Αρχοντικά ψαλσίματα

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Φίλοι μου, ανοίγω αυτή την ενότητα με τον παραπάνω τίτλο για να μπορώ να ανεβάζω ότι έχω σκόρπια απο τον άρχοντα.Ακούστε πραγματικό ψάλσιμο μεγαλόπρεπο και συνάμα προσευχητικό.Μαζί του ακούγεται να εκφωνεί και ο πασίγνωστος πρωην κισσάμου κκ.Ειρηναίος.Η λειτουργία αυτή έγινε στο Καστέλλι Κισσάμου στις 18-2-2001 κυριακή Αποκρέω.Καλή ακρόαση
 

Attachments

  • Δόξα σοι -Χερουβικό Β ήχος.mp3
    6.1 MB · Views: 342
  • Εις Αγιος--κοινωνικό.mp3
    4 MB · Views: 217

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Συνεχίζω με μερικά ακόμα αριστουργήματα από λειτουργία που έγινε στον Αγιο Μηνά 13-11-1988.Ακούστε, ειδικά τα νεότερα σε ηλικία μέλη του ψαλτολογίου, πραγματική ψαλτική.Αυτή η ψαλτική στέκεται δίπλα στον τρούλλο της αγιάς Σοφιάς και στις εικόνες του Θεοφάνη.Εσείς οι νεότεροι μην εντυπωσιάζεστε από ψαλτικούς ηθικισμούς με διάφορα καλογεροψαλσίματα αλλά και ούτε απο φτιασιδωτά μέλη που στηρίζονται σε δήθεν δεξιοτεχνίες και σκέτες καλλιφωνίες.Ακούστε επίμονα τους μεγάλους που είναι λίγοι.Τον Ιάκωβο, τον Πρίγγο, τον Παναγιωτίδη, τον Καραμάνη, τον Χρύσανθο και φυσικά τον Νεραντζή.Στην αρχή θα σας πέσουν λίγο βαριά στα αυτιά, μετά όμως θα καταλάβετε που είναι η ουσία.Κάποιοι βέβαια, ίσως οι περισσότεροι, ούτε θα ακούσουν ούτε θα καταλάβουν,αλλα΄εσείς οι λίγοι που είστε δεκτικοί προσπαθήστε να γίνετε καλύτεροι απο μας που δεν τους ακούσαμε επίμονα και με διάθεση να τους καταλάβουμε.Αλλωστε γι αυτό δεν έχουμε και συνέχεια.Τα ακούσματα τα αφιερώνω στα φανταράκια μας στην Σπάρτη που τώρα είναι μαζί στο ΚΨΜ,Δ.Σκρέκα και Γ.Ντόβολο,με ευχές για καλή θητεία.Μου είπαν ότι δεν μπορούν να ακούν απο το ψαλτολόγιο γιατί ακόμα έχουν λέπια όχι μόνο στα μάτια αλλά και στα αυτιά......Περαστικά είναι ρε μάγκες.ΥΠΟΜΟΝΗ ολοι τα περάσαμε.Πάντα γειά
 

Attachments

  • Προσόμοιο.mp3
    920 KB · Views: 182
  • Δοξαστικό Χρυσοστόμου.mp3
    4.1 MB · Views: 198
  • Αγιος αθάνατος Καμαράδου.mp3
    1.3 MB · Views: 214
  • Xερουβικό ήχος βαρύς.mp3
    7.5 MB · Views: 247

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Συνεχίζω με μερικά ακόμα αριστουργήματα από λειτουργία που έγινε στον Αγιο Μηνά 13-11-1988.Ακούστε, ειδικά τα νεότερα σε ηλικία μέλη του ψαλτολογίου, πραγματική ψαλτική.Αυτή η ψαλτική στέκεται δίπλα στον τρούλλο της αγιάς Σοφιάς και στις εικόνες του Θεοφάνη.Εσείς οι νεότεροι μην εντυπωσιάζεστε από ψαλτικούς ηθικισμούς με διάφορα καλογεροψαλσίματα αλλά και ούτε απο φτιασιδωτά μέλη που στηρίζονται σε δήθεν δεξιοτεχνίες και σκέτες καλλιφωνίες.Ακούστε επίμονα τους μεγάλους που είναι λίγοι.Τον Ιάκωβο, τον Πρίγγο, τον Παναγιωτίδη, τον Καραμάνη, τον Χρύσανθο και φυσικά τον Νεραντζή.Στην αρχή θα σας πέσουν λίγο βαριά στα αυτιά, μετά όμως θα καταλάβετε που είναι η ουσία.Κάποιοι βέβαια, ίσως οι περισσότεροι, ούτε θα ακούσουν ούτε θα καταλάβουν,αλλα΄εσείς οι λίγοι που είστε δεκτικοί προσπαθήστε να γίνετε καλύτεροι απο μας που δεν τους ακούσαμε επίμονα και με διάθεση να τους καταλάβουμε.Αλλωστε γι αυτό δεν έχουμε και συνέχεια.Τα ακούσματα τα αφιερώνω στα φανταράκια μας στην Σπάρτη που τώρα είναι μαζί στο ΚΨΜ,Δ.Σκρέκα και Γ.Ντόβολο,με ευχές για καλή θητεία.Μου είπαν ότι δεν μπορούν να ακούν απο το ψαλτολόγιο γιατί ακόμα έχουν λέπια όχι μόνο στα μάτια αλλά και στα αυτιά......Περαστικά είναι ρε μάγκες.ΥΠΟΜΟΝΗ ολοι τα περάσαμε.Πάντα γειά


Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την εκτίμηση και αγάπη σας!

Αντιδωρίζουμε ένα άσμα που προσπαθούμε να ακούσουμε εν μέσω κακουχιών και της εν γένει σκληραγωγίας μας στη Λακωνική γη, στις παρυφές του Ταϋγέτου, στο όνομα της πατρίδας μας....



Γιώργος και Δημήτρης

Σπάρτη

ιθ΄-ε΄βι'

ΥΓ Στους μεγάλους συγκαταριθμούνται και άλλοι ευάριθμοι μεν, εκλεκτοί δε... Ο νοών νοείτω!
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Αντωνης Μιχελουδακης;74508 said:
(...)Τον Ιάκωβο, τον Πρίγγο, τον Παναγιωτίδη, τον Καραμάνη, τον Χρύσανθο και φυσικά τον Νεραντζή(...)

Ξεχασες κάποιον/ους!
Και φυσικά τον μέγιστο εκτελεστή του 20ου αιώνα -κατά την ταπεινή μου γνώμη .


Αντωνης Μιχελουδακης;74508 said:
(...)Τα ακούσματα τα αφιερώνω στα φανταράκια μας στην Σπάρτη που τώρα είναι μαζί στο ΚΨΜ,Δ.Σκρέκα και Γ.Ντόβολο,με ευχές για καλή θητεία.Μου είπαν ότι δεν μπορούν να ακούν απο το ψαλτολόγιο γιατί ακόμα έχουν λέπια όχι μόνο στα μάτια αλλά και στα αυτιά(...)
Με εξάμηνη/εννιάμηνη θητεία, θα απολυθούν με.. λέπια
και χωρίς να καταλάβουν πότε πέρασε ο καιρός .. :):)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ξεχασες κάποιον/ους!
Και φυσικά τον μέγιστο εκτελεστή του 20ου αιώνα -κατά την ταπεινή μου γνώμη .



Με εξάμηνη/εννιάμηνη θητεία, θα απολυθούν με.. λέπια
και χωρίς να καταλάβουν πότε πέρασε ο καιρός .. :):)


παντού κ πάντα.....

κ την πανήγυρη στη Χρυσοσπηλιώτισσα το 68.. στον Εσπερινό του Αιώνα, με έναν εκπληκτικό λαμπαδάριο...ονόματα δε χρειάζονται...
 

πλανας

Παλαιό Μέλος
Εσείς οι νεότεροι μην εντυπωσιάζεστε από ψαλτικούς ηθικισμούς με διάφορα καλογεροψαλσίματα αλλά και ούτε απο φτιασιδωτά μέλη που στηρίζονται σε δήθεν δεξιοτεχνίες και σκέτες καλλιφωνίες.

Κυριε Μιχελουδακη τι σημαινει ψαλτικοι ηθικισμοι με καλογεροψαλσιματα; Γιατι εγω προσωπικα γνωριζω αρκετα αρχοντικα ψαλσιματα απο καλογερους...Πατριαρχικοτατα........ Οσο για τον κ. Νεραντζη ειναι πραγματι αρχοντικος...
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Δεν θα σας χαλάσω το χατήρι.Οπως υπάρχει η Αγιά σοφιά (βυζαντινός ρυθμός) υπάρχει και ο Αγιος Δημήτριος(Βασιλικη).Επίσης όπως υπάρχει ο Θεοφάνης (κρητική σχολή) υπάρχει και ο Πανσέληνος(μακεδονική).Διαλέξτε και πάρτε αλλά ανέφερα τους πιο ξεχασμένους στην πράξη της ψαλτικής ή τους πιο δυσνόητους αν θέλετε.Πάντα γειά ΥΓ.Φίλε μου πλανα αν γνωριζεις τέτοιους καλογέρους συνέχισε να τους ακούς.Εγώ μιλάω για το κλαψιάρικο γεμάτο υποσυνείδητες ενοχές ψάλσιμο πολλών καλογέρων και καλογεροπαιδιών.Συνδέω την θελογία με την ψαλτική.
 
Last edited:

Nikolaos Toumpanakis

Παλαιό Μέλος
Συνεχίζω με μερικά ακόμα αριστουργήματα από λειτουργία που έγινε στον Αγιο Μηνά 13-11-1988.Ακούστε, ειδικά τα νεότερα σε ηλικία μέλη του ψαλτολογίου, πραγματική ψαλτική.Αυτή η ψαλτική στέκεται δίπλα στον τρούλλο της αγιάς Σοφιάς και στις εικόνες του Θεοφάνη.Εσείς οι νεότεροι μην εντυπωσιάζεστε από ψαλτικούς ηθικισμούς με διάφορα καλογεροψαλσίματα αλλά και ούτε απο φτιασιδωτά μέλη που στηρίζονται σε δήθεν δεξιοτεχνίες και σκέτες καλλιφωνίες.Ακούστε επίμονα τους μεγάλους που είναι λίγοι.Τον Ιάκωβο, τον Πρίγγο, τον Παναγιωτίδη, τον Καραμάνη, τον Χρύσανθο και φυσικά τον Νεραντζή.Στην αρχή θα σας πέσουν λίγο βαριά στα αυτιά, μετά όμως θα καταλάβετε που είναι η ουσία.Κάποιοι βέβαια, ίσως οι περισσότεροι, ούτε θα ακούσουν ούτε θα καταλάβουν,αλλα΄εσείς οι λίγοι που είστε δεκτικοί προσπαθήστε να γίνετε καλύτεροι απο μας που δεν τους ακούσαμε επίμονα και με διάθεση να τους καταλάβουμε.Αλλωστε γι αυτό δεν έχουμε και συνέχεια.Τα ακούσματα τα αφιερώνω στα φανταράκια μας στην Σπάρτη που τώρα είναι μαζί στο ΚΨΜ,Δ.Σκρέκα και Γ.Ντόβολο,με ευχές για καλή θητεία.Μου είπαν ότι δεν μπορούν να ακούν απο το ψαλτολόγιο γιατί ακόμα έχουν λέπια όχι μόνο στα μάτια αλλά και στα αυτιά......Περαστικά είναι ρε μάγκες.ΥΠΟΜΟΝΗ ολοι τα περάσαμε.Πάντα γειά

ξεχάσατε τον τρισμέγιστο άρχοντα Θ.Στανίτσα...
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Δεν ξέχασα κανέναν αλλά σκέφτηκα να αναφέρω αυτούς που είναι τόσο ξεχασμένοι όσο μεγάλοι είναι.Οταν λέω ξεχασμένοι εννοώ στην πράξη.Ολοι λέμε για τον Ιάκωβο η τον Πρίγγο και τους άλλους που ανέφερα, αλλά πόσοι στην πράξη προσπαθούμε να εφαρμόσουμε τον τρόπο του ψάλλειν τους;Δεν ξέχασα λοιπόν και γι αυτό συνεχίζω να σας κοινοποιώ μερικά ακόμα αριστουργήματα από τον άρχοντα για να ακούσουν κυρίως οι νεοτεροι.Η ψαλτική θέλει παιδεία φίλοι μου και μάλιστα εκκλησιαστική.Καλή ακρόαση
 

Attachments

  • Ανέβη ο Ιησούς.mp3
    5.6 MB · Views: 242
  • Στιχηρά του Πάσχα-Αναστάσεως ημέρα.mp3
    3.9 MB · Views: 338

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Συνεχίζω με μερικά ακόμα αριστουργήματα από λειτουργία που έγινε στον Αγιο Μηνά 13-11-1988.Ακούστε, ειδικά τα νεότερα σε ηλικία μέλη του ψαλτολογίου, πραγματική ψαλτική.Αυτή η ψαλτική στέκεται δίπλα στον τρούλλο της αγιάς Σοφιάς και στις εικόνες του Θεοφάνη.Εσείς οι νεότεροι μην εντυπωσιάζεστε από ψαλτικούς ηθικισμούς με διάφορα καλογεροψαλσίματα αλλά και ούτε απο φτιασιδωτά μέλη που στηρίζονται σε δήθεν δεξιοτεχνίες και σκέτες καλλιφωνίες.Ακούστε επίμονα τους μεγάλους που είναι λίγοι.Τον Ιάκωβο, τον Πρίγγο,
τον Παναγιωτίδη
, τον Καραμάνη, τον Χρύσανθο και φυσικά τον Νεραντζή.Στην αρχή θα σας πέσουν λίγο βαριά στα αυτιά, μετά όμως θα καταλάβετε που είναι η ουσία.Κάποιοι βέβαια, ίσως οι περισσότεροι, ούτε θα ακούσουν ούτε θα καταλάβουν,αλλα΄εσείς οι λίγοι που είστε δεκτικοί προσπαθήστε να γίνετε καλύτεροι απο μας που δεν τους ακούσαμε επίμονα και με διάθεση να τους καταλάβουμε.Αλλωστε γι αυτό δεν έχουμε και συνέχεια.Τα ακούσματα τα αφιερώνω στα φανταράκια μας στην Σπάρτη που τώρα είναι μαζί στο ΚΨΜ,Δ.Σκρέκα και Γ.Ντόβολο,με ευχές για καλή θητεία.Μου είπαν ότι δεν μπορούν να ακούν απο το ψαλτολόγιο γιατί ακόμα έχουν λέπια όχι μόνο στα μάτια αλλά και στα αυτιά......Περαστικά είναι ρε μάγκες.ΥΠΟΜΟΝΗ ολοι τα περάσαμε.Πάντα γειά

και μονον Αυτον ! ! !
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Δυσνόητος είναι αυτός που δύσκολα καταλαβαίνουμε.Ακούμε λοιπόν όλους αυτούς που προανέφερα ως τέτοιους και δύσκολα τους καταλαβαίνουμε διότι, ενώ τους ακούμε δεν μπορούμε να ψάλλουμε σαν και αυτούς.Δεν εννοώ να τους μιμηθούμε, αλλα να ακούσουμε την ποιότητα, κυρίως αυτήν, με την οποία εκτελούν διαστήματα και φθόγγους.Δεν πιάνουμε την τέχνη τους δηλαδή.Πιστεύω να έγινα κατανοητός.Ο Άρχοντας, νεότερα σε ηλικία μέλη του ψαλτολογίου, μέχρι και σήμερα ψάχνεται και πολλές φορές δεν είναι ευχαριστημένος,έχει μάλιστα περάσει απο διάφορες ιεροψαλτικές φάσεις αλλά σήμερα πια απολαμβάνουμε όσοι τον ακούμε, το καταστάλαγμα μιας ανήσυχης ιεροψαλτικής προσωπικότητας.Αυτά και αύριο κάτι θα βρούμε να μπουμπουνίσουμε μιας και καποιος φοβάται μην και βρέξει:)
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
ξεχάσατε τον τρισμέγιστο άρχοντα Θ.Στανίτσα...

Στωμεν ευλαβως !!! Ο Αρχων των αρχοντων απαντων Πρωτοψαλτων !!! Ο ανθρωπος που ο ΘΕΟΣ "φιλησε" τις φωνητικες του χορδες !!! Ο ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ !!!
Ακολουθει σε αποσταση αναπνοης (ερμηνευτικα, οχι φωνητικα) , ο "παππους" μου ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ !
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
αλλα να ακούσουμε την ποιότητα, κυρίως αυτήν, με την οποία εκτελούν διαστήματα

log2=0,30102999566398119521373889472449

και φθόγγους.

...... ;

Κάποιοι βέβαια, ίσως οι περισσότεροι, ούτε θα ακούσουν ούτε θα καταλάβουν

Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο(στις μέρες μας)..
και μάλλον δεν αποτελεί προνόμιο ολίγων.

Άλλωστε τα σεντούκια σιγά σιγά ξεκλειδώνουν :wink:
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Φιλόμουσε ξένες Γλώσσες δεν ξέρω.Από αυτά που καταλαβαίνω λοιπόν σου λέω ότι, τώρα που ο κόσμος έγινε γιαούρτι εμείς χάσαμε το κουτάλι......Αλλιώς είναι να το τρώς με κουτάλι και αλλιώς στην μούρη όλο μαζί........Πάντα γειά και ας ξεκλειδώσουμε τα αυτάκια μας
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Στωμεν ευλαβως !!! Ο Αρχων των αρχοντων απαντων Πρωτοψαλτων !!! Ο ανθρωπος που ο ΘΕΟΣ "φιλησε" τις φωνητικες του χορδες !!! Ο ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ !!!
Ακολουθει σε αποσταση αναπνοης (ερμηνευτικα , οχι φωνητικα) , ο "παππους" μου ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ !

Μετα υπαρχουν και αρκετοι καλοι ψαλτες.................
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Συνεχίζω με ενα ακόμη αριστούργημα,με μια απαγγελία αποστόλου συναρπαστική.Επειδή περα απο τις προσωπικές προτιμήσεις πρέπει επιτέλους να διακρίνουμε την υψηλή τέχνη, πείτε μου αν έχετε να μου υποδείξετε κάποια ομορφότερη ερμηνεία αποστολικού αναγνώσματος.Εννοώ φυσικά εκκλησιαστική ερμηνεία και όχι μακάμια και αμανέδες.Ακούστε φίλοι μου(ειδικά οι νεότεροι)και ας προσπαθήσουμε να μυηθούμε.ΥΓ.Τώρα άνοιξα το αρχείο μου γιατί τώρα έμαθα να ψηφιοποιώ. Αναμένετε λοιπόν και άλλα σήμερα και για πολλές μέρες.......
 

Attachments

  • Απόστολος Κυριακής παραλυτικού.mp3
    5.8 MB · Views: 288

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Συνεχίζουμε με άλλα δύο μέλη.Μήπως θα μπορούσε κάποιος μουσικολόγος να μας κάνει ανάλυση του ψαλσίματος του άρχοντα ώστε να έχουμε και μια επιστημονική γνώμη;Πάντως και δω ο άνθρωπος μας καθηλώνει.Πάντα γειά
 

Attachments

  • Ευφραινέσθω τα ουράνια.mp3
    883.7 KB · Views: 157
  • Κύριε τον παράλυτον.mp3
    3.6 MB · Views: 157
Top