στό Ψαλτολόγιον (ἄν καί τά ἔχουμε βάλλει μέ τούς καλλιτέχνες - αὐτός ὄμως εὐτυχῶς δέν ψάλλει).


 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Το γεγονλος συνέβηκε σε ένα απομακρυσμένο χωριουδάκι της Κύπρου, στην περιοχή της Τηλλυρίας (στα βορειοδυτικά του νησιού, και σε απόσταση 60χλμ από την Μονή Κύκκου).
Την Μεγάλη Βδομάδα κλήθηκε να κάνει τις Ακολουθίες εκεί ένα συγχωριανός μου Αρχιμανδρίτης, χειροτονηθείς την Κυριάκή των Βαϊων. Το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου, εκτός από το ότι πήγε και δεν βρήκε εκεί ούτε Πεντηκοστάρια, ούτε τίποτα, αφού και το χωριό κατοικείται από 20-25 ηλικιωμένου παππούδες, που κάνουν να δουν παπά 1, άντε 2 φορές το μήνα...
Ετσι ξεκίνησαν την Ακολουθία, το Αγιο Φως το έβγαλε με 3 λαμπάδες, χωρίς καν τρίκηρο, για το οποίο ούτε λόγος... Βγαίνουν στο προαύλιο για να πουν το Χριστός Ανέστη και εκεί του ανακοινώνουν ότι πρέπει να κάνουν και το "καμηλίν", το οποίο αργότερα κατάλαβε ότι είναι παραλλαγή του Αρατε πύλας... Και το αστείο έγκειται στο ότι κάθε χρόνο διαλέγουν να μπει μέσα στην Εκκλησία αυτός που κρίνουν ότι θα είναι ο επόμενος που θα κοιμηθεί... Και συνεχίζοντας ο συγχωριανός την εξιστόρηση μου λέει ότι διάλεξαν ένα παππού, στα 90 και κάτι ο οποίος καλείται να μπαίνει μέσα για 8 συναπτά έτη, αλλά δεν πεθαίνει.. Και άρχισαν να φοβούνται όλοι.... (αλλοίμονο βέβαια αν ήξεραν σίγουρα ποιος θα είναι ο επόμενος που θα πεθάνει..):D:D:D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τελειώνοντας σήμερα ὁ Ἑσπερινός, μοῦ εἶπαν:
—Πάτερ, αὔριο στό Θεός Κύριος θά ποῦμε: Τὸ φαιδρὸν τῆς Ἀναστάσεως κήρυγμα, Δόξα... Μεσούσης τῆς Ἑορτῆς, Καὶ νῦν... This Is Our Night.​

Μέ τήν εὐχή μας γιά καλή ἐπιτυχία !!!


Ἐπειδή ἐνδεχομένως κάποιοι σκανδαλίστηκαν μέ τό μήνυμά μου, ὡς προερχόμενο ἀπό κληρικό, πρέπει νά πῶ ὅτι πράγματι τό σκέφτηκα πρίν τό ἀνεβάσω.
Ἀλλά ἐπειδή εἶμαι ἀληθινός καί αὐθόρμητος, χωρίς ὑποκρισία, «προέβην στό ἐγχείρημα».

Ἔλαβα δέ καί ΠΜ πού μέ κατέκρινε κατά κάποιον τρόπο. Σᾶς κοινοποιῶ τήν ἀπάντησή μου:

Εὐχαριστῶ γιά τήν παρατήρηση.
Ἐκτός τοῦ ὅτι ἦταν ἀληθινό τό γεγονός ἀπό τά παιδιά τοῦ ψαλτηρίου, ἀπ᾿ τήν ἄλλη τό εἶδα σάν θέμα τῆς Ἑλλάδος (πατριωτικά) καί εἶχα διαβάσει κι αὐτό στίς ἐκκλησιαστικές εἰδήσεις.
Νά εἶστε καλά!
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Το καταχωρώ εδώ και στη συνέχεια του: Καὶ νῦν... This Is Our Night.! γιατί το θεωρώ και πολύ ευτράπελο!!!

Σήμερα λόγω ασθένειας δεν πήγα Εκκλησία και παρακολούθησα τη Θεία Λειτουργία από τη μετάδοση της ΕΤ1 από τον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου Χαλανδρίου.

Ο Δεξιός, και παλιός γνώριμος από τη χορωδία του Φώτη, καλά που δεν ήταν στην καλύτερή του μέρα (φωνητικώς εννοώ -και πολύ γρέζι ρε παιδάκι μου - ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ)... την επιστροφή τι την ήθελε;
Μιλάμε για ακουστικά... όχι "διακριτικά" στο δεξί αυτί, έτσι για βοήθεια, αφού δεν ήταν και πολύ καλά, κανονικά ρε παιδιά σαν τον SAKIS...ίσως επηρεάστηκε από το κλίμα της EUROVISION


Απλά το συνδύασα με το Καὶ νῦν... This Is Our Night.!!!
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ήθελε να ακούει τις οδηγίες του σκηνοθέτη και του οπερατέρ:D! Ίσως και του .. επόπτη γραμμών!

Πάντως, Οσάκις ο Σάκης πήγε στη Eurovision δεν πήρε πρωτιά!
 
Last edited:

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Πάντως, Οσάκις ο Σάκης πήγε στη Eurovision δεν πήρε πρωτιά!

Την άλλη φορά να πάει ο Μάκης (... Ο Χριστοδουλόπουλος... Βεβαίως βεβαίως!!!)

Σίγουρο χαρτί
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ἐπειδή ἐνδεχομένως κάποιοι σκανδαλίστηκαν μέ τό μήνυμά μου, ὡς προερχόμενο ἀπό κληρικό, πρέπει νά πῶ ὅτι πράγματι τό σκέφτηκα πρίν τό ἀνεβάσω.
Ἀλλά ἐπειδή εἶμαι ἀληθινός καί αὐθόρμητος, χωρίς ὑποκρισία, «προέβην στό ἐγχείρημα».

Ομολογώ ότι όσο κι αν είμαι αρνητικός απέναντι στον θεσμό και την επίδρασή του στους νέους, η ενέργειά σας ήταν ευχάριστη ποιμαντική έκπληξη για μένα ως δείγμα εκείνου του παλαιού εκ του αγίου Γρηγορίου "τὸ ἀπρόσληπτον καὶ ἀθεράπευτον".
 

Γιωργάκης

Νέο μέλος
Ἐπειδή ἐνδεχομένως κάποιοι σκανδαλίστηκαν μέ τό μήνυμά μου, ὡς προερχόμενο ἀπό κληρικό, πρέπει νά πῶ ὅτι πράγματι τό σκέφτηκα πρίν τό ἀνεβάσω.
Ἀλλά ἐπειδή εἶμαι ἀληθινός καί αὐθόρμητος, χωρίς ὑποκρισία, «προέβην στό ἐγχείρημα».

Ἔλαβα δέ καί ΠΜ πού μέ κατέκρινε κατά κάποιον τρόπο. Σᾶς κοινοποιῶ τήν ἀπάντησή μου:

Εὐχαριστῶ γιά τήν παρατήρηση.
Ἐκτός τοῦ ὅτι ἦταν ἀληθινό τό γεγονός ἀπό τά παιδιά τοῦ ψαλτηρίου, ἀπ᾿ τήν ἄλλη τό εἶδα σάν θέμα τῆς Ἑλλάδος (πατριωτικά) καί εἶχα διαβάσει κι αὐτό στίς ἐκκλησιαστικές εἰδήσεις.
Νά εἶστε καλά!
Επειδή πάτερ, υπάρχουν και άλλοι αυθόρμητοι και αληθινοί και χωρίς καθόλου υποκρισία, μάθετε ότι το εγχείρημα εις το οποίον προέβητε, ουδέν το σοβαρόν είχε και συνεπώς δεν δύναται να σκανδαλίσει οποιονδήποτε. Τέτοιες ευχές ουδέν άλλο προκαλούν ει μη τον γέλωτα. Το να βλέπετε δε σαν "θέμα της Ελλάδος", "πατριωτικά" (!!!!) μια τέτοια μπούρδα όπως αυτό το απίστευτο σαχλοτράγουδο που βιάζει τα αυτιά και την αισθητική μας, δείχνει ότι καταλαβαίνετε λανθασμένα και τον πατριωτισμό και τον πολιτισμό.
Με πολύ σεβασμό (κι ας μην τον καταλαβαίνετε)
Γιώργος
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
π. Μάξιμε,

Χριστὸς Ἀνέστη!
Μὴν δίνετε σημασία, τὸ ἀστειάκι μιὰ χαρὰ ἦταν καὶ γελάσαμε. Σιγὰ τὸν σκανδαλισμὸ, ἐδῶ βγάζουμε ὁ ἕνας τὸ μάτι τοῦ ἄλλου καὶ θὰ ἀσχοληθοῦμε ἐπειδὴ ἕνας σεβάσμιος κληρικὸς ἔχει χιοῦμορ. Σὲ λίγο θὰ καταδιώκουμε τὸ γέλιο ὅπως στὸ Ὄνομα τοῦ Ρόδου.

Τελος πάντων, περιμένουμε κι ἄλλα τέτοια καὶ μὴν μασᾶτε, no problem.

Χριστὸς Ἀνέστη!
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Επειδή πάτερ, υπάρχουν και άλλοι αυθόρμητοι και αληθινοί και χωρίς καθόλου υποκρισία, μάθετε ότι το εγχείρημα εις το οποίον προέβητε, ουδέν το σοβαρόν είχε και συνεπώς δεν δύναται να σκανδαλίσει οποιονδήποτε. Τέτοιες ευχές ουδέν άλλο προκαλούν ει μη τον γέλωτα. Το να βλέπετε δε σαν "θέμα της Ελλάδος", "πατριωτικά" (!!!!) μια τέτοια μπούρδα όπως αυτό το απίστευτο σαχλοτράγουδο που βιάζει τα αυτιά και την αισθητική μας, δείχνει ότι καταλαβαίνετε λανθασμένα και τον πατριωτισμό και τον πολιτισμό.
Με πολύ σεβασμό (κι ας μην τον καταλαβαίνετε)
Γιώργος

Ευγε αγαπητε ! "Διυλιζετε τον κωνωπα και καταπινετε την καμηλον" !
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητοί, ἠρεμεῖστε καί σᾶς εὐχαριστῶ. Εὐχαριστῶ καί πολλά ἀγαπητά μέλη πού ἔσπευσαν μέ ΠΜ νά μοῦ «συμπαρασταθοῦν».

Ξέρετε ὅτι δέν «μασάω». Δέν θά κάτσω νά ἀπολογηθῶ ἄλλο (ἤδη ὅταν τό ἔθεσα –καί ὄχι στό ἐπόμενο μήνυμα– ζήτησα ἐκ προτέρων συγγνώμη) τό μόνο πού θά πῶ εἶναι ὅτι ὅταν ἔχεις γράψει μέσα σ᾿ ἔνα χρόνο (θά συμπληρωθεῖ σέ λίγες μέρες) κοντά 2.000 μηνύματα –τό ἐπίπεδό τους ἔχει κριθεῖ–, θά γράψεις καί καμμιά κοτσάνα. Ἄς μιλήσουν ἐκεῖνοι πού ἔχουν τό 1/4 ἀπό τά δικά μου.

Ἅν θέλετε λήγει ἐδῶ τό θέμα καί τό ἐπόμενο μήνυμά μου θά εἶναι κάτι σημαντικό, πού θέλω ἰδιαίτερα τή βοήθεια τοῦ Γιώργου Μ. καί τοῦ Δομέστιχου καί ἄλλων φυσικά.

Τώρα σέ σχέση μέ τόν ἀγαπητό μου Νῖκο καί τήν «προώθηση» τοῦ Χριστοδουλόπουλου, θά συμφωνήσω, λέγοντας (χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες) ὅτι ἐκλήθη στό Ναό μας πρίν χρόνια γιά νά πεῖ τό Ἄσπιλε σέ Χαιρετισμούς. Δέν θά πῶ τό λόγο πού δέν ἦρθε. Ἀντ᾿ αὐτοῦ ἦρθε ὅμως ὁ Ἠλίας Κλωναρίδης!!!


 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Απλώς να συμπληρώσω, αν και δεν χρειάζεται, ότι είναι θέμα από ποια οπτική το βλέπει κανείς. Αν έκανα μια τέτοια δήλωση περί αυτών εγώ, είχε κάθε λόγο να μου πει κάποιος αυτά που είπε ο Γιωργάκης. Το ότι το λέει ένας κληρικός (που εξ ορισμού έχει απαγκιστρωθεί απ' όλα αυτά όσο κανείς άλλος εδώ μέσα), σημαίνει για μένα ότι αυτός το κάνει στα πλαίσια μιας ποιμαντικής προς τους άλλους, η οποία χαρακτηρίζεται από αυτό που είπα πιο πάνω: "την πρόσληψη της ασθενείας τους". Αυτό είναι για μένα ιδιαίτερα σημαντικό (και μου θυμίζει μια ιστορία του Γεροντικού με τον άγιο Αντώνιο και τους μαθητές του που έπαιζαν και σκανδάλισαν έναν διερχόμενο κυνηγό, την οποία δεν σας επαναλαμβάνω, για να μη γίνω πάλι κουραστικός).
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Γιωργάκης;36595 said:
Επειδή πάτερ, υπάρχουν και άλλοι αυθόρμητοι και αληθινοί και χωρίς καθόλου υποκρισία, μάθετε ότι το εγχείρημα εις το οποίον προέβητε, ουδέν το σοβαρόν είχε και συνεπώς δεν δύναται να σκανδαλίσει οποιονδήποτε. Τέτοιες ευχές ουδέν άλλο προκαλούν ει μη τον γέλωτα. Το να βλέπετε δε σαν "θέμα της Ελλάδος", "πατριωτικά" (!!!!) μια τέτοια μπούρδα όπως αυτό το απίστευτο σαχλοτράγουδο που βιάζει τα αυτιά και την αισθητική μας, δείχνει ότι καταλαβαίνετε λανθασμένα και τον πατριωτισμό και τον πολιτισμό.
Με πολύ σεβασμό (κι ας μην τον καταλαβαίνετε)
Γιώργος

Γιωργακη (;)
Στο τελειως ακομψο (για να μην το χαρακτηρισω αλλοιως) αυτο μηνυμα σου , μιλας για σεβασμο και μαλιστα πολυ . Ομως η ανωνυμια σου (πισω απο την οποια κρυβεσαι και γραφεις αυτα που γραφεις) μονο σεβασμο δεν δειχνει .
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Πάτερ, όλα καλά.
Ίσως ενοχλήθηκαν, όσοι ήθελαν να ενοχληθούν.
 

Γιωργάκης

Νέο μέλος

Ἀγαπητοί, ἠρεμεῖστε καί σᾶς εὐχαριστῶ. Εὐχαριστῶ καί πολλά ἀγαπητά μέλη πού ἔσπευσαν μέ ΠΜ νά μοῦ «συμπαρασταθοῦν».

Ξέρετε ὅτι δέν «μασάω». Δέν θά κάτσω νά ἀπολογηθῶ ἄλλο (ἤδη ὅταν τό ἔθεσα –καί ὄχι στό ἐπόμενο μήνυμα– ζήτησα ἐκ προτέρων συγγνώμη) τό μόνο πού θά πῶ εἶναι ὅτι ὅταν ἔχεις γράψει μέσα σ᾿ ἔνα χρόνο (θά συμπληρωθεῖ σέ λίγες μέρες) κοντά 2.000 μηνύματα –τό ἐπίπεδό τους ἔχει κριθεῖ–, θά γράψεις καί καμμιά κοτσάνα. Ἄς μιλήσουν ἐκεῖνοι πού ἔχουν τό 1/4 ἀπό τά δικά μου.

Ἅν θέλετε λήγει ἐδῶ τό θέμα καί τό ἐπόμενο μήνυμά μου θά εἶναι κάτι σημαντικό, πού θέλω ἰδιαίτερα τή βοήθεια τοῦ Γιώργου Μ. καί τοῦ Δομέστιχου καί ἄλλων φυσικά.

Τώρα σέ σχέση μέ τόν ἀγαπητό μου Νῖκο καί τήν «προώθηση» τοῦ Χριστοδουλόπουλου, θά συμφωνήσω, λέγοντας (χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες) ὅτι ἐκλήθη στό Ναό μας πρίν χρόνια γιά νά πεῖ τό Ἄσπιλε σέ Χαιρετισμούς. Δέν θά πῶ τό λόγο πού δέν ἦρθε. Ἀντ᾿ αὐτοῦ ἦρθε ὅμως ὁ Ἠλίας Κλωναρίδης!!!


Οποιαδήποτε απάντηση περιττέυει. Το μήνυμά μου δεν είχε στόχο το πρόσωπο του πατρός (τον οποίο δεν γνωρίζω, εξακολουθώ να σέβομαι και λυπάμαι που λυπώ) αλλά τη στάση του απέναντι στα πράγματα. Εύχομαι του χρόνου και με τον ...Βας βας (ο Παρασκευάς). Για να προσληφθεί καλύτερα ... η ασθένειά μας! (Τι άλλο θα ακούσουμε...)
Γιώργος
Υ.Γ. Η ανωνυμία είναι επιλογή μου κύριε Λιναρδάκη. Αν δεν σας αρέσει να αλλάξετε τους κανόνες του φόρουμ. Ή απλώς να μη μου απαντάτε. Ευχαριστώ.
 
Status
Not open for further replies.
Top