[Ερώτηση] Υψηλά ίσα

Ρε παιδια τι σημαινει ''τα χαρακτηριστικά υψηλά Αγιοπαυλίτικα ίσα''? Και γενικα τον ορο '' Υψηλά ίσα '' τον εχω διαβασει και αλλου κυριως για αγιοριτες...τι εννοειται?
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ρε παιδια τι σημαινει ''τα χαρακτηριστικά υψηλά Αγιοπαυλίτικα ίσα''? Και γενικα τον ορο '' Υψηλά ίσα '' τον εχω διαβασει και αλλου κυριως για αγιοριτες...τι εννοειται?

Για τα του Αγ. ορους δεν γνωριζω. Για τον ορο ομως 'Υψηλα ισα' απ'οτι εχω μαθει σημαινει αρκετα ψηλη τονικη βαση του ηχου.
 
Ρε παιδια τι σημαινει ''τα χαρακτηριστικά υψηλά Αγιοπαυλίτικα ίσα''? Και γενικα τον ορο '' Υψηλά ίσα '' τον εχω διαβασει και αλλου κυριως για αγιοριτες...τι εννοειται?

Μήπως εννοείται ότι αντι να κάνεις χαμηλό ισοκράτημα, προτιμάς ένα σε πιο υψηλή θέση???Δεν γνωρίζω, αλλά μου φαίνεται λογικό...:confused:
Ας πούμε, οι Σιμωνοπετρίτες έχουν ταυτόχρονα 2 ισοκρατήματα, ένα υψηλό και ενα χαμηλό.
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Έχω την εντύπωση οτι με τον όρο "υψηλά ίσα " εννοείται πως π.χ. στον πλ. του Δ' αντί η βάση Νη να είναι στο τονικό ύψος του Ντο , την "πιάνουν" στο τονικό ύψος του Ρε ή ακόμη και του Μι.΄Αντίστοιχα λοιπόν υπάρχουν και τα "χαμηλά ίσα"...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Έχω την εντύπωση οτι με τον όρο "υψηλά ίσα " εννοείται πως π.χ. στον πλ. του Δ' αντί η βάση Νη να είναι στο τονικό ύψος του Ντο , την "πιάνουν" στο τονικό ύψος του Ρε ή ακόμη και του Μι.΄Αντίστοιχα λοιπόν υπάρχουν και τα "χαμηλά ίσα"...
Ναι,ετσι ειναι...Συμφωνω!...
 

Panicos

Panicos
Έχω την εντύπωση οτι με τον όρο "υψηλά ίσα " εννοείται πως π.χ. στον πλ. του Δ' αντί η βάση Νη να είναι στο τονικό ύψος του Ντο , την "πιάνουν" στο τονικό ύψος του Ρε ή ακόμη και του Μι.΄Αντίστοιχα λοιπόν υπάρχουν και τα "χαμηλά ίσα"...


Απορίες αρχάριου

Πως μπορούμε με εύκολο τρόπο να χαμηλώσουμε ένα υψηλό ίσο, μέσα στο Ναό ή και να το ψηλόσουμε? Υπάρχουν εύκολοι τρόποι?
Αν ένας ψάλτης πέρνει ψηλά ίσα και ο άλλος χαμηλά θα μπορέσουν να ψέλλουν μαζί, ή ο ένας θα ενοχλά τον άλλο.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Έχω την εντύπωση οτι με τον όρο "υψηλά ίσα " εννοείται πως π.χ. στον πλ. του Δ' αντί η βάση Νη να είναι στο τονικό ύψος του Ντο , την "πιάνουν" στο τονικό ύψος του Ρε ή ακόμη και του Μι.΄Αντίστοιχα λοιπόν υπάρχουν και τα "χαμηλά ίσα"...

Επειδή το συγκεκριμένο τόχω γράψει εγώ, αυτό ακριβώς εννοούσα! Ίσως είναι πιο σωστό να πούμε «υψηλές βάσεις», αλλά χρησιμοποιείται κι αυτή η έκφραση.

Χάρης
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μου έχει πει ο άρχων Θρ. Σταν. ότι είχαν ψάλει με τον Πρίγγο το δύναμις του Κρητός από "SI"(= ΔΙ) όπερ σημαίνει ότι ο άνω Γα είναι ΑΝΩ LA!!!!!!!
 
Ρε παιδια τι σημαινει ''τα χαρακτηριστικά υψηλά Αγιοπαυλίτικα ίσα''? Και γενικα τον ορο '' Υψηλά ίσα '' τον εχω διαβασει και αλλου κυριως για αγιοριτες...τι εννοειται?

Ἄν πᾶς στόν Ἁγιο Παῦλο θά καταλάβεις ἀδελφέ μου! Θά σέ..πονᾶει μετά ὁ λαιμός σου! :) Τόσο ψηλά πιάνουν τίς βάσεις οἱ εὐλογημένοι οἱ πατέρες ἐκεῖ! Πάντως γενικά στό Ὄρος ἔχουμε παράδοση νά ψάλλουμε 2 φωνές κάτω ἀπό τό φυσικό, ὅταν ἔχουμε ὅμως ἀγρυπνία ἀρχίζουμε μέ τρεῖς φωνές κάτω καί σιγά σιγά ἀνεβαίνουν τά ἴσα.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πρέπει να τρέξω αμέσως να πάω στον Άγιο Παύλο:p

(Πληροφοριακά, κατεβαίνω μέχρι το κάτω κε και εκεί με το ζόρι...)
 
Πρέπει να τρέξω αμέσως να πάω στον Άγιο Παύλο:p

(Πληροφοριακά, κατεβαίνω μέχρι το κάτω κε και εκεί με το ζόρι...)


Ε, ἔχουμε καί τέτοιες περιπτώσεις!!! Ὅπως ὁ π.Στέφανος τῶν Δανιηλαίων, ἄμα σοῦ τύχει δεξιά χρειάζεσαι...καραμέλες!:)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Πρέπει να τρέξω αμέσως να πάω στον Άγιο Παύλο:p

(Πληροφοριακά, κατεβαίνω μέχρι το κάτω κε και εκεί με το ζόρι...)

Πρέπει να έρθεις να κάνεις παρέα με τον «αριστερό» μου, ο οποίος φτάνει μέχρι τον ζω, ενώ εγώ, ιδίως Κυριακή πρωί, «ακουμπάω» και κάτω Πα. Η ...τομή των δύο συνόλων, είναι από Ζω μέχρι άνω Πα.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πρέπει να έρθεις να κάνεις παρέα με τον «αριστερό» μου, ο οποίος φτάνει μέχρι τον ζω, ενώ εγώ, ιδίως Κυριακή πρωί, «ακουμπάω» και κάτω Πα. Η ...τομή των δύο συνόλων, είναι από Ζω μέχρι άνω Πα.

Ανυπομονώ...

Υ.Γ. Μα καλά πώς μπορείτε και ψάλλετε μαζί; Δεν κουράζεται ένας από τους δύο;:confused:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Είναι θέμα διαχείρισης της ...κρίσης. Εκείνος κόβει τις χαμηλές θέσεις, εγώ κόβω τις ψηλές, τοποθετώ το ίσο έτσι ώστε να βγαίνουμε κι οι δύο, και είμαι συνεχώς με το διαπασών/διχάλα στο αυτί μήπως και πέσει ή ανέβει η βάση μισή φωνή.
 
είμαι συνεχώς με το διαπασών/διχάλα στο αυτί μήπως και πέσει ή ανέβει η βάση μισή φωνή.

Ἀδελφέ μου νά δείτε τί πάθαμε τό 1999 ὅταν ψάλλαμε στόν ἅγιο Παντελεήμονα Ἀχαρνῶν στήν Ἀθῆνα σέ δύο ἀγρυπνίες πού εἴχαμε κατεβάσει τήν Εἰκόνα τοῦ Ἅξιόν Ἐστι! Τόσο μεγάλος ὁ Ναός (μόνον ὁ τροῦλος εἶναι 1 1/2 στρέμμα!!!) πού συνεχῶς μᾶς ἀνέβαιναν τά ἴσα χωρίς νά τό καταλάβουμε! Στήν δοξολογία μόνο νά φανταστῆτε 4 φορές κατεβάσαμε τή βάση. Πώς ψάλλετε βρέ παιδιά μέ μικρόφωνα;:(
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πρέπει να έρθεις να κάνεις παρέα με τον «αριστερό» μου, ο οποίος φτάνει μέχρι τον ζω, ενώ εγώ, ιδίως Κυριακή πρωί, «ακουμπάω» και κάτω Πα. Η ...τομή των δύο συνόλων, είναι από Ζω μέχρι άνω Πα.

Θα' χε μουσικό ενδιαφέρον αν είχαμε και ακουστική τεκμηρίωση όσων περιγράφετε.

ευχαριστώ.

Δ.
 
Top