15. Κεκραγάριον 15 Αὐγούστου Θ. Γεωργιάδη (καταγραφή παρά ανωνύμου διδασκάλου)

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
[Σημείωμα συντονιστή] Με κάλυψε ο Διονύσιος και τον ευχαριστώ. Όταν κάποιος δημοσιεύει κάτι (υλικό ή απόψεις) στο Ψαλτολόγιον πρέπει να περιμένει οτι πιθανώς να υπάρξει και θετική αλλά και αρνητική κριτική. Εάν κάποιος/α δεν είναι διατεθειμένος/η να δεχτεί αρνητική κριτική (όταν αυτή γίνεται με σεβασμό πάντοτε όπως και έγινε εδώ) τότε ή δεν πρέπει να δημοσιεύει ή να συνεννοηθεί με κάποιο συντονιστή να ανοίγει νέο θέμα με το υλικό το οποίο (θέμα) θα κλειδώνεται αμέσως και δεν θα μπορεί να απαντήσει κανείς σε αυτό. Γενικά πάντως αν και επιτρέπεται δεν συνιστώ το κλείδωμα γιατί αποκλείει αντί να συνεισφέρει μία πιθανώς ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Δημήτρη, να μου επιτρέψεις να παρατηρήσω επίσης ότι το κλείδωμα σε μια τέτοια περίπτωση θα άφηνε δημοσιευμένο κατά τα άλλα το κομμάτι το οποίο είναι "πειραγμένο"... Οπότε διπλό το κακό. Και έλλειψη διαλόγου και "παραπληροφόρηση" (τονίζω τα εισαγωγικά, για να μην παρεξηγηθώ...)
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Για το καλό, είπα να ανεβάσω ένα πολύ ωραίο "Κύριε εκέκραξα", που προσομοιάζει με τα κεκραγάρια της εορτής σε αργό ειρμολογικό μέλος.

Ορίστε κ το "Κατευθυνθήτω".
Παρακαλῶ μποροῦν ν᾿ ἀναρτηθοῦν σέ pdf, γιά νά βλέπουμε τό περιεχόμενο (ὅσοι δέν ἔχουμε τή μουσική γραμματοσειρά);

 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Παρακαλῶ μποροῦν ν᾿ ἀναρτηθοῦν σέ pdf, γιά νά βλέπουμε τό περιεχόμενο (ὅσοι δέν ἔχουμε τή μουσική γραμματοσειρά);


...
 

Attachments

  • ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ & ΚΑΤΕΥΘΥΝΘΗΤΩ ήχος Α΄ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ.pdf
    64.4 KB · Views: 738

Demetrios Georgantonis

Νέο μέλος
Ευχαριστώ κ. Νίκο για αυτό το καταπληκτικό κεκραγάριο. Η γραφή είναι ευανάγνωστη και η πρόσθεση των ποιοτικών σημαδιών (ισάκι κ.α.) βοηθά πάρα πολλή. Εμένα πάντως μου αρέσει... :D Ευχαριστώ! Να είσαι καλά και να δημοσιεύεις πάντα τέτοια ωραία μαθήματα!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το εν λόγω μέλος αυτούσιο, ελαφρώς ή βαρέως διασκευασμένο έχω ακούσει στο παρελθόν στις κασσέτες της εορτής της Κοιμήσεως και από τον Φ. Κετσετζή και από τον Θ. Βασιλικό. Εάν υπάρχουν κάπου τα ηχητικά (από κασσέτες δεν έχω την δυνατότητα μετατροπής), καλό θα ήταν να αναρτηθούν εφόσον αμφότερα στον συνθετικό κορμό τους έχουν την ίδια πηγή.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Το εν λόγω μέλος αυτούσιο, ελαφρώς ή βαρέως διασκευασμένο έχω ακούσει στο παρελθόν στις κασσέτες της εορτής της Κοιμήσεως και από τον Φ. Κετσετζή και από τον Θ. Βασιλικό. Εάν υπάρχουν κάπου τα ηχητικά (από κασσέτες δεν έχω την δυνατότητα μετατροπής), καλό θα ήταν να αναρτηθούν εφόσον αμφότερα στον συνθετικό κορμό τους έχουν την ίδια πηγή.

ας το ψάλλει κάποιος...
τόσους μεγάλους ψάλτες έχουμε... δε θα καταδεχτεί κάποιος;;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Παραθέτω παλαιότερες αναρτήσεις μου- σχόλια μου- για τις μελοποιήσεις: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=12955&postcount=2 και http://analogion.com/forum/showpost.php?p=12975&postcount=12
Διαφωνώ σχετικά με τον τίτλο του θέματος. Δεν μπορούμε να γράφουμε ότι υπάρχουν ειδικά "Κύριε εκέκραξα" για την 15 Αυγούστου, τα Χριστούγεννα, το Πάσχα και δεν ξέρω εγώ τί άλλο... Κάπου είχαμε ασχοληθεί με θέμα λειτουργικών του Πάσχα... Προσωπικά έψαλλα το Κεκραγάριο του Ιακώβου σε α' ήχο παλαιό Στιχηραρικό. Ας αλλαχθεί σε Κεκραγάριον α' ήχου Θ. Γεωργιάδου σε "αργό ειρμολογικό μέλος", πάλι με την επιφύλαξη της ορθότητος του τίτλου.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Παραθέτω παλαιότερες αναρτήσεις μου- σχόλια μου- για τις μελοποιήσεις: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=12955&postcount=2 και http://analogion.com/forum/showpost.php?p=12975&postcount=12
Διαφωνώ σχετικά με τον τίτλο του θέματος. Δεν μπορούμε να γράφουμε ότι υπάρχουν ειδικά "Κύριε εκέκραξα" για την 15 Αυγούστου, τα Χριστούγεννα, το Πάσχα και δεν ξέρω εγώ τί άλλο... Κάπου είχαμε ασχοληθεί με θέμα λειτουργικών του Πάσχα... Προσωπικά έψαλλα το Κεκραγάριο του Ιακώβου σε α' ήχο παλαιό Στιχηραρικό. Ας αλλαχθεί σε Κεκραγάριον α' ήχου Θ. Γεωργιάδου σε "αργό ειρμολογικό μέλος", πάλι με την επιφύλαξη της ορθότητος του τίτλου.

το πρώτο μου μήνυμα ήταν αυτό:
Για το καλό, είπα να ανεβάσω ένα πολύ ωραίο "Κύριε εκέκραξα", που προσομοιάζει με τα κεκραγάρια της εορτής σε αργό ειρμολογικό μέλος.
οπότε το θέμα έλαβε το όνομα (κεκραγάριον 15 Αυγούστου) διότι ακολουθεί το συγκεκριμένο τρόπο μελοποιίας κ ενδείκνυται για τα συγκεκριμένα τροπάρια. Βέβαια, όποτε υπάρχει εορτη που έχει προσόμοια σε Α΄ ήχο, το χρησιμοποιώ.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Βέβαια, όποτε υπάρχει εορτη που έχει προσόμοια σε Α΄ ήχο, το χρησιμοποιώ.
Τότε τις Κυριακές και στον δ' ήχο να ψάλλεις πάντα λέγετο...
εκτός κι αν βάζεις νέο αργό (στιχηραρικό) αναστασιματάριο...
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Τότε τις Κυριακές και στον δ' ήχο να ψάλλεις πάντα λέγετο...
εκτός κι αν βάζεις νέο αργό (στιχηραρικό) αναστασιματάριο...

είσαι αδικαιολόγητα επιθετικός...
κατανόησε πρώτα τί έγραψα κ μετά απάντησε...
εντέχνως εγραψα Προσομοια κ όχι αναστάσιμα της οκτωήχου!!!
Τώρα για τον Δ΄ μ αρέσει ο Στιχεραρικός γιατί έτσι λέω και τα αναστάσιμα τροπάρια.
Αν εσυ ψάλλεις λέγετο, μπορείς να βάλεις όποια σύνθεση θέλεις...
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Το εν λόγω μέλος αυτούσιο, ελαφρώς ή βαρέως διασκευασμένο έχω ακούσει στο παρελθόν στις κασσέτες της εορτής της Κοιμήσεως και από τον Φ. Κετσετζή και από τον Θ. Βασιλικό. Εάν υπάρχουν κάπου τα ηχητικά (από κασσέτες δεν έχω την δυνατότητα μετατροπής), καλό θα ήταν να αναρτηθούν εφόσον αμφότερα στον συνθετικό κορμό τους έχουν την ίδια πηγή.

Από απομαγνητοφώνηση της κασσέτας Νο 1 Φωτίου Κετσετζή.
 

Attachments

  • ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ.jpg
    1.1 MB · Views: 134
  • ΚΑΤΕΥΘΗΝΘΗΤΩ.jpg
    805.5 KB · Views: 65

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
είσαι αδικαιολόγητα επιθετικός...
κατανόησε πρώτα τί έγραψα κ μετά απάντησε...
Επιθετικός γιατί; εσύ κατανόησε καλύτερα τις διαφορές των μελών και το τί έχω γράψει. Αν δε θές (όπως κατάλαβα) να δεχθείς κάποια πράγματα είναι δικαίωμά σου. Αν σου αρέσει η σύνθεση ψάλε την. Απλά με το επιχείρημα ότι "έτσι πρέπει να γίνει" διαφωνώ. Δεν υπολείπονται σε ορθότητα οι ψάλλοντες ούτε παλαιό αργό στιχηραρικό μέλος, ούτε νέο αργό στιχηραρικό μέλος, τουναντίον μάλιστα. Θεωρώ ότι δεν χρειάζονται τέτοιου είδους "αλχημείες".
εντέχνως εγραψα Προσομοια κ όχι αναστάσιμα της οκτωήχου!!!
Τώρα για τον Δ΄ μ αρέσει ο Στιχεραρικός γιατί έτσι λέω και τα αναστάσιμα τροπάρια.
Αν εσυ ψάλλεις λέγετο, μπορείς να βάλεις όποια σύνθεση θέλεις...

Υ.Γ. Ένα παλαιό θέμα υπάρχει με τα Μεγαλυνάρια των Θεοφανείων και τις εναλλαγές που γίνονται στον Ιαμβικό Κανόνα. Νομίζω ότι είναι διδακτικό για την κατανόηση των διαφορών των μελών και την κατάταξή τους στο κάθε είδος της βυζαντινής μελουργίας.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Επιθετικός γιατί; εσύ κατανόησε καλύτερα τις διαφορές των μελών και το τί έχω γράψει. Αν δε θές (όπως κατάλαβα) να δεχθείς κάποια πράγματα είναι δικαίωμά σου. Αν σου αρέσει η σύνθεση ψάλε την. Απλά με το επιχείρημα ότι "έτσι πρέπει να γίνει" διαφωνώ. Δεν υπολείπονται σε ορθότητα οι ψάλλοντες ούτε παλαιό αργό στιχηραρικό μέλος, ούτε νέο αργό στιχηραρικό μέλος, τουναντίον μάλιστα. Θεωρώ ότι δεν χρειάζονται τέτοιου είδους "αλχημείες".

δε σε υποχρέωσε κανείς να το ψάλλεις!!!! εγραψα ότι ΕΓΩ το θεωρώ κατάλληλο για εορτές - πανηγύρια σε Α΄ ήχο με προσόμοια. Τίποτα περισσότερο.

το "έτσι πρέπει να γίνει" δεν ξέρω που το είδες, αλλά όχι σε μένα...
το συγκεκριμένο είναι αλχημεία, ενώ το κεκραγάριο του Ιακώβου ακολουθούμενο από τα τροπάρια του 15αυγούστου δεν είναι;;;;;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
το συγκεκριμένο είναι αλχημεία, ενώ το κεκραγάριο του Ιακώβου ακολουθούμενο από τα τροπάρια του 15αυγούστου δεν είναι;;;;;
Όχι! Αυτό δεν έχεις καταλάβει. Αλχημεία η ψαλμωδία παλαιού στιχηραρικού μέλους; Αν είναι δυνατόν!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Όχι! Αυτό δεν έχεις καταλάβει. Αλχημεία η ψαλμωδία παλαιού στιχηραρικού μέλους; Αν είναι δυνατόν!

ενώ είναι το συγκεκριμένο κεκραγάριο κ τα τροπάρια της Παναγίας;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 
Top