[Ερώτηση] Πώς «γράφουμε» σε DVD ή σε CD τα videos από το YouTube?

Τα διάφορα video's που βλέπουμε στο you tube όπως πολλά ψαλτικά κα αγιορείτικα κλπ πώς μπορούμε να τα μεταφέρουμε σε DVD Ή CD για να τα βλέπουμε με τους γονείς μας στο dvd-player στο σπίτι μιας και οι άνθρωποι δεν ξέρουν από υπολογιστές τόσο καλά...
Ευχαριστώ σε μια αναλυτική βοήθεια-οδηγία συναδέλφου καθότι και εγώ με την τεχνολογία δεν είμαι και πολύ expert!:eek:
 
Last edited:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Λοιπόν.
Βήμα 1ο : Βρίσκουμε ένα πρόγραμμα με το οποίο θα κατεβάζουμε τα βίντεο από το youtube. Γράψε στο google youtube video donwloader και θα βρεις αρκετές επιλογές. Αυτό το πρόγραμμα λογικά όταν πας να κατεβάσεις το αρχείο θα σε ρωτάει σε τι τύπο αρχείου να το αποθηκεύσει(wav mp3 κ.τ.λ.) το κατεβάζουμε και αυτό ήταν.
Βήμα 2ο : Όταν τα αρχεία μας κατέβουν τα γράφουμε με ένα πρόγραμμα εγγραφής (Νero , PowerIso κ.τ.λ.) και ειμαστε οκ. Ελπίζω να σου ήμουν χρήσιμος.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Λοιπόν.
Βήμα 1ο : Βρίσκουμε ένα πρόγραμμα με το οποίο θα κατεβάζουμε τα βίντεο από το youtube. Γράψε στο google youtube video donwloader και θα βρεις αρκετές επιλογές. Αυτό το πρόγραμμα λογικά όταν πας να κατεβάσεις το αρχείο θα σε ρωτάει σε τι τύπο αρχείου να το αποθηκεύσει(wav mp3 κ.τ.λ.) το κατεβάζουμε και αυτό ήταν.
Βήμα 2ο : Όταν τα αρχεία μας κατέβουν τα γράφουμε με ένα πρόγραμμα εγγραφής (Νero , PowerIso κ.τ.λ.) και ειμαστε οκ. Ελπίζω να σου ήμουν χρήσιμος.
Γράφει το Nero άμεσα αρχεία flv και mp4; Ρωτώ γιατί εγώ χρησιμοποιώ παλιότερα Nero, συνήθως το 6 και σπανιότερα το 7, τα οποία δεν μπορούν να διαβάσουν τα βίντεο αυτά.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Γράφει το Nero άμεσα αρχεία flv και mp4; Ρωτώ γιατί εγώ χρησιμοποιώ παλιότερα Nero, συνήθως το 6 και σπανιότερα το 7, τα οποία δεν μπορούν να διαβάσουν τα βίντεο αυτά.

Xμ! Να σας πω την αλήθεια δεν γνωρίζω ακριβώς. Λογικά με την τελευταία έκδοση του Νερο θα υποστηρίζει σχεδόν όλα τα αρχεία.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Με το πρόγραμμα που αναφέρω εδώ, γίνεται μετατροπή σε ότι επέκταση θέλουμε (κυρίως avi όπου δεν υπάρχει ποτέ πρόβλημα ασυμβατότητας).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ναι, τέτοιες μεθόδους χρησιμοποιώ κι εγώ. Απλά έχω την απορία μήπως το κάνει και το Nero άμεσα γιατί γενικά μου αρέσουν τα converts του.
 

Georgopoulos Anastasis

Νέο μέλος
Με το youtube downloader εγώ κατεβάζω τα video. Τα μετατρέπω σε οποιαδήποτε μορφή θέλω με το Format Factory και έπειτα τα γράφω σε ένα CD ή DVD, με το nero. Παρακάτω έχω την εγκατάσταση του Format Factory και του Youtube Downloader:

http://format-factory.en.softonic.com/#ptn=ff

http://download.cnet.com/YouTube-Downloader/3000-2071_4-10647340.html

Ελπίζω να φάνηκα χρήσιμος:)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Για το κατέβασμα των βίντεο, για όποιον χρησιμοποιεί Firefox, με το πρόσθετο Dowload helper που έχει, μπορείς να κατεβάζεις όποιο βίντεο θέλεις, απευθείας από την ιστοσελίδα.
Για την εγγραφή, τo Nero Vision 8.0 που δοκίμασα δέχεται mp4 και mov, όχι όμως flv.
To ConvertXtoDVD που χρησιμοποιώ εγώ για να φτιάξω DVD, τα δέχεται όλα.
 
Με το youtube downloader εγώ κατεβάζω τα video. Τα μετατρέπω σε οποιαδήποτε μορφή θέλω με το Format Factory και έπειτα τα γράφω σε ένα CD ή DVD, με το nero. Παρακάτω έχω την εγκατάσταση του Format Factory και του Youtube Downloader:

http://format-factory.en.softonic.com/#ptn=ff

http://download.cnet.com/YouTube-Downloader/3000-2071_4-10647340.html

Ελπίζω να φάνηκα χρήσιμος:)

Αναστάση σε ευχαριστ'ω για όλα όμως δεν μου κατεβάζει το you tube downloader! Κάνω εγώ κάτι λάθος?:eek:
 
Παρεπιπτόντως μήπως ξέρει κάποιος να μου πει σε τι format διαβάζουν τα dvd-players,ώστε να κάνω τα videos σωστό convert??
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
ΙΔΟΥ ΓΑΡ;109314 said:
Παρεπιπτόντως μήπως ξέρει κάποιος να μου πει σε τι format διαβάζουν τα dvd-players,ώστε να κάνω τα videos σωστό convert??

Εξαρτάται από το συγκεκριμένο dvd-player. Μερικά διαβάζουν τα πάντα, μερικά ελάχιστα format. Αυτό βέβαια ισχύει εάν τα αντιγράψεις απευθείας στο DVD ως data. Εάν κάνεις εγγραφή ως DVD, τότε (σχεδόν) όλα θα το διαβάσουν.
 
Last edited:
Top