Χερουβικόν (πλ β΄) Αρσενίου του μικρού (ΜΠΤ 705)

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ανοίγω και εδώ θέμα για το Χερουβικό αυτό καθώς περιέχεται στις μεταγραφές του Χουρμουζίου, στον ΕΒΕ-ΜΠΤ 705 και είναι ανέκδοτο. Το εν λόγω χερουβικό έχει ανεβεί εδώ, παρ'όλ'αυτά το ανεβάζω και εδώ για συνοχή όλων των θεμάτων στο φόρουμ "Μεταγραφές".

Θα ξαναπαρακαλέσω και από εδω, ΟΙ ΕΧΟΝΤΕΣ παρόμοια μαθήματα (ανέκδοτα-παλαιά) να κάνουν ένα κόπο να ανεβάσουν κι αν δεν έχουν χρόνο ας ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ καθαρογραμμένα στον υπολογιστή, αλλά ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.

Ένα σκανάρισμα... προς κοινόν όφελος.

Υ.Γ. υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ στο φόρουμ που έχουν. Ας μπουν λίγο στον κόπο, καλό θα τους κάνει και αυτούς και όλους...

Ευχαριστώ
Κ.Ε.
 
Last edited:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Ανοίγω και εδώ θέμα για το Χερουβικό αυτό καθώς περιέχεται στις μεταγραφές του Χουρμουζίου, στον ΕΒΕ-ΜΠΤ 705 και είναι ανέκδοτο. Το εν λόγω χερουβικό έχει ανεβεί εδώ, παρ'όλ'αυτά το ανεβάζω και εδώ για συνοχή όλων των θεμάτων στο φόρουμ "Μεταγραφές".

Θα ξαναπαρέλσω και από εδω, ΟΙ ΕΧΟΝΤΕΣ παρόμοια μαθήματα (ανέκδοτα-παλαιά) να κάνουν ένα κόπο να ανεβάσουν κι αν δεν έχουν χρόνο ας ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ καθαρογραμμένα στον υπολογιστή, αλλά ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.

Ένα σκανάρισμα... προς κοινόν όφελος.

Υ.Γ. υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ στο φόρουμ που έχουν. Ας μπουν λίγο στον κόπο, καλό θα τους κάνει και αυτούς και όλους...

Ευχαριστώ
Κ.Ε.

Αγαπητέ κ. Κωστόπουλε
Ευχαριστούμε για τον κόπο της πληκτρολόγησης του χερουβικού και την προσφορά του. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει και η συνέχειά του, ώστε να διαδοθεί και να ψάλλεται πλήρες.
Ε.Γ.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Αγαπητέ κ. Κωστόπουλε
Ευχαριστούμε για τον κόπο της πληκτρολόγησης του χερουβικού και την προσφορά του.

Αγαπητέ κ.Γιαννόπουλε,

Μη με ευχαριστείτε καθόλου δια δύο λόγους:

1. Το "χόμπυ" μου κάνω, τα μουσικά με συνεπαίρνουν.
2. Τα λίγα (δυστυχώς) παλαιά μέλη που έχω, τα έχω βάλει στο πρόγραμμα δακτυλογράφησης, φωτογράφησης, χειρογράφησης ή ό,τι άλλο για να ανεβούν στο φόρουμ, τέλος πάντων να διαδοθούν με οποιονδόποτε τρόπο.

Σας ευχαριστώ και εγώ για δύο (τουλάχιστον) πολύ καλά μαθήματα που βρήκα από εσάς, αυτά μου ήρθαν πρόχειρα στην μνήμη, το κράτημα του Αρσενίου του μικρού (πάλι αυτός...) σε άγια και την νουθεσία του Παναγιώτη Χρυσάφη.

Α, ναι, και το μάθημα του Αγίου Νικολάου πρόσφατα :)

Μακάρι και άλλοι που έχουν να μας μιμηθούν... ΔΕΝ θέλει πολλά-πολλά, 5-10 μέλη να ανεβάσει ο καθένας από καμιά 100 άτομα (τι στο καλό, 1000 και βάλε είμαστε στο φόρουμ) φτάνουμε τα 500-1000 ανέκδοτα μαθήματα. Όσοι μπορούν παραπάνω ας δώσουν παραπάνω, όσοι μπορούν λιγότερο ας δώσουν λιγότερο.

Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΕΤΡΑΕΙ.

(πάντα όπου βρίσκω ευκαιρία θα τα λέω αυτά, δεν δικαιολογείται τώρα που υπάρχει ο χώρος (φόρουμ) και ο τρόπος (ανέβασμα) να μην διαδοθούν κάποια μέλη).


Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει και η συνέχειά του, ώστε να διαδοθεί και να ψάλλεται πλήρες.
Ε.Γ.

Και βέβαια υπάρχει, δεν την δακτυλογράφησα ακόμα για έναν λόγο: από το "Ως τον Βασιλέα" μέχρι το τέλος, η έκταση είναι όσο του "κυρίως" (ας μου επιτραπεί) Χερουβικού ύμνου και έκρινα ότι στα σημερινά δεδομένα δεν μπορεί να ψαλλεί εκτός και αν έχει κανείς... Φόρμουλα 1.

Υπό φυσιολογικές συνθήκες όμως δεν λέγεται, είναι τεράστιο...

Σε μια επόμενη φάση θα το δακτυλογραφήσω για να ανεβεί για την ολοκλήρωση απλά του μαθήματος και όχι για πρακτικούς λόγους.


Υ.Γ. Με χαρά περιμένουμε από εσάς και άλλα "καλούδια" εκμεταλλευόμενοι την καλή σας διάθεση. Μακάρι να είχαν και άλλοι την ίδια διάθεση... πολλά μουσικά μέλη θα είχαν μετακομίσει από τα ντουλάπια και αρχεία όπου φυλάσσονται στα αναλόγια για όπου και γράφτηκαν με κόπο και μόχθο.

Καλό σας βράδυ και να είστε πάντα καλά,
Κ.Ε.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Σας ευχαριστώ και εγώ για δύο (τουλάχιστον) πολύ καλά μαθήματα που βρήκα από εσάς, αυτά μου ήρθαν πρόχειρα στην μνήμη, το κράτημα του Αρσενίου του μικρού (πάλι αυτός...) σε άγια και την νουθεσία του Παναγιώτη Χρυσάφη.

Α, ναι, και το μάθημα του Αγίου Νικολάου πρόσφατα :)
Έχουν ανέβει αυτά στο forum? Μάθημα Αγ.Νικολάου εννοείτε μάλλον τον καλοφωνικό ειρμό του Ματθαίου του Βατοπαιδινού σωστά?
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Μάθημα Αγ.Νικολάου εννοείτε μάλλον τον καλοφωνικό ειρμό του Ματθαίου του Βατοπαιδινού σωστά?

Ναι αυτό... μόνο που δεν είναι καλοφωνικός ειρμός αλλά το απολυτίκιο του Αγίου σε "δρόμο" καλοφωνικού Ειρμολογίου...

Μπορείς όμως να το πεις και μἀθημα (βλέπε το απολυτίκιον της Αγίας Ευφυμίας υπό Πέτρου Λαμπαδαρίου το οποίο έχει ιδια δομή, δηλ. απολυτίκιο-κράτημα-απολυτίκιο και τοποθετείται στο Μαθηματάριο).
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
SOS!!! Όταν πάω να εκτυπώσω το αρχέιο, ο εκτυπωτής μου το βγάζει τεράστιο! Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, ας στείλει προσωπικό μήνυμα. Το πρόβλημα αυτό το έχω αντιμετωπίσει και με άλλα αρχεία που έχω κατεβάσει από εδώ!
 

ixadin

Ηχάδιν
Print Setup>(Στο πεδίο Print Hanling επιλέγουμε στο Page Scaling)Reduce to Printer Margins.

Αυτό γίνεται επειδή δεν γίνεται η εξαγωγή του pdf σε μέγεθος Α4.
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Ρε παιδια δεν το βρισκω το χερουβικο πουθενα...μπορει καποιος να το ανεβασει ξανα?
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πονεμένη ιστορία...:rolleyes:
Εάν είναι κάτι που αφορά στην εγκυρότητα-γνησιότητα του ύμνου, καλά έκανε και αποσύρθηκε, αλλά αν το θέμα είναι προσωπικό, θα ξανανέβει έστω και μετά από δική μου δακτυλογράφηση, ώστε να είμαστε και μέσα στη φιλοσοφία που αναφέρει σε αυτό το υστερόγραφό του ο κ. Κωστόπουλος, πράγμα με το οποίο συμφωνώ και έχω πολλάκις εκφράσει την άποψή μου.
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει τον λόγο απόσσυρσής του να μου διευκρινήσει με προσωπικό μήνυμα, για να μην πλανόνται ερωτήματα στον αέρα αφενός, αλλά και για να μην υπάρχουν θέματα που ανακοινώνουν επισυνάψεις χωρίς να περιέχουν τίποτα αφετέρου.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Σύμφωνα με την επιθυμία και του ίδιου του πονήσαντος (την αντιγραφή) και πρωτο-αναρτήσαντος :
Σε καλή μεριά και εύχεσθε υπέρ του γράψαντος...

Υ.Γ. Όσοι έχετε παρόμοια κείμενα ΑΝΕΒΑΣΤΕ ΤΑ στο φόρουμ, είναι αμαρτία να "κάθονται" στον σκληρό ή στην βιβλιοθήκη...

Ευχαριστώ πολύ.

το ανεβάζω και πάλι για να μην «κάθεται» απλώς στον σκληρό μου δίσκο.
 

Attachments

  • Χερουβικόν Αρσενίου του Μικρού (πλ.Β΄).pdf
    1.8 MB · Views: 525
Σύμφωνα με την επιθυμία και του ίδιου του πονήσαντος (την αντιγραφή) και πρωτο-αναρτήσαντος :


το ανεβάζω και πάλι για να μην «κάθεται» απλώς στον σκληρό μου δίσκο.

Εὐχαριστοῦμε ἀγαπητέ μας ἀδελφέ! Πολύ ὡραῖο καί ὅτι πρέπει γιά...κουρασμένους πατέρας ἀγρυπνοῦντες!:) Ἀλλά καί ἡ γραφή ἐξαιρετική!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Εὐχαριστοῦμε ἀγαπητέ μας ἀδελφέ! Πολύ ὡραῖο καί ὅτι πρέπει γιά...κουρασμένους πατέρας ἀγρυπνοῦντες!:) Ἀλλά καί ἡ γραφή ἐξαιρετική!
Για τους "κουρασμένους" και "αγρυπνούντας" πατέρας υπάρχει και αυτή η Αγιορειτική σύνθεση...και ηχητικό εδώ...άντε και σε καλή μεριά!:D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Top