Ψυχή μου, ψυχή μου

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μιά ἐπιλογή ἀπό ἀναρτημένες ἠχογραφήσεις στό analogion.com καί analogion.com/forum



Ὑπάρχουν καί ἄλλες· ὅποιος θέλει ἄς συμπληρώσει στά πλαίσια τῆς συγκεντρώσεως μελῶν χωριστά ἀπό διάφορες ἐκτελέσεις.


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Σε μέλος Πέτρου Βυζαντίου, από τον Γιάννη Λιάκο, Πρωτοψάλτη του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Γρηγορίου Παλαμά Θεσσαλονίκης (από εδώ).

 

Attachments

  • Ψυχή μου ψυχή μου ανάστα τι καθεύδεις ... Πέτρου Βυζαντίου.mp3
    2 MB · Views: 45
T

Tzanakos_B

Guest

Άκουσα μόλις το περίφημο αυτό Κοντάκιο , από τον Γιώργο Φανάρα ςε παιδική προφανώς ηλικία [ 1983 ] . Τέλεια ερμηνεία από μία αγγελική φωνή !!! Τονισμένο από τον άρχοντα Πρίγγο . έτσι το ερμηνεύουν οι νεώτεροι... Το έχω ακούσει πολύ νεος από τον αείμνηστο Χατζημάρκο , στη Σπάρτη , όταν η φωνή του ήταν κρυστάλλινη..!!! Η εκτέλεση του Γ. Φανάρα σε παιδική ηλικία , μάλλον είναι η καλύτερη από παιδική φωνή !!! Και τώρα είναι γλυκυτατος ψάλτης . Ισως έχει δίκιο ο Ταλιαδώρος που λέγει ότι άξιζε να τον αντικαταστήσει στο Αναλόγιο της Αγίας Σοφιας.... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
T

Tzanakos_B

Guest

Έχω ακούσει ''ζωντανα '' πριν πολλά χρόνια , στη Βούλα, τον Γέροντα Θωμά. Τεχνίτης και γλυκύτατος . Στο κοντάκιον αυτό ψαλλει το του Πέτρου , αλλα διασκευασμένο... Ακούγοντας τον Φανάρα και τον πολύπειρο Γέροντα Θωμά , σε διαφορετικές μουσικές γραμμές , φαίνεται οολοκάθαρα ποιό σε συναρπάζει..!!!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
Top