[Ψάχνω] Προτάσεις για συστήματα οικιακών ηχογραφήσεων (Home Studio)

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Με αφορμή και τις πρόσφατες αναρτήσεις του κυρίου Παπακωνσταντίνου που βρίσκονται εδώ: http://analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=1175 σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να βοηθηθούμε περαιτέρω όσοι έχουμε κάποιο ενδιαφέρον για home studio, για ηχογραφήσεις δηλαδή όσο γίνεται κάπως επαγγελματικές χρησιμοποιώντας όμως μόνο τον υπολογιστή μας με κάποια επιπλέον hardware και software.


Τι προτάσεις έχετε να κάνετε σχετικά με το θέμα; Το κόστος απ’ότι βλέπω για το πιο φτηνό home studio χωρίς το software πρέπει να ξεκινά από τα διακόσια ευρώ αν δε κάνω λάθος;


Πάντως έτσι στα γρήγορα βρήκα κάποια έτοιμα πακέτα, τα οποία δε τα έχω δοκιμάσει, δείχνουν όμως κάποιο ενδιαφέρον και ενδεχομένως να ταιριάζουν για τις ανάγκες των ψαλτικών ηχογραφήσεων. Ας τα αναφέρω εδώ και ίσως οι ειδικοί μας πουν περισσότερα.


1. 1. Vocal Studio Pro της M-Audio. Εδώ βρίσκεται ο σύνδεσμος με το συγκεκριμένο προϊόν:
http://www.m-audio.com/products/en_us/VocalStudioProNew.html


VSP_web_hero.jpg
Πρόκειται για έτοιμη λύση, η απαρτίζεται από ένα ολοκληρωμένο πακέτο με εξωτερική κάρτα ήχου usb, πυκνωτικό μικρόφωνο, ακουστικά και πρόγραμμα επεξεργασίας των ηχογραφήσεων. Η τιμή του στην Ελλάδα κυμαίνεται γύρω στα 250 ευρώ, αλλά από διαδικτυακά μαγαζιά και χώρους όπως το ebay ίσως να το βρούμε και σε αρκετά καλύτερη τιμή, τριγύρω στα 200 ευρώ.


2. 2. Audio Box Studio της Presonus. Ο σύνδεσμος βρίσκεται εδώ:

https://www.presonus.com/products/AudioBox-Studio


audiobox_studio%20%281%29.png
Όπως και το προηγούμενο μοντέλο, και αυτό απαρτίζεται από τα ίδια χαρακτηριστικά, με εξωτερική κάρτα ήχου usb, πυκνωτικό μικρόφωνο, ακουστικά και πρόγραμμα επεξεργασίας των ηχογραφήσεων. Η τιμή του είναι γύρω στα 200 ευρώ στην Ελλάδα και προφανώς φτηνότερη στα διαδικτυακά μαγαζιά. Σε σχόλια κατόχων του συγκεκριμένου προϊόντος, διάβασα όμως πως κάποιοι φορητοί κυρίως υπολογιστές δε δίνουν το ανάλογο ρεύμα που χρειάζεται μέσα από το usb και έτσι προτείνεται η χρήση ενός usb σε σχήμα Υ που να ενώνει δηλαδή δύο θύρες usb σε μία ώστε να λαμβάνει η κάρτα την ισχύ που της χρειάζεται.



3. 3. Scarlet Studio της Focusrite. H επίσημη σελίδα του προϊόντος βρίσκεται εδώ:

http://global.focusrite.com/usb-audio-interfaces/scarlett-studio


Scarlett-Studio-whats-in-the-box-1.jpg
Άλλο ένα προϊόν, παρόμοιο με τα δύο προηγούμενα . Και αυτό περιλαμβάνει την εξωτερική κάρτα ήχου usb, το πυκνωτικό μικρόφωνο, τα ακουστικά και ένα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου, νομίζω το Cubase που λογικά πρέπει να είναι καλύτερο από των δύο προηγούμενων. Η τιμή του είναι ανάμεσα στα δύο παραπάνω. Δηλαδή με κάπου 225 ευρώ μπορεί κανείς να το αγοράσει από Ελλάδα, προφανώς κάπως φτηνότερο από άλλα ευρωπαϊκά μαγαζιά του διαδικτύου.


Ασφαλώς και υπάρχουν λύσεις διαφορετικές , δηλαδή να συνδυάσει κανείς από διαφορετική εταιρεία την κάρτα ήχου, και από αλλού το μικρόφωνο, τα ακουστικά κλπ. Απλά αυτές οι λύσεις εδώ είναι κατά κάποιο τρόπο έτοιμες και για όσους δε θέλουν ή δεν έχουν το χρόνο να το ψάξουν πολύ ενδεχομένως να αποτελούν μια καλή επιλογή. Πάντως στις σελίδες τους η κάθε μία ξεχωριστά, διαφημίζει αυτά τα προϊόντα ως ολοκληρωμένα πακέτα επαγγελματικής ηχογράφησης για μουσικούς.



Τώρα πέρα από αυτά, πέρα από το hardware δηλαδή κατά κάποιο τρόπο, υπάρχει και το software που παίζει τον ίδιο σημαντικό λόγο. Εκτός από τα προγράμματα επεξεργασίας του ήχου, όπως το Cubase που αναφέρθηκε παραπάνω, ή το audition της adobe, και άλλα, σημαντικά πολύ είναι και τα διάφορα αρχεία vst. Δηλαδή αρχεία που μπορούν να διαβαστούν από τα περισσότερα προγράμματα επεξεργασίας ήχων και απλά μας δίνουν πλέον περισσότερες δυνατότητες για διάφορα εφέ. Στο διαδίκτυο και στο youtube μπορεί να βρει κανείς λίστες με τα καλύτερα vst για κάθε ξεχωριστό τομέα, όπως για παράδειγμα για το βάθος (reverb), που διαβάζουμε εδώ:
Κάποια ενδιαφέροντα vst είναι τα Verberate της Acon Digital εδώ: http://acondigital.com/products/verberate/

αλλά πάρα πολύ καλή δουλειά δείχνει να έχει γίνει και με το Aether της 2c audio, εδώ: http://www.2caudio.com/products/aether#_overview

Μπορούν και μετατρέπουν απλές ηχογραφήσεις σε αρκετά πιο επίσημες και σοβαρές, δεδομένων βέβαια και των συνθηκών ηχογράφησης
Επίσης μια απίστευτα μεγάλη συλλογή με audio plugins έχει βγάλει η Waves εδώ: http://www.waves.com/ αλλά είναι τόσα πολλά που χρειάζεται κανείς εβδομάδες και μήνες για να μπορέσει να καταλάβει και να μάθει τη χρήση του καθενός ξεχωριστά που συνοδεύονται έτσι κι αλλιώς και από αναλυτικό pdf οδηγό.



Αυτά εν συντομία και χωρίς να κατέχω ασφαλώς το θέμα, απλά έχοντας μόνο κάποια επιφανειακή σχέση.
 

apavlidis

Member
Πιστεύω πως πραγματικά είναι μια καλή ευκαιρία για περεταίρω ασχολία με το HOME STUDIO. Εγώ είχα στο παρελθόν home studio το οποίο αποτελούνταν από την κονσόλα της BEHRINGER EURORACK UB 1002
UB-1002_top-ad90e4ce13e3874213fe769079c63550.jpg
δύο ηχεία behringer
DV020_Jpg_Jumbo_501604.jpg
και στην αρχή είχα έναν παλιό ενισχυτή inkel
inkel-ma-620-131989.jpg
με κάτι ηχεία Pioneer http://www.raynedowntown.com/images/speakers1_L.jpg. Επειδή αργότερα ο ενισχυτής δεινοπαθούσε τον αντικατέστησα μαζί με τα ηχεία με: τα προαναφερθέντα ηχεία behringer και με τον ενισχυτή
behringer_a500.jpg
. Μικρόφωνα έχω δύο sennheiser md 441 http://images.thomann.de/pics/prod/126815.jpg και σταντ έχω της HERCULES
DV020_Jpg_Jumbo_H68087.jpg
 
Καλημέρα και από εμένα!!!Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά!!
Νομίζω ότι τα πάντα εξαρτώνται από τα χρήματα που μπορεί κάποιος να διαθέσει.
Σήμερα υπάρχουν πολλές και αξιόπιστες επιλογές που ξεκινούν από τα 120-150 ευρώ και αυξάνονται αναλόγως τις απαιτήσεις.
Θα πρότεινα το εξής: Όταν θέλουμε να αγοράσουμε έναν εξοπλισμό θα πρέπει όλα τα εξαρτήματα του ήχου να κυμαίνονται στο ίδιος εύρος τιμών.
Δηλαδή αν έχουμε μία εξωτερική κάρτα ήχου 100 ευρώ και ένα μικρόφωνο που κάνει 1000 ευρώ, τότε ο ήχος δεν θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα αφού το μικρόφωνο δεν θα έχει την κατάλληλη προενίσχυση από την κάρτα για να δώσει στο 100% τον ήχο που μπορεί να βγάλει.
Έτσι αν κάποιος μπορεί να ξεκινήσει με μία κάρτα γύρω στα 150, με ένα μικρόφωνο 150-200 ευρώ(πυκνωτικό αφού ηχογραφούμε φωνή) κάνει ένα καλό ξεκίνημα. Οι επιλογές είναι δεκάδες με εταιρείες αξιόπιστες στον χώρο τους σε ό,τι αφορά κάρτες ήχου( focursite, tascam, m audio κλπ)
Για μικρόφωνο μία καλή επιλογή για ξεκίνημα είναι το rode nt1a!!!Δεν υπάρχει studio που να μην το έχει!!!
Τα παρελκόμενα του ήχου είναι στην κρίση του καθενός:Ακουστικά για μείξη και monitor(πολά καλά τα akg), ηχεία-monitor, pop filter, stand και σίγουρα καλά καλώδια.
Από εκεί και πέρα χρειάζεται διάθεση και ψάξιμο.Δίχως κάποια βασικά στοιχεία στην μίξη και κυρίως στην εγγραφή δεν θα βγει αποτέλεσμα όσο καλό εξοπλισμό και αν έχουμε!!:)
 
Ενα κινητο εκ των της σειρας Samsung Galaxy S4, S5 ή Νote II ή Note III και το adobe audition... ουτε χωρο για μηχανηματα, ουτε αγορες, ουτε συνδεσμολογιες, ουτε βλαβες, ουτε συντηρησεις ουτε τπτ αλλο. Ας το δοκιμασει οποιος φιλος μπορει και θα με θυμηθει...
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ενα κινητο εκ των της σειρας Samsung Galaxy S4, S5 ή Νote II ή Note III και το adobe audition... ουτε χωρο για μηχανηματα, ουτε αγορες, ουτε συνδεσμολογιες, ουτε βλαβες, ουτε συντηρησεις ουτε τπτ αλλο. Ας το δοκιμασει οποιος φιλος μπορει και θα με θυμηθει...



Σίγουρα αυτό που λες άγγελε είναι μια οικονομική άποψη διότι τα νέα κινητά ηχογραφούν αρκετά καλά
Όμως δεν είναι σε θέση να κάνουν μια επαγγελματική στιβαρή ηχογράφηση διοτι αυτος που είναι γνώστης καταλαβαίνει την διαφορά και την ποιότητα του ήχου δες παρακάτω τι εννοώ !!!:)

https://soundcloud.com/alexios-nikoloutsopoulos/pcm-studio
 
Σίγουρα αυτό που λες άγγελε είναι μια οικονομική άποψη διότι τα νέα κινητά ηχογραφούν αρκετά καλά
Όμως δεν είναι σε θέση να κάνουν μια επαγγελματική στιβαρή ηχογράφηση διοτι αυτος που είναι γνώστης καταλαβαίνει την διαφορά και την ποιότητα του ήχου δες παρακάτω τι εννοώ !!!:)

https://soundcloud.com/alexios-nikoloutsopoulos/pcm-studio

Μα δεν μιλαμε γισ επαγγελματικες ηχογραφησεις... αυτο που βλεπω ειναι επαγγελματικη ηχοηραφηση... αλλα αν μιλαμε για επαγγελματικες ηχογραφησεις με 20 € την ωρα γραφεις ολοκληρη την παρακληση σε επαγγελματικο στουντιο και με επεξεργασια απο επαγγελματια... εγω που ακολουθω την παραπανω συνταγη που προτεινα, ουτε εμπειρος δεν μπορει να καταλαβει την διαφορα.. Αλλα και να την καταλαβει δεν σε απασχολει και πολυ!! Εξαλλου ποσοι ειναι οι εμπειροι? 5-10... η συντριπτικη πλειοψηφια αρεσκεται στο αποτελεσμα και ολοι μου εχουν πει σε ποιο στουντιο τα ηχογραφω!!!! Προσωπικα, Ζωντανες ηχογραφησεις μου επεξεργαζομαι απο την εκκλησια... το στουντιο μπορει να σε κανει... Θεό ενω ΔΕΝ εισαι!!! Και μιλω γενικευμενα!
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Μα δεν μιλαμε γισ επαγγελματικες ηχογραφησεις... αυτο που βλεπω ειναι επαγγελματικη ηχοηραφηση... αλλα αν μιλαμε για επαγγελματικες ηχογραφησεις με 20 € την ωρα γραφεις ολοκληρη την παρακληση σε επαγγελματικο στουντιο και με επεξεργασια απο επαγγελματια... εγω που ακολουθω την παραπανω συνταγη που προτεινα, ουτε εμπειρος δεν μπορει να καταλαβει την διαφορα.. Αλλα και να την καταλαβει δεν σε απασχολει και πολυ!! Εξαλλου ποσοι ειναι οι εμπειροι? 5-10... η συντριπτικη πλειοψηφια αρεσκεται στο αποτελεσμα και ολοι μου εχουν πει σε ποιο στουντιο τα ηχογραφω!!!! Προσωπικα, Ζωντανες ηχογραφησεις μου επεξεργαζομαι απο την εκκλησια... το στουντιο μπορει να σε κανει... Θεό ενω ΔΕΝ εισαι!!! Και μιλω γενικευμενα!

Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες άπλα λέω ταπεινή μου γνώμη τεχνική ότι ένα κινητό σίγουρα δεν μπορεί να αποτυπώσει όπως ένα πολύ καλό μικρόφωνο
και όσο να το βάλλεις στο πρόγραμμα να γίνει ποιο καλό δεν θα γίνει!!!
Ανέβασε αν θέλεις μια ηχογράφηση από αυτή που λες να την ρίξω στο Στούντιο να δω τις διαφορές στον ήχο!!! Έτσι για να ασχολούμαστε με κάτι
Επίσης θέλω να πω αν δεν υπάρχει φωνή και τάλαντο και στο στούντιο να μπεις το ίδιο θα βγεις !!!:) Γενικά μιλώ μην παρεξηγηθώ!!:D

Δυστυχώς με 20 και 25 ευρώ δεν προλαβαίνεις ούτε το θεός κύριος να γράψεις!!! :D:D
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Ενα κινητο εκ των της σειρας Samsung Galaxy S4, S5 ή Νote II ή Note III και το adobe audition... ουτε χωρο για μηχανηματα, ουτε αγορες, ουτε συνδεσμολογιες, ουτε βλαβες, ουτε συντηρησεις ουτε τπτ αλλο. Ας το δοκιμασει οποιος φιλος μπορει και θα με θυμηθει...

Να προσθέσουμε όμως και τα vst σαν αυτά που έχουν αναφερθεί σε προηγούμενο μήνυμα μου παραπάνω και που δίνουν ξεχωριστή πνοή στο άκουσμα. Κοιτούσα και το περιοδικό Computer Music του Αυγούστου έχει ειδικό αφιέρωμα στο βάθος / ηχητική και δίνει μάλιστα δωρεάν το Acon Digital!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Να προσθέσουμε όμως και τα vst σαν αυτά που έχουν αναφερθεί σε προηγούμενο μήνυμα μου παραπάνω και που δίνουν ξεχωριστή πνοή στο άκουσμα. Κοιτούσα και το περιοδικό Computer Music του Αυγούστου έχει ειδικό αφιέρωμα στο βάθος / ηχητική και δίνει μάλιστα δωρεάν το Acon Digital!

Είναι πολύ συμβατά και κάνουν καλή δουλειά το μικρόφωνο μόνο δεν είναι τόσο καλό αλλά αν θέλει κάποιος βάζει κάτι καλύτερο.:)
 
Top