Τετράδιο εργασίας καταλογογράφησης αρχαιοελληνικών μουσικών θεμάτων

Zambelis Spyros

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Νίκο !

μήνυμα

Hotlife link(Solon Michaelides), δεύτερη ενότητα, έστειλα στο γραμματοκιβώτιο σου. Γράφουν , πως μόνο για δύο μέρες είναι προσβάσιμες.
 

Zambelis Spyros

Παλαιό Μέλος
Συντάξαμε καινούρια ενότητα απο το ''Suda On Line: Byzantine Lexicography'',
διαλέγοντας λήμματα μουσικά. Οι συντάκτες φρόντισαν να είναι ενημερωμένα
με σημειώσεις άριστες. Αν ακολουθούμε , απορροφάται με ευκολία
το βιβλίο του West, και άλλα έργα «ιερών τεράτων» :).

Το Λεξικό είναι γραμμένο με την ακόλουθη αλφαβητική σειρά (σύμφωνα με την προφορά των διφθόγγων και των φωνηέντων): α, β, γ, δ, αι, ε, ζ, ει, η, ι, θ, κ, λ, μ, ν, ξ, ο, ω, π, ρ, c, τ, υ, φ, χ, ψ.

Ο Μιχαηλίδης συνιστά εγρήγορση, το Λεξικό γράφτηκε
χωρίς ιδιαίτερη κριτική προσοχή.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Συγχαρητήρια Σπύρο και για τις νέες αναρτήσεις της πολύτιμης και πασίγνωστης Σούδας! Θα ήθελα τη γνώμη σου εάν τα Περιεχόμενα της Αρχαίας Ελληνικής Εγκυκλοπαίδειας θα πρέπει να συγχωνευθούν με αυτά της Σούδας ή να γραφούν χωριστά περιεχόμενα για τη Σούδα.
 

Zambelis Spyros

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια Σπύρο και για τις νέες αναρτήσεις της πολύτιμης και πασίγνωστης Σούδας! Θα ήθελα τη γνώμη σου εάν τα Περιεχόμενα της Αρχαίας Ελληνικής Εγκυκλοπαίδειας θα πρέπει να συγχωνευθούν με αυτά της Σούδας ή να γραφούν χωριστά περιεχόμενα για τη Σούδα.

Φίλτατε Νίκο !

Nα συγχωνευθούν..., αλλά με προβληματίζει. Ανοίξαμε πανιά, πελαγώσουμε ευχάριστα! :) Μήπως θα ήταν καλό να ζητήσουμε ευγενική χορηγία από το Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης; :) [http://www.miet.gr/web/default.asp] Είδη σε φόρτωσα τόση δουλειά, που δύσκολα γίνεται χωρίς ηθική και επαγγελματική στήριξη. Χρειαζόμαστε συνεργάτες, ειδικούς επιστήμονες. Αν ο Δημήτρης μας δώσει συστάσεις , ίσος χρηματοδοτούν το Λεξικό για το Ψαλτολόγιο.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Φίλτατε Νίκο !

Nα συγχωνευθούν..., αλλά με προβληματίζει. Ανοίξαμε πανιά, πελαγώσουμε ευχάριστα! :) Μήπως θα ήταν καλό να ζητήσουμε ευγενική χορηγία από το Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης; :) [http://www.miet.gr/web/default.asp] Είδη σε φόρτωσα τόση δουλειά, που δύσκολα γίνεται χωρίς ηθική και επαγγελματική στήριξη. Χρειαζόμαστε συνεργάτες, ειδικούς επιστήμονες. Αν ο Δημήτρης μας δώσει συστάσεις , ίσος χρηματοδοτούν το Λεξικό για το Ψαλτολόγιο.
Σπύρο, πολύ μακρυά πήγες... Ο κόπος ο δικός σου σίγουρα είναι σοβαρός και σίγουρα αξίζει και χορηγίας, γιατί ασχολείσαι πολύ συστηματικά. Αυτό όμως που κάνω εγώ δεν είναι τίποτα: απλώς ανέλαβα να γράψω τα λείμματα του λεξικού και να τα συνδέσω με τα όσα έχεις ανεβάσει. Το γεγονός ότι δεν έχουμε κάποιο αντάλλαγμα γι' αυτό είναι νομίζω θετικό, γιατί αφ' ενός δείχνει ότι το κάνουμε από δικό μας μεράκι, αφ' ετέρου μας επιτρέπει να... ασχολούμαστε όποτε θέλουμε! (τα περιεχόμενα π.χ. της εγκυκλοπαίδειας έχω να τα πιάσω πολύ καιρό κι είμαι ακόμα στο Α... Δε βιαζόμαστε όμως, "θα τελειώσει όποτε τελειώσει", όπως λένε κάποιοι!). Εγώ λέω να κάνουμε ό,τι δυνάμεθα προς το παρόν με τις πενιχρές δυνάμεις και όσο χρόνο διαθέτουμε. Προς το παρόν, αυτό που κάνουμε δεν θέλει ακόμα ειδικούς επιστήμονες.

Οπότε θα έχω κατά νου να συγχωνεύσω την Εγκυκλοπαίδεια με τη Σούδα. Θα το κάνω κατά γράμμα: Α Εγκυκλοπαίδειας - Α Σούδας, Β - Β κλπ.
 

Zambelis Spyros

Παλαιό Μέλος
Σπύρο, πολύ μακρυά πήγες... Ο κόπος ο δικός σου σίγουρα είναι σοβαρός και σίγουρα αξίζει και χορηγίας, γιατί ασχολείσαι πολύ συστηματικά. Αυτό όμως που κάνω εγώ δεν είναι τίποτα: απλώς ανέλαβα να γράψω τα λείμματα του λεξικού και να τα συνδέσω με τα όσα έχεις ανεβάσει. Το γεγονός ότι δεν έχουμε κάποιο αντάλλαγμα γι' αυτό είναι νομίζω θετικό, γιατί αφ' ενός δείχνει ότι το κάνουμε από δικό μας μεράκι, αφ' ετέρου μας επιτρέπει να... ασχολούμαστε όποτε θέλουμε! (τα περιεχόμενα π.χ. της εγκυκλοπαίδειας έχω να τα πιάσω πολύ καιρό κι είμαι ακόμα στο Α... Δε βιαζόμαστε όμως, "θα τελειώσει όποτε τελειώσει", όπως λένε κάποιοι!). Εγώ λέω να κάνουμε ό,τι δυνάμεθα προς το παρόν με τις πενιχρές δυνάμεις και όσο χρόνο διαθέτουμε. Προς το παρόν, αυτό που κάνουμε δεν θέλει ακόμα ειδικούς επιστήμονες.

Οπότε θα έχω κατά νου να συγχωνεύσω την Εγκυκλοπαίδεια με τη Σούδα. Θα το κάνω κατά γράμμα: Α Εγκυκλοπαίδειας - Α Σούδας, Β - Β κλπ.

...καλός. :) Για μένα, θα παραμείνω πάντα αιώνιος ακροατής, ερασιτέχνης. Δεν τόλμησα ποτέ να ζητάω αμοιβή. Κάποια στιγμή όμως ήθελα να κάνω άνοιγμα, να επικοινωνούμε συστηματικά με έλληνες και ξένους επιστήμονες.
Οι Άγγλοι, Γάλλοι, Γερμανοί, Ιταλοί, θεμελιώσουν γερές βάσεις για ερευνα, μάλιστα φιλοξενήσουν έλληνες μουσικολόγους μέσα σε παλάτια ... Εμάς ήρθε η εφορία να κάνει χαράτσι , γιατί φιλοξενήσαμε κάποιον ένα άδειο διαμέρισμα.
Όταν ησυχάσουν τα πνεύματα, και σταματήσουν απεργιακές διαδηλώσεις, θα στήσω έδρα στο Μέγαρο Μουσικής. Έλα και εσύ αν έχεις λίγο χρόνο, για να λέμε απο κοντά στη βιβλιοθήκη. Σκέφτομαι να ανοίξω το βιβλίο του West στην μέση , στο ιστορικό υπόβαθρο. Δίνουν βραβεία οι ξένοι, αν κάποιος βρει λάθη. :)
 

Zambelis Spyros

Παλαιό Μέλος
''...να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.''
Ετοιμαστείτε για υπερμαραθώνιο με πλήρη φόρτο! :) Ευφυής οδηγούς: Πλάτων - Αριστοτέλης - Ευκλείδης - Άλύπιος- Άριστόξενος - Πτολεμαίος ... σαν χορός συρτός, και αιώνιο το μονοπάτι. Σήμερα στάση, άλσος του Αριστοτέλη, Λύκειο. Είναι δυνατόν να δούμε ένα ολόκληρο όνειρο μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα; Μεσημέρι, ο Αριστοτέλης με μουσική ξεκουράζετε μετά το κοπιαστικό άλλα ευχάριστο μάθημα, να δαμάζει το διαβολικό μυαλό του Αλκιβιάδη, οποίος διαμαρτύρεται γιατί μοιράζει απόγευμα γνώση στο άχρηστο κοινό. Ομως ο Αριστοτέλης ξέρει πως κουρδιζετε η λύρα. Οι λίγοι ικανοί έχουν
λεπτή αρμονία, ο κοινός νούς το σύντονο διατονικό, δώριο.
Και πάλι ο Αριστόξενος, αστέρι που καίγετε, η απουσία του λάμπει.:) Εξαφανίστηκε άδικα απ' το Λύκειο ο οξυδερκής μαθητής. Περίμενα να γίνει κληρονόμος, νικήσε ο γλυκομίλητος Θεόφραστος. 'Ολοι είχαν μουσικό λόγο, μουσικότατος ο Αριστόξενος. Βρίζει το δάσκαλο του λένε, και έκπληκτοι διαβάζουμε, δοξάζει, ολόκληρη σελίδα γράφει το σωστό για την παρουσίασή, το αριστοτελικό τρόπο, μην πατήσουμε όπως ο Πλάτων. Οι ακροατές αποδοκίμαζαν, περίμεναν κάτι που θα είναι για καλό, και χρήσιμο. Πήρανε άπιαστο λόγο. Ο Αριστόξενος είναι πρωτότυπος, χρησιμοποιούσε την αριστοτελική μέθοδο με μαστοριά. Ανίχνευση αστραπή. Ξεδιπλώσει, μετά εξαντλήσει το θέμα θριαμβευτικά, με όλες τις πτυχές.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Όταν ησυχάσουν τα πνεύματα, και σταματήσουν απεργιακές διαδηλώσεις, θα στήσω έδρα στο Μέγαρο Μουσικής. Έλα και εσύ αν έχεις λίγο χρόνο, για να λέμε απο κοντά στη βιβλιοθήκη. Σκέφτομαι να ανοίξω το βιβλίο του West στην μέση , στο ιστορικό υπόβαθρο. Δίνουν βραβεία οι ξένοι, αν κάποιος βρει λάθη. :)
Αν το κάνεις αυτό στο Μέγαρο, προβλέπω να ξημεροβραδυαζόμαστε εκεί... Οι ξένοι μελετητές της αρχαίας ελληνικής μουσικής είναι πέλαγος! Έχω αρχίσει από τη βάση τώρα, το Γάλλο Gevaert (γενικώς οι Γάλλοι είναι όλοι φοβεροί!), που από τα 1880 πραγματευόταν τα πράγματα με εκπληκτική λεπτομέρεια! Όταν διαβάζεις κάτι και σου γεννιέται μια απορία, το εξηγεί αμέσως, λες και είναι στο μυαλό σου! Στον West έχω προβληματιστεί κι εγώ αρκετά και θαυμάζω πολύ όχι μόνο τις γνώσεις (αυτό είναι πλέον κοινότυπο για τους ξένους και με το τουφέκι το βρίσκεις στους Έλληνες...) αλλά κυρίως την πληρότητα με την οποία πραγματεύεται το αντικείμενο: για κάθε θέμα σε παραπέμπει σε πηγές από όλο το φάσμα της αρχαίας ελληνικής μουσικής, τις οποίες κατέχει, τις συνδυάζει και μετά άντε να βρεις λάθος σε ό,τι σου πει... Για να δίνουν βραβείο οι ξένοι σε όποιον βρει, φαντάσου τι γίνεται!

Σπύρο λίγο ρέγουλο, γιατί μ' αυτά που δημοσιεύεις τελευταία θα... μας κλείσεις το σπίτι!!
 

Zambelis Spyros

Παλαιό Μέλος
Κείμενα από THOMAS J. MATHIESEN , WARREN ANDERSON ...

http://www.law-guy.com/dummygod/Entries/S11694.htm#S11694.1

Λέξεις κλειδιά , links

Aristides Quintilianus
Marcus Tullius Cicero
Quintilian
Ptolemy
Porphyry
Nicomachus of Gerasa
Theon of Smyrna
Plutarch
Cleonides
Gaudentius
Bacchius
Paideia
musical instruments
Number theory
ethos
harmonia
Harmonia and rhythm
Music and legislation
Paideia
Melodic mimesis
Muses
Apollo
Syrinx
Ethos
Athenaeus
Dithyramb
Archytas
Philolaus
Cassiodorus
Bacchius
Alypius
Paean
Lasus of Hermione
Pindar
Bacchylides
Melanippides
Timotheus
Anabolē
Dithyramb
Encomium
Hymenaios
Hymn
Kōmo
Nenia
Nomos Paean
Partheneia
Prosodion
Skolion
Thrēnos
Tragōidia
Crotala
Scabellum
Cymbala
Sistrum
Rhombos
Tympanum
Aulos
Pronomus
Phorbeia
Hydraulis
Salpinx
Lituus
Cornu
Hermes
Orpheus
Linus
Amphion
Heracles
Terpander
Archilochus
Alcman
Sappho
Phorminx
Lyra
Barbitos
Kithara
Magadis
Pēktis
Sambuca
Trigōnon
Melanippides
Timotheus
Pandoura
Damon
Ethos
Mimesis...
 

Zambelis Spyros

Παλαιό Μέλος
Προσχεδιάζω μουσικό ταξίδι, μέχρι το πατρικό μου, Ιθάκη. Το στίγμα με δορυφόρο, τα ασύχναστα μονοπάτια με γαϊδουράκι.:)
 

Attachments

  • 301370-γαιδουρακι.jpg
    23.5 KB · Views: 41

Zambelis Spyros

Παλαιό Μέλος
Ξεκινήσαμε να ανιχνεύουμε τι προσφέρουν τα μουσεία. Πρώτη επίσκεψή :
MICHIGAN, University of Michigan at Ann Arbor i (U.S.A. 3, pls. 86 - 133) http://www.umich.edu.

Οδηγός:
Corpus Vasorum Antiquorum, http://www.cvaonline.org/cva/ProjectPages/CVA2.htm

Ποτάμι, μεγαλόσχημη, καλαίσθητη φάκελοι, πέντε μέτρα..., φωτογραφίες και κείμενα. Δυστυχώς δεν μας διευκολύνει το ευρετήριο, επισημάνει μόνο μια εικόνα
''Citarodeus.'' Ξεφιλίζουμε και συναντάμε μουσικούς , λύρα, αυλό, κρόταλα, χορό. Θα γυρίσουμε ξανά, να τρυπώσουμε στα άδυτα, ζητώντας βοήθεια , άδεια.

Architect's drawing of expanded Kelsey Museum, seen from the south.

Kelsey Museum of Archaeology
University of Michigan
434 South State Street
Ann Arbor, Michigan 48109-1390
phone: 734.764.9304
email: kelseymuse@umich.edu
 

Attachments

  • kelseyprofile.jpg
    81.8 KB · Views: 3
Last edited:

Zambelis Spyros

Παλαιό Μέλος
...επίσκεψη στην Γερμανία, ... CVA,του 2ου τεύχους ευρετήριο :

Flötenspieler
Kithara
Phorbeia
Tympanon


GERMANY
ADOLPHSECK, Schloss Fasanerie i (GERMANY 11, pls. 479 - 530) http://www.schloss-fasanerie.de/ or http://members.aol.com/JWFvase2/page/listcoll.htm = list of collections only

ADOLPHSECK, Schloss Fasanerie ii (GERMANY 16, pls. 742 - 785)

Schloss Fasanerie
D-36124 Eichenzell
Tel: +49 - (0)661 / 94 86-0
E-Mail: museum@schloss-fasanerie.de

1. Park Panorama
2. Innenhof Panorama
3. Kaisertreppe Panorama
4. Musikzimmer Panorama
5. Reihersaal Panorama

http://www.schloss-fasanerie.de/museum/index.php
 

Attachments

  • antik1.jpg
    11.8 KB · Views: 38
Last edited:

Zambelis Spyros

Παλαιό Μέλος
[CVA AGRIGENTO, Museo Archeologico Nazionale i (ITALY 61, pls. 2685 - 2777)]

Museo Archeologico Regionale
Agrigento, Contrada S. Nicola
Tel. +39 0922 497111
Fax +39 0922 401587
 

Attachments

  • foto-museo.jpg
    17.6 KB · Views: 35
Top