[Suggestion] Ψηφιακός Εγγραφέας υψηλής πιστότητος

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Θα ήθελα προτάσεις από την εμπειρία σας για ένα ψηφιακό εγγραφέα στερεωφωνικό υψηλής τεχνολογίας φορητός για ιδιαίτερα ποιοτικές εγγραφές, και ει δυνατόν με οδηγίες χρήσης στην ελληνική.....Ευχαριστώ!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Olympus LS-12 and LS-14 digital recorders a musician’s best friend
Επαγγελματικές ηχογραφήσεις εύκολα – με τις λειτουργίες Mode Dial & Smart Mode Το LS-12 είναι τόσο φιλικό που μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε αμέσως.
Βαρεθήκατε να χάνεστε σε ατέλειωτα μενού; Το LS-12 επιστρέφει στην απλότητα – χωρίς να θυσιάζει σε τίποτε την ποιότητα ηχογράφησης. Διαθέτει έναν μοναδικό επιλογέα μπροστά που σας επιτρέπει να επιλέγετε εύκολα και γρήγορα ανάμεσα στο κουρδιστήρι (Tuner) και στις διάφορες λειτουργίες καταγραφής. Αυτό σε συνδυασμό με τις εύχρηστες οθόνες, τη διαισθητική σχεδίαση των κουμπιών, τον οδηγό με τις φωνητικές ανακοινώσεις και τη λειτουργία Smart Mode, η οποία προσαρμόζεται αυτόματα στο βέλτιστο επίπεδο ηχογράφησης, δημιουργούν όλα μαζί την πιο εύκολη λύση που υπήρξε ποτέ για αποτελέσματα επιπέδου επαγγελματικής ηχογράφησης στούντιο.
Μικροφωνικό σύστημα τελευταίας τεχνολογίας για τέλειο ήχο
Καταγράψτε στερεοφωνικό ήχο κορυφαίας ποιότητας με ακουστική αντίσταση 130dBspl.
Το LS-14 αποτυπώνει πεντακάθαρο ήχο, με ποιότητα καλύτερη κι από CD, σε μορφή γραμμικού PCM έως και 96kHz/24bit. Αυτό το κατορθώνει χάρη σε δύο μικρόφωνα υψηλής ευαισθησίας και χαμηλών συχνοτήτων, ρυθμισμένα σε γωνίες 90 μοιρών, που επιτρέπουν φυσική στερεοφωνική ηχογράφηση που αποτυπώνει πιστά τον πραγματικό ήχο. Αυτό το σύστημα μπορεί επίσης να καταγράφει καθαρό ήχο ύψους μέχρι 130 decibel – για ηχογραφήσεις εξαιρετικής ποιότητας και βάθους, χωρίς αποκοπές ήχου, ακόμη και κατά την ηχογράφηση ζωντανών παραστάσεων και συναυλιών. Ο ήχος και το κύκλωμα συστήματος είναι απομονωμένα μεταξύ τους ώστε να ελαχιστοποιείται η απώλεια ήχου, ενώ ένα ρυθμιζόμενο φίλτρο αποκοπής (100Hz/300Hz) σάς βοηθά να μειώνετε τους ανεπιθύμητους ήχους στο παρασκήνιο, όπου κι αν πραγματοποιείτε την ηχογράφηση.
Tuner, Metronome, Overdubbing και πολλά άλλα. Βελτιώστε τις ηχογραφήσεις σας με πανίσχυρες λειτουργίες ειδικά σχεδιασμένες για μουσικούς.
Από το χρωματικό κουρδιστήρι (Chromatic Tuner), για να κουρδίζετε τα μουσικά όργανα, και το μετρονόμο (Metronome) για να κρατάτε το ρυθμό σε όλα, μέχρι τις πανίσχυρες δυνατότητες Overdubbing και τον έλεγχο μεταβλητής ταχύτητας αναπαραγωγής, το LS-12 διαθέτει πλούσια ποικιλία δυνατοτήτων που θα ενθουσιάσουν τους μουσικούς. Η πρωτοποριακή μνήμη buffer προ-εγγραφής καταγράφει αρκετά δευτερόλεπτα ήχου πριν να πατήσετε το κουμπί εγγραφής, ώστε να μη χάνετε ποτέ την αρχή ενός κομματιού. Και μόλις τελειώσετε την ηχογράφηση, το LS-12 σάς παρέχει επίσης μια σειρά επαγγελματικών επιλογών διαχείρισης και επεξεργασίας αρχείων – όπως Διαίρεση αρχείου" (File Divide), "Μερική διαγραφή" (Partial Erase) και "Περικοπή" (Trimming)."


https://soundcloud.com/alexios-nikoloutsopoulos/pcm-studio-a
 

Attachments

  • 1780703_468581426598320_880509944_n.jpg
    1780703_468581426598320_880509944_n.jpg
    30.1 KB · Views: 39
  • 1795720_468581593264970_412140005_n.jpg
    1795720_468581593264970_412140005_n.jpg
    35 KB · Views: 39
  • 1901587_468581363264993_1409048583_n.jpg
    1901587_468581363264993_1409048583_n.jpg
    61.2 KB · Views: 37
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Κύριε Νικολουτσόπουλε θα έλεγε κανείς είστε ο κατάλληλος άνθρωπος την κατάλληλη στιγμή στον κατάλληλο χώρο. :) Πολύ χρήσιμη η συνεισφορά σας σε πολλά παρόμοια θέματα αλλά στην κριτική των συσκευών ηχογράφησης (πολύ μου άρεσε και το βίντεο του συλλόγου ιεροψαλτών και άλλα, ήταν πραγματικά σα να βρισκόμασταν εκεί). Με βάση κυρίως δικά σας σχόλια έχω προμηθευτεί ανάλογη συσκευή και ήταν ακριβώς έτσι όπως τα λέτε και σας ευχαριστώ.
Επίσης να αναφέρουμε και σχόλιο του κ. Ηλία Παπαδόπουλου εδώ στην κοινότητα κάπου το έχει γράψει πριν ένα δύο χρόνια, που λέει πως αυτή η σειρά ls της olympus (μιλούσε για παλιότερα μοντέλο) είναι ουσιαστικά ένα φορητό στούντιο
Τώρα από κει και πέρα, να προσθέσουμε, αν και ίσως μπορεί να το έχετε γράψει ήδη πως η διαφορά του ls 14 με τα προηγούμενα μοντέλα είναι πως έχει τρία μικρόφωνα τα δύο δεξιά αριστερά και το ένα στο κέντρο και λένε πως αυτό βοηθά ακόμα περισσότερο στην ποιότητα. Αν θέλουμε όμως γίνεται απενεργοποίηση του τρίτου μικροφώνου.
Με την ευκαιρία να προσθέσουμε ακόμα κάποια πράγματα που είχα γράψει παλιότερα για το olympus ls 14: (μεταφέρω εδώ την εικόνα και το σχετικό σχόλιο γιατί εκεί η ηχογράφηση έχει υποστεί επεξεργασία και προφανώς και δεν αποτελεί τόσο αξιόπιστο στοιχείο).

"Δείχνει να είναι αρκετά καλό. Έχει άπλετο αποθηκευτικό χώρο αφού δέχεται και εξωτερική κάρτα μνήμης και έχει μέχρι και ειδικό εξάρτημα το οποίο βοηθά στο να στέκεται ακόμα και πάνω στη βάση του μικροφώνου όπως μας δείχνει η εικόνα. Εντωμεταξύ από ρυθμίσεις ενώ έχει πολλές, δουλεύει όμως πολύ καλά και χρησιμοποιώντας την αυτόματη ηχογράφηση. Πατώντας δηλαδή ένα κουμπί για τριάντα δευτερόλεπτα ακούει τους ήχους του περιβάλλοντος για να διαλέξει τις καλύτερες ρυθμίσεις και μόνο του μετά αρχίζει να ηχογραφεί!"

Αυτό το εξάρτημα - κλιπ, κάτι σα μανταλάκι δηλαδή που βιδώνει στη πίσω πλευρά φαίνεται καλύτερα στη παρακάτω συνημμένη εικόνα.
Βέβαια αυτά ισχύουν για Ευρώπη ίσως; γιατί έχω δει παρόμοιο μοντέλο, τι παρόμοιο από μακριά και με μια γρήγορη ματιά δείχνει εντελώς ίδιο δηλαδή, με τον ίδιο φωτισμό και κουμπιά κατά τη διάρκεια ηχογράφησης και όμως δεν είναι olympus. Δε ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει οι παρακάτω συνημμένες εικόνες από μια από τις πλέον γνωστές πρόσφατες ταινίες το αποδεικνύουν άλλωστε, εκτός και κάνω λάθος, αλλά νομιζω δε γράφει επάνω olympus απ' όσο μπορώ να διακρίνω, αλλά και το κεντρικό μικρόφωνο είναι αμυδρώς διαφοροποιημένο, ταυτόχρονα όμως δηλώνεται και η επαγγελματική του λειτουργία.
 

Attachments

  • Olympus_ls_14.jpg
    Olympus_ls_14.jpg
    1,015.7 KB · Views: 31
  • image1.png
    image1.png
    1.1 MB · Views: 35
  • katagrafiko01.jpg
    katagrafiko01.jpg
    75.2 KB · Views: 32
  • katagrafiko02.jpg
    katagrafiko02.jpg
    88 KB · Views: 31
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Γράψτε έναν αριθμό ευρώ που διαθέτετε γιατί αλλιώς άκρη δεν θα βγεί~
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αγαπητέ Ερικ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια προς το πρόσωπο μου!!! Κοίταξε προσπαθώ πάντα να βγαίνει κάτι ουσιαστικό, σωστό και επαγγελματικό, διότι είναι και η ψυχολογική ευχαρίστηση για το αποτέλεσμα του δημιουργού όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι είτε αυτό λέγετε ήχος η εικόνα!
Σίγουρα όμως παίζει ρόλο και πόσα χρήματα διαθέτει κάποιος για να υπάρχει και το ανάλογο αποτέλεσμα! Σύμφωνα με το μηχάνημα που έχει επιλέξει.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Zoom H2n Handy Recorder

Μια ακόμα πολύ καλή πρόταση, πολύ αξιόλογη!!!

• Recording Media SD/SDHC card (up to 32GB)
• Built-in Mic MS stereo & 90-degree XY stereo
• Maximum Sound Pressure Level 120dB SPL
• Recording Format 《STEREO MODE》
• PCM (Quantization : 16/24bit, Sampling Frequency : 44.1/48/96kHz),
• MP3 (Bit Rate : 48 to 320kbps, Sampling Frequency : 44.1kHz)
• 《4CH MODE》
• PCM (Quantization: 16/24bit, Sampling Frequency: 44.1/48kHz)
• A/D Conversion 24bit, 128times oversampling
• D/A Conversion 24bit, 128times oversampling
• Signal Processing 32bit
• Functions Lo-cut Filter, Compressor/Limiter, Auto Gain, Pre-Rec, Auto-Rec, Tuner,Metronome, Variable Speed Playback, Key Control, A-B Repeat,File Dividing, Normalize, MP3 Post-Encode, Marker, Surround Mixer
• Display 128 x 64 pixel, backlit LCD
• Input Gain 0 to +39dB
• Mic / Line Input 1/8" stereo phone jack (Plug-in power supported)
• Input impedance 2kΩ (Input level: 0 to -39dBm)
• Phones / Line Output 1/8" stereo phone jack
• Rated Output Level -10dBm
• Output Load Impedance 10kΩ or more
• Phones Output Level 20mW + 20mW into 32Ω load
• Built-in Speaker 400mW 8Ω
• USB Mini-B type, Mass Storage Class operation (USB2.0 High Speed compatible),
• Audio Interface operation (16bit, 44.1kHz/48kHz)
• Power Requirements AA/LR6 battery x 2, or AC adapter AD-17 (DC5V/1A/center positive)
• Battery Life 20 hours (16bit/44.1kHz WAV recording)
• Dimensions 67.6 (W) x 113.8 (D) x 42.7 (H) mm
• Weight 130g (without batteries)

https://soundcloud.com/alexios-nikoloutsopoulos/pcm-hqhd-32bit-rode-1000
 

Attachments

  • 1922106_468239623299167_1318569247_n.jpg
    1922106_468239623299167_1318569247_n.jpg
    27.7 KB · Views: 12
  • 1012273_468239609965835_1276434454_n.jpg
    1012273_468239609965835_1276434454_n.jpg
    24.2 KB · Views: 12
  • 1896837_468239613299168_1595732990_n.jpg
    1896837_468239613299168_1595732990_n.jpg
    13.9 KB · Views: 16
  • Zoom-H2n-Audio-Recorder.jpg
    Zoom-H2n-Audio-Recorder.jpg
    117.7 KB · Views: 12
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Έπεισες να τονίσω και να πω για όλους εσάς που θέλετε να κάνετε μια αξιόλογη ηχογράφηση με αυτά τα μηχανάκια που προτείνω προηγουμένως πιο πάνω ,η με κάποιο άλλο ανάλογο προς σε αυτά!
Να ξέρετε πάντα ότι αν κάνετε μια ηχογράφηση με τα (ενσωματωμένα) μικρόφωνα του μηχανήματος θα θέτετε πάντα την επιλογή ηχογράφησης να είναι στην επιλογή PCM.Η επιλογή αυτή μεν μας καταναλώνει αρκετό χώρο στην κάρτα μνήμης όμως η ποιότητα είναι αρκετά καλή θα έλεγα! Το πρόβλημα του χώρου της μνήμης λύνεται με την τοποθέτηση μια άλλης κάρτας πολύ ποιο μεγάλη από αυτή που είδη υπάρχει.
Αν λοιπόν ηχογραφήσουμε στην ποιότητα PCM και με τα ενσωματωμένα μικρόφωνα του μηχανήματος τα μειονεκτήματα που θα έχουμε είναι ότι η ηχογράφηση θα πιάσει όλους τους ήχους που υπάρχουν σε αρκετή απόσταση με αποτέλεσμα να ακούγονται και αυτοί οι ήχοι μετά όταν βάλετε να ακούσετε αυτό που ηχογραφήσετε ,αυτό γίνετε διότι τα ενσωματωμένα μικρόφωνα του μηχανήματος είναι τύπου πυκνωτικά με μεγάλη ευαισθησία και πιάνουν και το παραμικρό θόρυβο.

Μια εύκολη λύση είναι να ηχογραφήσετε από την έξοδο της κονσόλας του ιερού ναού η σε κάποια άλλη εκδήλωση αν υπάρχει κονσόλα! Η κονσόλα έχει το ιδίωμα η έξοδος να προσφέρει καλύτερο ήχο όσον αφορά τους θορύβους! Οι οποίοι δεν περνούν στην ηχογράφηση έτσι έχουμε το πλεονέκτημα να επεξεργαστούμε τον ήχο πολύ καλυτέρα στο ανάλογο πρόγραμμα επεξεργασίας και να έχουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα!!
Δείτε ένα παράδειγμα εγγραφής με το Olympus ls 11 ποιο παλιό μηχάνημα εγγραφή από την κονσόλα και μετά ανάλογη επεξεργασία. Στο βίντεο που θα δείτε έχω κάνει ντουμπλάρισμα της φωνής πάνω στο βίντεο, διότι πρέπει να γνωρίζετε ότι οι βιντεοκάμερες δεν ηχογραφούν απόλυτα ΣΩΣΤΑ τον ήχο ,βέβαια οι σημερινές κάμερες έχουν εξελίχθη ΠΑΝΩ στο θέμα του ήχου!

Ελπίζω να σας βοήθησα κάπως!!!

ΒΙΝΤΕΟ HD KAI HXOS HQ
http://vimeo.com/118335037
 

Attachments

  • LS-11_sideRi.jpg
    LS-11_sideRi.jpg
    41.9 KB · Views: 26

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Το καλώδιο που θα χρησιμοποιήσετε για την εγγραφή μέσω κονσόλας είναι ένα τζακ μικρό ΚΑΡΦΙ stereo το οποίο καταλήγει σε δυο RCA τζακ left right.
To stereo τζακ θα το συνδέσετε πάνω στο μηχάνημα στη θέση LINE και τις δυο καταλήξεις L-R στο OUT της κονσόλας εκεί που βγαίνει ο ήχος!:)

ΚΑΛΩΔΙΟ AUDIO ΚΑΡΦΙ 3.5ΜΜ ST ΣΕ 2RCA ΑΡΣ BLIS
 

Attachments

  • oehlbach.jpg
    oehlbach.jpg
    38.6 KB · Views: 17

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Το καλώδιο που θα χρησιμοποιήσετε για την εγγραφή μέσω κονσόλας είναι ένα τζακ μικρό ΚΑΡΦΙ stereo το οποίο καταλήγει σε δυο RCA τζακ left right.
To stereo τζακ θα το συνδέσετε πάνω στο μηχάνημα στη θέση LINE και τις δυο καταλήξεις L-R στο OUT της κονσόλας εκεί που βγαίνει ο ήχος!:)

ΚΑΛΩΔΙΟ AUDIO ΚΑΡΦΙ 3.5ΜΜ ST ΣΕ 2RCA ΑΡΣ BLIS


Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες...Εγώ κ.Νικολουτσόπουλε έχω το Zoom H4N. Επειδή όμως ολα είναι στην Αγγλική και επειδή ταυτόχρονα δεν έχω γνώσεις ,τεχνικές θα έλεγα, σε ότι αφορά τη ρύθμιση της κάθε επιλογής στο Μενού,(σίγουρα έχω πειράξει τις αρχικές εργοστασιακές ρυθμίσεις), δεν γνωρίζω σε ποιες παραμετρικές θέσεις θα έχω την καλύτερη ηχογράφηση, και το έχω βάλλει στο περιθώριο...Αναζήτησα οδηγίες χρήσης στην Ελληνική με επεξηγήσεις αλλά δεν μπόρεσα να βρώ άκρη...Αν υπάρχει δυνατότητα να έχω την επαγγελματική σας άποψη θα είμαι ευγνώμων ώστε να το ρυθμίσω.Επίσης θα ήθελα την άποψή σας μεταξύ των εγγραφέων ZOOM ΚΑΙ ΟLYMPUS ...Ευχαριστώ....
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες...Εγώ κ.Νικολουτσόπουλε έχω το Zoom H4N. Επειδή όμως ολα είναι στην Αγγλική και επειδή ταυτόχρονα δεν έχω γνώσεις ,τεχνικές θα έλεγα, σε ότι αφορά τη ρύθμιση της κάθε επιλογής στο Μενού,(σίγουρα έχω πειράξει τις αρχικές εργοστασιακές ρυθμίσεις), δεν γνωρίζω σε ποιες παραμετρικές θέσεις θα έχω την καλύτερη ηχογράφηση, και το έχω βάλλει στο περιθώριο...Αναζήτησα οδηγίες χρήσης στην Ελληνική με επεξηγήσεις αλλά δεν μπόρεσα να βρώ άκρη...Αν υπάρχει δυνατότητα να έχω την επαγγελματική σας άποψη θα είμαι ευγνώμων ώστε να το ρυθμίσω.Επίσης θα ήθελα την άποψή σας μεταξύ των εγγραφέων ZOOM ΚΑΙ ΟLYMPUS ...Ευχαριστώ....


Κοιτάξτε έχετε ένα πολύ καλό επαγγελματικό μηχάνημα το οποίο έχει λίγο δύσκολο MENU ως προς τον χειρισμό.
Κάνει καλές ηχογραφήσεις αλλά θα έλεγα ΟΤΙ το χρησιμοποιούν πολύ οι επαγγελματίες οι οποίοι ασχολούνται με θέματα ταινίας ήχου πάνω σε βίντεο και το χρησιμοποιούν για extra recording.
Ισως δεν είναι η καλύτερη επιλογή για να κάνουμε ηχογράφηση φωνής! Περισσότερο το συγκεκριμένο μηχάνημα ανταποκρίνεται σε ηχογράφηση μουσικών οργάνων η φυσικών ήχων της υπαίθρου κατάλληλο για ταινίες μικρού μήκους για μικρά video clip η promo video.
Τα δυο αυτά μηχανήματα που ανάφερα μέχρι στιγμής είναι τα ποιο καλυτέρα για ηχογράφηση φωνής η διαφορά μεταξύ των δύων είναι ότι το Olympus διαθέτει και τηλεχειριστήριο ασύρματο για χειρισμό από μακριά , όμως το ZOMM 2N διαθέτει ένα πολύ καλύτερο συνδυασμό ευρυγωνιας τριπλής κάψας KAI ένα καλύτερο συνδυασμό φίλτρων μικροφώνου το οποίο δεν ηχογραφεί της LOW CUT Συχνότητες δηλαδή τους θορύβους π.χ ένα κλιματιστικό του εσωτερικού χώρου τον θόρυβο! Κτλ Και αναδείχνει την καλύτερη ποιότητα της φωνής φανταστείτε ότι αν ηχογραφήσουμε στον χώρο ενός στούντιο που έχει HXOμόνωση και δεν υπάρχουν θόρυβοι και αντανακλάσεις του ήχου η επιστροφές το Η2Ν ΜΠΟΡΕΙ να φτάσει τα επίπεδα ενός επαγγελματικού μικρόφωνου RODE 1000 αυτό έχω δει ΕΓΩ με τις ηχογραφήσεις διότι δουλεύω σχεδόν όλα τα μηχανήματα του εμπορείου.
 

Attachments

  • RODE 1000.jpeg
    RODE 1000.jpeg
    115.6 KB · Views: 17
  • Δείγμα Ηχογράφησης PCM HQ.HD 32BIT Zoom H2n Handy Recorder mp3.mp3
    1.1 MB · Views: 41
Last edited:

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Κοιτάξτε έχετε ένα πολύ καλό επαγγελματικό μηχάνημα το οποίο έχει λίγο δύσκολο MENU ως προς τον χειρισμό.
Κάνει καλές ηχογραφήσεις αλλά θα έλεγα ΟΤΙ το χρησιμοποιούν πολύ οι επαγγελματίες οι οποίοι ασχολούνται με θέματα ταινίας ήχου πάνω σε βίντεο και το χρησιμοποιούν για extra recording.
Ισως δεν είναι η καλύτερη επιλογή για να κάνουμε ηχογράφηση φωνής! Περισσότερο το συγκεκριμένο μηχάνημα ανταποκρίνεται σε ηχογράφηση μουσικών οργάνων η φυσικών ήχων της υπαίθρου κατάλληλο για ταινίες μικρού μήκους για μικρά video clip η promo video.
Τα δυο αυτά μηχανήματα που ανάφερα μέχρι στιγμής είναι τα ποιο καλυτέρα για ηχογράφηση φωνής η διαφορά μεταξύ των δύων είναι ότι το Olympus διαθέτει και τηλεχειριστήριο ασύρματο για χειρισμό από μακριά , όμως το ZOMM 2N διαθέτει ένα πολύ καλύτερο συνδυασμό ευρυγωνιας τριπλής κάψας KAI ένα καλύτερο συνδυασμό φίλτρων μικροφώνου το οποίο δεν ηχογραφεί της LOW CUT Συχνότητες δηλαδή τους θορύβους π.χ ένα κλιματιστικό του εσωτερικού χώρου τον θόρυβο! Κτλ Και αναδείχνει την καλύτερη ποιότητα της φωνής φανταστείτε ότι αν ηχογραφήσουμε στον χώρο ενός στούντιο που έχει HXOμόνωση και δεν υπάρχουν θόρυβοι και αντανακλάσεις του ήχου η επιστροφές το Η2Ν ΜΠΟΡΕΙ να φτάσει τα επίπεδα ενός επαγγελματικού μικρόφωνου RODE 1000 αυτό έχω δει ΕΓΩ με τις ηχογραφήσεις διότι δουλεύω σχεδόν όλα τα μηχανήματα του εμπορείου.

Και πάλι σας ευχαριστώ....Δύο ερωτήσεις σε ότι αφορά το Η2ν
1)Υπάρχουν οδηγίες στην ελληνική?
2) Απο που μπορώ να το προμηθευθώ και ποίο το κόστος του με τα απαραίτητα αξεσουάρ...?
...και μία ερώτηση για τα προιόντα ΖΟΟΜ με video recorder ταυτόχρονα με τη φωνητική εγγραφή π.χ, Zoomq2hd..Zoomq3hd...klp
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Και πάλι σας ευχαριστώ....Δύο ερωτήσεις σε ότι αφορά το Η2ν
1)Υπάρχουν οδηγίες στην ελληνική?
2) Απο που μπορώ να το προμηθευθώ και ποίο το κόστος του με τα απαραίτητα αξεσουάρ...?
...και μία ερώτηση για τα προιόντα ΖΟΟΜ με video recorder ταυτόχρονα με τη φωνητική εγγραφή π.χ, Zoomq2hd..Zoomq3hd...klp


Η τιμή του αρχίζει στα 130 ευρώ μέχρι 150 το πολύ διότι κάποιοι το πουλούν ποιο ακριβά! Και υπάρχει και ένα ίδιο μοντέλο με λίγες δυνατότητες παραπάνω γύρω στα 200 ευρώ με επιφύλαξη μπορείτε να το ρωτήσετε όμως αν ισχύει.
Οδηγίες μόνο στα αγγλικά!
Φ. Νάκας ΑΒΕΕΤΕ
http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cid=1178&pid=33247
ένα από τα ποιο έμπιστα καταστήματα εδώ στην Ελλάδα!!!:)
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Η τιμή του αρχίζει στα 130 ευρώ μέχρι 150 το πολύ διότι κάποιοι το πουλούν ποιο ακριβά! Και υπάρχει και ένα ίδιο μοντέλο με λίγες δυνατότητες παραπάνω γύρω στα 200 ευρώ με επιφύλαξη μπορείτε να το ρωτήσετε όμως αν ισχύει.
Οδηγίες μόνο στα αγγλικά!
Φ. Νάκας ΑΒΕΕΤΕ
http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cid=1178&pid=33247
ένα από τα ποιο έμπιστα καταστήματα εδώ στην Ελλάδα!!!:)

Καλημέρα και σας ευχαριστώ....Συγνώμη για την επιμονή μου αλλά δεν μου απαντήσατε σε ό,τι αφορά τα προιόντα που περιέχουν και video (Zoomq2hd..Zoomq3hd) για παράλληλη με την φωνητική εγγραφή και εγγραφή video....θα είναι ίδια η ποιότητα εγγραφής..θα είναι υποδεέστερη? ή καλύτερα ο zoomH2n...Επίσης αν έχετε διαμορφώσει άποψη για το Zoom h5.... Ευχαριστώ!!
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Καλημέρα και σας ευχαριστώ....Συγνώμη για την επιμονή μου αλλά δεν μου απαντήσατε σε ό,τι αφορά τα προιόντα που περιέχουν και video (Zoomq2hd..Zoomq3hd) για παράλληλη με την φωνητική εγγραφή και εγγραφή video....θα είναι ίδια η ποιότητα εγγραφής..θα είναι υποδεέστερη? ή καλύτερα ο zoomH2n...Επίσης αν έχετε διαμορφώσει άποψη για το Zoom h5.... Ευχαριστώ!!


Τα συγκεκριμένα προϊόντα στα οποία αναφέρεστε έχουν και ενσωματωμένη κάμερα HD πιστεύω ότι είναι κατάλληλα για μικρά βίντεο η ταινίες μικρούς μήκους όχι ότι δεν γράφουν καλά τον ήχο! δεν κάνουν όμως για ηχογράφηση φωνής!!! Αυτό έχει δείξει η χρήση τους στην επεξεργασία του ήχου μετά με το κατάλληλο πρόγραμμα!:)
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Τα συγκεκριμένα προϊόντα στα οποία αναφέρεστε έχουν και ενσωματωμένη κάμερα HD πιστεύω ότι είναι κατάλληλα για μικρά βίντεο η ταινίες μικρούς μήκους όχι ότι δεν γράφουν καλά τον ήχο! δεν κάνουν όμως για ηχογράφηση φωνής!!! Αυτό έχει δείξει η χρήση τους στην επεξεργασία του ήχου μετά με το κατάλληλο πρόγραμμα!:)

OK...Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις πολύτιμες συμβουλές...
 
OLYMPUS LS-11.
ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ
ΚΑΙ ΜΕ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Να ρωτήσω κι εγώ. Πως αξιολογείται το Tascam DR-05, σε σχέση με το Tascam DR-07 ή το Tascam DR-40 που αναφέρθηκε και σχέση με τα Olympus LS-11 και LS-12 ή ακόμα με τα Zoom H2n και H4n;
 
Top