16 χρόνια Ψαλτολόγιον!

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγαπητοί Ψαλτολόγιοι/ες, χρόνια πολλά και αγγελοσκέπαστα με τη χάρη των Ταξιαρχών!

Πριν 16 χρόνια, τρεις φίλοι από τρεις διαφορετικές χώρες αποφάσισαν να αρχίσουν μια Ψαλτική κοινότητα που μας έλειπε. Σήμερα, αυτή η κοινότητα αριθμεί 32 χιλιάδες εγγεγραμένα μέλη, 250 χιλιάδες δημοσιεύσεις σε 35 χιλιάδες θέματα! Ίσως μια ζωή δεν αρκεί πιά να τα περιδιαβεί κάποιος όλα! Αυτά κάνει το μεράκι μας για την Ψαλτική τέχνη. Με τη βοήθεια του Θεού και την υποστήριξη των αγαπητών και σεβαστών μου συντονιστών πάντα για την οποία είμαι υπόχρεως.

Να είστε πάντα καλά και να συνεχίζετε να προοδεύετε την αγαπημένη μας τέχνη ες αεί.

Σας ευχαριστώ που κρατάτε το επίπεδο των συζητήσεων ψηλά και το πνεύμα αφιλοκερδούς προσφοράς του Ψαλτολογίου.

Είμαι πάντα ανοιχτός σε προτάσεις που θα έκαναν το Ψ ακόμα πιό ωφέλιμο για σας στο μέλλον.

Να είστε όλοι καλά.

Δημήτρης
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Χάρη στο Ψαλτολόγιο, την διασταύρωση τόσων απόψεων και πληροφοριών αλλάξαμε πολλά, μάθαμε σε βάθος την μουσική, ήταν και είναι το εφαλτήριο και η πυξίδα για έρευνα και γνώση. Ας αναρωτηθούμε ο καθένας μας, όλα αυτά τα χρόνια, πόσο αλλάξαμε αυτά που νομίζαμε ως σωστά κάποτε; Ας συγκρίνουμε τον σημερινό μας εαυτό με 16 χρόνια πριν, συμφωνούμε απόλυτα μαζί του...;
Ευχαριστούμε Δημήτρη και όλους
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Άσχετα εάν συμφωνούμε ή διαφωνούμε στα θέματα, που τίθενται προς συζήτηση & διερεύνηση, "το Ψ", αποτελεί και είναι ένα "ατελείωτο Ψαλτικό Λειμωνάριο", στο οποίο βρίσκει, κάθε "εραστής της Θείας του Δαμασκηνού τέχνης", ό,τι κι αν ζητήσει...
 

Diogenes

Νέο μέλος
Ευχαριστώ πολύ τους προλαλήσαντες και αξιαγάπητους @evangelos και @ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ!!!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί τους!
Εδώ μέσα μπορούμε να ανταλλάξουμε πληροφορίες, γνώσεις, απόψεις κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ. … Δεν χρειάζεται να γράψω πολλά… Τα πολλά λόγια/γραπτά είναι φτώχεια. Απλώς ας σκεφτούμε και αυτούς που δεν βρίσκονται στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη κ.λπ. και αυτούς που βρίσκονται στο εξωτερικό: Όλοι αυτοί δεν θα είχαν καμία δυνατότητα…
Γι’ αυτό υπενθυμίζω και αυτό το θέμα, την προαιρετική συνεισφορά:
Αγαπητοί φίλοι, όπως ίσως ξέρετε το Ψαλτολόγιον δεν έχει χορηγούς ή άλλα έσοδα. Είναι ιδιωτική, αφιλοκερδής προσπάθεια που στηρίζεται από εσάς προαιρετικά και οπωσδήποτε από εμένα. Κάθε λίγα χρόνια ζητώ τη βοήθεια της κοινότητας ώστε να μην πέφτει όλο το κόστος σε μένα. Η δέσμευσή μου για ελεύθερη πρόσβαση σε όλους παραμένει και θα συνεχίσω να καλύπτω τα έξοδα όσο μπορώ. Είναι περίπου 1000 USD/950 Ευρώ το χρόνο (λόγω του μεγέθους του αρχειακού υλικού). Αν μπορείτε να συνεισφέρετε ένα μέρος, θα σας είμαι ευγνώμων, ανεξαρτήτως ποσού.

Πατήστε εδώ για να κάνετε μια δωρεά:


Αν δυσκολεύεστε να χρησιμοποιήσετε τον παραπάνω σύνδεσμο στείλτε μου προσωπικό μήνυμα για εναλλακτικούς τρόπους.

Καλή υπόλοιπη Σαρακοστή!

Ευχαριστώ,
Δημήτρης
Όσοι θέλουν μπορούν να συνδράμουν σε αυτήν την διεύθυνση:
https://www.gofundme.com/f/psaltologion-hosting-fees-2023

(Συγκεντρώθηκαν μόνο 1600 $ AUD από τον στόχο συγκέντρωσης 5000 $. 😉 )
 
Top