Χατζημάρκος - Βασιλικός: Γ΄Κατανυκτικός Εσπερινός 2/3/1980

Για την ηχογράφηση δεν έχω κανένα στοιχείο. Τα προσόμοια αναφέρονται στον άγιο Ευτρόπιο και Βασιλίσκο, που εορτάζουν στις 3 Μαρτίου. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, το Πάσχα εορτάστηκε στις 6 Απριλίου και τέτοιο ήταν το Πάσχα του 1980. Η ηχητική του ναού θυμίζει την ηχητική του αγίου Θωμά, όπως αυτή αποτυπώνεται σε ηχογραφήσεις εκείνης της εποχής - χωρίς βέβαια να μπορώ να το υποστηρίξω με βεβαιότητα. Οι ερμηνείες και των δύο είναι ανεπανάληπτες ( επιτρέψτε μου ωστόσο να σταθώ ιδιαίτερα στη λιτή και δωρική απόδοση των ύμνων από τον μεγάλο Μ. Χ'μάρκο). Το ιδιόμελο "χαλινούς" του Ιακώβου ακούγεται δύο φορές. Εντύπωση, τέλος, προξενεί το γεγονός ότι στη θέση του θεοτοκίου ο Χ'μάρκος επιλέγει να ψάλει το σταυροθεοτοκίον, το γνωστό μας "Σφαγήν Σου την άδικον Χριστέ".
Ερώτηση: Μήπως κανείς αναγνωρίζει ποιος ψάλλει από το δεξιό αναλόγιο ένα προσόμοιο του εσπερινού και το προκείμενο την τρίτη φορά;

Επισυνάπτω τις ηχογραφήσεις - έπεται και μέρος Β'.
 

Attachments

  • Record-1.mp3
    3.1 MB · Views: 250
  • Record-2.mp3
    5.8 MB · Views: 187
  • Record-3.mp3
    2.2 MB · Views: 141
  • Record-4.mp3
    2.8 MB · Views: 149
  • Record-5.mp3
    2.2 MB · Views: 148
  • Record-6.mp3
    203.2 KB · Views: 125
  • Record-7.mp3
    3.6 MB · Views: 176
  • Record-8.mp3
    3.9 MB · Views: 152

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Για την ηχογράφηση δεν έχω κανένα στοιχείο. Τα προσόμοια αναφέρονται στον άγιο Ευτρόπιο και Βασιλίσκο, που εορτάζουν στις 3 Μαρτίου. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, το Πάσχα εορτάστηκε στις 6 Απριλίου και τέτοιο ήταν το Πάσχα του 1980. Η ηχητική του ναού θυμίζει την ηχητική του αγίου Θωμά, όπως αυτή αποτυπώνεται σε ηχογραφήσεις εκείνης της εποχής - χωρίς βέβαια να μπορώ να το υποστηρίξω με βεβαιότητα. Οι ερμηνείες και των δύο είναι ανεπανάληπτες ( επιτρέψτε μου ωστόσο να σταθώ ιδιαίτερα στη λιτή και δωρική απόδοση των ύμνων από τον μεγάλο Μ. Χ'μάρκο). Το ιδιόμελο "χαλινούς" του Ιακώβου ακούγεται δύο φορές. Εντύπωση, τέλος, προξενεί το γεγονός ότι στη θέση του θεοτοκίου ο Χ'μάρκος επιλέγει να ψάλει το σταυροθεοτοκίον, το γνωστό μας "Σφαγήν Σου την άδικον Χριστέ".
Ερώτηση: Μήπως κανείς αναγνωρίζει ποιος ψάλλει από το δεξιό αναλόγιο ένα προσόμοιο του εσπερινού και το προκείμενο την τρίτη φορά;

Επισυνάπτω τις ηχογραφήσεις - έπεται και μέρος Β'.

Ο καλός τους φίλος, Πρωτοψάλτης Γ. Λαμπρόπουλος ψάλλει από τον δεξιό χορό.

Ευχαριστίες θερμότατες!


δ.

Υγ. Τα υπόλοιπα tracks γιατί απουσιάζουν; Δεν υπάρχουν;
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Ανεβάζω και τα τελευταία τρία ηχητικά.

Αυτός που ψάλλει το Θεοτόκε παρθένε θυμίζει τον μακαριστό Θεσσαλιώτιδος Κλεόπα.Η χροιά θυμίζει αμυδρώς και τον παπα Θανάση Τσούμαρη, αλλά τα γυρίσματα όχι. Ίσως διακρίνεται και ο Άρχ. Γ Τσατσαρώνης στο Και νυν Υπό την σην ευσπλαγχνίαν.

Δ.

Υγ το track 11 δεν υπάρχει;
 
Όχι, δεν μεσολαβεί κάποιο άλλο ηχητικό. Η ανακολουθία οφείλεται σε αποτυχημένη προσπάθεια ψηφιοποίησης του τελευταίου track. Ακολούθησε διαγραφή κι επανάληψη της προσπάθειας με τον αριθμό 12.
 
Ευχαριστούμε για το ηχητικό ντοκουμέντο!!!! τρια πολυβόλα επι το έργον!!!

Χαρακτηριστικό άξιο αναφοράς ειναι οτι του Χ''μάρκου του ανεβαίνει η βάση στο Χαλίνούς περίπου ενα τόνο(οχι πως εχει πρόβλημα φυσικά), ενω ο Βασιλικός ''τρένο'' σε ράγα!!!! Τα έχει αυτά η ζωντανή ηχογράφηση.

ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ πραγματικά!!
 
Αν το ακούσουμε προσεκτικά δεν συμφωνώ... Ο Χατζημάρκος παίρνει βάση το ρε δίεση για νη και στο τέλος βγαίνει μισό τόνο πάνω, στο μι. Ο δε Βασιλικός παίρνει και αυτός πάλι το ρε δίεση και βγαίνει ομοίως στο μι (ίσως παρά κάτι)... Απλώς έχω την εντύπωση ότι ο Δάσκαλος το λέει κάπως γρήγορα.
 
Με ηλεκτρονικο τονοδοτη του Αρχοντα Χατζημάρκου του "φευγει η βαση προς τα πανω απο Πα# λιγα μορια πανω απο Βου... ενω του Αρχοντα Βασιλικού καθόλου... εντελως φυδιολογικο για τον δασκαλο να ανεβει η βάση γτ ηταν απογευμα σιγουρα ειχε ο λαιμος του ζεσταθει... συνεπως και χαμηλά το ειπε!!!
 
Top