Ευγένιος Χαρδαβέλλας

Status
Not open for further replies.
Είναι ένας νέος και πολύ "γλυκός" ψάλτης (κατά την άποψή μου) που δεν τον "βαριέται" κάποιος εύκολα.

Αν και έχουμε Σαρακοστή Χριστουγέννων ας ακούσουμε το Αναστάσιμο Δοξαστικό.


Αυτό έχω . . . . . . . . :) :eek: :(
 

Attachments

  • Ευγένιος Χαρδαβέλλας_Αναστάσεως ημέρα.mp3
    4.5 MB · Views: 179

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Μου θυμιζει Βασιλικο η μου φενετε?Ωραιος..
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.

Είναι ένας νέος και πολύ "γλυκός" ψάλτης (κατά την άποψή μου) που δεν τον "βαριέται" κάποιος εύκολα.

Αν και έχουμε Σαρακοστή Χριστουγέννων ας ακούσουμε το Αναστάσιμο Δοξαστικό.
Αυτό έχω . . . . . . . . :) :eek: :(

Μηπως ξερετε που ψαλλει ; Πως μπορω να επικοινωνησω μαζι του ; Ξερετε
τηλεφωνο , μεηλ κλπ ; Αν ναι , παρακαλω ενημερωστε με προσωπικο μηνυμα .
 

Genesis

Μέλος
Δεν ξερω αλλα δεν πρεπει να ειναι Βυζαντινο το παιδι.Καλη φωνη αλλα οχι παραδοσιακη.
Εαν θελετε επικοινωνια ειναι στο καναλι του στο YouTube αλλα εαν δειτε επισης εκεινο το Οφρακε.....Δεν ξερω τι να πω...
 

byzantinology

Νέο μέλος
Ο Ευγενιος Χαρδαβελλας ειναι ενας βυζαντινοτατος και μελωδικοτατος ιεροψαλτης με κορυφεα φωνητικη δυνατοτητα τοσο στην αποδοση του νοηματος των λεξεων οσο και στην γλυκιτητα που διεπει την φωνη του-και εδω θελω να αναφερω οτι μηλαμε για πραγματικο χαρισμα απο τον θεο.....τωρα για το "ΟΦΡΑΚΕ" δεν ειναι βυζαντινος υμνος και εδω βλεπουμε την πολυπλευρη ικανοτητα του Ευγενιου να αποδιδει με ενα λυρικο υφος το προαναφερθεν μελος.....οταν επισκεφθητε στο youtube το καναλι του http://www.youtube.com/user/jinxsalonika και ακουσετε τις καταβασιες των Χριστουγεννων και την εννατη ωδη θα δειτε και θα ακουσετε την πατριαρχικη μεγαλοπρεπεια στο υφος και την εκτελεση των μελων και θα καταλαβετε την βαθυτατη γνωση του σε οτι λεει το πως το εκφραζει πως δινει ψυχη στην μελωδεια........Τελος αυτο που εχω να πω για τον Ευγενιο Χαρδαβελλα ειναι οτι ειναι αξιος συνεχιστης των Ι.Ναυπλιωτη,Κ.Πριγγο,Θ.Στανιτσα,Ε.Χατζημαρκο και Θ.Βασιλικο καθως το υφος του παντρευει το υφος των προαναφερθεντων σε ενα τελειο αποτελεσμα.......Θα φροντισω να μαθω περισοτερα για τον Ευγενιο Χαρδαβελλα και θα επανελθω με οτι πληροφοριες θα εχω.....
 

tsiakalo

Μέλος
Παντρεύει το ύφος του Πρίγγου και του Στανίτσα;; Τι να πω, μένω έκπληκτος! Δεν έχω λόγια!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παντρεύει το ύφος του Πρίγγου και του Στανίτσα;; Τι να πω, μένω έκπληκτος! Δεν έχω λόγια!
Εδώ παντρεύει του Ναυπλιώτη με του Βασιλικού! Εκεί θα κολλήσουμε;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Βρε εδώ άλλοι και μάλιστα ΚΡΙΤΕΣ ΜΕΛΛΟΥΣ υποστήριζαν ότι το ύφος του Ναυπλιώτη είναι πολύ κοντά στο ύφος του...Περιστέρη!!!! Πλάκα με κάνεις...

Σιγά τώρα Ναυπλιώτης-Βασιλικός... Το ίδιο πράγμα ακούγεται...
 

byzantinology

Νέο μέλος
Χαιρετω ολους τους σχολιαστες και χαιρομαι για τις αντιδρασεις τους......θελω να πω σε ολους οτι μεσα στην ζωη καποιοι θα επαινουν και καποιοι θα σχολιαζουν αρνητικα καποια θεματα.....και αυτο ειναι παρα πολυ φυσικο......τωρα ο χρονος θα δειξει ποιοι θα ειναι οι περισοτεροι...... ευχομαι σε ολους καλη ακροαση και ελπιζω να βρεθουν περισοτερες ηχογραφησεις του Χαρδαβελλα ωστε ολοι να ακουμε και να χαιρομαστε αυτην την υπεροχη μελοδικοτατη φωνη η οποια ειναι αποδειξη των ταλαντων που χαριζει ο Θεος στον ανθρωπο......να ειστε ολοι καλα.........
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ο Ευγενιος Χαρδαβελλας ειναι ενας βυζαντινοτατος και μελωδικοτατος ιεροψαλτης με κορυφεα φωνητικη δυνατοτητα τοσο στην αποδοση του νοηματος των λεξεων οσο και στην γλυκιτητα που διεπει την φωνη του-και εδω θελω να αναφερω οτι μηλαμε για πραγματικο χαρισμα απο τον θεο.....τωρα για το "ΟΦΡΑΚΕ" δεν ειναι βυζαντινος υμνος και εδω βλεπουμε την πολυπλευρη ικανοτητα του Ευγενιου να αποδιδει με ενα λυρικο υφος το προαναφερθεν μελος.....οταν επισκεφθητε στο youtube το καναλι του http://www.youtube.com/user/jinxsalonika και ακουσετε τις καταβασιες των Χριστουγεννων και την εννατη ωδη θα δειτε και θα ακουσετε την πατριαρχικη μεγαλοπρεπεια στο υφος και την εκτελεση των μελων και θα καταλαβετε την βαθυτατη γνωση του σε οτι λεει το πως το εκφραζει πως δινει ψυχη στην μελωδεια........Τελος αυτο που εχω να πω για τον Ευγενιο Χαρδαβελλα ειναι οτι ειναι αξιος συνεχιστης των Ι.Ναυπλιωτη,Κ.Πριγγο,Θ.Στανιτσα,Ε.Χατζημαρκο και Θ.Βασιλικο καθως το υφος του παντρευει το υφος των προαναφερθεντων σε ενα τελειο αποτελεσμα.......Θα φροντισω να μαθω περισοτερα για τον Ευγενιο Χαρδαβελλα και θα επανελθω με οτι πληροφοριες θα εχω.....


Θυμίζει πολύ Βασιλικό και καθόλου Στανίτσα και λοιπούς
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Εμενα μου θυμιζει Χαρδαβελλα................:)καλη ακροαση..............
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Το παιδι ψαλλει ωραια και στρωτα, αν και δεν συμφωνω με τη χρονικη του αγωγη και τα διαφορα ελευθερα που κανει (τα οποια οντως θυμιζουν Βασιλικο στα νειατα του)! Δεν γνωριζω τον κ. Χαρδαβελα προσωπικα, αλλα του αξιζει ενα μπραβο!
Ας αφησουμε τα περι Πριγγου, Στανιτσα, Ναυπλιωτη (και Βασιλικου). Το τι ειναι Πατριαρχικο υφος τα εχουμε πει αλλου. Ο ανθρωπος κανει το λειτουργημα του με σοβαροτητα και αξιοπρεπεια! Δεν ειναι αρκετο;
Μακαρι να εχει και καλη εξελιξη στο μελλον.
 
Βρε εδώ άλλοι και μάλιστα ΚΡΙΤΕΣ ΜΕΛΛΟΥΣ υποστήριζαν ότι το ύφος του Ναυπλιώτη είναι πολύ κοντά στο ύφος του...Περιστέρη!!!! Πλάκα με κάνεις...

Σιγά τώρα Ναυπλιώτης-Βασιλικός... Το ίδιο πράγμα ακούγεται...

Έκανες με το Ναυπλιώτη ;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Το παιδι ψαλλει ωραια και στρωτα, αν και δεν συμφωνω με τη χρονικη του αγωγη και τα διαφορα ελευθερα που κανει (τα οποια οντως θυμιζουν Βασιλικο στα νειατα του)! Δεν γνωριζω τον κ. Χαρδαβελα προσωπικα, αλλα του αξιζει ενα μπραβο!
Ας αφησουμε τα περι Πριγγου, Στανιτσα, Ναυπλιωτη (και Βασιλικου). Το τι ειναι Πατριαρχικο υφος τα εχουμε πει αλλου. Ο ανθρωπος κανει το λειτουργημα του με σοβαροτητα και αξιοπρεπεια! Δεν ειναι αρκετο;
Μακαρι να εχει και καλη εξελιξη στο μελλον.

Αφού συμφωνήσω απόλυτα με τον master yanni θέλω να προσθέσω, αλλά ως θετικό σχολιασμό, ότι όχι απλώς μοιάζει με τον Βασιλικό, αλλά τον μιμείται συνειδητά (και δημιουργικά). Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αυτό το άκουσμα στο οποίο έπεσα, αλλά προς στιγμήν νόμιζα ότι ακούω την αντίστοιχη εκτέλεση του Ανέβη ο Ιησούς από τον Βασιλικό στη συναυλία της Βοστόνης. Μόνο το "κηρύττων μου την δύναμιν" διαφέρει. Ας μας πούν οι "φιλοβασιλικοί" του φόρουμ...
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
συνάντησα τον θ. Βασιλικο στην κοπη της πιττας της ομοσπονδιας ιεροψαλτών και του ανέφερα για τον νεαρό Ευγένιο. Αφου μου ανέφερε ότι τον γνωρίζει κι ότι είναι από τη Σάμο σχολίασε ότι τον μιμείται και ότι δεν ειναι ωραίο να μιμείσαι άλλον αλλά παρ όλα αυτά είπε ότι έχει ωραία φωνή και εύχεται να έχει καλή εξέλιξη στο μέλλον
 
Status
Not open for further replies.
Top