Δασκαλούδης Κυριαζής

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
κ.Βαγγέλη αυτός είναι ο κυριαζής????
Τον ακούω κάπως.....Μήπως τον μιμείται άλλος???????

Μπορείτε να εφαρμόσετε την εις άτοπον απαγωγή:
:( όντως δεν μοιάζει πολύ η φωνή (ίσως είναι λίγο κρυωμένος),
:rolleyes:αλλά δεν θα μπορούσε κι άλλος να ψέλνει με τέτοιο μέταλλο
:wink: ΑΡΑ = Κυριαζής
 
Χαίρεται………


Σας ευχαριστώ με την σειρά μου για το πλούσιο υλικό που έχετε επισυνάψει εδώ… και επιτρέψτε μου να επισυνάψω κι εγώ μια ηχογράφηση του 1970 στην Γαστούνη του Ν. Ηλείας.
 

Attachments

  • Θεοτόκε Παρθένε_1970.mp3
    4.2 MB · Views: 159
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χαίρεται………


Σας ευχαριστώ με την σειρά μου για το πλούσιο υλικό που έχετε επισυνάψει εδώ… και επιτρέψτε μου να επισυνάψω κι εγώ μια ηχογράφηση του 1970 στην Γαστούνη του Ν. Ηλείας.

Αγαπητε Νεκταριε Καλως Ορισες .
Μηπως εχεις ολοκληρη την ηχογραφηση στην Γαστουνη ; Αν ναι και μπορεις ,
ανεβασε την .
 
Αγαπητε Νεκταριε Καλως Ορισες .
Μηπως εχεις ολοκληρη την ηχογραφηση στην Γαστουνη ; Αν ναι και μπορεις ,
ανεβασε την .

Αγαπητέ Βαγγέλη σ’ ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Έχω ολόκληρη την ηχογράφηση. Εσπερινό, Όρθρο και Θ. Λειτουργία (χωρίς διακοπές), αλλά σε μπομπίνα. Κάποια τα έχω κάνει mp3.Επειδή τα φιλτράρω όμως θα τα καθυστερήσω λιγάκι λόγο και έλλειψης χρόνου. Ένα ένα που θα φτιάχνω θα το ανεβάζω.


Συγνώμη γι’ αυτή την καθυστέρηση. :confused: :confused: :confused:
 

amigo

Παλαιό Μέλος
Για χαρά σε όλους!
Ευχαριστούμε πολύ τον κ.νεκτάριο για την ωραία του ηχογράφηση με αυτόν τον μεγάλο ψάλτη...!!
Εγώ αυτό που έκανα είναι λίγο καλύτερα τον ήχο....(διότι αξίζει)
 

Attachments

  • Θεοτόκε Παρθένε_1970-Επεξεργασθέν.mp3
    8.5 MB · Views: 103
Για χαρά σε όλους!
Ευχαριστούμε πολύ τον κ.νεκτάριο για την ωραία του ηχογράφηση με αυτόν τον μεγάλο ψάλτη...!!
Εγώ αυτό που έκανα είναι λίγο καλύτερα τον ήχο....(διότι αξίζει)



Χαίρε φίλε amigo.

Συγχώρεσέ με για την παρέμβασή μου, αλλά θα προτιμούσα την αυθεντική ηχογράφηση, χωρίς την προσθήκη του βάθους. Το ξέρω ότι αξίζει το βάθος, αλλά αυτό είναι ένα κειμήλιο και κατά την άποψή μου δεν πρέπει να τα «πειράζουμε» κατ’ αυτόν τον τρόπο.
Μια διόρθωση μόνο για καλύτερη ποιότητα καλό είναι να γίνεται. Όχι όμως αυτό.


Ευχαριστώ και συγνώμη…!!!
 

amigo

Παλαιό Μέλος
Συμφωνώ κ.νεκτάριε....Βασικά είναι η πρώτη φορά που προσθέτω βάθος σε μια παλιά ηχογράφηση....(ισως να μην πρέπει)
Γι αυτό και γώ το ανεβάζω πάλι χωρίς βάθος....απλά με λίγο καλύτερο ήχο.
Και πάλι ευχαριστούμε για την ωραία ηχογράφηση....
 

Attachments

  • Θεοτόκε Παρθένε_1970-Επεξεργασθέν-(Χωρίς Βάθος).mp3
    8.5 MB · Views: 81

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
το άκουσμα αφήνει "υπόνοιες" για κατι τέτοιο...
αλλά προσωπικά δεν είμαι σίγουρος πρώτον γιατί δεν έχω ακουστά ότι ο Κ. Δασκαλούδης συνηθίζει να χρησιμοποιεί μηχανικό ισοκράτη και δεύτερον επειδή (νομίζω ότι, στο τρακ 22 τουλάχιστον) οι αλλαγές του ισοκρατήματος δεν είναι τόσο αυτόματες όσο θα ήταν αν ο ψάλλων έπαιζε το ισοκράτημα (κυριολεκτικά!:) ) "στα δάχτυλα"....

Θα σας φανει περιεργο,όμως εχω ακούσει πως σε καποιες ηχογραφησεις του Δασκαλουδη,εχει ''περασει'' τον ισοκρατη ο ιδιος ο Ναουμ!Κατα πόσο αληθεύει ομως,δεν ξέρω.Εχω κ' εγω αρκετες ηχογραφησεις του,δυστυχως ομως σε κασσέτες.
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτω έναν χερουβικό (το τελευταίο πράγμα που έχω από Δασκαλούδη) σε πλ.α'

Εδω είναι στα νιάτα του και κατεβάζει τον ουρανό κάτω...

Απλά απίστευτος...
Τολμώ να πω ότι είναι το καλύτερο Χερουβικό σε πλ.α' που έχω ακούσει ποτέ!
Ο άνθρωπος είναι απίστευτος!Νομίζω ότι,όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό,πρόκειται για τον πιο εντυπωσιακό ψάλτη όλων των εποχών!
Είχα την τύχη να γνωρίσω έναν μαθητή του ο οποίος μου έχει δώσει αρκετές ηχογραφήσεις του από Μ.Εβδομάδα και τις οποίες θα ανεβάσω τις επόμενες μέρες.
 

amigo

Παλαιό Μέλος
Κυριαζής-Κουφοδήμος
Ετος:1975

Καταβασίαι Θεοφανείων Ιαμβικαί...Θ ωδή θεοφανείων...Αίνοι Ηχος α
 

Attachments

  • 07.Καταβασίαι Θεοφανείων Ιαμβικαί...Θ ωδή θεοφανείων...Αίνοι Ηχος α.mp3
    42.7 MB · Views: 125

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
1000 συγνωμη βρε παιδια....παει το χανω...πως εγινε αυτο...ΔΗμήτρη βαλτα στον Σουρλαντζη

Οριστε τα σωστα της Κυριακής των Βαΐων


Αυτός είναι Κυριαζής... ευλογείτε, πάτερ!

ευχαριστίες,
Δ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείμα συντονιστή] Μετέφερα μερικά μηνύματα στο θέμα Δ. Σουρλαντζής - Από ηχογραφημένο μάθημα. Εάν θέλετε, επεξεργαστείτε τα μηνύματα εκεί τώρα που εξακριβώθηκε ποιός ψάλλει τί και μετά θα αποσύρω εάν κάποια μείνουν άδεια. Ευχαριστώ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Από όλα τα video είδα αυτό μόνο και άκουσα το μισό τριάδι. Τι να πω; Εσείς τι λέτε;
Ε.Γ.

Ένας σοφός άνδρας είχε γράψει μπροστά σε μια πολυτελή έκδοση του Ακαθίστου Ύμνου που κυκλοφορήθηκε στη δεκαετία του '80: '' κρίμα στο χαρτί''...!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ !!!!!!!!!!!!
Μάλλον ο κ. Σκρέκας εννοούσε κάτι άλλο απ' αυτό, πάντως κι εγώ τον θεωρώ πολύ σπάνιο φωνητικά. Το μόνο του ίσως μείον (από όσα μπορεί κάποιος να γνωρίζει, γιατί τα της ψυχής μας μόνο ο Θεός τα γνωρίζει κι εγώ ήδη έχω πολλά τέτοια φορτωμένα στην πλάτη μου) είναι η πέραν του μέτρου δεξιοτεχνία, κυρίως στα παπαδικά και δη τα Τριάδι (δεδομένων εννοείται των καταβολών του από τους κόλπους του Καραμάνη), για την οποία ο ίδιος ο Καραμάνης είχε εκφραστεί αρχικά πολύ απαξιωτικά.
Στην πορεία βέβαια μπορεί και να καμάρωνε που είχε έναν τόσο σπουδαίο μαθητή...Ποιος ξέρει.
 
Last edited:
Top