[Ψάχνω] μικρόφωνο (mini jack) για recorder

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μικρόφωνο για recorder με βίσμα mini jack (όπως τα ακουστικά του Η/Υ); Νομίζω πως τέτοιο μικρόφωνο παίρνουν και τα mini disk. Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει και ποιο να πάρω...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μικρόφωνο για recorder με βίσμα mini jack (όπως τα ακουστικά του Η/Υ); Νομίζω πως τέτοιο μικρόφωνο παίρνουν και τα mini disk. Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει και ποιο να πάρω...

Με το mini disk πήρα και το εικονιζόμενο και είναι πολύ καλό!
(πιάνει ... τα φάλτσα των βοηθών και τα ... κοκοράκια :( γιαυτό δεν μπουρώ να σταυρώσου μια ηχογράφησ' τ'ς αθρουπιάς):D:D:D
 

Attachments

  • mikrofono.jpg
    167.8 KB · Views: 116

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Κι εγώ αγόρασα πρόσφατα για το mini disk μου το παραπάνω που προτείνει ο κ. Γιάννου.

Απλώς, για να σε προλάβω, ενώ η τιμή του είναι γύρω στα 35-40 ευρώ μπορείς να το βρεις στο ebay με £3 :wink:.

Bargain που λένε και οι Αγγλοσάξονες!
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Συμφωνώ (και μια φορά) με το φίλο Γιάννη Λιάκο είναι το καλύτερο των όσων γνωρίζω κι εγώ:

http://www.pixmania.gr/gr/gr/43734/art/sony/ieenuouii-ecm-ms907.html

και σχετικά φθηνό.
Νομίζω ότι εδώ και μια 10 ετία που κυκλοφορεί ελάχιστα έχει πέσει η τιμή.
Αυτό δεν συμαίνει ότι και τα μικρότερα δεν κάνουν καλή δουλειά.
Εγώ χρησιμοποιούσα περισσότερο αυτό του κ. Γιάννου με το MINI DISC γιατί είναι πιο εύχρηστο και με αρκετά αξιόπιστα αποτελέσματα.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Σας ευχαριστώ όλους πολύ! Μια απορία: Η διαφορά στην τιμή (τρεις φορές πάνω) των δυο που προτάθηκαν αντικατοπτρίζει αντίστοιχη διαφορά στην ποιότητα της ηχογράφησης;
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Πάντως υπάρχουν και πιο φτηνές και πιο πρακτικές λύσεις, όπως τα μικρά στερεοφωνικά λογογραφάκια: ούτε καλώδια, ούτε μπαταρίες, ούτε μικρόφωνα ....
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Πάντως υπάρχουν και πιο φτηνές και πιο πρακτικές λύσεις, όπως τα μικρά στερεοφωνικά λογογραφάκια: ούτε καλώδια, ούτε μπαταρίες, ούτε μικρόφωνα ....

Νίκο, αν εννοείς τα recorders που αντικατέστησαν τα κασετοφωνάκια, τέτοιο έχω (Olympus WS-311M). Απλά θέλω καλύτερη ποιότητα στην ηχογράφηση.

ΥΓ. Δεν υπάρχει ηλεκτρονική συσκευή χωρίς μπαταρίες... :)
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Χωρίς μπαταρίες.... τρόπος του λέγειν! Εννοώ με μεγάλη αυτονομία 20, 40. 50 ώρες π.χ.

Αυτό που έχεις πάντως είναι αρκετά καλό.

Μην ψάχνεις την τελειότητα

Μόνο ο "Τόκος" την έχει και την αγγίζει...
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Κι εγώ αγόρασα πρόσφατα για το mini disk μου το παραπάνω που προτείνει ο κ. Γιάννου.

Απλώς, για να σε προλάβω, ενώ η τιμή του είναι γύρω στα 35-40 ευρώ μπορείς να το βρεις στο ebay με £3.

Bargain που λένε και οι Αγγλοσάξονες!


Αν και άργησα 2 χρόνια, αγόρασα το παραπάνω μέσω ebay από Hong Kong με 3.50 ευρώ. Ήρθε μια χαρά, μέσα σε 15-20 μέρες από την παραγγελία. Τα μόνα θέματα τα εξής:
- Δεν είχε βέβαια κανονική συσκευασία και φυλλάδιο, παρά μόνο ένα φακελάκι με φουσκάλες.
- Ήρθε με απλό ταχυδρομείο και επειδή δε χώρεσε στο γραμματοκιβώτιο (που βρίσκεται στα εξωτερικά κάγκελα της πολυκατοικίας), ο ταχυδρόμος το άφησε από πάνω. Οποιοσδήποτε περνούσε στο πεζοδρόμιο έξω από την πολυκατοικία, θα μπορούσε να το είχε πάρει... Αναρωτιέμαι αν παραγγείλω κάτι πιο ακριβό, αν θα έρθει με τον ίδιο τρόπο :(
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αν και άργησα 2 χρόνια, αγόρασα το παραπάνω μέσω ebay από Hong Kong με 3.50 ευρώ. Ήρθε μια χαρά, μέσα σε 15-20 μέρες από την παραγγελία. Τα μόνα θέματα τα εξής:
- Δεν είχε βέβαια κανονική συσκευασία και φυλλάδιο, παρά μόνο ένα φακελάκι με φουσκάλες.
- Ήρθε με απλό ταχυδρομείο και επειδή δε χώρεσε στο γραμματοκιβώτιο (που βρίσκεται στα εξωτερικά κάγκελα της πολυκατοικίας), ο ταχυδρόμος το άφησε από πάνω. Οποιοσδήποτε περνούσε στο πεζοδρόμιο έξω από την πολυκατοικία, θα μπορούσε να το είχε πάρει... Αναρωτιέμαι αν παραγγείλω κάτι πιο ακριβό, αν θα έρθει με τον ίδιο τρόπο :(

γι' αυτό να προτιμάς κούριερ αν πρόκειται για κάτι ακριβό. Πολύ φθηνή ακούγεται η τιμή, δοκίμασε το και πες μας εντυπώσεις..
 
Top