Τί χρειαζόμαστε προκειμένου να κάνουμε εγγραφή σε Η/Υ;

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ξερει καποιος τι χρειαζομαστε προκειμενου να κανουμε εγγραφη σε Η/Υ?? Εννοω αν καποιος εχει υπ'οψιν καποιο προγραμμα και αν χρειαζομαστε περαν του Η/Υ καποιο αλλο μηχανημα??
Ευχαριστω!:D
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κατ' αρχήν τι εννοείς με την λέξη "εγγραφή"; Ήχο ή μουσικό κείμενο;

Για τον ήχο:
Ένα μικρόφωνο συνδεδεμένο στον Η/Υ και κάποιο δωρεάν πρόγραμμα εγγραφής όπως αυτό. Επίσης, ο wave editor του Νero είναι αρκετά βολικός, αν και όχι δωρεάν... Γενικά, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα μικρόφωνο και ένα πρόγραμμα. Τα windows (αν χρησιμοποιείς τέτοια) έχουν ένσωματωμένο πρόγραμμα εγγραφής ήχου (έναρξη/όλα τα προγράμματα/βοηθήματα/διασκέδαση/ηχογράφηση), αλλά δεν είναι για απαιτητικούς και οι επιλογές είναι απειροελάχιστες ως ανύπαρκτες.

Για εγγραφή μουσικού κειμένου:
Επέλεξε ένα θέμα από εδώ για να ενημερωθείς.
http://www.psaltologion.com/forumdisplay.php?f=782


 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Κατ' αρχήν τι εννοείς με την λέξη "εγγραφή"; Ήχο ή μουσικό κείμενο;

Για τον ήχο:
Ένα μικρόφωνο συνδεδεμένο στον Η/Υ και κάποιο δωρεάν πρόγραμμα εγγραφής όπως αυτό. Επίσης, ο wave editor του Νero είναι αρκετά βολικός, αν και όχι δωρεάν... Γενικά, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα μικρόφωνο και ένα πρόγραμμα. Τα windows (αν χρησιμοποιείς τέτοια) έχουν ένσωματωμένο πρόγραμμα εγγραφής ήχου (έναρξη/όλα τα προγράμματα/βοηθήματα/διασκέδαση/ηχογράφηση), αλλά δεν είναι για απαιτητικούς και οι επιλογές είναι απειροελάχιστες ως ανύπαρκτες.

Για εγγραφή μουσικού κειμένου:
Επέλεξε ένα θέμα από εδώ για να ενημερωθείς.
http://www.psaltologion.com/forumdisplay.php?f=782



Αναφερομαι σε εγγραφη ηχου φιλε Χριστο. Καποιοι φιλοι μου παλιοτερα ειχαν 2 κ 3 μηχανηματα προκειμενου να κανουν ηχογραφησεις!:( Βεβαια σημερα ο Η/Υ εχει μπει για τα καλα στη ζωη μας κ εχει πολλες εφαρμογες!:) Γιαυτο θα ηθελα να μου πειτε τι χρειαζεται απο software και hardware προκειμενου να εχει καποιος ενα μικρο sudio κανοντας χρηση του pc:wink:

ΥΓ. Με ενδιαφερει καποιο εξιδικευμενο προγραμμα, εαν γνωριζει καποιος.
Πως θα συνδεσω το μικροφωνο στο pc εφοσον το βυσμα ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο τους υποδοχεις του υπολογιστη?? Υπαρχει καποιο αλλο εξαρτημα??
 
Last edited:

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Greekψαλτης;73508 said:
Αναφερομαι σε εγγραφη ηχου φιλε Χριστο. Καποιοι φιλοι μου παλιοτερα ειχαν 2 κ 3 μηχανηματα προκειμενου να κανουν ηχογραφησεις!:( Βεβαια σημερα ο Η/Υ εχει μπει για τα καλα στη ζωη μας κ εχει πολλες εφαρμογες!:) Γιαυτο θα ηθελα να μου πειτε τι χρειαζεται απο software και hardware προκειμενου να εχει καποιος ενα μικρο sudio κανοντας χρηση του pc:wink:

ΥΓ. Με ενδιαφερει καποιο εξιδικευμενο προγραμμα, εαν γνωριζει καποιος.
Πως θα συνδεσω το μικροφωνο στο pc εφοσον το βυσμα ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο τους υποδοχεις του υπολογιστη?? Υπαρχει καποιο αλλο εξαρτημα??

Υπάρχουν πολλά προγράμματα για στουντιο κυρίως εγώ δουλέυω το cool Edit pro 2.1.....και το Audasity που σου προτείνει ο αδερφός είναι πολλύ καλό.
Έπειτα...αναλόγως την ποιότητα μπορείς να περάσεις και από μια κονσόλα ήχου....όσο για το βίσμα υπάρχουν στο εμπόριο ανταπτοράκια...( ..από μεγάλο καρφί σε μικρό και αντιστρόφως και χίλια δύο...ακόμα...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
παναγιωτης;73541 said:
...Kάτι τέτοιο....θα σ΄ενδδιέφερε;
Έχω μάθει ότι είναι πολλύ καλά ...το συγκεκριμένο....δηλ...
το σκέφτομε πολύ σοβαρά...http://www.olympus.com.gr/consumer/2581_digital-recorder_ls-10_18555.htm..

To olumpys απ'οτι εμαθα κ εγω ειναι αρκετα καλο! Το μελος Κων/νος Βαγενας εχει κανει ηχογραφηση με αυτο, μπορειτε να ακουσετε την ποιοτητα εγγραφης:DΒεβαια ειναι για εξωτερικες ηχογραφησεις και οχι εσωτερικες.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
To olumpys απ'οτι εμαθα κ εγω ειναι αρκετα καλο! Το μελος Κων/νος Βαγενας εχει κανει ηχογραφηση με αυτο, μπορειτε να ακουσετε την ποιοτητα εγγραφης:DΒεβαια ειναι για εξωτερικες ηχογραφησεις και οχι εσωτερικες.

.....Να σου πω ....

είμαι υπέρ τω ζωντανών εξωτερικών ηχ/σεων για τί εκεί βγαίνει οπραγματικός εαυτό σου .....

...το στουντιο....είναι λίγο ψυχρό....
 
To olumpys απ'οτι εμαθα κ εγω ειναι αρκετα καλο! Το μελος Κων/νος Βαγενας εχει κανει ηχογραφηση με αυτο, μπορειτε να ακουσετε την ποιοτητα εγγραφης:DΒεβαια ειναι για εξωτερικες ηχογραφησεις και οχι εσωτερικες.

Εχω αγοράσει το olumpys και πράγματι είναι πάρα πολυ καλό. Δεν έχω ξανα ακούσει τόσο καθαρή εξωτερική ηχογράφιση, ασε που είναι και πανεύκολο στον χειρισμό και πολύ γρήγορο. Μπορεί να κάνει και εσωτερική ηχογράφηση καθώς έχει είσοδο (Line in) οπου με ένα καλώδιο συνδέεται με την κονσόλα.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Εχω αγοράσει το olumpys και πράγματι είναι πάρα πολυ καλό. Δεν έχω ξανα ακούσει τόσο καθαρή εξωτερική ηχογράφιση, ασε που είναι και πανεύκολο στον χειρισμό και πολύ γρήγορο. Μπορεί να κάνει και εσωτερική ηχογράφηση καθώς έχει είσοδο (Line in) οπου με ένα καλώδιο συνδέεται με την κονσόλα.

Mάλλον ...θα το αποφασίσω.....έχω ακούσει πολύ καλά λόγια....
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Φίλτατε όσον αναφορά την ερώτηση σου γιά το μίνι στούντιο ,θα σου αναφέρω δυο τρία σημαντικά για μία απλή-ποιοτική ηχογράφηση .

1)Μικρόφωνο πυκνωτικό το ελάχιστο(άλλα παρόμοια καλύτερης ποιότητας πχ μεγάλου διαφράγματός κα)για τη σωστή λήψη του ήχου.
2)Κάρτα ήχου (εξωτερική)εκτός και άν ο Η/Υ είναι πολύ Power ,τελευταίας τεχνολογίας και την εμπεριέχει σπάνιο (Εδώ ανάλογα με τα χρήματα αγοράζεις και την εν λόγω κάρτα κάνε μία αναζήτηση στο google).Η κάρτα που θα αγοράσεις θα συμπεριλαμβάνει και ένα πρόγραμμα ηχογραφήσεως μέ όλα τα κομφόρ που λένε ,απομόνωση ,καθάρισμα ήχου -φωνής κα.
3)Μία βάση μικροφώνου ¨γερανός¨ για την στήριξη του.

Μέχρι στιγμής αυτά .Αν χρειάζεσαι κάτι ακόμα και μπορώ να σε διαφωτίσω ευχαρίστως .
 
Last edited:
Top