[Ψάχνω] Πρόγραμμα διαχωρισμού ηχογραφήσεων

antonism

Παλαιό Μέλος
ολα τα προγραμματακια που ανεφερετε splitter, audacity, goldwave που χρησιμοποιώ, to mp3 Knife μου χτυπάει ιό, κτλ, όλα κόβουν μεν τα mp3 σε κομμάτια αλλά όταν αποθηκεύεις τα χωρισμένα κομμάτια χάνεται σημαντικό μέρος ποιότητας. παράδειγμα χθες διαπίστωσα το εξής: έχω ως recorder το olympus LS 10, πολύ καλό μηχάνημα. Το συνδέω με τον Η/Υ μου και παίζω ενα κομμάτι mp3 τον windows media player μεν αλλά χωρίς να έχω αποθηκεύσει το κομμάτι στον Η/Υ. το επαιζα μέσω του olympus. στη συνέχεια παίζω το ιδιο κομμάτι μετά από αποθηκευση μέσω επεξεργασίας από το goldwave. παιδιά τεράστια η διαφορα. το κομμάτι το είχα γράψει σε 44100 khz, 320 Mbps και στο ολυμπους και στο goldwave. από χθες διερωτώμαι τι προγραμμα να βρω έτσι ωστε να χωρίζω τα κομμάτια αυτούσια από το recorder χωρίς να τα μετατρέπω. πειτε τιποτα!
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Χαιρετε ! Τα προαναφερθεντα προγραμματα "κοβουν" και DVD ?
 
Χαιρετω την παρεα .Εγω εχω να σας πω πως οποιος μπορει να κατεβασει το SONIC MASTERING STUDIO (αν γινεται ευκολα δεν ξερω γιατι υπαρχει μονο μεσα σε μερικα μονο SONY VAIO) θα βρει την υγεια του κανει τα παντα ευκολα με καταπληκτικη λεπτομερεια και στουντιακη ποιοτητα και εχει μετα αν θελεις παραμετρικο ισοσταθμιστη επαγγελματικο (μονο που μετα τα μετατρεπεις σε ΜΡ3 στο τελος) Ευλογειτε
 

meteora

Τις Θεος Μέγας........
Απο το nero υπάρχει το wave editor και μπορεις να κοψεις κομματια αλλα και να κάνεις αφαιρεση βοής και φασαρίας αλλά θέλει να είσαι καλός γνώστης των ηχητικών για να τα κάνεις αυτά....
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
πρόσφατα κάποιος φίλος μου είπε για το Power Sound Editor. Βρήκα στο google την έκδοση 7.2.1. και είναι δωρεάν. Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις εμπειρίες γιατί χθές και σήμερα ασχολήθηκα με αυτό το πρόγραμμα.


Καλή συνέχεια και δημιουργική χρονια σε όλους.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Για ήχο, audacity δαγκωτό. Κάνει παπάδες (και ψάλτες)!

Χαιρετε ! Τα προαναφερθεντα προγραμματα "κοβουν" και DVD ?

Για μοντάζ βίντεο από κομμάτια τραβηγμένα με ψηφιακή φωτογραφική, το iMovie της Apple είναι πολύ εύχρηστο (δε γνωρίζω όμως αν υπάρχει για windows). Δείτε εδώ ένα βιντεάκι που έφτιαξα σε περίπου μισή ώρα:
http://www.youtube.com/watch?v=HRsjgIQIxwQ
 
Last edited:

antonism

Παλαιό Μέλος
Συνεχίζω να λέω ότι το audacity και τα λοιπά προγράμματα που λέτε όλοι, κόβουν αρχεία mp3 αλλά για να αποθηκεύσουν μετατρέπουν το αρχείο mp3 και χάνεται η αρχική ποιότητα. σας μιλάω για μεγάλη διαφορά. γι αυτό γίνομαι κουραστικός και λέω τα ιδια. ακούστε και θα καταλάβετε.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
...το audacity και τα λοιπά προγράμματα που λέτε όλοι, κόβουν αρχεία mp3 αλλά για να αποθηκεύσουν μετατρέπουν το αρχείο mp3 και χάνεται η αρχική ποιότητα. σας μιλάω για μεγάλη διαφορά. γι αυτό γίνομαι κουραστικός και λέω τα ιδια. ακούστε και θα καταλάβετε.
Ο φίλος μας έχει δίκιο. Κι εγώ το audacity χρησιμοποιώ, αλλά αυτό, όπως και όλα τα υπόλοιπα, επανακωδικοποιούν το αρχείο προκειμένου να εφαρμόσουν την όποια επεξεργασία κι έτσι χάνεται ποιότητα. Βέβαια αν σώσεις με υψηλό bitrate αυτό δεν φαίνεται και πολύ. Αν θέλεις να κόψεις κάτι από ένα αρχείο mp3 και να το σώσεις στα γρήγορα, χωρίς επανακωδικοποίηση και χωρίς απώλεια ποιότητας, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα mp3 Direct cut.
Επισυνάπτω σε ένα αρχείο zip το πρόγραμμα και οδηγίες με εικόνες. Δείτε κι εδώ, όπου έχω αναλυτικά τις οδηγίες με περιγραφή.
 

Attachments

  • mp3DirectCut.zip
    370.9 KB · Views: 55

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
για να κοψεις αρχεια απο δισκο dvd (ifo bup...) τα μετατρεπεις πρωτα σε αλλη μορφη π.χ. avi και μετα τα κοβεις με ενα splitter για αρχεια βιντεο
Όχι απαραίτητα: αν θέλεις να διατηρήσεις το DVD και να κόψεις απλώς μια σκηνή, χωρίς να το συμπιέσεις σε αρχείο βίντεο, αλλά απλώς για να το γράψεις σ' ένα δισκάκι και να το βλέπεις, το περνάς στο σκληρό σου δίσκο και στη συνέχεια χρησιμοποιείς το γνωστό πρόγραμμα DVD Shrink και την επιλογή Re-author.
 

antonism

Παλαιό Μέλος
Ο φίλος μας έχει δίκιο. Κι εγώ το audacity χρησιμοποιώ, αλλά αυτό, όπως και όλα τα υπόλοιπα, επανακωδικοποιούν το αρχείο προκειμένου να εφαρμόσουν την όποια επεξεργασία κι έτσι χάνεται ποιότητα. Βέβαια αν σώσεις με υψηλό bitrate αυτό δεν φαίνεται και πολύ. Αν θέλεις να κόψεις κάτι από ένα αρχείο mp3 και να το σώσεις στα γρήγορα, χωρίς επανακωδικοποίηση και χωρίς απώλεια ποιότητας, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα mp3 Direct cut.
Επισυνάπτω σε ένα αρχείο zip το πρόγραμμα και οδηγίες με εικόνες. Δείτε κι εδώ, όπου έχω αναλυτικά τις οδηγίες με περιγραφή.
Είχες δίκιο για το προγραμμα mp3 Direct cut. κάνει όντως κόψιμο κομματιών. τα αρνητικά του όμως σε σύγκριση με το goldwave είναι ότι δεν έχει αρκετό ζουμ, ώστε να το χωρίσεις ακριβώς. πάντως είναι αρκετά καλό. σ' ευχαριστώ. αν γνωρίζετε κάτι άλλο επι του θέματος, πείτε μου. (είναι κρίμα να δίνεις ένα σωρό λεφτά σε ρεκορντερ, να έχεις την τέλεια εγγραφή και μετά να τα χάνεις όλα σε κωδικοποίηση).
 

tzatzanis

New member
Ένα πάρα πολύ καλό αλλά και εύχρηστο πρόγραμμα είναι το Cool Edit ή το πλέων γνωστό ως Adobe Audition.

Ανάλογα όμως με τις προσδοκίες και τις απαιτήσεις του κάθε χρήστη και φυσικά το σύστημά του υπάρχει και το Adobe Soundbooth.

Εκτός από τα κοψίματα των κομματιών μπορούμε με αυτά τα προγράμματα να τα καθαρίσουμε από τυχών ενοχλητικούς θορύβους και παρεμβολές.

Τέλος μπορούμε να τα αποθηκεύσουμε σχεδόν σε ότι μορφή θέλουμε.

Ενδεικτικά τα site των προγραμμάτων:

http://www.adobe.com/products/audition/index.html

http://www.adobe.com/products/soundbooth/?promoid=121DJGSY_P_US_FP2_SB_CS4_MN&tt=P_US_FP2_SB_CS4_MN
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Σίγουρα το Cool Edit/Audition είναι κορυφαία λύση, αλλά αν θες ΜΟΝΟ να κόψεις και να σώσεις ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ, δεν ενδείκνυνται γιατί αργούν να αρχίσουν, να φορτώσουν και να σώσουν. Το audacity που περιέγραψα εδώ έχει ίδια ταχύτητα επεξεργασίας, όμως ανοίγει πολύ πιο γρήγορα και η συμπεριφορά του γενικώς είναι γρήγορη, ενώ το περιβάλλον εργασίας είναι απολύτως κατανοητό για το μέσο χρήστη. Το δε mp3 direct cut, που περιέγραψα εδώ κάνει μόνο μία δουλειά (κόβει), αλλά την κάνει τέλεια, καθώς σώζει αμέσως, όσο μεγάλο και να είναι το κομμάτι, λόγω του ότι δεν το επανακωδικοποιεί. Από και και πέρα, αν θέλετε περισσότερα από αυτό και περισσότερα από τις ήδη πολλές για μέσο χρήστη δυνατότητες του Audacity, θέλετε κάτι πιο επαγγελματικό, οπότε δοκιμάστε τα προγράμματα του φίλου μας. Είτε αγοράστε τα από το site της Adobe, είτε ψάξτε τα από κανα torrent/rapidshare site (π.χ. www.darelease.com ή www.torrentz.com, εννοείται μόνο για δοκιμή! :p)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ξέρετε γιατί κάθε φορά που πάω να εγκαταστήσω το mp3 direct cut μου βγάζει αυτό το μήνυμα;
Ευχαριστώ.

ΣΗΜ: Έχω Vista.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σχετικά με το mp3 direct cut, ο λόγος που δεν το χρησιμοποιώ είναι ότι δεν μπορώ να ορίσω με ακρίβεια το σημείο έναρξης και λήξης, όπως οπτικά το βλέπω στο Audition. Αν είναι κάτι που κάνω στραβά και δεν το βλέπω, πείτε μου για να το διορθώσω. Μέχρι τότε, όμως, Audition και συμπίεση σε ικανοποιητική ποιότητα...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ξέρετε γιατί κάθε φορά που πάω να εγκαταστήσω το mp3 direct cut μου βγάζει αυτό το μήνυμα;
ΣΗΜ: Έχω Vista.
Ίσως γι' αυτό. Εγώ το έχω δοκιμάσει μόνο σε windows xp. Δοκίμασε να το τρέξεις σε λειτουργία συμβατότητας και όρισε windows xp (compatibility mode) ή δοκίμασε να το τρέξεις ως διαχειριστής, μήπως παίξει έτσι.
Ή μπορεί να μην έχει κατέβει σωστά το πρόγραμμα. Δοκίμασε να το ξανακατεβάσεις από το επίσημο site εδώ (βασικά πρώτα κάνε αυτό και μετά τα άλλα που έγραψα πριν).
Σχετικά με το mp3 direct cut, ο λόγος που δεν το χρησιμοποιώ είναι ότι δεν μπορώ να ορίσω με ακρίβεια το σημείο έναρξης και λήξης, όπως οπτικά το βλέπω στο Audition. Αν είναι κάτι που κάνω στραβά και δεν το βλέπω, πείτε μου για να το διορθώσω. Μέχρι τότε, όμως, Audition και συμπίεση σε ικανοποιητική ποιότητα...
Τα σημεία έναρξης και λήξης, όπως γράφω εδώ, ορίζονται με δύο τρόπους: χοντρικά με τη μπάρα προόδου και ακριβέστερα χειροκίνητα, θέτοντας εσύ τα δευτερόλεπτα και τα δέκατα. Εγώ πρώτα κάνω το πρώτο και μετά το δεύτερο, για να πέσω ακριβώς. Το έχω και στις οδηγίες, στο σχήμα με τον αριθμό 2, που δείχνω με τα βελάκια:

mp3directcut0203.jpg
 

antonism

Παλαιό Μέλος
Ίσως γι' αυτό. Εγώ το έχω δοκιμάσει μόνο σε windows xp. Δοκίμασε να το τρέξεις σε λειτουργία συμβατότητας και όρισε windows xp (compatibility mode) ή δοκίμασε να το τρέξεις ως διαχειριστής, μήπως παίξει έτσι.
εγώ το έχω σε Vista και δουλεύει μια χαρά. θέλει λίγο εξοικείωση.(όπως όλα τα προγράμματα).
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Αφου διαβασα ολα τα μνμ της ενοτητας και πειραματιστηκα με καποια προγραμματα κατεληξα στα εξης. Για τη μετατροπη σε mp3 αλλα και σε οποια αλλη μορφη θελουμε χρησιμοποιω το ''Absolute MP3 Splitter Converter 2.8.6'' το οποιο επισης χωριζει και ενωνει αρχεια ομως επειδη εχω ενα προβλημα ως προς αυτο το χρησιμοποιω μονο για μετατροπη αρχειων! Και οπως θα δειτε και εσεις δεν αλλιωνεται στο ελαχιστο η ποιοτητα, καθε αλλο!! Αν δειτε τα settings μπορειτε να αυξησετε την ηδη υπαρχουσα ποιοτητα μεχρι 48000 Ηz :eek: συν τις αλλες επιλογες που εχει!!
Για το κοψιμο αρχειων mp3 χρησιμοποιω το ''mp3DirectCut'' το οποιο οπως αναφερθηκε και απο το μελος που το παρουσιασε δεν αλλοιωνει την ποιοτητα καθως δεν γινεται επανακωδικοποιηση και ειναι αρκετα γρηγορο!
Συνοψιζοντας λοιπον μετατρεπω με το πρωτο σε mp3 και με το δευτερο τα χωριζω. Ειναι και τα 2 αρκετα γρηγορα και παρ'ολο που μπορει να φαινεται κουραστικη η ολη διδικασια σας διαβεβαιω πως δεν ειναι και το σημαντικοτερο ειναι πως δεν εχουμε καμμια αλλαγη στη ποιοτητα...μονο ως προς το καλυτερο:wink:
Ελπιζω να βοηθησα.....

ΥΓ. Αν καποιος γνωριζει καλα τη λειτουργια του Absolute MP3 Splitter ας μου στειλει πμ προκειμενου να μου λυσει καποιες αποριες ως προς το χωρισμο αρχειων.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Προσωπικά, έχοντας επίσης πειραματιστεί με πολλά προγράμματα, κατέληξα ότι πολύ καλά για την κάθε ξεχωριστή δουλειά είναι τα ακόλουθα (με τη σειρά που συνήθως τα χρειάζομαι - αν και το τελευταίο δεν το κάνω πια).


(σημ: τα 3 πρώτα είναι free, για το 4ο δεν εἰμαι σἰγουρος, αλλά είναι μαζί με το πακέτο του Nero, που φαντάζομαι το έχουν οι περισσότεροι υπολογιστές. Να σημειώσω ότι εκτός και μου ξεφεύγουν κάποιες λειτουργίες, το wave editor του Nero είναι πιο εύχρηστο και γρήγορο από το Audacity - το οποίο βέβαια είναι εντελώς δωρεάν).
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
To Nero Wave το δοκιμασα χθες. Ειναι γρηγορο ομως παρατηρησα πως στο τελος μου μεγαλωσε κατα πολυ το αρχειο οταν το εκοψα. Απο 4 ΜΒ προεκυψε αρχειο 35 ΜΒ...:eek::eek: Και ετσι το παρατησα!!
 
Top