Δασκαλούδης Κυριαζής

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αν αυτό που άκουσα στο VIDEO με το χερουβικό είναι ψαλτική τότε μερικοί και μαζί τους και εγώ δεν αξίζουμε να ονομαζόμαστε ψάλτες...........
 

billapo

Μέλος
AΠΛΑ Ο ΛΑΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ:ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥΔΗ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΜΟΥΣΟΣ...
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
AΠΛΑ Ο ΛΑΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ:ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥΔΗ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΜΟΥΣΟΣ...

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την ψυχολογική ερμηνεία των γραφομένων μου σε προηγούμενο μνμ μου.Πραγματικά αρχίζω να πιστεύω ότι ανήκω στην χορεία των άμουσων
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Η μουσική για την μουσική καταντάει κακοφτιαγμένο, ανάλατο φαγητό που κάηκε κιόλλας και όταν το σέρβιραν έπεσε και στο πάτωμα.

Κ.Ε.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Κύριοι, συμφωνώ με όλους...
Επιτρέψτε μου όμως σαν κατα μιαν εννοιαν μαθητής του Κυριαζή, κάποτε...να κάνω δυο σκέψεις (φωναχτά).
Πιστεύω οτι σίγουρα δεν ειναι η μουσική που ειχε στο μυαλό του ο Αγ. Δαμασκηνός ή ο Αγ.Ιωαν. ο Κουκουζέλης οταν μελοποιούσαν...αλλα αναγνωρίστε σας παρακαλώ ελαφρυντικά. Αλλαξαν οι καιροί και τα βιώματα μας.

Πιστεύω οτι ο σκοπός μας πρέπει να ειναι ολων μας να ευαρεστουμε τον Κύριο τωρα αν το επιτυγχανει ο καθένας ή οχι, ας ψαχτούμε ο καθένας μας προσωπικά...

Αυτος έτσι πιστεύει (ισως) οτι δοξολογεί και υμνεί τον Θεό...κάποιος άλλος έχει άλλον τρόπο ... αυτες ειναι ισως "αι πολλαί μοναί" που αναφέρεται ο Κύριος...

Να με συγχωρείτε...και μενα δεν με αναπαύει ο Κυριαζής αλλα ωρες ωρες χρειάζεται να τον ακούει κανείς και αυτον. (Με κανα τσιπουράκι ίσως) :D

Συγχωρέστε με.
π.Κουκουζέλης
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αθωνίτης;22452 said:
Κύριοι, συμφωνώ με όλους...
Επιτρέψτε μου όμως σαν κατα μιαν εννοιαν μαθητής του Κυριαζή, κάποτε...να κάνω δυο σκέψεις (φωναχτά).
Πιστεύω οτι σίγουρα δεν ειναι η μουσική που ειχε στο μυαλό του ο Αγ. Δαμασκηνός ή ο Αγ.Ιωαν. ο Κουκουζέλης οταν μελοποιούσαν...αλλα αναγνωρίστε σας παρακαλώ ελαφρυντικά. Αλλαξαν οι καιροί και τα βιώματα μας.

Πιστεύω οτι ο σκοπός μας πρέπει να ειναι ολων μας να ευαρεστουμε τον Κύριο τωρα αν το επιτυγχανει ο καθένας ή οχι, ας ψαχτούμε ο καθένας μας προσωπικά...

Αυτος έτσι πιστεύει (ισως) οτι δοξολογεί και υμνεί τον Θεό...κάποιος άλλος έχει άλλον τρόπο ... αυτες ειναι ισως "αι πολλαί μοναί" που αναφέρεται ο Κύριος...

Να με συγχωρείτε...και μενα δεν με αναπαύει ο Κυριαζής αλλα ωρες ωρες χρειάζεται να τον ακούει κανείς και αυτον. (Με κανα τσιπουράκι ίσως) :D

Συγχωρέστε με.
π.Κουκουζέλης
Δεν νομίζω πάτερ ότι η ψαλτική έχει σκοπό να υμνεί ο ψάλτης τον Θεό αλλά να βοηθά τον λαο να προβαινει στην σωστή δοξολογία και ύμνηση Του .Γι αυτό και οι πατέρες και οι υμνωδοί έθεσαν κάποια όρια, όπως το ίδιο έπραξαν και με την θεολογία.Μπορουμε λοιπόν να κινούμαστε σαν ψάλτες με μια σχετική ελευθερία χωρίς όμως να ξεπερνάμαι τα όρια με τα οποία διασφαλίζεται και ο σκοπός της ψαλτικής.Τώρα αν θέλω να πιώ καμμιά ρακί-Κρήτη εδώ-προτιμω να ακούσω γνήσιους παραδοσιακούς καλλιτέχνες.(Βέβαια έχω ακούσει ότι ο Κυριαζής είναι πολύ καλός στα μακεδονίτικα)
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Δεν νομίζω πάτερ ότι η ψαλτική έχει σκοπό να υμνεί ο ψάλτης τον Θεό αλλά να βοηθά τον λαο να προβαινει στην σωστή δοξολογία και ύμνηση Του .Γι αυτό και οι πατέρες και οι υμνωδοί έθεσαν κάποια όρια, όπως το ίδιο έπραξαν και με την θεολογία.Μπορουμε λοιπόν να κινούμαστε σαν ψάλτες με μια σχετική ελευθερία χωρίς όμως να ξεπερνάμαι τα όρια με τα οποία διασφαλίζεται και ο σκοπός της ψαλτικής.Τώρα αν θέλω να πιώ καμμιά ρακί-Κρήτη εδώ-προτιμω να ακούσω γνήσιους παραδοσιακούς καλλιτέχνες.(Βέβαια έχω ακούσει ότι ο Κυριαζής είναι πολύ καλός στα μακεδονίτικα)

Μα αν δεν το χει ο ψαλτης σκοπο του να υμνει τον Θεο πως θα το κανει για να βοηθήσει τον λαό να υμνησει τον Θεό????
Πρέπει πρώτα ο ίδιος να έχει τετοιο σκοπό και μέσω αυτού να βοηθηθούν και οι πιστοί.
Οσο για τα όρια έχετε δίκιο αλλα είναι σχετικό και αυτο...αλλού θέτετε εσείς τον πήχυ, αλλού εγω, αλλού ο Κυριαζής... έχει να κάνει με το πώς έμαθε ο καθένας και με τι βιώματα και πνευματικές απολαβές εχει, κατα την διάρκεια της ζωής του...

Τωρα για το τί ειναι παραδοσιακό, πατριαρχικό, βυζαντινό κ.τ.λ. αφήστε το καλύτερα, γιατι θα κλάψουν μανούλες....

Χαίρετε


Υ.Γ. Ήθελα να μην δωσω σοβαρή επέκταση στο θέμα γιατι δεν βγαίνει τίποτα, αλλα επειδή το θέσατε με σοβαρα επιχειρήματα απήντησα έτσι.
Κάποια θέματα θέλουν και το χιούμορ τους, μην τα θετουμε ολα στο μικροσκόπιο.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Μα αν δεν το χει ο ψαλτης σκοπο του να υμνει τον Θεο πως θα το κανει για να βοηθήσει τον λαό να υμνησει τον Θεό????
Πρέπει πρώτα ο ίδιος να έχει τετοιο σκοπό και μέσω αυτού να βοηθηθούν και οι πιστοί.
Οσο για τα όρια έχετε δίκιο αλλα είναι σχετικό και αυτο...αλλού θέτετε εσείς τον πήχυ, αλλού εγω, αλλού ο Κυριαζής... έχει να κάνει με το πώς έμαθε ο καθένας και με τι βιώματα και πνευματικές απολαβές εχει, κατα την διάρκεια της ζωής του...

Τωρα για το τί ειναι παραδοσιακό, πατριαρχικό, βυζαντινό κ.τ.λ. αφήστε το καλύτερα, γιατι θα κλάψουν μανούλες....

Χαίρετε


Υ.Γ. Ήθελα να μην δωσω σοβαρή επέκταση στο θέμα γιατι δεν βγαίνει τίποτα, αλλα επειδή το θέσατε με σοβαρα επιχειρήματα απήντησα έτσι.
Κάποια θέματα θέλουν και το χιούμορ τους, μην τα θετουμε ολα στο μικροσκόπιο.

Στην ουσία πιστεύω ότι συμφωνούμε απλά επισημαίνω ότι η ψαλτική δεν είναι τόσο υπόθεση υποκειμενική. Κάποτε πρεπει επιτέλους να το πούμε φωναχτά.Βέβαια είναι και θέμα παιδείας όπως είπατε του καθενός από μας.Επίσης συμφωνώ με κάθε διάθεση για χιούμορ το οποίο μπορεί να είναι επικοδομητικό.Ευχεσθε
 

billapo

Μέλος
επειδη εχω γνωρισει απο κοντα τον Δασκαλουδη ειναι ενας χαρισματικος ανθρωπος και αυτο που νοιωθει το βγαζει και γ' αυτο χαιρει εκτιμησεως!!Οποιος τον εχει γνωρισει τον κυριαζη ξερει οτι μπορει να ψαλλει με ολους τους τροπους!!απλα εχει επιλεξει το δικο του υφος που ειναι και μοναδικο!!!!ο τροπος ειναι μοναδικος και ανεπαναληπτος...και δυστυχως που εμεις τα ανθρωπακια εχουμε τον εγωισμο και δεν αναγνωριζουμε τα χαρισματα που δινει ο θεος πλουσιοπαροχα σε καποιους ανθρωπους...ο εχων ωτα ακουειν....
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Έπεσε στα χέρια μου μια κασσέτα τρίτου ήχου του Άρχοντα της Λάρισας. Στην αρχή λέει Αίνους με το Γέροντα παρέα και μετά έχει 3 δύναμις Φεραχνακ 3 Χερουβικά σε Τρτο ήχο και Λειτουργικά σε σύνθεση του Γέροντα... 0Ενδιαφέρεστε; Τα έκανα .wma και έιναι 200Μb. Πείτε μου αν θέλετε να τα ανεβάσω στο mediafire.....
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Bασίλης;23162 said:
Έπεσε στα χέρια μου μια κασσέτα τρίτου ήχου του Άρχοντα της Λάρισας. Στην αρχή λέει Αίνους με το Γέροντα παρέα και μετά έχει 3 δύναμις Φεραχνακ 3 Χερουβικά σε Τρτο ήχο και Λειτουργικά σε σύνθεση του Γέροντα... 0Ενδιαφέρεστε; Τα έκανα .wma και έιναι 200Μb. Πείτε μου αν θέλετε να τα ανεβάσω στο mediafire.....

http://www.mediafire.com/?sharekey=ed2efa0ef5194c8991b20cc0d07ba4d2e064e3bb8c88d526

Πάτερ συγγνώμη είναι πολύ δύσκολο να τα κάνω mp3 (και μην αρχίσετε όλοι να μου εξηγείτε...) βασικά έχω προβληματικούς υπολογιστές..... Αλλά οτιδήποτε άλλο θα ανεβάζω απο εδώ και μπρος θα είναι mp3 μιας και θα το μετατρέπω σε mp3 πευθείας από τη κασέτα.... ¨ηδη με το Γέροντα ανέβασα κάτι....

Γέροντας;;;; Ο Καραμάνης
 
Last edited:
θα συμφωνήσω και γώ με τον κύριο Μιχελουδάκη σε όλα όσα μέχρι τώρα έχει πεί.Εντάξει δεν λέμε οτι δεν έχει φωνή ο Κυριαζής αλλά όταν αρχίζει και ανεβαίνει φωνάζει πολύ και δεν ακούς κάτι το μελωδικό όπως θα το ακούγαμε απο τον μεγάλο Μανώλη Χατζημάρκο και τον μεγάλο Θεόδωρο Βασιλικό που και οι 2 έχουν τις πιο μελωδικές φωνές οι οποίοι όταν ανεβαίνουν ψηλά μπορείς να τους ακούσεις ευχάριστα.Όμως πρέπει να πούμε όλοι μας οτι ο Κυριαζής είναι και αυτός μεγάλο κεφάλαιο για την ψαλτική μας τέχνη και παράδοση είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι.Έχει και αυτός το δικό του ύφος που είναι και μοναδικό ώστε ο ίδιος να γίνεται μοναδικός.
 
Last edited:

kyrkakav

ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΑΚΑΒΕΛΑΚΗΣ
Εκτιμω ότι οι συγκρισεις μεταξυ ψαλτων τετοιου επιπεδου- δεδομενου οι συνυπαρχει και το προσωπικο αισθητηριο για τον καθενα αλλα και ο υποκειμενικος παραγοντας - δεν ειναι και πολυ ευστοχες.
 

amigo

Παλαιό Μέλος
Μια πολύ παλιά Ηχογράφηση απο αυτόν τον εξαιρετικό ψάλτη....Σε ένα παραδοσιακό τραγούδι!!! (Σπάνια ηχογράφηση)

Αν σας αρέσει...θα ανεβάσω κι άλλες!
 

Attachments

  • Track02.mp3
    4 MB · Views: 150

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μια πολύ παλιά Ηχογράφηση απο αυτόν τον εξαιρετικό ψάλτη....Σε ένα παραδοσιακό τραγούδι!!! (Σπάνια ηχογράφηση)

Αν σας αρέσει...θα ανεβάσω κι άλλες!

Καλή χρονιά και κάθε καλό. Και το ρωτάς.;;; Ανέβαζε υλικό...


Ευχαριστίες,
Δημήτρης

Υγ. Πολύ ψηλά πετάει....!!! ''Να μη με καρτερεί''! (αναλύσεις δεινών και μη θέσεων...)
 
Last edited:
Top