Επίσημη έκδοση 5 CD Ιακώβου Ναυπλιώτη

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σε πρόσφατη εκδήλωση για τον εορτασμό των 60 χρόνων του Συνδέσμου Μουσικοφίλων Πέρα παρουσιάστηκε η νέα έκδοση 5 CD με ηχογραφήσεις του Ιακώβου Ναυπλιώτη.

cdk4263.jpg


Ανοίγω νέο θέμα εδώ ειδικά για τους δίσκους αυτούς με τις αρχικές πληροφορίες που έστειλε ο Δημήτρης Ζαγκανάς τον οποίο και ευχαριστώ.

Στη σελίδα της KALAN εδώ μπορεί κάποιος να αγοράσει τους δίσκους ή να δεί τα περιεχόμενα (101 κομμάτια) και να ακούσει δείγμα από κάθε κομμάτι. Πραγματικά η φωνή του Ναυπλιώτη ακούγεται καθαρότατη!
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δημήτρη περιέχει όλες τις γνωστές ηχογραφήσεις του;
Είναι μόνο 101;
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Δημήτρη περιέχει όλες τις γνωστές ηχογραφήσεις του;
Είναι μόνο 101;

Ισως φαινονται λιγοτερες γιατι εγινε ομαδοποιηση. Κοιτα το τροπαριο της Κασσιανης που εχει διαρκεια 21 λεπτα και θα καταλαβεις.

Επισης στις καταγραφες του αναλογιου που εχουν ανεβει απο παλια, ποιες ηχογραφησεις απο αυτες που κυκλοφορησαν στα σιντια δεν υπηρχαν; Εριξε καποιος μια ματια;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Όπως είπα και σε ένα άλλο θέμα (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=3443) κυκλοφορούν και 3 CD του Ιάκωβου Ναυπλιώτη από τον Παγκρήτιο Σύλλογο Φίλων Βυζαντινής Μουσικής "ο όσιος Ιωάννης ο Κουκουζέλης". Μπορείτε να τα δείτε εδώ : http://www.ikoukouzelis.com/cbf_products.php.
Υπάρχουν κοινές ηχογραφήσεις; Μπορεί κάποιος να τα συγκρίνει;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μπορω να σας παραθεσω σε επισυναψι , ΜΟΝΟ τα εξωφυλλα των εν λογω σιντι , οπου φαινεται το περιεχωμενο τους .
 

Attachments

  • naupliwtis0001.jpg
    175.2 KB · Views: 282
  • naupliwtis0002.jpg
    153.5 KB · Views: 100
  • naupliwtis0003.jpg
    134.9 KB · Views: 102

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μη βιάζεστε να τα παραγγείλετε! Είναι θέμα λίγων ημερών να κυκλοφορήσουν και εδώ. Έπειτα, είναι έκδοση πολύ επιμελημένη. Δεν συγκρίνεται η ποιότητα του ήχου με αυτά που ανέβηκαν παλαιότερα στο analogion και με αυτά που κυκλοφόρησε ο Δαμαρλάκης, τα οποία πολλές φορές ήταν παιγμένα πολύ γρήγορα και αλλοιωνόταν το άκουσμα. Έγινε πολλή δουλειά στον καθαρισμό ΧΩΡΙΣ να αλλοιώνεται στο ελάχιστο η φωνή του Ναυπλιώτη. Αξίζει να έχουμε την κασετίνα αυτή όλοι γνήσια στο αρχείο μας. Άλλωστε, και τα περιεχόμενα στο συνοδευτικό φυλλάδιο είναι πολύτιμα και πολύ ενδιαφέροντα!

ΥΓ: Σημειωτέον πως για μήτρες όλων των κομματιών χρησιμοποιήθηκαν γνήσιοι δίσκοι και όχι μεταφορές σε καρούλια ή κασέτες.
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Άλλωστε, και τα περιεχόμενα στο συνοδευτικό φυλλάδιο είναι πολύτιμα και πολύ ενδιαφέροντα!
.

Το φυλλαδιο της Καλαν ειναι και στα Ελληνικα; Γνωριζει καποιος;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το φυλλαδιο της Καλαν ειναι και στα Ελληνικα; Γνωριζει καποιος;
Το κείμενο είναι τρίγλωσσο, Ελληνικά, Τούρκικα και νομίζω Αγγλικά.
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Την κασετίνα την προμηθεύτηκα πριν μια εβδομάδα (μου την έφεραν από την Πόλη δλδ) , ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά! Με πολυσέλιδο φυλλάδιο με χρησιμότατες πληροφορίες , ένω την αγόρασα με 45 ευρώ . Δεν νομίζω να κοστίζει παραπάνω, διότι μάλλον δεν θα κυκλοφορήσει στο εμπόριο...Μου φαίνεται πως σας έλυσα μερικές απορίες...:rolleyes:
 

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Πολύ εντυπωσιακή δουλειά!

Σε κάποιες ηχογραφήσεις ακούγεται η φωνή του Ναυπλιώτη πεντακάθαρη:

Κύριε ερχόμενος προς το πάθος, Την ωραιότητα, Ερχόμενος ο Κύριος,

ενώ υπάρχουν και κάποιες που δεν υπάρχουν στη συλλογή στο analogion:

Η ζωή εν τάφω, Πάσχα ιερόν κ.α.

Αν κάποιος που αγόρασε τη συλλογή θα μπορούσε να ανεβάσει κάποιες ενδεικτικά θα του ήμουν ευγνώμων ;-)

Π.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ακόμη, να σας ενημερώσω πως σε λίγες μόλις μέρες θα διατίθεται το μνημειώδες έργο σε όλα τα εκκλησιαστικά βιβλιοπωλεία, αλλά και μέσω μιας καινούριας ιστοσελίδας που θα ασχολείται με την Ανατολική Μουσική σε κάθε έκφανσή της. Μάλιστα, από τη σελίδα αυτή οι παραγγελίες θα είναι φθινότερες, καθώς είναι ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος της έκδοσης του Ναυπλιώτη στην Ελλάδα. Άκουσα πως μάλλον η τιμή στο εμπόριο θα είναι γύρω στα 45€, ενώ στη σελίδα γύρω στα 40€. Στην ίδια σελίδα θα υπάρχουν επίσης αποσπάσματα ήχου και εικόνας από σημαντικές παρουσιάσεις σχετικές με την ανατολική μουσική, καθώς και παρουσιάσεις βιβλίων, δίσκων κλπ. Επίσης, θα είναι ανοιχτή και για διαφημίσεις προϊόντων αυτού του χώρου.

Ένα άλλο, για παράδειγμα, CD που παρουσιάζεται και είναι πολύ ενδιαφέρουσα καινούρια έκδοση, είναι ένα αραβόφωνο CD με τον Δημήτρη Αλ Μουρ και τον Αλυγιζάκη σε μονωδίες. Σοβαρή και αξιόλογη δουλειά.

ΥΓ: Ενδεικτικό του σπανίου υλικού της εκδόσεως η παρακάτω φωτογραφία του Ναυπλιώτη:
View attachment Image1.jpg
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Αν κάποιος που αγόρασε τη συλλογή θα μπορούσε να ανεβάσει κάποιες ενδεικτικά θα του ήμουν ευγνώμων ;-)

Π.

Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, τα πνευματικά δικαιώματα δεν ξέρω αν έχουν...:D
Πάντως, είμαι της άποψης ότι αυτά τα "διαμάντια" πρέπει να τά έχουμε όλοι ανεξαιρέτως , όπως π.χ. έχουμε το Αναστασιματάριο, εννοώ να έχουμε τα πρωτότυπα και όχι κόπιες...Είναι από τις λίγες εργασίες που πραγματικά αξίζουν, όσο και αν κοστίζουν...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Πολύ εντυπωσιακή δουλειά!

Σε κάποιες ηχογραφήσεις ακούγεται η φωνή του Ναυπλιώτη πεντακάθαρη:

Κύριε ερχόμενος προς το πάθος, Την ωραιότητα, Ερχόμενος ο Κύριος,

ενώ υπάρχουν και κάποιες που δεν υπάρχουν στη συλλογή στο analogion:

Η ζωή εν τάφω, Πάσχα ιερόν κ.α.
Το αντίθετο συμβαίνει;
Δηλαδή να μην έχουν στην κασετίνα ηχογραφήσεις που υπάρχουν στο analogion; Αυτό θα ήταν άσχημο. Δεν έχω τον χρόνο να ελέγξω τα περιεχόμενα, μήπως το έκανε κανείς;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχουν, και αν δημοσιευθούνε ίσως να έχουμε και πρόβλημα. Δείγματα έχουν ανεβεί και στη σελίδα της KALAN που παραπέμπει ο Δημήτρης, θα έχει και στην καινούρια αυτή σελίδα που σας λέω.
 

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, τα πνευματικά δικαιώματα δεν ξέρω αν έχουν...:D

Μία ή δύο από τις παραπάνω ηχογραφήσεις ίσως να μην θίγουν πνευματικά δικαιώματα. Έτσι για να πάρουμε μια γεύση...

Εννοείται ότι πρόκειται για έκδοση που αξίζει να την έχει ο καθένας.

ΥΓ: Ενδεικτικό του σπανίου υλικού της εκδόσεως η παρακάτω φωτογραφία του Ναυπλιώτη:
View attachment 10113

Πάντα καλοντυμένος ο Ιάκωβος ;-)
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Το αντίθετο συμβαίνει;
Δηλαδή να μην έχουν στην κασετίνα ηχογραφήσεις που υπάρχουν στο analogion; Αυτό θα ήταν άσχημο. Δεν έχω τον χρόνο να ελέγξω τα περιεχόμενα, μήπως το έκανε κανείς;

Τα tracks είναι συνολικά 201, εκ των οποίων, όπως αναγράφεται στην Εισαγωγή, 50 δίσκοι της Orfeon, 8 της Odeon και 2 ηχογραφήσεις, ενώ μελετήθηκε σχετικό υλικό δίσκων, που μαγνητοφωνήθηκε στις Η. Π. Α.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μία ή δύο από τις παραπάνω ηχογραφήσεις ίσως να μην θίγουν πνευματικά δικαιώματα. Έτσι για να πάρουμε μια γεύση...
Δείγματα έχουν ανεβεί και στη σελίδα της KALAN που παραπέμπει ο Δημήτρης, θα έχει και στην καινούρια αυτή σελίδα που σας λέω.
...αφού το είπε ήδη...
:D
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Τα tracks είναι συνολικά 201, εκ των οποίων, όπως αναγράφεται στην Εισαγωγή, 50 δίσκοι της Orfeon, 8 της Odeon και 2 ηχογραφήσεις, ενώ μελετήθηκε σχετικό υλικό δίσκων, που μαγνητοφωνήθηκε στις Η. Π. Α.
ΟΚ
Σύγκριση έκανε κανείς με τα ήδη υπάρχοντα της συλλογής του analogion;
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ακόμη, να σας ενημερώσω πως σε λίγες μόλις μέρες θα διατίθεται το μνημειώδες έργο σε όλα τα εκκλησιαστικά βιβλιοπωλεία, αλλά και μέσω μιας καινούριας ιστοσελίδας που θα ασχολείται με την Ανατολική Μουσική σε κάθε έκφανσή της. Μάλιστα, από τη σελίδα αυτή οι παραγγελίες θα είναι φθινότερες, καθώς είναι ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος της έκδοσης του Ναυπλιώτη στην Ελλάδα. Άκουσα πως μάλλον η τιμή στο εμπόριο θα είναι γύρω στα 45, ενώ στη σελίδα γύρω στα 40. Στην ίδια σελίδα θα υπάρχουν επίσης αποσπάσματα ήχου και εικόνας από σημαντικές παρουσιάσεις σχετικές με την ανατολική μουσική, καθώς και παρουσιάσεις βιβλίων, δίσκων κλπ. Επίσης, θα είναι ανοιχτή και για διαφημίσεις προϊόντων αυτού του χώρου.

Ένα άλλο, για παράδειγμα, CD που παρουσιάζεται και είναι πολύ ενδιαφέρουσα καινούρια έκδοση, είναι ένα αραβόφωνο CD με τον Δημήτρη Αλ Μουρ και τον Αλυγιζάκη σε μονωδίες. Σοβαρή και αξιόλογη δουλειά.

ΥΓ: Ενδεικτικό του σπανίου υλικού της εκδόσεως η παρακάτω φωτογραφία του Ναυπλιώτη:
View attachment 10113

μόλις έχουμε νέα για την κυκλοφορία στην Ελλάδα, ρίξτε ένα μηνυματάκι να την προμηθευτούμε. Από τα αποσπάσματα πάντως φαίνεται για μνημιώδες έργο και με εξαιρετική δουλειά στην επεξεργασία του ήχου. Μπράβο. Μακάρι να γίνουν ανάλογες δουλειές και με άλλες παλαιές ηχογραφήσεις. Επίσης η έκδοση αυτή αποτελεί και μία απάντηση σε όλους όσους αμφισβήτησαν κατά καιρούς και την χρονοβόρα διαδικασία της επεξεργασίας από τον κ. Αλυγιζάκη, που παρόλο που δεν τον γνωρίζω προσωπικά, φαίνεται να έδωσε μεγάλο βάρος στην άριστη και σοβαρή επιστημονική δουλειά με αποτέλεσμα το καταπληκτικό αυτό αποτέλεσμα. Καμία απολύτως σχέση με οτιδήποτε άλλο έχει κυκλοφορήσει μέχρι τώρα. Συγχαρητήρια
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το αντίθετο συμβαίνει;
Δηλαδή να μην έχουν στην κασετίνα ηχογραφήσεις που υπάρχουν στο analogion; Αυτό θα ήταν άσχημο. Δεν έχω τον χρόνο να ελέγξω τα περιεχόμενα, μήπως το έκανε κανείς;
Έγινε πολύ προσεκτική δουλειά. Λήφθηκαν υπόψη πάρα πολλές κασέτες, καρούλια, κλπ. Μάλιστα, σκέφτονταν το ένα από τα 5 CD να είναι από καρούλια, γιατί δεν είχαν βρει τα ίδια κομμάτια σε δίσκο. Τελικά, βρέθηκαν όλα και δημοσιεύτηκαν έχοντας σαν μήτρα τους πρωτότυπους δίσκους. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάτι στο analogion και να μην περιέχεται στα CD αυτά!!!

Επίσης, στο site της KALAN έγινε λάθος. 38€ είναι η τιμή που τα πουλάνε και όχι $38, +10€ μεταφορικά.
 
Top