Περί υπομνήματος χειρογράφων Θρασύβουλου Στανίτσα

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Καλησπέρα.

Μόλις έφτιαξα ένα Υπόμνημα χειρογράφων του Θρασύβουλου Στανίτσα. Η δομή του είναι όμοια με αυτή του Υπομνήματος των ηχογραφήσεων. Για οποιοδήποτε σχόλιο, επισήμανση, κλπ, παρακαλώ να τα κάνετε είτε στο παρόν θέμα (το θέμα του Υπομνήματος είναι κλειδωμένο για τους ίδιους λόγους με το άλλο), είτε αποστέλλοντας σε μένα Π.Μ..
Έτσι, πλέον ξέρουμε τι υπάρχει ανεβασμένο, και μπορούμε να το βρούμε εύκολα. Εννοείται ότι θα ενημερώνεται για οτιδήποτε καινούριο αναρτάται. Τέλος, θα ψάξω λίγο καλύτερα για τυχόν συμπλήρωμα - ομολογώ ότι δεν έχω κάνει πλήρες ψάξιμο, αλλά θεωρώ ότι έχω εντοπίσει την πλειοψηφία των χειρογράφων που υπάρχουν εδώ.
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Το Υπόμνημα των χειρογράφων έχει ενημερωθεί (είναι γεγονός ότι βρήκα περισσότερα χειρόγραφα σκόρπια απ' όσα αρχικά υπολόγιζα), όμως υπάρχουν μερικά τα οποία έχω κατεβάσει, αλλά δεν μπορώ να βρω από πού. Όποιος έχει υπόψιν του κάτι, παρακαλώ να με ενημερώσει, κάνοντας την κατάλληλη παραπομπή. Τα περί ου ο λόγος χειρόγραφα είναι:

1) Δοξαστικό ενάτης ώρας Χριστουγέννων ("σήμερον γεννάται εκ Παρθένου") (όπως αυτό εψάλλη στις 24-12-1959 για τους μουσικόφιλους της Θεσ-κης)
2) Προεόρτια καθίσματα Χριστουγέννων ("των προφητών αι ρήσεις" - "αυλών ποιμενικών")
3) Δοξαστικό αίνων 1ης Ιανουαρίου ("εξεχύθη η χάρις")
4) Προεόρτιο δοξαστικό αίνων των Θεοφανείων ("Ιωάννη Βαπτιστά")

Τα 1 και 2 είναι απομαγνητοφωνήσεις του κ. Βαγγέλη Σφακιανάκη, ενώ τα 3 και 4 είναι χειρόγραφα, κι έχουν το λογότυπο του Συλλόγου Μουσικόφιλων Κων/λης (και δεν αποκλείω να τα έχω κατεβάσει από εκεί).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ενημέρωση: Τα τρία τελευταία έχουν βρεθεί κι επισημανθεί στο υπόμνημα. Αν γνωρίζει κάποιος για το πρώτο, ας κάνει έναν κόπο να ενημερώσει. Ευχαριστώ.
 
Last edited:
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Το Υπόμνημα των χειρογράφων έχει ενημερωθεί...
Όταν λέμε αυτό, εννοούμε ότι πληροφορούμαστε για τις νέες ενημερώσεις με κάποιον τρόπο; Δηλαδή αν δεν μπορέσω να ενημερωθώ αυθμημερόν από τα "νέα μηνύματα", τότε κάθε νέα ενημέρωση στο "υπόμνημα των ηχογραφήσεων του Στανίτσα" πως ξεχωρίζει; Έχει κάποιο χαρακτηριστικό που να μας υπογραμμίζει ότι είναι νέα; Ευχαριστώ.
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Όταν λέμε αυτό, εννοούμε ότι πληροφορούμαστε για τις νέες ενημερώσεις με κάποιον τρόπο; Δηλαδή αν δεν μπορέσω να ενημερωθώ αυθμημερόν από τα "νέα μηνύματα", τότε κάθε νέα ενημέρωση στο "υπόμνημα των ηχογραφήσεων του Στανίτσα" πως ξεχωρίζει; Έχει κάποιο χαρακτηριστικό που να μας υπογραμμίζει ότι είναι νέα; Ευχαριστώ.

Πάτερ ευλογείτε.

Αυτό που εννοώ είναι πως μέχρι αυτή τη στιγμή, για ό,τι υπάρχει στο Ψαλτολόγιο (είτε σε ερμηνεία Στανίτσα είτε από χειρόγραφό του), υπάρχει σχετική παραπομπή από το Υπόμνημα. Βεβαίως και θα μπορείτε να ενημερώνεστε για οτιδήποτε καινούριο ανεβαίνει από τα "νέα μηνύματα", επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να χάσετε κάτι από εκεί. Το πολύ-πολύ να φτιάξω ένα άλλο μήνυμα με νέες καταχωρήσεις, όπως συμβαίνει στο υπόμνημα των ηχογραφήσεων. Θα το δούμε.
 
Πάτερ ευλογείτε.

Αυτό που εννοώ είναι πως μέχρι αυτή τη στιγμή, για ό,τι υπάρχει στο Ψαλτολόγιο (είτε σε ερμηνεία Στανίτσα είτε από χειρόγραφό του), υπάρχει σχετική παραπομπή από το Υπόμνημα. Βεβαίως και θα μπορείτε να ενημερώνεστε για οτιδήποτε καινούριο ανεβαίνει από τα "νέα μηνύματα", επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να χάσετε κάτι από εκεί. Το πολύ-πολύ να φτιάξω ένα άλλο μήνυμα με νέες καταχωρήσεις, όπως συμβαίνει στο υπόμνημα των ηχογραφήσεων. Θα το δούμε.
Με συγχωρείτε που επιμένω αλλά δεν κατάλαβα αν υπάρχει περίπτωση να ενημερωθεί το "Πίνακες Ηχογραφήσεων Θρασυβούλου Στανίτσα" με νέα κατάρτηση και να μην το καταλάβω. Δηλαδή δεν υπάρχει σαφής ενημέρωση για κάτι νέο, ας πούμε με έντονο χρώμα;
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Δηλαδή δεν υπάρχει σαφής ενημέρωση για κάτι νέο, ας πούμε με έντονο χρώμα;

Ακριβώς.
Δεν υπάρχει κάτι που να υποδεικνύει ότι το τάδε χειρόγραφο είναι φρεσκοαναρτημένο. Όπως έγραψα και πιο πάνω,

το πολύ-πολύ να φτιάξω ένα άλλο μήνυμα με νέες καταχωρήσεις, όπως συμβαίνει στο υπόμνημα των ηχογραφήσεων. Θα το δούμε.

Δηλαδή σ' αυτό το μήνυμα θα φαίνεται ό,τι καινούριο αναρτάται. Θα πρέπει να έχετε υπόψιν σας να εξετάζετε συχνά το μήνυμα αυτό (ως β. Συντονιστή έχω τη δυναντότητα μετατροπής των μηνυμάτων μου, ακόμη κι αν έχει παρέλθει μία εβδομάδα), και γενικότερα θα συμβαίνει ό,τι ακριβώς συμβαίνει και στο Υπόμνημα των ηχογραφήσεων. Μπορείτε να διαβάσετε εδώ για λεπτομέρειες.
 
Top