[Ερώτηση] Ποιος χορός ψάλλει "Την Ωραιότητα"

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Σύμφωνα με την Πατριαρχική Παράδοση, ψάλλεται απο τον αριστερό ή τον δεξιό;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Σύμφωνα με την Πατριαρχική Παράδοση, ψάλλεται απο τον αριστερό ή τον δεξιό;

"και μετ' αυτό ο β' χορός ψάλλει Την ωραιότητα, τελευταίον το Δι' ευχών" [ΤΜΕ (Τριωδίου παρ. 25) σελ. 335]
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
"και μετ' αυτό ο β' χορός ψάλλει Την ωραιότητα, τελευταίον το Δι' ευχών" [ΤΜΕ (Τριωδίου παρ. 25) σελ. 335]

Αυτό που γράφει το ΤΜΕ είναι αυτό που εφαρμόζεται (και εφαρμοζόταν) και στο Πατριαρχείο;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Αυτό που γράφει το ΤΜΕ είναι αυτό που εφαρμόζεται (και εφαρμοζόταν) και στο Πατριαρχείο;

Δε γνωρίζω. Πλέον οι α' έχουν πάρει πολλά του β' χορού...
Τώρα αν θέλεις εσύ ως α' χορός να το ψάλλεις πες το!
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δε γνωρίζω. Πλέον οι α' έχουν πάρει πολλά του β' χορού...
Τώρα αν θέλεις εσύ ως α' χορός να το ψάλλεις πες το!
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα...

Εγώ απλώς κάνω αυτό που ξέρω ότι κάνουν όλοι (όσους έχω ακούσει) και ό,τι έκανε και ο προ εμού. Επειδή όμως το ερώτημα ήταν τι ψάλλεται και από ποιον "σύμφωνα με την Πατριαρχική Παράδοση" καλό είναι να διαχωρίζουμε την παράδοση που παραλάβαμε ως ψαλτική πράξη, από την παράδοση που τεκμαίρεται από τα βιβλία.
 
Κάπου διάβασα ότι ψάλλεται εναλλάξ από τους δύο χορούς, αλλά δε θυμάμαι που (ίσως στο Βουδούρη;). Θα προσπαθήσω να το βρω.

Παρεμπιπτόντως, στην πρόσφατη ανάρτηση στο φόρουμ μέρους του Ακαθίστου Ύμνου με Πρίγγο - Στανίτσα από τον Πατριαρχικό ναό μου φαίνεται πως το λέει ο Πρίγγος.
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Και στην ηχογράφηση"Τα Πάθη τα Σεπτα" του κου Στάθη απο το Πατριαρχείο (Γ' Χαιρετισμοί), το ψάλλει ο Άρχων Λαμπαδάριος...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Νομίζω πως το έλεγε ο κ. Παπαμανωλάκης στις συνεντεύξεις του, ότι δηλαδή ξεκινούσε την α' εβδομάδα ο αριστερός χορός και έπειτα το έψαλλαν εναλλάξ. Βέβαια, είναι μέλος του αριστερού χορού.
 
Top