Πανήγυρις Αγ.Παντελεήμονα 2009

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητοί αρχίζω το ανέβασμα από το πανηγύρι που ψάλλαμε στο Αδελε Ρεθύμνου φέτος με τον Δάσκαλο.Ανεβάζω τα ανοιξαντάρια.Θαυμάστε τον Αρχοντα πως έψαλλε με 40 βαθμούς μέσα στην εκκλησία και με αρκετό θόρυβο απο μας τους ανήσυχους κρητικούς.Καλή ακρόαση.
ΥΓΑν σας αρέσουν θα βάλω και άλλα
 

Attachments

  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως1.mp3
    10.9 MB · Views: 250
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως2.mp3
    8.9 MB · Views: 178

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Θαυμάζουμε κι ἐσένα φίλε Ἀντώνη, ἐκτελοῦντα χρέη Λαμπαδαρίου!
Συγχαρητήρια!!!

Καί βέβαια θά βάλεις κι ἄλλα!

Πάντα γειά!!! (ὅπως λές)


 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί αρχίζω το ανέβασμα από το πανηγύρι που ψάλλαμε στο Αδελε Ρεθύμνου φέτος με τον Δάσκαλο.Ανεβάζω τα ανοιξαντάρια.Θαυμάστε τον Αρχοντα πως έψαλλε με 40 βαθμούς μέσα στην εκκλησία και με αρκετό θόρυβο απο μας τους ανήσυχους κρητικούς.Καλή ακρόαση.
ΥΓΑν σας αρέσουν θα βάλω και άλλα

Πάρα πολύ ωραία.
Νομίζω ότι είναι ιστορικές ηχογραφήσεις και δεν πρέπει να μας αφήσεις.
Συνέχισε τώρα που έχουμε χρόνο να τα ακούσουμε.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ανεβάζω το δοξαστικό του εσπερινού.Ο άρχοντας το ερμηνεύει από την γραφή του Πέτρου.Καλή ακρόαση
 

Attachments

  • Δοξαστικό.mp3
    3.7 MB · Views: 204

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Συνεχίζω με τα παρακάτω τα οποία και αφιερώνω στους φίλτατους πατέρα Μάξιμο και πατέρα Σπυρίδωνα και στον πρωτοψάλτη Κώστα Κανδυλάκη.
 

Attachments

  • Εσπέρια.mp3
    13.5 MB · Views: 181
  • Τις μη μακαρισει σε;.mp3
    3.6 MB · Views: 170

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστοῦμε πολύ Ἀντώνη!!!

Ἐδῶ ἔχεις ἀνεβάσει καί τό χερουβικό πού ψάλλατε.

Περιμένουμε καί τά ὑπόλοιπα!


 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Δεν πρέπει να τα ρωτάτε κατι τέτοια κ. Μιχελουδάκη είναι αυτονόητα..:)
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Συνεχίζω με τα παρακάτω τα οποία και αφιερώνω στους φίλτατους πατέρα Μάξιμο και πατέρα Σπυρίδωνα και στον πρωτοψάλτη Κώστα Κανδυλάκη.

κ. Μιχελουδάκη,
πολλές καὶ θερμότατες εὐχαριστίες γιά τά πολλά καὶ ἐκλεκτά δώρα τῆς ἀγάπης σας.

Τί νά πεῖ κανείς; άκούσματα ποὺ δέν ἐπιδέχονται σχόλια.

Σας εὐχαριστῶ ἐπίσης καὶ γιά τὴν εύγενική σας ἀφιέρωση.

Ὁ Θεός νά σας ἐνδυναμώνει στὸ ἔργο σας.
 

patriarchal

Νέο μέλος
Αγαπητέ αδελφέ και φίλε Αντώνη,

Λόγω ανειλημμένων καθηκόντων τελικά δεν τα κατάφερα να παρευρεθώ στη γεμάτη ιερό ζήλο εκδήλωσή σας στο Άδελε. Θαυμάζω όμως και επαινώ τις εύκαρπες προσπάθειές σου και ενθαρρύνω για εντατική συνέχεια στο έργο σου.

Εύγε και στον αδελφό παπα-Παντελή για την φιλόξενη και ωφέλιμη διακονία του.
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Για εσας κύριε Μπενέτση που έχετε δείξει ότι σας αρέσει το καλό ψάλσιμο

Θα ήθελα να ήμουν απο μια μεριά μέσα στο ναό..αχ! Πάλι καλά όμως που μεριμνήσατε και ηχογραφήσατε τον Άρχοντα. Ακούστε έκφραση!!! Και πάλι σας ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο σας και περιμένουμε ότι η αγάπη σας επιτρέψει και σε μας τους ''μακράν'' να απολάυσουμε.
Υ.Γ. Πολλά χαιρετίσματα στον Άρχοντα απο Αίγιο.
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Συνεχίζω με τα παρακάτω τα οποία και αφιερώνω στους φίλτατους πατέρα Μάξιμο και πατέρα Σπυρίδωνα και στον πρωτοψάλτη Κώστα Κανδυλάκη.

Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ Αντώνη για την τιμή που μου κάνεις.
Θα σε παρακαλούσα να συνεχίσεις να βάζεις αυτές τις ιστορικές ηχογραφήσεις .
Πότε θα ακούσουμε από τον Όρθρο του Αγ. Παντελεήμων???
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ Αντώνη για την τιμή που μου κάνεις.
Θα σε παρακαλούσα να συνεχίσεις να βάζεις αυτές τις ιστορικές ηχογραφήσεις .
Πότε θα ακούσουμε από τον Όρθρο του Αγ. Παντελεήμων???
Φίλε Κώστα η τιμή είναι για μένα που σας έχω φίλους.Το αργότερο μέχρι την Κυριακή θα έχουν ανεβεί όλα απο το πανηγύρι
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Είναι πάντως άξιο θαυμασμού το πως η σωστή ερμηνεία των κλασικών κειμένων αναιρεί την άποψη πολλών νεωτέρων που υποστηρίζουν ότι όλα πρέπει να είναι γραμμένα στο χαρτί (δεν αναφέρομαι σε χορωδιακές εκτελέσεις φυσικά) και ότι οι κλασικοί συνθέτες μελοποιούσαν γράφοντας βαρετά. Ο κ. Νεραντζής είναι ένα ζωντανό παράδειγμα ορθής ερμηνείας του μέλους. Σε συνδιασμό με μία φωνή και τεχνική που αναπαύει τον ακροατή (το μόνο κατ' εμέ ζητούμενο) και δεν του δημιουργεί άγχος ούτε ψευτοθαυμασμούς του στυλ: "Τι σούπερ ντούπερ καρατενόρος είναι αυτός!!!" και άλλα παρόμοια, αποτελεί σίγουρα πηγή διδασκαλίας στο αναλόγιο.

Σ' ευχαριστούμε Αντώνη που μας κοινοποιείς όλ' αυτά.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Συνεχίζω με τον όρθρο.Τα κομμάτια αυτά τα αφιερώνω στον Δημήτρη Σκρέκα που μας ακούει απο Λονδίνο.Καλή ακρόαση και μόνο γειά

ΥΓ.Μια εξήγηση μόνο:Δεν έκοψα του αριστερού ούτε στον εσπερινό ούτε στον όρθρο γιατί θα μου έπαιρνε πολύ ώρα στα κοψίματα ,γι αυτό σχωρνάτε μου τις αδυναμίες
 

Attachments

  • Εκ νεότητός μου.mp3
    5.8 MB · Views: 133
  • Ταις του αθλοφόρου.mp3
    3.1 MB · Views: 99
  • Καταβασίες- Τιμιωτέρα- Θ' Ωδή.mp3
    9.9 MB · Views: 135
  • Εξαποστειλάριο- Αίνοι.mp3
    5 MB · Views: 123
  • Δοξαστικό.mp3
    3.9 MB · Views: 110

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
ΥΓ.Μια εξήγηση μόνο:Δεν έκοψα του αριστερού ούτε στον εσπερινό ούτε στον όρθρο γιατί θα μου έπαιρνε πολύ ώρα στα κοψίματα ,γι αυτό σχωρνάτε μου τις αδυναμίες
Τι κακό κι αυτό να κόβουν τον αριστερό ή τους ιερείς σε μια ακολουθία για ν' ακουστεί μόνο ο ψάλτης που μας ενδιαφέρει. Πραγματικά χαίρομαι ν' ακούω ολόκληρες ακολουθίες!

Έχει σημασία πάντα να ξέρεις όλες τις συνθήκες που επικρατούσαν στην ηχογράφηση. "Λέει" ο αριστερός; "Λένε" οι παπάδες; Αλλιώς ψάλλεις μ' ένα αριστερό που ανταποκρίνεται καλά και παπάδες που εκφωνούν σωστά και το αντίθετο.

"Σκέτος" ο πρωτοψάλτης ποτέ δεν μ' άρεσε. (αλλά δεν μπορούσα να κάνω κι αλλιώς...)

Ευχαριστούμε που δεν τον κόψατε!
Υ.Γ.
Αλήθεια ποιος ψάλλει αριστερά;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τι κακό κι αυτό να κόβουν τον αριστερό ή τους ιερείς σε μια ακολουθία για ν' ακουστεί μόνο ο ψάλτης που μας ενδιαφέρει. Πραγματικά χαίρομαι ν' ακούω ολόκληρες ακολουθίες!

Έχει σημασία πάντα να ξέρεις όλες τις συνθήκες που επικρατούσαν στην ηχογράφηση. "Λέει" ο αριστερός; "Λένε" οι παπάδες; Αλλιώς ψάλλεις μ' ένα αριστερό που ανταποκρίνεται καλά και παπάδες που εκφωνούν σωστά και το αντίθετο.

"Σκέτος" ο πρωτοψάλτης ποτέ δεν μ' άρεσε. (αλλά δεν μπορούσα να κάνω κι αλλιώς...)

Ευχαριστούμε που δεν τον κόψατε!
Υ.Γ.
Αλήθεια ποιος ψάλλει αριστερά;

Βασίλη, για δες εδώ

ΥΓ Αντώνη, ευχαριστώ πολύ. Περιμένουμε τα υπόλοιπα (Δοξλογία και τη Λειτουργία...)
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ανεβάζω και τα τελευταία ακούσματα από την Λειτουργία ευχόμενος ο Θεός να χαρίζει στον άρχοντα έτη πολλά και σε μας καλή φώτιση και δύναμη ώστε να υπηρετήσουμε κατά το μέτρο των δυναμεών μας την Εκκλησία Του.

ΥΓ.Δεν ξέρω αν θα σας άρεσε και κανα βιντεάκι όταν θα πάρω στα χέρια μου τις κασσέτες της βιντεοσκόπισης
 

Attachments

  • Δύναμις Βαλάση.mp3
    4 MB · Views: 93
  • Απόστολος.mp3
    4.2 MB · Views: 99
  • Χερουβικό ήχος πλ' Α.mp3
    6.1 MB · Views: 105
  • Λειτουργικά.mp3
    5.6 MB · Views: 108
  • Ευλογημένη.mp3
    4.4 MB · Views: 91
Top