Χατζημάρκος - Λαμπρόπουλος 1963

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από το ieropsaltis.com:

ΑΡΧΙΕΡΑΤΙΚΗ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΙερουργούντος του Σεβ. Μητρ. Χαλκίδος κ.κ. Νικολάου
ΧΑΛΚΙΔΑ 1963
Ψάλλουν οι Πρωτοψάλτες
Εμμανουήλ Χατζημάρκος & Γεώργιος Λαμπρόπουλος



http://www.ieropsaltis.com/psalt_Xatzimarkos.htm#oct08
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστίες για το λίνκ. Μια διόρθωση με μικρή επιφύλαξη: ο β΄ψάλτης πιθανότατα είναι ο Βασιλικός. Ακούστε το Μαρία ειδικά, και θα καταλάβετε τί εννοώ!

Δ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστώ για τη διόρθωση, δεν το είχα ακούσει. Ότι είδα στο ieropsaltis.com έγραψα.
 
Τελικά μπορεί να μας πεί κάποιος που να γνωρίζει αν τελικά είναι ο αριστερός ψάλτης ο κ.Βασιλικός?Στο Μαρία ίσως και να είναι ο κ.Βασιλικός αλλά όχι το 1963 διότι τότε ήτανε 25άρης και αποκλείεται να έψαλλε απέναντι απο τον κ.Χατζημάρκο.Οπότε άλλος είναι ο ψάλτης και λογικά ο κ.Λαμπρόπουλος.Στα 25 ο κ.Βασιλικός δεν είχε αυτή τη φωνή οπότε στο Μαρία αν είναι αυτός είναι πολύ αργότερα απο το 1963 γιατί η φωνή του φαίνεται και ακούγεται φτασμένη άρα είναι τουλάχιστον μια 10ετία πιο μετά.Ξέρω τι σας λέω γιατί παρακολουθώ τον κ.Βασιλικό πολλά χρόνια τώρα με βάση την φωνή του χρόνο με τον χρόνο όπως καθορίστηκε στην ψαλτική τέχνη και παράδοση.

Υ.Γ
Ο μεγάλος Μανώλης Χατζημάρκος για άλλη μια φορά μοναδικός σε αυτή την ηχογράφηση.............Ευχαριστούμε πολύ το μέλος του ψαλτολόγιου για την παραχώρηση του συγκεκριμένου αρχείου.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
κ.Βασιλικό... όπως καθορίστηκε στην ψαλτική τέχνη και παράδοση.

:eek:Για τι παράδοση μιλάμε; Το να σας αρέσει ο Βασιλικός, δικαίωμά σας! Όμως μη μιλάμε και για παράδοση!!! Πουθενά στην παράδοση δεν υπάρχουν τέτοια τραγούδια!!! Εκτός κι αν εννοείτε πως οι κενοτομίες του εντάχθηκαν στην παράδοση. Θέλω να πιστεύω και να ελπίζω πως κάτι τέτοιο ούτε συνέβη, ούτε πρόκειται να συμβεί, γιατί τότε αλλοίμονό μας... Και πάλι εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι, δεν σχολιάζω το να του αρέσει κάποιου ο Βασιλικός, αλλά τη σχέση του τελευταίου με την παράδοση.
 
Last edited:
Kύριέ μου εγώ απλά είπα πως δεν είναι ο κ. Βασιλικός σε εκείνη την ηχογράφηση.Και οι 2 είναι μεγάλα κεφάλαια στην βυζαντινή μουσική και σχεδόν ίδιοι όταν ψάλλουν τους ύμνους.Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που γίνεται.Εμένα μου αρέσουν και οι δύο και δικαίωμά σας να μην σας αρέσει ο κ.Βασιλικός που έχει ψάλλει στα πέρατα της οικουμένης κυριολεκτικά διαδίδοντας την β.μουσική.Αυτό είναι παράδοση
 
Last edited:

aimilios

Banned
:eek:Για τι παράδοση μιλάμε; Το να σας αρέσει ο Βασιλικός, δικαίωμά σας! Όμως μη μιλάμε και για παράδοση!!! Πουθενά στην παράδοση δεν υπάρχουν τέτοια τραγούδια!!! Εκτός κι αν εννοείτε πως οι κενοτομίες του εντάχθηκαν στην παράδοση. Θέλω να πιστεύω και να ελπίζω πως κάτι τέτοιο ούτε συνέβη, ούτε πρόκειται να συμβεί, γιατί τότε αλλοίμονό μας....


Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να μιλάει τόσο απαξιωτικά για τον τελευταίο των μεγάλων.Τι πάει να πεί αλλοίμονο?Δηλαδή όλοι ξαφνικά γίναμε κριτές κ τα ισοπεδόνουμε όλα?Δηλαδή είστε καλύτερος απο τον κ.Βασιλικό εσείς.Ο κ.Βασιλικός δεν έχει την ανάγκη απο κανέναν μας είναι τόσο ψηλά που αποκλείεται να τον φτάσετε.έχει το μεγαλύτερο έργο απο όλους τους υπολοίπους κ με διαφορά.Δεν κάνει να τα αγγίζουμε αυτά τα μεγαθήρια κυριολεκτικά.....
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κι εγώ απλά σχολίασα αυτό που αναφέρθηκε για παράδοση. Τόνισα στο προηγούμενο μήνυμά μου πως δεν έχω καμία διάθεση να σας θίξω. Απλώς, παράδοση είναι αυτό που μας παρεδόθη από τους παλαιότερους και όχι οι καινοτομίες, έστω και αν διαδίδονται στα πέρατα του κόσμου. Και οι δύο παραπάνω ψάλτες έχουν εισάγει στο ψάλσιμό τους στοιχεία καθαρά εξωπαραδοσιακά, τραγουδιστικά περισσότερο και αυτό φαίνεται και με μία αντιπαραβολή του ψαλσίματός τους με αυτό των πατριαρχικών, των αγιορειτών και των υπολοίπων εγκρίτων παραδοσιακών ψαλτών. Από εκεί και πέρα, ο καθένας διαλέγει να ακούσει αυτό που τον τέρπει περισσότερο, αλλά μην τα λέμε όλα παράδοση γιατί δεν είναι. Δεν θέλω να επεκταθώ για να μη δημιουργηθεί ένταση, μέρες που είναι κιόλας! Δεν είχα επισκεφθεί το link του Βασιλικού από τον Μάρτη. Τώρα που το επισκέφθηκα, είδα πως η κουβέντα με καλύπτει ικανοποιητικά.
 

aimilios

Banned
Δεν το κάνουμε για να μαλώσουμε.Απλά μιλάμε.Δηλαδή κ τον Χατζημάρκο τον βγάζετε εκτός.Οκ δικαίωμά σας.
Θα σας θυμίσω κάτι τελευταίο που είπε ο αείμνηστος ΠΡΙΓΓΟΣ.
ΦΩΝΗ σαν του Μανώλη του Χατζημάρκου δεν θα ξαναγεννησει η φύση.....
Κ το είπε αυτός που έψαλλε ανέκαθεν πατριαρχικά κ είχε κ την παράδοση που λέτε...
Καλά Χριστουγεννα σε όλα τα μέλη
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να μιλάει τόσο απαξιωτικά για τον τελευταίο των μεγάλων.Τι πάει να πεί αλλοίμονο?Δηλαδή όλοι ξαφνικά γίναμε κριτές κ τα ισοπεδόνουμε όλα?Δηλαδή είστε καλύτερος απο τον κ.Βασιλικό εσείς.Ο κ.Βασιλικός δεν έχει την ανάγκη απο κανέναν μας είναι τόσο ψηλά που αποκλείεται να τον φτάσετε.έχει το μεγαλύτερο έργο απο όλους τους υπολοίπους κ με διαφορά.Δεν κάνει να τα αγγίζουμε αυτά τα μεγαθήρια κυριολεκτικά.....

Ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τα ακούσματά του. Είμαι ίσως πολύ χειρότερος του Βασιλικού από άποψη γνώσεων και φωνητικού ταλάντου. Ερευνώ, όμως, την παράδοση και προσπαθώ να είμαι συντηρητικός στο ψάλσιμό μου. Επεδίωξα και μαθήτευσα σε πατριαρχικούς δασκάλους, τους κ. Ελευθέριο Γεωργιάδη και Μιλτιάδη Παππά. Σύμφωνα με αυτά τα ακούσματα κρίνω, όπως και με των αγιορειτών που έχω, δόξα τω Θεώ, πολλές φορές ακούσει και απολαύσει σε αγρυπνίες στο Όρος. Ακούω όλη μέρα ηχογραφήσεις παλαιών Κωνσταντινουπολιτών, Πατριαρχικών και Αγιορειτών και, κάπου κάπου, και Θεσσαλονικέων, επιλεκτικά.

Το θέμα δεν είναι η ποσότητα του έργου, αλλά η ποιότητα. Όταν όλοι οι παραπάνω συγκλίνουν σε ένα άκουσμα από το οποίο αποκλίνει έντονα ο Βασιλικός με τα ευφάνταστα κρατήματα και τις πρωτότυπες αναλύσεις γνωστών γραμμών, ή όλοι οι παραπάνω είναι παράδοση, ή αυτός. Επιτρέψατέ μου να επιλέξω το πρώτο. Και, εφόσον κάποιος αποφασίζει να καινοτομήσει με νέες ερμηνείες και συνθέσεις, εκτίθεται αυτομάτως στην κρίση όλων.

Αλλά, όπως είπα, δεν θέλω να συνεχίσω την κόντρα μέρες που είναι. Καλύπτομαι από τους φίλους που απάντησαν στο link του Βασιλικού.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δεν το κάνουμε για να μαλώσουμε.Απλά μιλάμε.Δηλαδή κ τον Χατζημάρκο τον βγάζετε εκτός.Οκ δικαίωμά σας.
Θα σας θυμίσω κάτι τελευταίο που είπε ο αείμνηστος ΠΡΙΓΓΟΣ.
ΦΩΝΗ σαν του Μανώλη του Χατζημάρκου δεν θα ξαναγεννησει η φύση.....
Κ το είπε αυτός που έψαλλε ανέκαθεν πατριαρχικά κ είχε κ την παράδοση που λέτε...
Καλά Χριστουγεννα σε όλα τα μέλη

Μπορεί να το είπε ο Πρίγγος. Μίλησε, όμως, για τη φωνή του και όχι το ύφος του. Είστε βέβαιος πως ο Χατζημάρκος έψαλλε μπροστά στον Πρίγγο τα κρατήματα που έψαλλε στην Πόλη το 1961 και βρίσκονται εδώ:
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=12354&postcount=2 στο νούμερο 9; Επίσης, ακούστε, αν έχετε, την ηχογράφηση που ψάλλουν μαζί Μεταμορφώσεως και Κυριακή μεθέορτο Μεταμορφώσεως το 1958. (Εγώ την έχω με ήχο απαράδεκτο, ενώ γενικά κυκλοφορεί και καθαρή. Αν ήταν θα την ανέβαζα.) Είναι ίδιος ο Χατζημάρκος; Επίσης, λάβετε υπόψιν και τα αρνητικά σχόλια του Αναστασίου Μιχαηλίδη όταν ο Χατζημάρκος έψαλλε στην Πόλη. Σχετικά θα διαβάσετε και εδώ:
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=96
Έχουνε συζητηθεί, όμως, τα θέματα αυτά και σε άλλες ενότητες, στις οποίες υπάρχουνε και εδώ παραπομπές. Έτσι λοιπόν, νομίζω πως πλατειάζουμε κουβεντιάζοντας τα ίδια θέματα και εδώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μοιλις επικοινωνησα τηλεφωνικα με τον κ. Λαμπροπουλο και μου ειπε οτι εψαλλε αυτος αριστερα καποιες δε φορες συνεψαλλαν με τον Χ''Μαρκο . Δεν θυμωταν λεπτομερειες , αλλα θυμωταν οτι εψαλλαν ολο τον Μπερεκετη (και τους οκτω ηχους) .
 
Ευχαριστούμε θερμά τον κ.Λιναρδάκη για την βοήθειά του πάνω στο θέμα που ρώτησα.

Απάντηση στον κ.Μπουλμουτζή.
Κύριέ μου όταν ο Χατζημάρκος πήγε στην πόλη ήταν ο μοναδικός ανα τους αιώνες ψάλτης που χειροκροτήθηκε μέσα σε ναό..
Καταλάβατε ποιά είναι η διαφορά με όλους τους άλλους?Κανένας δεν μπορεί να πλησιάσει αυτόν τον ογκόλιθο.
Είναι με διαφορά πρώτος.....
Αυτο άρεσε στον κόσμο τότε γι αυτό κ απο την πρώτη στιγμή τον αγκαλιάσανε γιατί είχε κάτι το μοναδικό που όλοι οι άλλοι δεν είχαν.
Όσο για τον κ.Βασιλικό σας υπενθυμίζω ότι ο αείμνηστος Στανίτσας τον έβαζε κ έψαλλε όλα τα μέλη στις συναυλίες που είχανε σόλο.Αυτό τα λέει όλα.
Αυτοί λοιπόν είναι οι κ.Χατζημάρκος κ Βασιλικός......
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια λένε στο χωριό μου.
Επίσης σεβόμαστε απόλυτα τους δασκάλους σας.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
όταν ο Χατζημάρκος πήγε στην πόλη ήταν ο μοναδικός ανα τους αιώνες ψάλτης που χειροκροτήθηκε μέσα σε ναό..

Και όταν ο Ναυπλιώτης έψαλλε στην Αθήνα απέσπασε αρνητικές κριτικές. Αυτός που όσοι τον έζησαν τον θεωρούσαν τον μεγαλύτερο ψάλτη. Είναι σοβαρό κριτήριο ποιότητας και παραδοσιακότητας του ψαλσίματος η άποψη του κόσμου;

γιατί είχε κάτι το μοναδικό που όλοι οι άλλοι δεν είχαν.

Δεν λέμε κάτι διαφορετικό! Άλλο, όμως, τέχνη και άλλο παράδοση.

Όσο για τον κ.Βασιλικό σας υπενθυμίζω ότι ο αείμνηστος Στανίτσας τον έβαζε κ έψαλλε όλα τα μέλη στις συναυλίες που είχανε σόλο.Αυτό τα λέει όλα.

Είπα εγώ ότι δεν είναι καλλίφωνος; Άλλο πράγμα λέμε. Τέλος πάντων, δεν πρόκειται να σας αλλάξω τη γνώμη. Είπα και παραπάνω με βάση ποιων κριτηρίων διαμορφώνω την άποψή μου και δεν χρειάζεται να συνεχίσω αυτόν τον διάλογο γιατί είναι περιττός. Υπάρχουν άλλα μέρη του forum όπου έχει διεξαχθεί, και μάλιστα με επιχειρήματα. Καλά σας Χριστούγεννα!
 
Last edited:
Kαλά χριστούγεννα σε εσάς και στην οικογένειά σας.
Δεν προσπαθούμε να αλλάξουμε την γνώμη κανενός,ο καθένας πρέπει να σέβεται τις απόψεις του άλλου έστω και αν αυτές δεν συμφωνούν με τις δικές μας.

Εύχομαι ολόψυχα σε όλα τα μέλη του forum καλά Χριστούγεννα με υγεία και αγάπη,όχι μόνο για τους δικούς μας ανθρώπους αλλά για όλους.

Ιδιαιτέρως στον κύριο Λιναρδάκη Ευάγγελο πολλούς χαιρετισμούς.
 

en_elladi

Μέλος
Kαλά χριστούγεννα σε εσάς και στην οικογένειά σας.
.........
Εύχομαι ολόψυχα σε όλα τα μέλη του forum καλά Χριστούγεννα με υγεία και αγάπη,όχι μόνο για τους δικούς μας ανθρώπους αλλά για όλους.

Καλά Χριστούγεννα και σε εσάς theoharis και εύχομαι ολόψυχα και σε εσάς και σε όλο το forum φέτος ο Κύριος να ξαναγεννηθεί μέσα μας και να μην βγει ποτέ από εκεί για να ακολουθήσει η ανάσταση! Εύχομαι κάθε ευλογία να την έχουμε όλοι!
Υγεία, ευτυχία!

Καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα!
Καλές και ευλογημένες γιορτές!
 

huolong

Μέλος
Τελικά μπορεί να μας πεί κάποιος που να γνωρίζει αν τελικά είναι ο αριστερός ψάλτης ο κ.Βασιλικός?Στο Μαρία ίσως και να είναι ο κ.Βασιλικός αλλά όχι το 1963 διότι τότε ήτανε 25άρης και αποκλείεται να έψαλλε απέναντι απο τον κ.Χατζημάρκο.Οπότε άλλος είναι ο ψάλτης και λογικά ο κ.Λαμπρόπουλος.Στα 25 ο κ.Βασιλικός δεν είχε αυτή τη φωνή οπότε στο Μαρία αν είναι αυτός είναι πολύ αργότερα απο το 1963 γιατί η φωνή του φαίνεται και ακούγεται φτασμένη άρα είναι τουλάχιστον μια 10ετία πιο μετά.Ξέρω τι σας λέω γιατί παρακολουθώ τον κ.Βασιλικό πολλά χρόνια τώρα με βάση την φωνή του χρόνο με τον χρόνο όπως καθορίστηκε στην ψαλτική τέχνη και παράδοση.

Υ.Γ
Ο μεγάλος Μανώλης Χατζημάρκος για άλλη μια φορά μοναδικός σε αυτή την ηχογράφηση.............Ευχαριστούμε πολύ το μέλος του ψαλτολόγιου για την παραχώρηση του συγκεκριμένου αρχείου.


Στο Μαρία πρέπει να είναι και πάλι ο κ.Χατζημάρκος, όπως και στο Σε υμνούμεν (νομίζω ότι του άρεσε να το λέει παρότι είναι του αριστερού ψάλτη)
Πάντως σίγουρα δεν είναι ο κ.Λαμπρόπουλος
Εύχομαι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
 
Αγαπητέ,

Συγχωρήστε με, αλλά αυτό το 9 στο οποίο παραπέμπετε δεν έχει καμμία σχέση με την Πόλη και το 1961. Πρόκειται για πρόσφατη ηχογράφηση (τής τελευταίας δεκαετίας), όπου ο Χατζημάρκος ψάλλει με σπασμένη την φωνή και κάνει βέβαια τα "τρελά" του, αλλά έχει μεγάλη αξία ότι παρά το φωνητικό πρόβλημα λέει φοβερά πράγματα, δίνει ψηλά ό,τι θέλει (σι μπεμόλ μέτρησα!) και θυμίζει το πρότερον κάλλος (σε βαθμό που τον μπερδέψατε και σεις). Πράγματι, παρ' ότι το κάνατε για διαφορετικούς λόγους, πολύ με συγκινήσατε με αυτήν την ανάρτηση που δείχνει πόσο τεράστιος υπήρξε και υπάρχει ακόμη ο Μανώλης Χατζημάρκος. Να είστε καλά!

Στέφανος Σκαρπέλλος
 
Top