[Ερώτηση] Ψάλτης και ράσο

Aselinos

Μέλος
Οσο παει και συχνοτερα συναντιεται, νομιζω, η συνηθεια να μη φοριεται το ρασο ακομα και στην λειτουργια της Κυριακης . Θα κρινατε σκοπιμο να εκφρασθουν αποψεις πανω στο θεμα ?
Αν τυχον δεν εχει θεση εδω η εχει τεθει καπου αλλου με παραπεμπετε ?
 
Π

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΩΝ.ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Guest
Οσο παει και συχνοτερα συναντιεται, νομιζω, η συνηθεια να μη φοριεται το ρασο ακομα και στην λειτουργια της Κυριακης . Θα κρινατε σκοπιμο να εκφρασθουν αποψεις πανω στο θεμα ?
Αν τυχον δεν εχει θεση εδω η εχει τεθει καπου αλλου με παραπεμπετε ?
Πολυ σωστο ερωτημα.
Π α ν τ α πρεπει να ψάλλουμε με ρασο στο αναλογιο, χειμωνα-καλοκαιρι, με ζεστη η κρυο.Ας κρατησουμε επιτελους καποια πραγματα που απαιτει η ταξη, η παραδοση και οχι μονο..
Κανονικα οχι μονο ο Πρωτοψαλτης η ο Λαμπαδαριος , αλλα και ο λ ο ι οσοι ανεβουν στο αναλογιο θα επρεπε κανονικα να φορουν ρασο.
 
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΡΑΣΟΕΥΧΗ(Ο Π. ΜΑΞΙΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ;) ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΨΑΛΤΕΣ ΤΟΥ ΝΑΟΥ. ΕΓΩ Π.Χ. ΕΧΩ ''ΚΟΥΡΑ'' ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ
 

Aselinos

Μέλος
Βέβαια πρέπει να γνωρίζουμε και τις υποχρεώσεις του αναγνώστου και όχι ελαφρά τη καρδία να προβαίνουμε σε κουρά. Απαγόρευση δευτερογαμίας, καθημερινή ανάγνωση ακολουθιών, συμμετοχή στα μυστήρια της εκκλησίας και άλλα.
Ωραίο θέμα για ενημέρωση και έχει και άμεση σχέση και με την ενδυμασία.

Χθες μολις κατα τυχη διαβασα την εγκυκλιο προς ιεροψαλτες 19-2-2001 του αρχιεπισκοπου Χριστοδουλου που στη β¨ενοτητα και ιδιαιτερα στην τελευταια παραγραφο αναφερει και για το ρασο και σας παραπεμπω: εδώ
Μακαρι εστω λιγα απ οσα γραφονται εκει να εφαρμοζονταν !
 
Last edited by a moderator:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στα μοναστήρια συνηθίζεται οι κοσμικοί ψάλτες που συμμετέχουν στους χορούς να μην φορούν ράσο.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Καποτε ειχα φορεσει μπλου-τζην, και απο πανω φορεσα το ρασο μου (χωρις να φαινεται τι φοραω απο μεσα), ανεβηκα στο αναλογιο, και μετα το περας της ακολουθιας μου εγινε παρατηρηση γιατι δεν φορουσα κουστουμι μεσα στον Ναο!
Η δευτερογαμια πραγματι απαγορευεται συμφωνα με τους ιερους κανονες, αλλα υπηρξαν (και υπαρχουν) και αρχοντες που παντρευτηκαν δυο φορες.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΡΑΣΟΕΥΧΗ (Ο Π. ΜΑΞΙΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ;) ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΨΑΛΤΕΣ ΤΟΥ ΝΑΟΥ. ΕΓΩ Π.Χ. ΕΧΩ ''ΚΟΥΡΑ'' ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ
Ἡ «ρασοευχή» εἶναι «ΕΥΧΗ ΕΙΣ ΤΟΝ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΝ ΕΙΣ ΔΙΑΚΟΝΙΑΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΝ», πού ὑπάρχει στό Μέγα Εὐχολόγιον καί ἀφορᾶ στόν δόκιμον μοναχόν. Δίδεται, νομίζω, καί στούς ἱεροσπουδαστάς. Γιά τόν Ἀναγνώστη-Ψάλτη ὑπάρχει ἡ είδική χειροθεσία καί κουρά (βλ. ἐδῶ).

και σ αυτη αναφερεται η ανωτερω εγκυκλιος
Ἀναφέρεται στή χειροθεσία Ἀναγνώστου καί ἡ σωστή παραπομπή στήν Ἐγκύκλιο τοῦ μακαριστοῦ Ἀρχιεπισκόπου φαίνεται ἐδῶ.

Πάντως οἱ Ψάλτες τῶν Ναῶν φοροῦν ράσο εἴτε ἔχουν χειροθεσία εἴτε ὄχι καί τό ράσο εὐλογεῖται ἀπό τόν λειτουργό πρό τῆς ἀναβάσεώς των στό ἀναλόγιον.

 
Last edited:

tzark

Μέλος
π. Μάξιμος;68174 said:
Ἡ «ρασοευχή» εἶναι «ΕΥΧΗ ΕΙΣ ΤΟΝ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΝ ΕΙΣ ΔΙΑΚΟΝΙΑΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΝ», πού ὑπάρχει στό Μέγα Εὐχολόγιον καί ἀφορᾶ στόν δόκιμον μοναχόν. Δίδεται, νομίζω, καί στούς ἱεροσπουδαστάς. Γιά τόν Ἀναγνώστη-Ψάλτη ὑπάρχει ἡ είδική χειροθεσία καί κουρά (βλ. ἐδῶ).


Ἀναφέρεται στή χειροθεσία Ἀναγνώστου καί ἡ σωστή παραπομπή στήν Ἐγκύκλιο τοῦ μακαριστοῦ Ἀρχιεπισκόπου φαίνεται ἐδῶ.

Πάντως οἱ Ψάλτες τῶν Ναῶν φοροῦν ράσο εἴτε ἔχουν χειροθεσία εἴτε ὄχι καί τό ράσο εὐλογεῖται ἀπό τόν λειτουργό πρό τῆς ἀναβάσεώς των στό ἀναλόγιον.



Καλημέρα,

Θα ηθελα να σας πω οτι οταν ανεβαίνω στο αναλόγιο να ψάλλω συγκλονίζομαι νιώθω οτι βρίσκομαι κοντά στον Θεό.

Πάντα ηθελα να φορέσω το ράσο αλλά ο Πατήρ της ενορίας στη οποία ψάλλω δεν το επιτρέπει.

Πως θα μπορούσα να πάρω την χειροθεσία είναι εύκολο ? ωστε να μην υπάρχει πρόβλημα.

Σας ευχαριστω

Με σεβασμό

tzark
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐγώ μολονότι ΔΕΝ συγκλονίζομαι στὸ ἀναλόγιο οὕτε βρίσκομαι κοντὰ στὸ Θεὸ περισσότερο ἀπ᾿ ὅσο συνηθίζω, δὲν τρελαίνομαι κιόλας γιὰ τὸ ράσο, εἰδικὰ τὸ καλοκαίρι ὁ ἰδρώτας τρέχει μὲ τὸν κουβά ...

Κανὰ πουκαμισάκι ἤ κανὰ polo καλὰ εἶναι εἰδικὰ ἄμα εἶσαι καὶ λεβέντης καὶ λεύτερος ...
 
Πως θα μας φαινόταν όμως εάν...

1. βλέπαμε τον αστυνομικό με σορτσάκι;
2. τον στρατιωτικό με μαγιό;
3. τον χειρούργο με τιραντέ φανέλα;
4. τον ιερέα με τούλια σαν μπαλαρίνα;

όλοι θα είχαν λόγους λόγω καλοκαιριού να φορέσουν κάτι άλλο λόγω ζέστης...
 

διγοργον

Νέο μέλος
Ἐγώ μολονότι ΔΕΝ συγκλονίζομαι στὸ ἀναλόγιο οὕτε βρίσκομαι κοντὰ στὸ Θεὸ περισσότερο ἀπ᾿ ὅσο συνηθίζω, δὲν τρελαίνομαι κιόλας γιὰ τὸ ράσο, εἰδικὰ τὸ καλοκαίρι ὁ ἰδρώτας τρέχει μὲ τὸν κουβά ...

Κανὰ πουκαμισάκι ἤ κανὰ polo καλὰ εἶναι εἰδικὰ ἄμα εἶσαι καὶ λεβέντης καὶ λεύτερος ...
Αν αυτα που λες τα ενοείς (ελπιζω να μην τα ενοεις και να κανεις πλακα),στεναχωριεμαι για το οτι υπαρχουν τετοιοι <<ψαλτες>> που πηγαινουν στην εκκλησια για να αναδειξουν τη λεβεντια τους ή για να βρουν γυναικα!!!!!!!!!!!!!!!
Η εκκλησια κατ' εμε ειναι χωρος λατρειας και δοξολογιας προς το Θεό.
Αν κανω λάθος συγχωρεστε με!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Last edited:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ανεπίτρεπτο οι ψάλτες να μην φορούν ράσο ακόμα και τους καλοκαιρινούς μήνες. Οι ιερωμένοι δηλαδή τι πρέπει να πουν? Εμείς το φοράμε για 3 ώρες και κάνουμε και παράπονα....
Επίσης πρέπει να προσέξουμε πολύ την συμπεριφορά μας πάνω στο αναλόγιο. Χαχανητά (σε όλους μας έχει τύχει) κουνήματα χεριών σαν να κάνουμε προπόνηση καράτε, συζητήσεις και διάφορα τέτοια πράγματα ειναι επίσης ανεπίστρεπτα. Ο ιεροψάλτης σαν εκλεγμένος διάκονος του λαού πρέπει να δίνει το έναυσμα για προσευχή και όχι για σχόλια. Επίσης να μάθουμε όλοι πότε κατεβαίνουμε απο το αναλόγιον. Αυτά απο εμένα. Να είστε όλοι καλά..
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλημέρα,

Θα ηθελα να σας πω οτι οταν ανεβαίνω στο αναλόγιο να ψάλλω συγκλονίζομαι νιώθω οτι βρίσκομαι κοντά στον Θεό.

Πάντα ηθελα να φορέσω το ράσο αλλά ο Πατήρ της ενορίας στη οποία ψάλλω δεν το επιτρέπει.
Πρωτάκουστο!!!
Ἀλλά «μηδενὶ δίκην δικάσῃς πρὶν ἀμφοῖν μῦθον ἀκούσῃς»...
Εἶστε κανονικός ψάλτης τῆς ἐνορίας; Δεξιός ἤ ἀριστερός;

Πως θα μπορούσα να πάρω την χειροθεσία είναι εύκολο ? ωστε να μην υπάρχει πρόβλημα.

Σας ευχαριστω

Με σεβασμό

tzark
Ἡ χειροθεσία ἀναγνώστου τελεῖται ἀπό τόν οἰκεῖο ἐπίσκοπο μετά ἀπό πρόταση τοῦ πνευματικοῦ σας ἤ τοῦ ἱερέα τῆς ἐνορίας. Ἐκτός ἄν ἔχετε ἄμεση πρόσβαση καί σᾶς γνωρίζει, ἀλλά καί πάλι θά ζητήσει ἀπό κάποιον νά σᾶς προτείνει.
Πάντως μιά χειροθεσία δέν λύνει τά προβλήματα...


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πως θα μας φαινόταν όμως εάν...

1. βλέπαμε τον αστυνομικό με σορτσάκι;

Δὲς καὶ λίγο κινηματογράφο τὶ φορᾶνε στὸ LA οἱ ἀστυνομικοὶ τῆς παραλίας. Ὁσονούπω κι ἐδῶ.
2. τον στρατιωτικό με μαγιό;

Δὲς τὰ ΟΥΚ
3. τον χειρούργο με τιραντέ φανέλα;
Εἶναι τὸ τελευταῖο ποὺ σ'ἐνδιαφέρει ὅταν σὲ γλιτώνει ἀπὸ τὸν Θεριστή.
4. τον ιερέα με τούλια σαν μπαλαρίνα;
Οἱ μπαλαρίνες δὲν ντύνονται ἔτσι λόγω ζέστης.

όλοι θα είχαν λόγους λόγω καλοκαιριού να φορέσουν κάτι άλλο λόγω ζέστης...

Καὶ πολὺ καλὰ θὰ ἔκαναν.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν αυτα που λες τα ενοείς (ελπιζω να μην τα ενοεις και να κανεις πλακα),στεναχωριεμαι για το οτι υπαρχουν τετοιοι <<ψαλτες>> που πηγαινουν στην εκκλησια για να αναδειξουν τη λεβεντια τους ή για να βρουν γυναικα!!!!!!!!!!!!!!!
Η εκκλησια κατ' εμε ειναι χωρος λατρειας και δοξολογιας προς το Θεό.
Αν κανω λάθος συγχωρεστε με!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΔΕΝ εἶμαι ΙΕΡΟψάλτης ἀλλὰ ψάλτης σκέτος καὶ πληρώνομαι γι' αὐτό.

Λεβέντης σίγουρα εἶμαι κι ἅμα βρῶ γυναίκα, ὄχι δὲν λέω ποτέ, ἀρκεῖ νὰ 'χει «καλὸ» σκοπό:wink:

Τὸ τὶ εἶναι ἐκκλησία καὶ τὶ Ἐκκλησία ἄστο καλύτερα. Πάντως δὲν νομίζω νὰ εἶναι κακὸ νὰ βρεῖς γυναίκα στὸ χῶρο τῆς ἐκκλησίας, ἀλλωστε στὸ μεσαῖο στασίδι ἡ κορμοστασιά μου φαίνεται ἀπὸ παντοῦ, τί νὰ κάνω, νὰ γίνω καμπούρης;

Νὰ σὲ συγωρέσω κομματάκι δύσκολο, δὲν φοράω ἐπιτραχήλιον ...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ανεπίτρεπτο οι ψάλτες να μην φορούν ράσο ακόμα και τους καλοκαιρινούς μήνες. Οι ιερωμένοι δηλαδή τι πρέπει να πουν? Εμείς το φοράμε για 3 ώρες και κάνουμε και παράπονα....
Επίσης πρέπει να προσέξουμε πολύ την συμπεριφορά μας πάνω στο αναλόγιο. Χαχανητά (σε όλους μας έχει τύχει) κουνήματα χεριών σαν να κάνουμε προπόνηση καράτε, συζητήσεις και διάφορα τέτοια πράγματα ειναι επίσης ανεπίστρεπτα. Ο ιεροψάλτης σαν εκλεγμένος διάκονος του λαού πρέπει να δίνει το έναυσμα για προσευχή και όχι για σχόλια. Επίσης να μάθουμε όλοι πότε κατεβαίνουμε απο το αναλόγιον. Αυτά απο εμένα. Να είστε όλοι καλά..

Τὸ τὶ κάνουν οἱ ἱερωμένοι δικό τους πρόβλημα. Ἄν πρέπει νὰ φοροῦν ράσο μὲ γειά τους μὲ χαρά τους, ἄν δὲν τοὺς ἀρέσει εἶναι δικό τους πρόβλημα. Μιὰ ἀλλαγὴ ἐπαγγέλματος πάντα βοηθάει ...

Τώρα γιὰ τὴν συμπεριφορά στὸ ἀναλόγιο, ὁ ἀναμάρτητος πρῶτος τὸν λίθον βαλέτω ...:rolleyes:

Ἐπίσης, ποὺ εχεις δεῖ πὼς ὁ ψάλτης εἶναι ἐκλεγμένος διάκονος τοῦ λαοῦ. Ἐργαζόμενος εἶναι κατὰ βάσιν.

Ἀπὸ τὸ ἀναλόγιο κατεβαίνω ὅταν τελειώσω τὶς ἀργὲς καταβασίες μετὰ τὸ δι εὐχῶν, γιὰ νὰ πιάσω τὸ βιβλίο ποὺ μοῦ ἔπεσε καὶ γιὰ νὰ ξαναβάλω στὴν πρίζα το ipad ὅταν τελειώνει ἡ μπαταρία.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Τὸ τὶ κάνουν οἱ ἱερωμένοι δικό τους πρόβλημα. Ἄν πρέπει νὰ φοροῦν ράσο μὲ γειά τους μὲ χαρά τους, ἄν δὲν τοὺς ἀρέσει εἶναι δικό τους πρόβλημα. Μιὰ ἀλλαγὴ ἐπαγγέλματος πάντα βοηθάει ...

Τώρα γιὰ τὴν συμπεριφορά στὸ ἀναλόγιο, ὁ ἀναμάρτητος πρῶτος τὸν λίθον βαλέτω ...:rolleyes:

Ἐπίσης, ποὺ εχεις δεῖ πὼς ὁ ψάλτης εἶναι ἐκλεγμένος διάκονος τοῦ λαοῦ. Ἐργαζόμενος εἶναι κατὰ βάσιν.

Ἀπὸ τὸ ἀναλόγιο κατεβαίνω ὅταν τελειώσω τὶς ἀργὲς καταβασίες μετὰ τὸ δι εὐχῶν, γιὰ νὰ πιάσω τὸ βιβλίο ποὺ μοῦ ἔπεσε καὶ γιὰ νὰ ξαναβάλω στὴν πρίζα το ipad ὅταν τελειώνει ἡ μπαταρία.

Το να θέλει να ψάλλει κάποιος όπως ορίζει η παράδοση δεν είναι κακό. Την σήμερον ημέρα ΝΑΙ είναι εργαζόμενος κατα βάσιν... έπρεπε να πω "διάκονος".. εννοούσα εκπρόσωπος του λαού. Το οτι κατεβαίνετε απο το αναλόγιο για να βάλετε στην πρίζα το ipad δεν είναι δικό μου θέμα. Άλλοι είναι Ιεροψάλτες και αλλοι ψάλτες όπως είπατε και εσείς. Βέβαια δεν περιμένω να ακολουθήσει κάποιος αυτά που κάνω εγώ στο αναλόγιο...οι απόψεις μου αυτές είναι. Ράσο χειμώνα- καλοκαίρι(δεν θα πάθουμε τίποτα). Προσοχή στις κινήσεις μας στο αναλόγιο(το να μην θέλω να είμαι στόχος σχολίων και κοροϊδίας). Το να κρατήσουμε την παράδοση δεν είναι μόνο στα μαθήματα που λεμε(αν θα πούμε Ιάκωβο η θα προτιμήσουμε κάποιον νεώτερο) αλλα το όλο σύνολο του Ιεροψάλτη.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
. Την σήμερον ημέρα ΝΑΙ είναι εργαζόμενος κατα βάσιν... έπρεπε να πω "διάκονος".. εννοούσα εκπρόσωπος του λαού.

Πότε δὲν ἦταν ἐργαζόμενος; Ξέρετε νὰ μᾶς διαφωτίσετε;
 
Top