Περιστέρης - Τζελλάς = Ορθοδοξίας 1984

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απο παλαια ηχογραφηση απο τον Ιερο Καθεδρικο Ναο Ευαγγελισμου Της Θεοτοκου Της Ιερας Αρχιεπισκοπης Αθηνων , Κυριακης Της Ορθοδοξιας του 1984 , επισυναπτω μικρο αποσπασμα . Προεξαρχει ο μακαριστος Αρχιεπισκοπος κυρος Σεραφειμ . Ψαλλουν οι αειμνηστοι τοτε ψαλτες του ναου , Σπυριδων Περιστερης (Πρωτοψαλτης) ο οποιος απαγγελει και το Αποστολικο αναγνωσμα με το δικο του μοναδικο ''στυλ'' και Ευαγγελος Τζελας (Λαμπαδαριος) .

Την ως ανω ηχογραφηση αφιερωνω , στον προεξαρχωντα στο καθημερινο εν Ψαλτολογιω ΟΡΘΟΔΟΞΟ ''συλειτουργο'' μας , σεβαστο μας π. Μαξιμο και σε ΟΛΟΥΣ τους επισης σεβαστους μας ιερεις μελη του φορουμ .
 

Attachments

  • 38'01''=1984 Ορθοδοξιας(Αρχ-πος Σεραφειμ-Περιστερης-Τζελας)Re1.mp3
    13.1 MB · Views: 231

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Απο παλαια ηχογραφηση απο τον Ιερο Καθεδρικο Ναο Ευαγγελισμου Της Θεοτοκου Της Ιερας Αρχιεπισκοπης Αθηνων , Κυριακης Της Ορθοδοξιας του 1984 , επισυναπτω μικρο αποσπασμα . Προεξαρχει ο μακαριστος Αρχιεπισκοπος κυρος Σεραφειμ . Ψαλλουν οι αειμνηστοι τοτε ψαλτες του ναου , Σπυριδων Περιστερης (Πρωτοψαλτης) ο οποιος απαγγελει και το Αποστολικο αναγνωσμα με το δικο του μοναδικο ''στυλ'' και Ευαγγελος Τζελας (Λαμπαδαριος) .

Την ως ανω ηχογραφηση αφιερωνω , στον προεξαρχωντα στο καθημερινο εν Ψαλτολογιω ΟΡΘΟΔΟΞΟ ''συλειτουργο'' μας , σεβαστο μας π. Μαξιμο και σε ΟΛΟΥΣ τους επισης σεβαστους μας ιερεις μελη του φορουμ .
Εὐχαριστῶ πολύ κυρ-Βαγγέλη! Κι ἐσεῖς ὅ,τι ἐπιθυμεῖτε! Μέ τό καλό νά ψάλετε τήν ἑπόμενη Κυριακή τῆς Ὀρθοδοξίας καί γιά πολλές Κυριακές τῆς Ὀρθοδοξίας μας!!!

Σέ πολύ καλή ποιότητα ἡ ἠχογράφηση. Μᾶς γυρίσατε πίσω 26 χρόνια. Ἦταν ἡ τελευταία Κυριακή τῆς Ὀρθοδοξίας ὡς διάκονος· ἡ ἑπόμενη μέ βρῆκε ἱερέα. Ὁ μακαριστός Ἀρχιεπίσκοπος —τοῦ ὁποίου τήν εὐχή νά ἔχουμε— μέ τίς ὡραῖες ἐκφωνήσεις του καί στά ψηλά, πού ἔπνιξε τούς ἄλλους Μητροπολῖτες στό Ἐν πρώτοις. Καί οἱ ἀείμνηστοι Σπ. Περιστέρης καί Εὐάγγ. Τζελλᾶς μέ τούς χορούς τους στά φόρτε τῶν ἀποδόσεών τους. Ἀναμνήσεις...

Πάντα γερός καί δυνατός νά μᾶς πλουτίζετε μέ τό ἀνεξάντλητο ἀρχεῖο σας!!!

Εὐχαριστοῦμε πολύ!!!


 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εὐχαριστῶ πολύ κυρ-Βαγγέλη! Κι ἐσεῖς ὅ,τι ἐπιθυμεῖτε! Μέ τό καλό νά ψάλετε τήν ἑπόμενη Κυριακή τῆς Ὀρθοδοξίας καί γιά πολλές Κυριακές τῆς Ὀρθοδοξίας μας!!!
...................................................................................
Εὐχαριστοῦμε πολύ!!!


π. Μαξιμε
Ευχαριστω για τις ευχες σας .
Μαλλον δεν θα ψαλλω αυτη την Κυριακη . Ας ελπισω του χρονου . Δεν θα ψαλλω και στους πρωτους Χαιρετισμους . Θα ειμαι στο νισοκομειο .
Την Ευχη Σας .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
π. Μαξιμε
Ευχαριστω για τις ευχες σας .
Μαλλον δεν θα ψαλλω αυτη την Κυριακη . Ας ελπισω του χρονου . Δεν θα ψαλλω και στους πρωτους Χαιρετισμους . Θα ειμαι στο νισοκομειο .
Την Ευχη Σας .
Ἐπειδή γράψατε ἕως τίς 20 καί ξέρω ὅτι βγαίνετε ἀνανεωμένος!
Ἐγώ λέω μᾶλλον θά ψάλετε, ἀλλά ὅπως καί νἄχει θά ψάλλετε «γιά πολλές Κυριακές τῆς Ὀρθοδοξίας μας!!!», ὅπως ἔγραψα καί εὔχομαι καί ξέρετε ὅτι πιάνουν...


 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
π. Μαξιμε
Ευχαριστω για τις ευχες σας .
Μαλλον δεν θα ψαλλω αυτη την Κυριακη . Ας ελπισω του χρονου . Δεν θα ψαλλω και στους πρωτους Χαιρετισμους . Θα ειμαι στο νισοκομειο .
Την Ευχη Σας .

με τις ευχές του π. Μαξίμου κ των άλλων Πατέρων του φόρουμ, μα και όλων μας, ο Θεός μαζί σας αγαπητέ μας κ. Βαγγέλη!να ξαναγυρίσετε κοντά μας γερός κ δυνατός...!:):):)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ἐπειδή γράψατε ἕως τίς 20 καί ξέρω ὅτι βγαίνετε ἀνανεωμένος!
Ἐγώ λέω μᾶλλον θά ψάλετε, ἀλλά ὅπως καί νἄχει θά ψάλλετε «γιά πολλές Κυριακές τῆς Ὀρθοδοξίας μας!!!», ὅπως ἔγραψα καί εὔχομαι καί ξέρετε ὅτι πιάνουν...

Συνηθως οταν βγαινω απο το νοσοκομειο , ειμαι ενα-δυο μερες ''διαλυμενος'' .
Εχω κανονισει να ψαλλει καποιος φιλος . Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
 

Ι.ΔΑΚΑΛΑΚΗΣ

Νέο μέλος
Συνηθως οταν βγαινω απο το νοσοκομειο , ειμαι ενα-δυο μερες ''διαλυμενος'' .
Εχω κανονισει να ψαλλει καποιος φιλος . Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Αγαπητέ Βαγγέλη, παρακολουθώ την πορεία της υγείας σου με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και εύχομαι η Παναγία μας να ειναι στο πλευρό σου και πάλι να την υμνήσεις.
Καλή δύναμη!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ Βαγγέλη, παρακολουθώ την πορεία της υγείας σου με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και εύχομαι η Παναγία μας να ειναι στο πλευρό σου και πάλι να την υμνήσεις.
Καλή δύναμη!

Αγαπητε Γιαννη (''παλιοσειρα'' της ψαλτικης τεχνης) Γεια Χαρα .
Δεν ειχα προσεξει οτι ανηκεις και εσυ στη μεγαλη παρεα μας του ''Ψαλτολογιον''.
Τωρα ειδα οτι γραφτηκες τον Απριλιο του 2009 . Εστω και αργα σε ΚΑΛΟΣΩΡΙΖΩ . Σε χρειαζωμαστε . Απλα ενεργοποιησου περισσοτερο (καλα ξερω εισαι ''πηγμενος'') .
Ευχαριστω για τις ευχες και το ενδιαφερων σου .
Που ειναι τα παλια χρονια στην ΟΜΣΙΕ , που αν οχι τιποτε αλλο , σφυρηλατηθηκαν φιλιες που αντεχουν στον χρονο .
Σου αφιερωνω την επισυναψη . Ο αειμνηστος πρωτοψαλτης Σπυριδων Περιστερης , απαγγελει το Αποστολικο αναγνωσμα . Ειναι Κυριακη 7-7-1963 και ο μακαριστος Οικουμενικος Πατριαρχης Αθηναγωρας , προεξαρχει της Θειας Λειτουργιας στον Ιερο Καθεδρικο Ναο Ευαγγελισμου Της Θεοτοκου
Αθηνων .
Καλη Δυναμη για την Μεγαλη Τεσσακοστη .
Θα τα πουμε .
 

Attachments

  • 5'20''=ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ Σπυριδων=7-7-1963 Αποστολος.mp3
    3.1 MB · Views: 211

Ι.ΔΑΚΑΛΑΚΗΣ

Νέο μέλος
Αγαπητε Γιαννη (''παλιοσειρα'' της ψαλτικης τεχνης) Γεια Χαρα .
Δεν ειχα προσεξει οτι ανηκεις και εσυ στη μεγαλη παρεα μας του ''Ψαλτολογιον''.
Τωρα ειδα οτι γραφτηκες τον Απριλιο του 2009 . Εστω και αργα σε ΚΑΛΟΣΩΡΙΖΩ . Σε χρειαζωμαστε . Απλα ενεργοποιησου περισσοτερο (καλα ξερω εισαι ''πηγμενος'') .
Ευχαριστω για τις ευχες και το ενδιαφερων σου .
Που ειναι τα παλια χρονια στην ΟΜΣΙΕ , που αν οχι τιποτε αλλο , σφυρηλατηθηκαν φιλιες που αντεχουν στον χρονο .
Σου αφιερωνω την επισυναψη . Ο αειμνηστος πρωτοψαλτης Σπυριδων Περιστερης , απαγγελει το Αποστολικο αναγνωσμα . Ειναι Κυριακη 7-7-1963 και ο μακαριστος Οικουμενικος Πατριαρχης Αθηναγωρας , προεξαρχει της Θειας Λειτουργιας στον Ιερο Καθεδρικο Ναο Ευαγγελισμου Της Θεοτοκου
Αθηνων .
Καλη Δυναμη για την Μεγαλη Τεσσακοστη .
Θα τα πουμε .

Αγαπητέ Βαγγέλη, με συγκινεί η θύμισή σου, τα ωραία χρόνια που εμείς οι δυο συνεχίζουμε. Θα δώσω το όνομά σου, υπέρ υγείας, την προσεχή Κυριακή στη Θ. Λειτουργία.
Κατά τα άλλα, είμαι από τους αρχάριους στα διαδικτυακά αλλά προσπαθώ να γίνομαι καθε μέρα και καλύτερος(!!).
Το απόσπασμα του Περιστέρη ήταν συγκινητικό. Μου θύμισε τον αείμνηστο Περιστέρη. Σ' ευχαριστώ πολύ. Σύντομα θα τα πούμε. Καλή δύναμη.
 

ggs

Νέο μέλος
ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΦΥΛΑΣΣΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ.
ΓΙΩΡΓΟΣ Γ. ΣΤΑΜΟΥ
ΒΟΛΟΣ
 
Top