Δασκαλούδης Κυριαζής

billapo

Μέλος
κατεβαστε μ.εβδομαδα η'κομματια σαρακοστης με Δασκαλουδη δεκαετιας 70' 80', 90' για να μπουμε στο κλιμα των ημερων....εχει κανεις?
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΞΑΦΗΣ-ΣΤΡΕΜΠΙΝΟΣ;29690 said:
Είμαι σίγουρος οτι αυτό δεν το πρόσεξες
http://www.youtube.com/watch?v=9MTuDi3WYwM
:eek:
Αν και δεν είμαι fan του Κυριαζή γιατί τον θεωρώ τραγουδιστή (γι' αυτό και δε συμμετείχα ως τώρα σε κανένα σχετικό θέμα), είναι απαράδεκτο το video αυτό που τα βάζει γενικότερα με την εκκλησιαστική μας μουσική. Το ότι υπερβάλλουν οι ψάλτες που παραθέτει, νομίζω πως είναι αναντίρρητο. Όμως, λαμβάνοντας αυτό σαν αφορμή, μας κατηγορεί εν ολίγοις ΟΛΟΥΣ για τραγουδιστές. Μην τα δείτε με καλό λογισμό πως δήθεν το λέει μόνο για τους τραγουδιστές ψάλτες και μιλάει σαν υπέρμαχος της καθαρής εκκλησιαστικής μας μουσικής, γιατί ούτε ο αποστολέας το βλέπει έτσι. Αν μπείτε και δείτε τα υπόλοιπα video που ανέβασε, είναι όλα σκανδαλοθηρικά εναντίον του κλήρου.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αν και δεν είμαι fan του Κυριαζή γιατί τον θεωρώ τραγουδιστή (γι' αυτό και δε συμμετείχα ως τώρα σε κανένα σχετικό θέμα), είναι απαράδεκτο το video αυτό που τα βάζει γενικότερα με την εκκλησιαστική μας μουσική. Το ότι υπερβάλλουν οι ψάλτες που παραθέτει, νομίζω πως είναι αναντίρρητο. Όμως, λαμβάνοντας αυτό σαν αφορμή, μας κατηγορεί εν ολίγοις ΟΛΟΥΣ για τραγουδιστές. Μην τα δείτε με καλό λογισμό πως δήθεν το λέει μόνο για τους τραγουδιστές ψάλτες και μιλάει σαν υπέρμαχος της καθαρής εκκλησιαστικής μας μουσικής, γιατί ούτε ο αποστολέας το βλέπει έτσι. Αν μπείτε και δείτε τα υπόλοιπα video που ανέβασε, είναι όλα σκανδαλοθηρικά εναντίον του κλήρου.
Μάλλον πρόκειται για κάποιους προτεστάντες που βρήκαν αφορμή να μας την πουν κατά το κοινώς λεγόμενο.Εμείς όμως ας προβληματιστούμε, δεν μας κάνει κακό μια που η ψαλτική όντως δεν είναι αχ και βαχ
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητέ μου, το θέμα δεν είναι η ιστοσελίδα αλλά, αν συμφωνείς με το περιεχόμενό της. Η ιστοσελίδα αυτή είναι όντως αιρετική όμως εμείς οι ψάλτες τι κάνουμε ,της ράβουμε το στόμα; ή την τροφοδοτούμε .

Νίκο συμπέσαμε απόλυτα και χρονικά και νοηματικά.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Να, λοιπόν, πόσο επικίνδυνοι είναι όλοι αυτοί οι τραγουδιστές των αναλογίων. Δεν είναι το θέμα απλώς "δε μ' αρέσει, αλλάζω κανάλι", όπως έχει πολλές φορές ειπωθεί. Είναι πάρα πολλά τα προβλήματα που ανακύπτουν. Ο αποπροσανατολισμός των πιστών από τη συμμετοχή, την κατάνυξη και τη μέθεξη στη Θεία Λατρεία είναι ένα από τα κυριότερα προβλήματα. Βλέπουμε, όμως, πως δεν είναι το μόνο. Το να δίδεται τροφή για τέτοιου είδους σχόλια και συγκρίσεις είναι εξίσου σοβαρό πρόβλημα, αφού δίδονται όπλα στους επικριτές της Εκκλησίας και της παραδόσεώς μας!
 
Last edited:

billapo

Μέλος
λυπαμαι ιδιαιτερα που ανθρωποι της ''μουσικης''και συγκεκριμενα της βυζαντινης εχουν τετοιες αντιληψεις για ''τιτανες''της βυζαντινης τεχνης οπως ειναι ο Κυριαζης Δασκαλουδης!παραθετω ενα χερουβικον και ο καθενας ας κρινει ποιος ειναι ψαλτης και ποιος οχι!
 
λυπαμαι ιδιαιτερα που ανθρωποι της ''μουσικης''και συγκεκριμενα της βυζαντινης εχουν τετοιες αντιληψεις για ''τιτανες''της βυζαντινης τεχνης οπως ειναι ο Κυριαζης Δασκαλουδης!παραθετω ενα χερουβικον και ο καθενας ας κρινει ποιος ειναι ψαλτης και ποιος οχι!
Το χερουβικό που είναι;
 

pano

Μέλος
G
λυπαμαι ιδιαιτερα που ανθρωποι της ''μουσικης''και συγκεκριμενα της βυζαντινης εχουν τετοιες αντιληψεις για ''τιτανες''της βυζαντινης τεχνης οπως ειναι ο Κυριαζης Δασκαλουδης!παραθετω ενα χερουβικον και ο καθενας ας κρινει ποιος ειναι ψαλτης και ποιος οχι!

κατα την αποψη μου ειναι ανωφελο να παραθεσεις κατι,γιατι οι ανθρωποι αυτοι βρισκονται σε πλανη!!!οταν μεγαλοι δασκαλοι οπως καραμανης,παναγιωτιδης,στανιτσας,χατζημαρκος παραδεχονται τον κυριαζη ολα τα υπολοιπα ειναι.....λογια απο ανιδεους!!συγνωμη και καλη συνεχεια σε ολους!!
 
Last edited by a moderator:

billapo

Μέλος
ενα μικρο μικρι δειγμα τι τι σημαινει Δασκαλουδης!!!
 

Attachments

  • 04 - ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ ΗΧ. ΠΛ Β'!!!!!!!!!!!!!!!!!.mp3
    8 MB · Views: 123

billapo

Μέλος
προτου εκφρασουμε την αποψη μας για καποιον καλυτερα να το εξακριβωνουμε γιατι εκτιθεμεθα μιλωντας για ψαλταρες οπως ειναι ο Κυριαζης Δασκαλουδης....
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
προτου εκφρασουμε την αποψη μας για καποιον καλυτερα να το εξακριβωνουμε γιατι εκτιθεμεθα μιλωντας για ψαλταρες οπως ειναι ο Κυριαζης Δασκαλουδης....
Κανείς δεν αμφισβήτησε την ευστροφία του λάρυγγος και τα φωνητικά προσόντα του ανθρώπου αυτού. Οι υπερβολές όμως στους αμανέδες δεν είναι ψάλσιμο. Δεν συνάδουν με την ορθόδοξη λατρεία οι φωνητικές επιδείξεις, αλλά μόνο σοβαρές, λιτές και παραδοσιακές εκτελέσεις μπορούν να δημιουργήσουν κατάνυξη. Τέλος πάντων, δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε. Αλλά την κριτική την κάνουμε με βάση τα ακούσματα και τα βιώματά μας και δεν είναι έκθεση να στιγματίζουμε αυτό που παρεκκλίνει από τα παραδεδομένα.

ΥΓ: Γράψε μας κι ένα όνομα να ξέρουμε σε ποιον μιλάμε.
 

billapo

Μέλος
οπως λετε δεν μπορουμε να συμφωνησουμε γιατι δεν μπορειτε δυστυχως να καταλαβετε πως αυτος ο ταλαντουχος ανθρωπος ''βγαζει''εκεινη την ωρα αυτο που αισθανεται και μαλιστα τελεια και αυτο ειναι που προκαλει δεος στον πιστο και τον ''ανεβαζει''στα ουρανια.τα τετριμενα και απλα τα λενε πολλοι.μηπως οι μεγαλοι δασκαλοι αναγνωρισμενοι απο ολους εμειναν στην ιστορια λογω της λιτοτητας χωρις να παιξει ρολο η φωνητικη τους δυνατοτητα?????δεν νομιζω....ολοι εχουν καποιο χαρακτηριστικο!!ο Δασκαλουδης μπορει να ψαλλει οπως οι αλλοι αλλα κανεις σαν κι αυτον....ειναι μοναδικος!
 

Attachments

  • 05 - ΣΕ ΥΜΝΟΥΜΕΝ ΗΧ.Α'.mp3
    2 MB · Views: 74

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Αδελφέ bilapo ή όπως σε λενε τελος πάντων, μήν εισαι απόλυτος.

Οσο για το οτι οταν ψάλλει βρίσκεται στα ουράνια (γιατι για να στείλει τον πιστό πρέπει να πάει αυτός πρώτα) κάποτε πρίν 8-9 χρονια είχε πει κατι πολύ "τρελο" και του λέω μετα, τι εκανες ρε Δάσκαλε ? και μου λέει: Ξέρεις που ήμουνα τωρα?? Αραβία μερια???

Τωρα αν η Αραβία βρίσκεται μεταξύ 1ου 2ου 3ου ή 4ου (και βάλε) ουρανού δεν το χω ξανακούσει.....

Αναμφισβήτητα ειναι μεγάλος ψάλτης. Αλλα ας μην μιλάμε για προσευχές και κατανύξεις και παραδόσεις γιατι θα εκτεθούμε.

Υ.Γ. Εχω υπόψη μου και άλλες απαντήσεις του σε διαφορα πειράγματα που του γινόταν που μονο σε προσευχόμενο άνθρωπο δεν τα βρίσκεις.
Καλός, χρυσός αλλα....
 
Top