1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Ρηθέν δια στόματος ιερέως άμουσου, άφωνου και ως εικός φάλτσου!:(
"Στη Ριζάριο, την ώρα του μαθήματος της Βυζ. Μουσικής, εγώ .... έπαιζα ... ποδόσφαιρο".
(Συλλογισμός: Το ποδόσφαιρο είναι ομαδικό άθλημα... Άρα δεν έπαιζε μόνος.. :D

Καλό θα ήταν να μας έλεγε και τη θέση που έπαιζε (τερματοφύλακας, μεσοεπιθετικός κ.λπ.) Αν ήταν σε καμιά καλή θέση, άντε δικαιολογείται..:D
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Είχαμε μεταβεί μαζί με ένα φίλο μου σε ένα ορεινό χωριό για να ψάλλουμε σε ένα μνημόσυνο διότι δεν υπήρχε ψάλτης(μας είχε καλέσει η οικογένεια που τελούσε το μνημόσυνο) και μετά το πέρας του μνημοσύνου η οικογένεια είχε πει στον ιερεα να ανακοινώσει ότι θα προσφερθεί καφές στο καφενείο του χωριού. Έτσι λοιπον, πριν ο ιερέας(σημειωτέον ότι ήταν φίλος του τσιγάρου) πεί το Δι ευχών λέει το εξής:"η σύζυγος και τα παιδιά σας καλούν μετά το Δι ευχών να περάσετε από το καφενείο στην πλατεία όπου θα προσφερθεί ................καπνός!!!!:D".

Εγώ και ο φίλος μ αλλά και οι υπόλοιποι είχαμε λυθεί απο τα γέλιααα!!!

Υ.Γ.:Ο ιερέας συνήθιζε να τελειώνει κατα τις 9 το πρωί,επειδή όμως την ημέρα εκείνη είχαμε τελειώσει 10 παρά και είχε χαρμανιάσει ο άνθρωπος!!!
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων κάποιοι ευσεβείς Δάσκαλοι συνηθίζουν να φέρνουν τα Δημοτικάκια στο Ναό για να Εκκλησιαστούν....
Μέσα στην Εκκλησία γίνεται το αδιαχώρητο και από φασαρία άλλο πράμα...
Μια φορά λοιπόν θυμάμαι το εξής γεγονός:
Την ώρα του "Πάτερ ημών..." τα εμψυχώνω: "όλοι μαζί παιδιά..." και αρχίζουμε κυματοειδώς: "Πάτερ ημών, ο εν τοις ουρανοίς.......... αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού----και χωρίς να προλάβω, συνεχίζουν----: "Δι ευχών των Αγίων Πατέρων Ημών, Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός, ελέησον και σώσον ημάς. Αμήν! ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑ!
( συνηθισμένα από την πρωινή προσευχή του σχολείου )

Έγινε χαμμμόοοος
 

ixadin

Ηχάδιν
"Πάτερ ημών, ο εν τοις ουρανοίς.......... αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού----και χωρίς να προλάβω, συνεχίζουν----: "Δι ευχών των Αγίων Πατέρων Ημών, Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός, ελέησον και σώσον ημάς. Αμήν! ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑ!
Έγινε χαμμμόοοος

Έχω ακούσει αυτήν την ιστορία από ιερέα ο οποίος έπαθε το εξής:επειδή το ήξερε αυτό, είχε κατά νου να πεταχτεί αυτό προτού πούν κάτι τα παιδιά. Στην αγωνία του λοιπόν μπερδεύεται και αυτός και εκφωνεί τρέχοντας:

Δι ευχών των Αγίων Πατέρων Ημών:p
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Χθες (του Αγ.Αθανασίου) βρισκόμουν στην Πτολεμαΐδα και πήγαμε μαζί με τους φίλους Χρ.Ψωμιάδη (Hristakis)-Χρ.Καραφουλίδη (a.k.a. Καραfull) και Χαρ.Νερατζάκη να ψάλλουμε σ' ένα ναό της πόλης, όπου έγινε το παρακάτω.

Πρωί-πρωί κι από την νύστα που είχα, στο ευαγγέλιο του όρθρου εκεί που ο ιερεύς "ειρηνεύει" κι εμείς απαντούμε "Και το πνεύματί σου", εμένα εκείνη την στιγμή είχε "σκαλώσει" το μάτι μου στο στίχο του προκειμένου (που βρίσκεται ακριβώς πριν το ευαγγέλιο) του όρθρου "Το στόμα μου λαλήσει σοφίαν..." κι αντί να πω "Και το πνεύματί σου" είπα "Και το...στόματί σου".

Ευτυχώς εκτός από εμένα και το υπόλοιπο ψαλτήρι πρέπει να κοιμόταν, διότι δεν άκουσα κανένα σχόλιο εκείνη την ώρα. Μετά που τους το είπα γέλαγαν φυσικά...
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ευτυχώς εκτός από εμένα και το υπόλοιπο ψαλτήρι πρέπει να κοιμόταν, διότι δεν άκουσα κανένα σχόλιο εκείνη την ώρα. Μετά που τους το είπα γέλαγαν φυσικά...
Έτσι νομίζεις...ξέρεις ότι αν με πιάσει το γέλιο στο ψαλτήρι δεν σταματάει εύκολα...έβαλα τα δυνατά μου και κρατήθηκα διότι και ο έτερος Χρήστος αν άρχιζε δεν θα ψψάλλαμε τον Άγιο....:D:D:D:D
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όσοι διερωτάσθε πώς ένας μεγάλος ψάλτης σταματά μια ''ενοχλητική'' συνοδεία, μπορείτε να απολαύσετε το συνημμένο...


αφιερούται,

Δ.
 

Attachments

  • sout.mp3
    820.4 KB · Views: 214

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Όσοι διερωτάσθε πώς ένας μεγάλος ψάλτης σταματά μια ''ενοχλητική'' συνοδεία, μπορείτε να απολαύσετε το συνημμένο...
αφιερούται, Δ.

Ακομα και σε αυτο ηταν μοναδικος ο αειμνηστος Α.Π.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Χθές, στην αγρυπνία, κατά τις 4:30 το πρωϊ ήταν ώρα για το κοινωνικό... Για κάποιο λόγο ονειρευόμουνα να πώ Πέτρο σε Βαρύ... ανοίγω λοιπόν το βιβλίο κάνω απήχημα απτόητος και αρχίζω «Οι τα Χε...» !!! Αντί για κοινωνικό είχα βρεί και είχα αρχίσει το χερουβικό του Πέτρου...

Καλά δεν ήταν το «Που πορευθώ» :D
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Όσοι διερωτάσθε πώς ένας μεγάλος ψάλτης σταματά μια ''ενοχλητική'' συνοδεία, μπορείτε να απολαύσετε το συνημμένο...


αφιερούται,

Δ.

Ορισμένες φορές χρειάζεται όπωσδήποτε...:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=62136&postcount=1
Στο παραπάνω μήνυμα, ο φίλος Παναγιώτης Τζανάκος θυμήθηκε τον αείμνηστο Πάτροκλο.
Ήταν Σάββατο μετά το Πάσχα, (μη ρωτάτε χρονολογία:() και στον πανηγυρικό εσπερινό του Αγίου Θωμά (Γουδί) συναντήθηκαν μπρος στον τότε Αρχιεπίσκοπο Σεραφείμ ρασοφορεμένοι ο Πάτροκλος με το Γιώργο το Λαμπρόπουλο για να πουν το Κέλευσον! Κοίταζαν ο ένας τον άλλο αναποφάσιστοι ποιός θα το πει, οπότε τους ρωτάει ο Αρχιεπίσκοπος: "Τί ήχος είναι;" Πρώτος, απάντησαν! Και με το που τελείωσε η εκφώνηση, παίρνει απήχημα ο μακαριστός Σεραφείμ και είπε το Κύριε εκέκραξα (σύντομο) και έμειναν.. οι Πάτροκλος και Λαμπρόπουλος με το ... κέλευσον ... στους ... πνεύμομες:D, και ο πρωτοψάλτης κ. Θεόδωρος Βασιλικός με το ...αργό Κύριε εκέκραξα του Ιακώβου επί του ... αναλογίου!:D:D:D....
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Όσοι διερωτάσθε πώς ένας μεγάλος ψάλτης σταματά μια ''ενοχλητική'' συνοδεία, μπορείτε να απολαύσετε το συνημμένο...


αφιερούται,

Δ.

ΆΣΠΙΛΕ ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ 1994

Είναι στο σημείο με το μεγάλο κενό (είχε κάνει μεταβολή μιλάμε...)
 

Attachments

  • BASILIKOS SOYT.mp3
    1 MB · Views: 131

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Το "Δοξαστικο" των αινων της Μεγαλης Δευτερας εσπερας "Του κρυψαντος το ταλαντον" , ειναι τονισμενο σε ηχο Αγια εκ'του Πα :eek::D:D:D
Απο τηλεοπτικη μουσικη εκπομπη ............
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το "Δοξαστικο" των αινων της Μεγαλης Δευτερας εσπερας "Του κρυψαντος το ταλαντον" , ειναι τονισμενο σε ηχο Αγια εκ'του Πα :eek::D:D:D
Απο τηλεοπτικη μουσικη εκπομπη ............

Ήχος ....Άγια ... παρα-μεσο-πλαγιάζων!:D
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το "Δοξαστικο" των αινων της Μεγαλης Δευτερας εσπερας "Του κρυψαντος το ταλαντον" , ειναι τονισμενο σε ηχο Αγια εκ'του Πα :eek::D:D:D

Ναί, λέει το ίδιο ευτράπελο και το επίσημο θεωρητικό της εκκλησιαστικής μας μουσικής (Χρύσανθος, σελ. 153, §342). Από εκεί θα το πήρανε! :D
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
[Σημείωμα συντονιστή] Μεταφέρθηκε από άλλο θέμα μαζί με τα επακολουθούντα ευτράπελα

Μ.Β.;63000 said:
Με τσ(ο)ι μικρούς ήμουν μικρός, με τσ' άντρες αντρειωμένος,
με τσ(ο)ι παραπονιάρηδες, πιό παραπονεμένος.

Ψαρ-Αντώνης Ξυλούρης.


...ό,τι κι αν φέρει η ανατολή, η δύση θα το πάρει...

Μια μαντινάδα ήθελα, για να μου φύγει τ' ά(γ)χος
τσαι να που μου την έπεψε κειός ο Μαθιός ο Βλάχος.
Μα στάσου όμως βρέ Μαθιέ, γνωστή 'ναι κομματάκι
δεν είναι στην υπογραφή κειού του Μιχελουδάκη;
 
Last edited by a moderator:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Μια μαντινάδα ήθελα, για να μου φύγει τ' ά(γ)χος
τσαι να που μου την έπεψε κειός ο Μαθιός ο Βλάχος.
Μα στάσου όμως βρέ Μαθιέ, γνωστή 'ναι κομματάκι
δεν είναι στην υπογραφή κειού του Μιχελουδάκη;

Και μια δικιά μου (Ψαρο-γιάννης Αρβανίτης λέγομαι)

Έρωτα πώς με πλάνεψες και μ' έφερες σιμά της
και πρέπει τώρα ν' ανεχτώ κι αυτή και τη μαμά της.

(Βάλε συ το σκοπό)
 
Status
Not open for further replies.
Top