Ψαλτική Πρωτομαγιά 2023

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η κατωτέρω δημοσίευση εγκρίθηκε κατά πλειοψηφία σε έκτακτο Δ.Σ. που συγκάλεσε ο Πρόεδρος της ΟΜΣΙΕ κ. Κων/νος Πολίτης την 1/5/2023. και αποφάσισε την εντατικοποίηση του αγώνα επίλυσης του ιεροψαλτικού ζητήματος.

ΨΑΛΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ 2023
Η ΟΜΣΙΕ Ομοσπονδία Συλλόγων Ιεροψαλτών Ελλάδος συμμετέχει για πρώτη φορά από συστάσεώς της στους εορτασμούς για την #Εργατική_Πρωτομαγιά, που θα κορυφωθούν αύριο Δευτέρα με την πορεία και το Συλλαλητήριο στην Πλατεία Κλαυθμώνος.
Τις επόμενες εβδομάδες θα καταβληθεί κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε το ιεροψαλτικό ζήτημα να δημοσιοποιηθεί, κατά τέτοιο τρόπο ώστε όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς να αναγκαστούν να πάρουν θέση. Δεν είναι δυνατό στον 21ο αιώνα να υπάρχουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση χιλιάδες εργαζόμενοι (οι ψάλτες) σε νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου και μάλιστα με σχέση εργασίας δημοσίου δικαίου, που αποστερούνται των ελαχίστων εργασιακών δικαιωμάτων που απορρέουν από την Εθνική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας. Αυτό είναι μια πρακτική που παραπέμπει σε Εργασιακό Μεσαίωνα και κάθε πράξη ανατροπής της αποτελεί φόρο τιμής στους αειμνήστους δασκάλους και προκατόχους μας, οι οποίοι ίδρυσαν την Ομοσπονδία 44 χρόνια πριν.
Προσκαλούμε τους συναδέλφους από την Αττική να προσέλθουν στα γραφεία μας, Ακαδημίας 95 (πλατεία Κάνιγγος) την Δευτέρα 1η Μαΐου και ώρα 10:30 π.μ.
Καλό μήνα!
Κωνσταντίνος Πολίτης Constantinos, Πρόεδρος.
 

Attachments

  • 344586471_1655612024860318_7482772865798861992_n.jpg
    344586471_1655612024860318_7482772865798861992_n.jpg
    146.1 KB · Views: 116
  • 344540777_199601712870686_8351214050477954377_n.jpg
    344540777_199601712870686_8351214050477954377_n.jpg
    555.8 KB · Views: 120
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Οι εικονιζόμενοι μπορούν να απαντήσουν για τον εαυτό τους, εάν νομίζουν. Η ανάρτηση έχει ενημερωτικό σκοπό. Αυτά συνέβησαν και ενδιαφέρουν όλους μας. Η αξιολόγησή τους και η κριτική επιβάλλεται να γίνει. Τα υπόλοιπα θέματα που θιγονται είναι σημαντικά, αλλά δεν απαντώνται ούτε εύκολα, ούτε σύντομα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ἐσύ ὄμως πού τά προβάλλεις καί σέ ἄλλο θέμα τά ὑπερασπίστηκες (πρός ἐκπληξή μας) εἶσαι ψάλτης σέ ναό;
Πληρώνεσαι;
Σέ τί σχέση ἐργασίας βρίσκεσαι;

Μήν ἀπαντᾶς! Εἶναι δύσκολο!!!
Στο άλλο θέμα απλώς εξέφρασα την διαφωνία μου σ'αυτο που θεώρησα ως απαξίωση των ενεργειών της ΟΜΣΙΕ. Δεν είναι το ίδιο. Συμφωνώ ότι πρέπει να παρθούν μέτρα και μάλιστα δραστικοτερα απ' ο, τι μέχρι τώρα. Όχι απαραίτητα αυτά που έγιναν. Δεν διαφωνώ όμως θεωρητικά.
Όσο για το καθεστώς της επαγγελματικής μου ενασχόλησης με την ψαλτική, δεν είναι καθόλου δύσκολο να το πω. Φαίνεται και στο προφίλ μου. Όμως δεν βοηθάει η προσωποποίηση του προβλήματος. Το θέμα είναι να αναγνωρίσουμε το πρόβλημα και την ανάγκη λύσης του.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Στή συγκέντρωση τοῦ ΚΚΕ !!!

Νεοκλῆ, ξεκρέμαστος ἔμεινες κι ἐσύ καί πάρα πολλοί ἄλλοι!
Οἱ εἰκονιζόμενοι, βολεμένοι, κοροϊδέουν τούς πάντες!

Τά ἐκκλησιαστικά παραπτώματα στήν ἐκκλησιαστική ἱεραρχία ἀφοροῦν μόνον τούς ἀρχιερεῖς, ἱερεῖς, διακόνους, μοναχούς καί μοναχές;;;;
Σέ ποία ἐκκλησιαστική κατάσταση βρίσκονται οἱ ἱεροψάλτες;
Ὑπάρχει ἐκκλησιαστική διοίκηση;

Πόσοι ναοί ἀναγκάζονται νά βρίσκονται σέ νομική ἐκκρεμότητα;;;;;;;;
Ποῖος πταίει;

Μή λέμε ἄλλα, γιατί τό ΣΔΟΕ δέν μᾶς πῆρε χαμπάρι ἀκόμη....

Αὐτά τά ὀλίγα...
Καί μή θέλετε ἄλλα...

ΥΓ. Προσωπικῶς, θά πάρω «τίς ἐκκλησιαστικές ἐπιπτώσεις στά χέρια μου», καί ὁ νοῶν νοείτω...
Επειδή είμαι στους εικονιζόμενους, μερικές διευκρινίσεις.
Στην πλατεία Κλαυθμώνος που πήγαμε ΔΕΝ ήταν συγκέντρωση του ΚΚΕ, και εν πάση περιπτώσει δεν υπήρχε κάποιο πολιτικό μήνυμα, αλλά μια δημοκρατική διεκδίκηση εργασιακών δικαιωμάτων, από το επίσημο συνδικαλιστικό όργανο των Ιεροψαλτών, βασισμένη στην επίσημη και πλειοψηφική απόφαση του.
Αν θεωρείτε πως "κοροϊδεύουν τους πάντες" οι οποιοιδήποτε "βολεμένοι" μπαίνουν στη διαδικασία να ξεβολευτούν για να υπερασπίσουν τα συμφέροντα του κλάδου, αφήστε κι εμάς και τους αναγνώστες να έχουν τη δική τους γνώμη.
Τα ζητήματα είναι πολλά και συν τω χρόνο γίνονται περισσότερα, αντί να λιγοστεύουν. Να θυμίσω μόνο τον απαξιωμένο Κανονισμό Ιεροψαλτών για την ώρα.
Χριστός Ανέστη!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Καί ἐπανερχόμενος, ἐστιάζω πάλι στίς κανονικές ἐπιπτώσεις μιᾶς τέτοιας ἐνέργειας, δηλ. τῆς συμμετοχῆς σέ πορεία.
Οἱ κληρικοί καί μοναχοί μποροῦν νά συμμετέχουν;
Οἱ ἔνστολοι συμμετέχουν;
Ὅλοι οἱ παραπάνω μποροῦν νά ἀπεργοῦν;

Γι᾿ αὐτό ἀναφέρθηκα σέ κανονικά/ἐκκλησιαστικά παραπτώματα καί ρώτησα ἄν οἱ ψάλτες δέν συγκαταλέγονται στά ἐκκλησιαστικά ἀξιώματα καί ἄν ὑπάρχει ἐκκλησιαστική διοίκηση, πού πρέπει νά λάβει μέτρα...
Γι᾿ αὐτό ἐπίσης εἶπα, ὅτι ἄν χρειαστεῖ, θά τό ἀντιμετωπίσω προσωπικῶς, σέ ὄσα ἀπό τήν ἰδιότητά μου μοῦ παρέχονται.
Συμμετοχή στις εκδηλώσεις της Εργατικής Πρωτομαγιάς με απόφαση του ΔΣ της Ομοσπονδίας και όχι πορεία. Συμβολική και συγκεκριμένη!
 

Euterpios

Κωνσταντίνος Πολίτης
Στή συγκέντρωση τοῦ ΚΚΕ !!!

Νεοκλῆ, ξεκρέμαστος ἔμεινες κι ἐσύ καί πάρα πολλοί ἄλλοι!
Οἱ εἰκονιζόμενοι, βολεμένοι, κοροϊδέουν τούς πάντες!

Τά ἐκκλησιαστικά παραπτώματα στήν ἐκκλησιαστική ἱεραρχία ἀφοροῦν μόνον τούς ἀρχιερεῖς, ἱερεῖς, διακόνους, μοναχούς καί μοναχές;;;;
Σέ ποία ἐκκλησιαστική κατάσταση βρίσκονται οἱ ἱεροψάλτες;
Ὑπάρχει ἐκκλησιαστική διοίκηση;

Πόσοι ναοί ἀναγκάζονται νά βρίσκονται σέ νομική ἐκκρεμότητα;;;;;;;;
Ποῖος πταίει;

Μή λέμε ἄλλα, γιατί τό ΣΔΟΕ δέν μᾶς πῆρε χαμπάρι ἀκόμη....

Αὐτά τά ὀλίγα...
Καί μή θέλετε ἄλλα...

ΥΓ. Προσωπικῶς, θά πάρω «τίς ἐκκλησιαστικές ἐπιπτώσεις στά χέρια μου», καί ὁ νοῶν νοείτω

Χαίρετε, Χριστός Ανέστη!
Ως εικονιζόμενος και φερόμενος στο επισυναπτόμενο, ως δήθεν "κοροϊδεύων τους πάντες", εκφράζω την δυσαρέσκειά μου, τόσο για το αντιδημοκρατικό πνεύμα του σχολίου όσο και για την πρόδηλη πρόθεση "ποινικοποίησης" της συλλογικής πράξης μας, η οποία εξ υπαρχής δεικνύει απροκάλυπτο σκοταδισμό.
Από τη θέση του Προέδρου της ΟΜΣΙΕ και ενεργού στελέχους της από το έτος 2000 είχα την τύχη να παρακολουθώ στενά τα διαλαμβανόμενα στο χώρο της ψαλτικής και τις σχέσεις της κοινότητας με την εργοδοσία (όχι με την εκκλησία, διότι τα δύο δεν ταυτίζονται...).
Οι ψάλτες ως κατώτεροι κληρικοί δεν στερούνται του δικαιώματος του εκλέγειν και εκλέγεσθαι, μπορούν να μετέχουν στην κοινωνική και πολιτική ζωή απρόσκοπτα και να εκφράζουν τις απόψεις τους ελεύθερα. Συνεπώς, αν και πόρρω απέχω ιδεολογικά από τον κομμουνισμό, δεν απαγορεύεται σε έναν ψάλτη να πάει σε εκδήλωση του ΚΚΕ, ούτε οποιουδήποτε άλλου κόμματος. Γι αυτό άλλωστε πολλοί ψάλτες είναι αιρετοί σε πλείστες όσες πολιτικές θέσεις.
Ιδιαίτερα στην σύγχρονη εποχή που ο θεσμός της χειροθεσίας έχει ατονίσει, κυρίως από την εποχή που -εντελώς αντιδημοκρατικά, με τον μεταξικό, αναγκαστικό νόμο 2200/40- συνδέθηκε με την αποστέρηση του δικαιώματος υπαγωγής στην Εθνική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, είναι φενάκη οποιαδήποτε απόπειρα χρήσης του ως κατασταλτικού μέσου.
Δεν υπήρξα ποτέ βολεμένος στη ζωή μου, όπου πήγα επελέγην στο πλαίσιο δημόσιας και ανοιχτής διαδικασίας, αμείβομαι με μέτριες αποδοχές και με απαίτησή μου ασφαλίζομαι στο ναό και δηλώνω τα έσοδά μου από την ψαλτική στην εφορία.
Ο φόβος του ΣΔΟΕ που ως δαμόκλειος σπάθη επικρέμαται επάνω από τους ψάλτες που ασκούμε παράλληλα άλλα επαγγέλματα είναι παρωχημένη, σύμφωνα με το σύγχρονο νομικό πλαίσιο και εξακολουθεί να υφίσταται από την πλευρά της εκκλησίας ως μέτρο ψυχολογικής πίεσης για να μην εγείρονται ζητήματα διεκδικήσεων. Άλλωστε, ζητήσαμε κατ΄ επανάληψη από την εκκλησία να συσταθεί ειδική επιτροπή προκειμένου να συζητηθεί το θέμα και συναντήσαμε πάντοτε άρνηση.
Προσωπικώς.... αναμένω όστις επιθυμεί να πάρει στα χέρια του ό,τι θέλει....
Την ευχή!
 

Euterpios

Κωνσταντίνος Πολίτης
Καί ἐπανερχόμενος, ἐστιάζω πάλι στίς κανονικές ἐπιπτώσεις μιᾶς τέτοιας ἐνέργειας, δηλ. τῆς συμμετοχῆς σέ πορεία.
Οἱ κληρικοί καί μοναχοί μποροῦν νά συμμετέχουν;
Οἱ ἔνστολοι συμμετέχουν;
Ὅλοι οἱ παραπάνω μποροῦν νά ἀπεργοῦν;

Γι᾿ αὐτό ἀναφέρθηκα σέ κανονικά/ἐκκλησιαστικά παραπτώματα καί ρώτησα ἄν οἱ ψάλτες δέν συγκαταλέγονται στά ἐκκλησιαστικά ἀξιώματα καί ἄν ὑπάρχει ἐκκλησιαστική διοίκηση, πού πρέπει νά λάβει μέτρα...
Γι᾿ αὐτό ἐπίσης εἶπα, ὅτι ἄν χρειαστεῖ, θά τό ἀντιμετωπίσω προσωπικῶς, σέ ὄσα ἀπό τήν ἰδιότητά μου μοῦ παρέχονται.

Συγκέντρωση και πορεία διαμαρτυρίας σε κεντρικούς δρόμους της Θεσσαλονίκης πραγματοποίησαν αστυνομικοί, πυροσβέστες και λιμενικοί - εν ενεργεία και απόστρατοι - ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα που απηύθυναν ομοσπονδίες και ενώσεις των Σωμάτων Ασφαλείας, με αφορμή τα αυριανά εγκαίνια της 83ης ΔΕΘ.

Πορεία διαμαρτυρίας των ενστόλων στη Θεσσαλονίκη

Οφείλω όμως να αντιστρέψω τη σκέψη:
Αποτελεί εκκλησιαστικό ή και αστικό παράπτωμα η προσπάθεια οποιουδήποτε και μάλιστα κληρικού να διασύρει, να συκοφαντήσει και εν τέλει να φιμώσει εκπροσώπους συνδικαλιστικού οργάνου, όπως η Ομοσπονδία Συλλόγων Ιεροψαλτών Ελλάδος, η ύπαρξη του οποίου αναφέρεται ρητά στον Κανονισμό 176/2006 "Περί Ιεροψαλτών", χρησιμοποιώντας την έκφραση "βολεμένοι" και ότι "κοροϊδεύουν τους πάντες";
Πολλώ δε μάλλον όταν ο συγκεκριμένος κληρικός διεκδικεί και ρόλο "συντονιστή" μέσα σε ένα από τα ελάχιστα δημόσια βήματα διαλόγου της Ιεροψαλτικής κοινότητας, αυτού που φιλοξενεί το παρόντα διάλογό μας, συνεπώς γνωρίζει καλώς τα συμβαίνοντα;
Ας μη γελιόμαστε... επικαλούμενοι προφάσεις εν αμαρτίαις...
Η ψαλτική τα τελευταία 80 χρόνια υποβαθμίζεται διαρκώς από την διοικούσα εκκλησία, καθώς της αποστερείται με νόμο και άλλα νομικίστικα τερτίπια και ηθικισμούς το δικαίωμα να εξελίσσεται και να προάγεται κατά τρόπο σύννομο και αντίστοιχο με την ελληνική και την ευρωπαϊκή κοινωνία. Αποτέλεσμα αυτής της πρακτικής είναι η σημερινή τραγική κατάσταση, η οποία διαμορφώνει σαφείς κινδύνους βιωσιμότητας της ιερής μας τέχνης.
Ιερής, όχι με βάση του εάν ο ψάλτης θα μπορεί να διατυπώνει ως ελεύθερος πολίτης τις σκέψεις του και να διεκδικεί καλύτερες συνθήκες εργασίας (!) αλλά ιερή, στην ουσία της εκπόρευσής της από την θεοπνευστία των μεγάλων αγίων προκατόχων μας.
Το θλιβερό αυτό σκηνικό συκοφάντησής μας δεν προσβάλλει εμάς προσωπικά αλλά την κοινότητα στο σύνολό της γιαυτό και απαιτούμε άμεση ανασκευή και συγγνώμη, επιφυλασσόμενοι παντός νομίμου δικαιώματός.
Κων, Πολίτης, Πρόεδρος ΟΜΣΙΕ

Συνημμένα, φωτογραφία από την μεγάλη συγκέντρωση και πορεία ενστόλων στη Θεσσαλονίκη το Σεπτέμβριο του 2022, στην έναρξη της ΔΕΘ.
 

Attachments

  • enstoloi_thessaloniki_5.jpg
    enstoloi_thessaloniki_5.jpg
    81.3 KB · Views: 16

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
«Η σιωπή τῶν ἀμνῶν» :LOL::love::p

Ἐντάξει, διέγραψα τά μηνύματά μου.
Διάβασα καλύτερα ἀκόμη τίς ἀπόψεις καί ἀντιδράσεις ψαλτῶν, ἀκόμη καί μελῶν τοῦ Δ. Σ. τῆς ΟΜΣΙΕ, καί δέν ἔχω δουλειά ἐγώ, γιατί ὑπάρχει καί ἡ καχυποψία τῆς ἀντίθετης πλευρᾶς, ἄν καί εἶναι γνωστή καί ἡ διοικητική πολιτεία μου καί ἡ ἐδῶ μακροχρόνια παρουσία μου, μέ τόσες συνδέσεις ψαλτῶν, ἀκόμη καί τῶν φίλων μου Συμεωνίδη καί Πολίτη.
Ἐπίσης (ἄν καί παντελῶς ἄδικο) γιά νά μήν συνδέονται οἱ ἐλεύθερες συζητήσεις μέ τήν ἰδιότητα τοῦ Συντονιστῆ καί πλήττεται τό Ψ πού ὅλοι ἀγαπᾶμε καί ἔχουμε προσφέρει πολλές ἐργατοῶρες :D:love:
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
«Η σιωπή τῶν ἀμνῶν» :LOL::love::p

Ἐντάξει, διέγραψα τά μηνύματά μου.
Διάβασα καλύτερα ἀκόμη τίς ἀπόψεις καί ἀντιδράσεις ψαλτῶν, ἀκόμη καί μελῶν τοῦ Δ. Σ. τῆς ΟΜΣΙΕ, καί δέν ἔχω δουλειά ἐγώ, γιατί ὑπάρχει καί ἡ καχυποψία τῆς ἀντίθετης πλευρᾶς, ἄν καί εἶναι γνωστή καί ἡ διοικητική πολιτεία μου καί ἡ ἐδῶ μακροχρόνια παρουσία μου, μέ τόσες συνδέσεις ψαλτῶν, ἀκόμη καί τῶν φίλων μου Συμεωνίδη καί Πολίτη.
Ἐπίσης (ἄν καί παντελῶς ἄδικο) γιά νά μήν συνδέονται οἱ ἐλεύθερες συζητήσεις μέ τήν ἰδιότητα τοῦ Συντονιστῆ καί πλήττεται τό Ψ πού ὅλοι ἀγαπᾶμε καί ἔχουμε προσφέρει πολλές ἐργατοῶρες :D:love:

Στο άλλο θέμα απλώς εξέφρασα την διαφωνία μου σ'αυτο που θεώρησα ως απαξίωση των ενεργειών της ΟΜΣΙΕ. Δεν είναι το ίδιο. Συμφωνώ ότι πρέπει να παρθούν μέτρα και μάλιστα δραστικοτερα απ' ο, τι μέχρι τώρα. Όχι απαραίτητα αυτά που έγιναν. Δεν διαφωνώ όμως θεωρητικά.
Όσο για το καθεστώς της επαγγελματικής μου ενασχόλησης με την ψαλτική, δεν είναι καθόλου δύσκολο να το πω. Φαίνεται και στο προφίλ μου. Όμως δεν βοηθάει η προσωποποίηση του προβλήματος. Το θέμα είναι να αναγνωρίσουμε το πρόβλημα και την ανάγκη λύσης του.
Πολλοί παρακολουθούμε τις εξελίξεις μετά από διαδήλωση,τις δηλώσεις και τις ... συνημμένες φιλίες.

Πάντως το Κούγκι υπήρξε ο επίλογος του Σουλίου αλλά και του μοναχού Σαμουήλ .
Γιά να δούμε!!!!
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Πολλοί παρακολουθούμε τις εξελίξεις μετά από διαδήλωση,τις δηλώσεις και τις ... συνημμένες φιλίες.

Πάντως το Κούγκι υπήρξε ο επίλογος του Σουλίου αλλά και του μοναχού Σαμουήλ .
Γιά να δούμε!!!!
Η ΟΜΣΙΕ διενεργεί αρχαιρεσίες την Παρασκευή 21/7/2023.
 
Top