Ποιός είναι ο επόμενος μέγας ψάλτης της Θεσσαλονίκης;

Τ

ΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Guest
Αγαπητοι φιλοι και φιλες θα ηθελα πολυ να ακουσω τι νομιζετε εσεις

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΝΕΟΧΩΡΙΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ!!!!!!!!! de facto
 

ΕΥΡΥΣΘΕΝΗΣ

Νέο μέλος
Τον έχω ακούσει σε μια αγρυπνία στη Παναγία τη Λαοδηγήτρια. Δύο πράγματα μου έκαναν εντύπωση.

1) η αυστηρή του «γραμμή» στα ισοκρατήματα. Έψαλλε με τους μαθητές του σα χορωδία, όλο τον αναστάσιμο κανόνα με ίσο – ΠΑ. Κ όχι μόνο αυτό.

2) Ενώ «Ζωγράφιζε» με τη φωνή του, όχι απλά δε κουνιόταν καθόλου, ούτε μορφασμό. Το στόμα μόνιμα μισοανοιχτό κ κατά τα’ άλλα «άγαλμα».

Αφού δε τον ήξερα παρατηρούσα το χορό να δω ποιος είναι ο χοράρχης. «Ποιος είναι αυτός ρε παιδιά που ψέλνει έτσι ωραία» έλεγα….Καθόμουν κάπως πλάγια κ δε μπορούσα να καταλάβω ποιος είναι στη μέση. Έβλεπα το Νεοχωρίτη έτσι…ακίνητο, ούτε το στόμα δε κουνιόταν κ έλεγα: αυτόν τι τον θέλουν εκεί, κανένας διακοσμητικός θα είναι, χεχε…

Επίσης, είδα πέρσι στη Καβάλα διαφημιστικό από σχολή Βυζαντινής κ Παραδοσιακής Μουσικής. Ξέρει κανένας, όντος έχει δική του σχολή στη Καβάλα?

Η ΣΧΟΛΗ ΑΥΤΗ(ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΦΩΝΗΣ ) ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΤΟΥ ΤΗΣ ΝΕΟΧΩΡΙΤΟΥ ΣΟΦΙΑΣ
 

ΕΥΡΥΣΘΕΝΗΣ

Νέο μέλος
Η ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΝΕΟΧΩΡΙΤΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΤΟΥ ΤΗΣ ΝΕΟΧΩΡΙΤΟΥ ΣΟΦΙΑΣ(ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ )ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ!
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Κορυφή θεωρώ τον Βασίλη τον Σπυριδόπουλο που ψάλλει στον Άγιο Δημήτριο Θεσσαλονίκης και τον Νεοχωρίτη βέβαια .

Το thanks ειναι φυσικα για τον Αρχοντα πλεον κυρ-Βασιλη Σπυριδοπουλο , ο οποιος ειναι της "παλιας φρουρας" !!!
 

nikolaoskin

Μέλος
Χαιρετε συναδελφοι!Για μενα κορυφη ειναι ο Παναγιωτης Νεοχωριτης!Τεκμηριωνω την αποψη μου!Ειχα την χαρα να ημουν μαθητης του επι πενταετεια στον συλλογο του στις συκιες!
Εχει τεραστια γνωση βυζαντινης μουσικης σε θεωρητικο και πρακτικο επιπεδο!Εχει τεραστια εμπειρια καθως ψαλλει σιγουρα απο εικοσαετιας ως αρχοντας πρωτοψαλτης σε διαφορους μητροπολιτικους ναους και διαβαζει σε καθημερινη βαση ωστε να προετοιμαστει για την επομενη κυριακη και εορτη!Μαλιστα μας ελεγε οτι ως φοιτητης διαβαζε εξι ωρες ημερησιως!
Επισης ξερει σε τι ρυθμο και με ποιο τροπο να εκφρασει το καθε μαθημαπ.χ.αλλιως οι κανονες και αλλιως το κοινωνικο!Μαλιστα με εξεπλητε το γεγονος οτι τον εβλεπα στο μαθημα αλλα και στο αναλογιο οτι εψαλλε ολα τα μαθηματα απο στηθους.Εμεις φυσικα ειχαμε τα βιβλια και ελεγχαμε αν τα λεει σωστα η οχι.Πιστεψτε με οτι ποτε δεν βρηκα καποιο λαθος.Ψαλλει απο εξω οχι μονο τα συντομα ειρμολογικα κ στιχηραρικα μαθηματα αλλα και παπαδικα μελη οπως αργα χερουβικα,κοινωνικα και διαφορα κρατηματα ή καλοφωνικους ειρμους!Ποτε δενειδα να ειναι αρρωστος με τα μορια καθως εψαλλε,αλλα επειδη ηταν πολυ διαβασμενος εκτελουσε και τα μορια σωστα φυσικα!Αυτο που τον ενοιαζε ηταν το πως θα εκτελεσει το καθε μουσικο κειμενο ωστε να προσευχηθει ο κοσμος και να εκπληρωσει τον σκοπο για τον οποιο ηρθε ο κοσμος στην εκκλησια! Και ακομη κατι σπουδαιο!Μπραβο του γιατι εχει βγαλει δεκαδες μαθητες οι οποιοι ψαλλουν σε μεγαλους ναους σε ολη την Ελλαδα!
Υ.Γ.Δεν υπαρχει αντιρρηση οτι υπαρχουν πολλοι καλοι ψαλτες στην θεσσαλονικη απλα ανεφερα την προσωπικη μου γνωμη για τον καλυτερο ψαλτη!
 
Ενας νεος και πραγματικα εξαιρετικος πρωτοψαλτης με μεγαλη φωνη, παρα
πολους μαθητες και χοραρχης μιας πολυ καλης χορωδιας των Θεσσαλονικεων υμνωδων.Κατα την γνωμη θα επηρεασει και εχει επηρεασει αρκετα την ψαλτικη στη Θεσσαλονικη
 
K

konman

Guest
Κατ' αρχη τη λεξη ''μεγας'' την χρησιμοποιησα , γιατι αυτη η λεξη υπαρχει στον
τιτλο του παρωντος θεματος .
Οσο για το ποιους θεωρω ''μεγα'' στο θεμα που ειχαμε συζητηση στο ακολουθο
λινγκ http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=651 θα βρεις καποιες απαντησεις (τι λειπει κλπ) .
Μιχαηλιδης και Τσολακιδης : Μονο το οτι ''μετεφεραν'' το ψαλλειν του Ναυπλιωτη και του πατριαρχικου ναου , δειχνει την αξια τους .
Τι λειπει απο τους σημερινους : Ισως , λεω ΙΣΩΣ , να τους λειπει η ''αγνοια''
που ειχαν οι παλαιοι σε θεωρητικα θεματα . Δεν εννοω ''αγνοια'' σε βασικα
πραγματα , αλλα αυτο το λεπτομερειακο που γινεται σημερο , που εχουμε μπλεξει με μαθηματικα , με φασματογραφους , με δεκατα !!! μοριων κλπ κλπ .
Φοβαμαι πως σημερα , εν πολλοις ''διυλιζετε ο κωνωπας και καταπινετε η
καμιλος'' (τοχω ξαναγραψει αυτο) . Φορτωμενοι (μαλλον αγχωμενοι) οι
σημερινοι με ολα αυτα και προσπαθωντας να μην ξεφυγουν απο ολα αυτα τα
θεωρητικα που εμαθαν , γινεται ενας μικρος ή μεγαλος χαμος .
Προ ημερων σε σχετικη συζητηση που ειχα με πολυ γνωστο μελος του φορουμ
και σε ερωτηση μου ''γιατι τοση θεωρητικομανια'' μου απαντησε : ''Γιατι πρεπει να ξερω τι ψαλλω'' . Σωστο μεχρι καποιου σημειου , αλλα η υπερβολη και αχρηστη ειναι και πλεονασμος . Ολοι αυτοι οι παλαιοι , λετα να ασχολουνταν
τοσο πολυ με θεωριες επι θεωριων ;
Σταματω εδω και νομιζω οτι με οσα εγραψα (που βεβαια ειναι προσωπικες αποψεις , το τονιζω αυτο) , καταλαβαινεις τι θελω να πω .
Τωρα να ρωτησω και εγω : Σε προηγουμενο μηνυμα μου , ανεβασα οπως θα ειδες καποιες ηχογραφησεις παλαιων Θεσσ-κεων ψαλτων . Πιστευω οτι τις ακουσες . Ερωτω λοιπον : Εσυ βρισκεις διαφορα στο ψαλσιμο αυτων των παλαιων και των σημερινων ψαλτων ; Ποιους θεωρεις καλλιτερους;(ψαλτες οχι θεωρητικους ) ; Τους παλαιους , τους σημερινους ή σου φαινοντα ιδιοι ;
Και τελος , εσυ νομιζεις οτι λειπει κατι απο τους σημερινους ; Αν ναι , ΤΙ ;
Συμφωνω με τον κ.Βαγγελη και θεωρω οτι ειναι ενας απο τους πιο καταλληλους να απαντησει στο θεμα αυτο λογω της ηλικιας και της εμπειριας του καθως εζησε εκεινη την εποχη οπου στα αυτια του ψαλτικου κοσμου αντιλαλουσαν ακομα τα γνησια και αυθεντικα ακουσματα.Η τηλεοραση σχεδον δεν υπηρχε και τα προγραματα της ηταν πολυ λιγα και σοβαροτερα απ τα σημερινα.
Τωρα ακους(κυριως) μονο βιομηχανοποιημενη μουσικη,τα αυτια του κοσμου εχουν "χαλασει" τα διαστηματα εχουν αλοιωθει και μπασταρδευτει οσο πιο παλια ειναι τ αυτια τοσο πιο σωστα και κοντα στη μουσικη μας ειναι τα διαστηματα.
Αυτο που ονομαζει "αγνοια"ο κ.Βαγγελης ειναι αυτο που δεν υπηρχε τοτε..το σημερινο αλαλουμ και ο υπερκαταναλωτισμος,η περριτη χρηση των μηχανηματων,τα μικροφωνα κ.λ.π.
Και το σημαντικοτερο αν ακουσετε τις παραπανω ηχογραφησεις θα ακουσετε πραγματικο ψαλσιμο.Αυτοι οι ανθρωποι ψελνουν το ιδιο και χωρις τα μικροφωνα,στην ουσια δεν τα χρειαζονται,ισως μονο για να ακουγονται σε μεγαλους ναους και ανοιχτους χωρους,μονον γι αυτο.Ψελνουν λεβεντικα,αρχοντικα και δυνατα δεν ξελαρυγγιαζονται εχουν τροπο το κανουν σεμνα,εχουν παθος,το αισθανονται.Ειναι αληθηνοι..
Αυτο πιστευω οτι λειπει σημερα,αναγκαζομαστε να καταφευγουμε σε τεχνητα μεσα,φασματογραφους μικροφωνα,ενισχητες,ηλ.ισοκρατες,βιβλια με αναλητικες γραφες...γιατι;διοτι χασαμε το τραινο,την απλοτητα μας,την σοβαροτητα μας,την επαφη με την παραδοση;Αυτο που μας κανει να αισθανομαστε Ελληνες και περηφανοι;Και μας κερδισε ο τυφλος εγωισμος,η αλαζονια και καθε τι ξενο.
Ομως τα παραπανω προχειρογραμμενα δεν ειναι παρα προσωπικες αποψεις που σε καμια περιπτωση δεν δηλωνουν απογοητευση αλλα αισιοδοξια, επισημανση,καταννοηση το πως αντιλαμβανομαι εγω την παρουσα κατασταση..
Αγαπητοι φιλοι το πρωτο τραινο περασε και παει..αλλα η ΑΓΑΠΗ μας γι αυτο που κανουμε μας κανει κανει να ελπιζουμε οτι μπορουμε να προλαβουμε το επομενο..προσοχη ομως μην ειναι το τελευταιο..
 

S12

Νέο μέλος
Το thanks ειναι φυσικα για τον Αρχοντα πλεον κυρ-Βασιλη Σπυριδοπουλο , ο οποιος ειναι της "παλιας φρουρας" !!!

Ετσι ειναι Γιαννη πες τα...!!!
 

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Κατά την άποψη μου, ένας ψάλτης πρέπει πρώτα απ' όλα να έχει ήθος και σεβασμό προς του υπόλοιπους και μετά να έρχεται το τάλαντο της φωνής του. Επομένως το μέγας ή άρχοντας ή οποιοσδήποτε τίτλος που δίδεται σε ένα ψάλτη θα πρέπει να δίνεται σε άτομα τα οποία μπορούμε να τα θεωρήσουμε, εμείς οι νέοι ως υποδείγματα της εποχής μας. Για κανένα λόγο δεν υπονοώ οτιδήποτε για του λαμπρούς ανθρώπους που προτάθηκαν παραπάνω.

Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν άτομα που πήραν κάποιο επίσημο τίτλο χωρίς να έχουν προσφέρει κάτι παραπάνω από τους υπόλοιπους, ταυτόχρονα υπάρχουν ταπεινοί οι οποίοι έχουν πολλές αρετές και είναι μέγιστοι όμως παλεύουν με το ελάχιστο υλικό που έχουν. Βέβαια η αναγνώριση και η επιβράβευση των τελευταίων έρχεται από το στενό τους κύκλο, αλλά γιατί συνεχώς να υπάρχουν αδικίες...
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Κατά την άποψη μου, ένας ψάλτης πρέπει πρώτα απ' όλα να έχει ήθος και σεβασμό προς του υπόλοιπους και μετά να έρχεται το τάλαντο της φωνής του. Επομένως το μέγας ή άρχοντας ή οποιοσδήποτε τίτλος που δίδεται σε ένα ψάλτη θα πρέπει να δίνεται σε άτομα τα οποία μπορούμε να τα θεωρήσουμε, εμείς οι νέοι ως υποδείγματα της εποχής μας. Για κανένα λόγο δεν υπονοώ οτιδήποτε για του λαμπρούς ανθρώπους που προτάθηκαν παραπάνω.

Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν άτομα που πήραν κάποιο επίσημο τίτλο χωρίς να έχουν προσφέρει κάτι παραπάνω από τους υπόλοιπους, ταυτόχρονα υπάρχουν ταπεινοί οι οποίοι έχουν πολλές αρετές και είναι μέγιστοι όμως παλεύουν με το ελάχιστο υλικό που έχουν. Βέβαια η αναγνώριση και η επιβράβευση των τελευταίων έρχεται από το στενό τους κύκλο, αλλά γιατί συνεχώς να υπάρχουν αδικίες...

Σε συγχαιρω φιλε αλλα προσεχε! Λες πολλες αληθειες! κινδυνευεις!!!:cool:
 
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Κατά την άποψη μου, ένας ψάλτης πρέπει πρώτα απ' όλα να έχει ήθος και σεβασμό προς του υπόλοιπους και μετά να έρχεται το τάλαντο της φωνής του. Επομένως το μέγας ή άρχοντας ή οποιοσδήποτε τίτλος που δίδεται σε ένα ψάλτη θα πρέπει να δίνεται σε άτομα τα οποία μπορούμε να τα θεωρήσουμε, εμείς οι νέοι ως υποδείγματα της εποχής μας. Για κανένα λόγο δεν υπονοώ οτιδήποτε για του λαμπρούς ανθρώπους που προτάθηκαν παραπάνω.

Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν άτομα που πήραν κάποιο επίσημο τίτλο χωρίς να έχουν προσφέρει κάτι παραπάνω από τους υπόλοιπους, ταυτόχρονα υπάρχουν ταπεινοί οι οποίοι έχουν πολλές αρετές και είναι μέγιστοι όμως παλεύουν με το ελάχιστο υλικό που έχουν. Βέβαια η αναγνώριση και η επιβράβευση των τελευταίων έρχεται από το στενό τους κύκλο, αλλά γιατί συνεχώς να υπάρχουν αδικίες...
Σε συγχαιρω φιλε αλλα προσεχε! Λες πολλες αληθειες! Κινδυνευεις!!!:cool:
 

nektariosthanos

Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι

Το θέμα μας είναι ποιος ο επόμενος μέγας πρωτοψάλτης της Θεσσαλονίκης. Προφανώς (διορθώστε με αν κατενόησα λανθασμένα) αυτό αναφέρεται στην σύνολη ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ δεινότητα του όποιου μεγάλου ψάλτη. Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ καθιερώνει κάποιον ως ΜΕΓΑ. Τα θέματα ήθους, ευλάβειας, αφιλοχρηματίας, καλλιφωνίας κ.λπ. μπορεί να υφίστανται, όμως ούτε καθιερώνουν κάποιον ως ΜΕΓΑ, ούτε τον αποκλείουν.
Αυτό που με ανησυχεί για την γενιά ημών των σύγχρονων ψαλτών, αλλά και για το "γένος" των ψαλτών γενικότερα, είναι ότ ι-συγχωρέστε με- δεν έχουμε αναπτυγμένα ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ.
Όλοι κρίνουμε κάποιον με το αν έχει φωνή, με το αν μαθητεύσαμε κοντά του, κι αν μαθητεύσαμε εμείς, πρέπει ο κόσμος όλος να προσκυνήσει (!!), αν κάνει γυρίσματα, αναλύσεις, αν..., αν...
Ποιος όμως αφουγκράζεται την πραγματική -ερμηνευτικά- αξία του κάθε ψάλτη;..
Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ίσταται επέκεινα των φωνητικών δεξιοτήτων, γυρισμάτων κ.λπ. ΕΡΜΗΝΕΙΑ σημαίνει να ακούς αυτόν που ψάλλει και το μέλος να μην αφίσταται του λειτουργικού λόγου. Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ δεν μπορεί απλώς να προκαλεί τον θαυμασμό. Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ οδηγεί σε συντριβή. Σε συναίσθηση ότι είμαστε πολύ μικροί και πολύ λίγοι μπροστα στο μυστήριο της μουσικής...
Με αυτό το κριτήριο ποιος ήταν ο ΜΕΓΑΣ πρωτοψάλτης της Θεσσαλονίκης του ΧΘΕΣ;...Από κει αν ξεκινήσουμε ίσως "βρούμε άκρη" για το ΠΟΙΟΣ θα είναι ο επόμενος ΜΕΓΑΣ...
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Προσωπικα πιστευω οτι το θεμα εχει τεθει ΕΝΤΕΛΩΣ λανθασμενα ! Το ζητουμενο δεν ειναι ο επομενος "μεγας" της Θεσσαλονικης , αλλα ο επομενος "μεγας" της Ελλαδας ! Ευχαριστω !
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ι.

Νέο μέλος
κατα την προσωπικη μου αποψη πιστευω οτι ο χρονος θα αναδειξει τους επομενους καλους, καλυτερους, μεγιστους.Με την τριβη του αναλογιου ο ιεροψαλτης αποκτα εμπειρια και βρισκει απο μονος του τις εναλλακτικες εκεινες λυσεις που τον καθιστουν αρεστο η λιγοτερο αρεστο στον κοσμο.Η συχνη μελετη προτιστως τον κλασσικων κειμενων η συχνη επαναληψη και η εφαρμογη των επι του αναλογιου,εχει ως αποτελεσμα την εκτελεση απο στηθους των μαθηματων.Εφοσον ο ιεροψαλτης τα γνωριζει αυτα και τα δουλευει σε τακτα χρονικα διαστηματα ειναι σε θεση να εκτελει τα επαναλαμβανομενα μουσικα συνολα δηλ. τις μουσικες φορμες.Τοτε και μονο τοτε μπορει να απελευθερωθη απ το μουσικο κειμενο δηλαδη το στακαριστο ψαλσιμο και να ψαλλει βαζοντας το συναισθημα και την προσωπικοτητα του σεβομενος παντοτε την μουσικη μας παραδοση.Ο νεος ιεροψαλτης πρεπει να λειτουργει σαν την μελλισα, να περνει απ ολους τα καλα στοιχεια την σωστη τοποθετηση, την σωστη αρθρωση, τον σωστο χρονο.Πρεπει να αποφευγουμε τον μιμητισμο διοτι ειμαστε ξεχωριστες προσωπικοτητες ο καθενας μας, ουτε ταλιαδωρος μπορει να γινω ουτε καραμανης ουτε νεοχωριτης ουτε χρυσανθος ουτε στανιτσας.Απλως περνουμε τα καλα στοιχεια τους.Ισως αν φτασουμε σ αυτο το επιπεδο τοτε αν το αξιζουμε πραγματικα θα καταλαβουμε οτι κατι καναμε.Η ιστορια θα δειξει, μεχρι τοτε φιλοι μου ας προσπαθησουμε να ψαλλουμε με ολη την ψυχη και τη διανοια μας τον κυριο μας Ιησου Χριστο.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Γεώργιε Ι., κατ' αρχήν καλωσήλθες στο φόρουμ!
Από την όμορφη τοποθέτησή σου, περισσότερο θέλω να σταθώ σε αυτά, τα οποία είναι πολύ σωστά και σημαντικά:

"Η συχνή μελέτη, πρωτίστως, των κλασσικών κειμένων, η συχνή επανάληψη και η εφαρμογή των επί του αναλογίου, έχει ως αποτέλεσμα την εκτέλεση από στήθους των μαθημάτων. Εφ' όσον ο ιεροψάλτης τα γνωρίζει αυτά και τα δουλεύει σε τακτά χρονικά διαστήματα, είναι σε θέση να εκτελεί τα επαναλαμβανόμενα μουσικά σύνολα -δηλ. τις μουσικές φόρμες. Και τότε μόνο μπορεί να απελευθερωθεί απ' το μουσικό κείμενο (δηλ. το στακαριστό ψάλσιμο) και να ψάλλει βάζοντας το συναίσθημα και την προσωπικότητά του, σεβόμενος βέβαια πάντοτε και την μουσική παράδοση."



Συγχαρητήρια.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Προσωπικα πιστευω οτι το θεμα εχει τεθει ΕΝΤΕΛΩΣ λανθασμενα ! Το ζητουμενο δεν ειναι ο επομενος "μεγας" της Θεσσαλονικης , αλλα ο επομενος "μεγας" της Ελλαδας ! Ευχαριστω !

Υπάρχει? :p
 

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Προσωπικά ψηφίζω τον Πασχάλη Μάνο τέως πρωτοψάλτη Ι.Ν.Γεννήσεως Θεσσαλονίκης!

(Κάτι μου λέει ότι θα πάει αριστερά στην Αγία Σοφία Θεσσαλονίκης αφού ο κ.Κώστας Λιολιόπουλος πήρε σύνταξη!):wink:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ίσως ο Παναγιώτης Νεοχωρίτης

Μιὰ καὶ σὲ λίγο καιρὸ δὲν θὰ ἔχουμε καθόλου ἠχογραφήσεις του πλέον, οὕτε θὰ τὸν ξανακούσουμε στὸ forum, μᾶλλον δύσκολο τὸ βλέπω.

Μέγας ψάλτης δὲν ὑπάρχει συνάδελφοι οὕτε σὲ Ἀθήνα οὕτε σὲ Θεσσαλονίκη.

Εὐτυχῶς ὄμως ὑπάρχουν πολλοὶ ΚΑΛΟΙ ψάλτες.
 
Top