Πανήγυρις Αγίων Βατοπεδινών Πατέρων 2009

dimitris

Παλαιό Μέλος
Αθωνίτης;45364 said:
Οσο για τους συνθέτες το χερουβικο ειναι του Θεοφάνους Καρύκη πατρ.Κων/πολεως, τα λειτουργικα του Κ.Ψάχου.

Οσο για το τραχύ μάλλον ειναι θέμα ηχολήψεως...γιατι άλλα σχόλια ακουσα απαυτούς που συνεόρτασαν μαζί μας....
Είναι από τα καλύτερα χορωδιακά ακούσματα που έχω ακούσει.
Η ηχοληψία είναι σχεδόν στουντιακή.

Ισως να ακούγεται λίγο τραχύ γιατί ακούγονται λίγο τα ισοκρατήματα και μερικές φορές σταματάνε. Εμένα καλά μου ακούγεται.

Θα παρακαλούσα πάτερ αν ήταν εύκολο να μας γράψετε και το άνωθεν οι προφήται στην προσεχή πανήγυρη της Θεοτόκου από Ιβήρων ή όπου εκκλησιαστείτε.
Ελπίζω να λένε το παλαιό , αλλά και το συντετμημένο δεν πειράζει.

Ευχαριστώ.
 
Last edited:

neaskiti

...ότι αγάπη καλύψει πλήθος αμαρτιών... (Καθολικής
Εδώ να παρατηρήσω κάτι κατά την ταπεινή μου γνώμη..
Ο π Κ.. και άλλοι αδελφοί μας έχουνε όλη την καλή διάθεση να μοιραστούν μαζί μας τις ηχογραφήσεις τους, που με κόπο και περίσειο ζήλο συλλεγουν στις αγρυπνίες,πανηγύρεις και απλές ακόμα ακολουθίες όπου παρευρίσκονται εις το αγιώνυμον όρος..
πιστεύω λοιπόν ότι δεν τιμούν κανένα όλα αυτά τα σχόλια που γίνονται σχετικά με το αν τα λένε σωστά ή όχι, άν το τυπικό που ακολουθείται είναι σωστό ή όχι, άν αυτά που ψάλλονται, ψάλονται σωστά ή όχι..
το μόνο που πρέπει να λέμε είναι πάντα ευχαριστώ για τον κόπο και τον ζήλο τους να μας χαρίζουν συνέχεια και να μοιράζονται μαζί μας όλα αυτά τα ακούσματα και τις εμπειρίες τους ...
Ευχαριστώ και συγχωρέστε με όλοι..
 
Top