Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Χρονια Πολλά και καλή χρονιά,υγεία ατομική και οικογενειακή σε ΟΛΟΥΣ τους εορτάζοντες (Βασίληδες -Βασιλικές),με υγεία ατομική και οικογενειακή.
Ο καινούργιος χρονος το 2009 να φέρει είρήνη και ευτυχία σε ΟΛΟ τον κόσμο και σε μας τους ψάλτες ΟΜΟΝΟΙΑ και ΑΓΑΠΗ,και επίλυση των ψαλτικών προβλημάτων.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εδώ είναι ήδη 2009! Χρόνια πολλά και ευλογημένα σε όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου και στις οικογένειές σας. Ο νέος χρόνος να είναι ειρηνικός και παραγωγικός σε κάθε έργο αγαθό και ιδιαίτερα για την Ψαλτική που όλοι μας αγαπάμε.

Ευχαριστώ όλους που ευχήθηκαν τις προηγούμενες μέρες, βρίσκομαι σε διακοπές και δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα, πόσο μάλλον να απαντήσω σε όλους ξεχωριστά. Να είστε όλοι καλά!

Για τους εορτάζοντες σήμερα, χρόνια πολλά και ο Άγιος ιεράρχης βοήθειά τους. Στο Βασίλη Ζάχαρη και όλους τους Βασίληδες του Ψαλτολογίου, χρόνια πολλά και καλά.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
(Λόγω πολλών υποχρεώσεων), Καθυστερημένα κι εγώ εύχομαι σε όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου τα χρόνια πολλά , και δη στους ήδη εορτάσαντας αλλα και στους πολύ αγαπητούς φίλους που εορτάζουν αύριο.

ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Εν πρώτοις Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές σας, και παρακαλώ δεχθείτε και από εμένα, τις πιο εγκάρδιες ευχές σε όλα τα μέλη και τις οικογένειες των μελών του Ψαλτολογίου, για Χρόνια πολλά και καλά, με Υγεία και κάθε Ευλογία το 2009, και ο Θεός εί πάντοτε μετά πάντων ημών, ενώ σε όλους όσους έχουμε και τα Ονομαστήριά μας διπλές εγκάρδιες Ευχές.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες .
Καλή και ευλογημένη χρονιά.
Προκοπή στη μουσική μας διαδρομή.
Αγάπη και σεβασμό στη γνώση.
Καλή δύναμη στους απανταχού ιεροψάλτες και του ψαλτολογίου ,αλλά και όλου του κόσμου , όπου κι αν διακονούν.
Παράκληση από τους Ιερείς του ψαλτολογίου να μας μνημονεύσουν στην αυριανή θεία λειτουργία.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Καλή και Ευλογημένη
Χρονιά και από μένα
Προς όλους και όλες, εορτάζοντες(ούσες) και μή.
Είθε ο φιλεύσπλαχνος Θεός μας, να μας λυπηθεί και να αναστείλει για άλλη μιά φορά το τέλος του κόσμου!!!!!!

ΕΙΡΗΝΗ...!!!!, :):):)
ΥΓΕΙΑ!!!:):):)
και ΣΚΕΠΗ ΘΕΟΥ να έχουμε ΟΛΟΙ...:):):)

Ελένη Ντόβα
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Καλή και ευλογημένη χρονιά σε όλους.

Βασίλη Ζάχαρη, Βασίλη Κιαμηλίδη και λοιποί Βασίληδες, πολύχρονοι και καλή φώτιση.

Ευθύμιος.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Α ναι, και ένα μικρό δώρο σε Ζάχαρη και Κιαμηλίδη:

"Φρέσκα ψάρια" από την σημερινή πρωτοχρονιάτικη ακολουθία, με ποιον άλλον αν όχι με κυρ Γιάννη Χασανίδη; :wink:

Και νυν των Αίνων, Συγκαταβαίνων ο Σωτήρ, όπως είναι στην Μ.Κυψέλη, ισοκρατώ εγώ.

Μετά το "Ευλογημένη", σόλο ο κυρ Γιάννης, κρίμα που δεν έχω διαθέσιμη ηχογράφιση...

Καλή Χρονιά!

Υ.Γ. Σόρρυ για την μη καλή ποιότητα...
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Α ναι, και ένα μικρό δώρο σε Ζάχαρη και Κιαμηλίδη:

"Φρέσκα ψάρια" από την σημερινή πρωτοχρονιάτικη ακολουθία, με ποιον άλλον αν όχι με κυρ Γιάννη Χασανίδη; :wink:

Και νυν των Αίνων, Συγκαταβαίνων ο Σωτήρ, όπως είναι στην Μ.Κυψέλη, ισοκρατώ εγώ.

Καλή Χρονιά!

Υ.Γ. Σόρρυ για την μη καλή ποιότητα...

Ευχαριστιες για το δωρακι . Τιποτε αλλο απο την ιδια ακολουθια (μηπως ολοκληρη ) ;
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ευχαριστιες για το δωρακι . Τιποτε αλλο απο την ιδια ακολουθια (μηπως ολοκληρη ) ;

Δυστυχώς μόνο αυτό Ευάγγελε, μετά αναλώθηκα(με) στο αναλόγιο και στα ψαλλόμενα, δεν αδειάζω εύκολα να ανοιγοκλείνω την ηχογράφιση.

Πρέπει να προμηθευτώ κανένα καλό μηχανάκι για ηχογράφιση που να γράφει λίγες ώρες συνεχόμενα. Το ανοίγεις στην αρχή και το κλείνεις στο τέλος...
 
Όσες ευχές εδόθηκαν
όλες μαζί τις δίνω
κι ακόμη μια
Το νου μας στα παιδιά.

Όσες ευχές δεν δόθηκαν
κι αυτές εγώ τις δίνω
κι ακόμη μια
Χαρά στα γηρατειά.

Ειρήνη
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Παραθέτω κάποιες σκέψεις που κατέγραψα χτες:

Παραμονή πρωτοχρονιάς 2009. Επηρεασμένος από το αρνητικό κλίμα των ημερών και απογοητευμένος από τη διαρκώς ολισθαίνουσα ποιότητα της κοινωνίας στην οποία ζούμε, αποφάσισα να μην εορτάσω συμβατικά την αλλαγή του έτους. Θεώρησα ανούσιο να στριμωχτώ σε κάποιο ρεμπετάδικο με μουσική χαμηλής ποιότητας και υψηλής έντασης. Θεώρησα ανούσιο να σπαταλήσω τρεις ώρες στην κίνηση για να συναντήσω κάποιον που μπορώ να συναντήσω και την επόμενη μέρα. Θεώρησα όμως περισσότερο ανούσιο να παραμείνω άγρυπνος ως τα μεσάνυχτα μπροστά στην τηλεόραση, να μετρήσω αντίστροφα δέκα δεπτερόλεπτα ενώνοντας τη φωνή μου με τους υπόλοιπους βαριεστημένους τηλεθεατές και να πεταχτώ πάνω ενθουσιασμένος φωνάζοντας "Καλή χρονιά" όσο πιο δυνατά μπορώ, ώστε να πείσω τον άνεργο χωρισμένο γείτονα ότι η νέα χρονιά θα είναι λιγότερο επώδυνη για αυτόν και για όλους...

Ευχήθηκα στους ανθρώπους που αγαπώ και με αγαπούν η νέα χρονιά να έχει περισσότερη ουσία και ξάπλωσα γύρω στις δέκα το βράδυ. Στις δώδεκα ακριβώς, πετάχτηκα έντρομος ακούγωντας ένα ανερχόμενο βουητό ενθουσιασμού να πλησιάζει το κτίριο σα σεισμός και ανατρίχιασα ακούγωντας την υψίσυχνη φωνή της κόρης του γείτονα να ουρλιάζει "ΠΥ-ΡΟ-ΤΕ-ΧΝΗ-ΜΑ-ΤΑ". Νομίζοντας πως έρχονται αρβυλοφόροι γερμανοί να με πιάσουν, σήκωσα τα χέρια να παραδωθώ όταν η γειτόνισσα του πάνω ορόφου ανταποκρίθηκε στο σύνθημα και άρχισε να τρέχει από μπαλκόνι σε μπαλκόνι: ντουγκ - ντουγκ - ντουγκ - ντουγκ τα τακούνια, γκραααααουντ ανοίγει η μπαλκονόπορτα, ένα δεπτερόλεπτο σιγή, γκραααααουντ
ξανακλείνει η μπαλκονόπορτα, ντουγκ - ντουγκ - ντουγκ - ντουγκ τα τακούνια, γκραααααουντ ανοίγει η
άλλη μπαλκονόπορτα...

Η σκέψη μου, χωρίς να με συμβουλευτεί, ταξίδεψε δέκα χρόνια πίσω, παραμονή πρωτοχρονιάς 1999. Η οικονομική κρίση δεν είχε επηρεάσει αρκετά την ψυχολογία μας τότε, οπότε τα κάθε μορφής ξενυχτάδικα δεν γέμιζαν ασφυκτικά. Αφού γιορτάσαμε την αλλαγή του χρόνου στα σπίτια μας,
ξεκινήσαμε με ένα φίλο να περπατήσουμε στα ερημωμένα σοκάκια του Γαλατσίου, σχολιάζοντας τα βαρυφορτωμένα με λαμπόνια μπαλκόνια. Περιπλανηθήκαμε αρκετά μέσα στο κρύο σε άδειους δρόμους, όταν
εντοπίσαμε τη μοναδική ανοιχτή καφετέρια της περιοχής και εισβάλαμε να πιούμε μια κούπα ζεστή σοκολάτα. Ξυπνήσαμε το μεσήλικα υπάλληλο που λαγοκοιμόταν σε μια πολυθρόνα και του ευχηθήκαμε χαρούμενοι με μια φωνή "Καλή χρονιά". Αυτός ατάραχος κοίταξε έξω από τη τζαμαρία, αγνάντεψε δυο
τρία δεπτερόλεπτα τον άδειο δρόμο και μετά μας απάντησε χωρίς καν να μας κοιτάξει, με φιλοσοφημένο ύφος, χαμηλομένα μάτια και συνοφρυωμένα χείλη "Και τι άλλαξε;". Τον παρεξήγησα τότε. Τον θεώρησα στρυφνό...

Πέντε χρόνια μετά, παραμονή πρωτοχρονιάς 2004, λίγες ώρες πριν την αλλαγή του χρόνου, πίναμε ζεστή σοκολάτα στην ίδια καφετέρια, η οποία ήταν κατάμεστη από τους νέους της περιοχής. Ο ίδιος υπάλληλος, σήμα κατατεθέν πλέον του χώρου, αφού μας εξυπηρέτησε μας ανακοίνωσε "Το βράδυ θα έχουμε πάρτυ για να γιορτάσουμε την αλλαγή του χρόνου". Δεν κοίταξα έξω όπως αυτός τότε, ούτε καν ζωγράφισα φιλοσοφημένο ύφος στο πρόσωπό μου. Χωρίς να αφήσω τα δεπτερόλεπτα να περνούν άσκοπα, του
απάντησα κοιτώντας τον στα μάτια "Και τι θα αλλάξει;". Με κοίταξε παραξενεμένος και απομακρύνθηκε βιαστικά. Δεν ξέρω αν θυμήθηκε και ένοιωσε τύψεις για το καλλιτεχνικά ψεύτικο χαμόγελο που τώρα
κοσμούσε το πρόσωπό του. Ίσως ήταν η σειρά του να με θεωρήσει στρυφνό. Ίσως απλά ένοιωσε αδύναμος όταν αποκάλυψα το γερασμένο πρόσωπο που περίτεχνα πλέον έκρυβε πίσω από το εορταστικό προσωπείο...

Άλλα πέντε χρόνια πέρασαν από τότε. Παραμονή πρωτοχρονιάς 2009. Ξαπλωμένος στο κρεβάτι μου περιμένω να καταλαγιάσει η οχλοβοή και αναρωτιέμαι αν όντως άλλαξε κάτι άλλο εκτός από το χαρτάκι
στο ημερολόγιο. Αναρωτιέμαι αν οι ευχές των γειτόνων πήγασαν από την καρδιά και απελευθερώθηκαν αβίαστα από τα χείλη, αν ο κόσμος έγινε καλύτερος, αν οι ανθρώπινες σχέσεις έγιναν πιο αληθινές...

Εύχομαι η νέα χρονιά να έχει περισσότερη ουσία!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πολύ ενδιαφέρον κείμενο φίλε Στέφανε και αφορμή για προβληματισμό...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Παραθέτω κάποιες σκέψεις που κατέγραψα χτες:
....................................................................................................
Εύχομαι η νέα χρονιά να έχει περισσότερη ουσία!

Στεφανε
Αρκετα ωραιες οι σκεψεις σου και κυριως αρκετα σωστες .
Ομορφο κειμενο με αρκετη λογοτεχνικη χροια (αληθεια σκεφθηκες ποτε να γεινεις συγραφεας ; Θαλεγα να δοκιμασεις) .
Καλη Χρονια (''με περισσοτερη ουσια'') .
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Κατ' αὐτὲς τὶς ἡμέρες τὸ μεσονύκτιον εἶναι στὶς 00.30 π.μ. (πολιτικὴ ὥρα, Greenwich Mean Time +2).
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Στεφανε
Αρκετα ωραιες οι σκεψεις σου και κυριως αρκετα σωστες .
Ομορφο κειμενο με αρκετη λογοτεχνικη χροια (αληθεια σκεφθηκες ποτε να γεινεις συγραφεας ; Θαλεγα να δοκιμασεις) .
Καλη Χρονια (''με περισσοτερη ουσια'') .


Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Όσον αφορά στο γράψιμο, εχώ ασχοληθεί με τα εξής:

α) Κάπου κάπου γράφω κανένα ποίημα και έχω κερδίσει δυο τρία βραβεία.

β) Περιστασιακά γράφω άρθρα για την εφημερίδα του Συλλόγου Παπαρουσιωτών Ευρυτανίας (www.paparousi.gr). Συμμετέχω στη συγγραφή των λόγων του προέδρου στις διάφορες εκδηλώσεις, καθώς και τα δελτία τύπου για τις τοπικές εφημερίδες.
 
Last edited:

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
"Και τί αλλάζει???"


"Κι αν τίποτα στο βάθος δεν αλλάζει,/
η γιορτινή χαρά σε τί πειράζει??

Κι εγώ πραγματική αλλαγή δεν είδα,/
όμως γιατί να μην προσμένουμε μ' ελπίδα???

Και τίποτ' άλλο το νιό έτος να μη φέρει,/
την ευκαιρία για μια νέα αρχή προσφέρει...!!!":):):)

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς

μια μικρή προσωπική απάντηση στους προβληματισμούς του φίλου μας Στεφάνου...! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
"Κι αν τίποτα στο βάθος δεν αλλάζει,/
η γιορτινή χαρά σε τί πειράζει??

Η γιορτινή χαρά δε με πειράζει,
η "ψεύτικη" χαρά όμως με τρομάζει... :)
 
Last edited:
Top