Ο Άγγελος εβόα

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Από τη χθεσινή Θ. Λειτουργία στον Ι.Ν. Αγίου Λουκά Πατησίων, "Ο Άγγελος εβόα" όπως το άκουσα από τον Πολυδεύκη Μπετίνη.
Ζητώ την επιείκειά σας.

Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά και καλά σε όλους με την ευλογία του Αναστάντος Κυρίου!
 

Attachments

  • Ο Άγγελος εβόα.mp3
    2.1 MB · Views: 206
Γεια σου φωνάρα Βαγενά!!
Παράτα το Σακελλαρίδη και πήγαινε στον Παϊκόπουλο να σε κάνει πατριαρχική ψαλτάρα να μη σε φτάνει κανείς! Με εκτίμηση και με αγάπη.:wink:
 

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Δεν θέλω να κρίνω την εκτέλεση γιατί δεν αυτό το άκουσμα μου είναι ξένο. Το μάθημα είναι εκτός τόπου και χρόνου. Αυτό δεν είναι η μουσική των πατέρων μας. Αυτό δεν είναι Βυζαντινή Μουσική. Συγνώμη αν γίνομαι σκληρός αλλά έτσι έχουν τα πράγματα. Και μετά συζητάμε για Πέτρους και Ιακώβους..
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Γεια σου φωνάρα Βαγενά!!
Παράτα το Σακελλαρίδη και πήγαινε στον Παϊκόπουλο να σε κάνει πατριαρχική ψαλτάρα να μη σε φτάνει κανείς! Με εκτίμηση και με αγάπη.:wink:

Είπε κάποτε ο Άρχων Θρ. Στ. σε φέρελπι νέο '' Τί να σου κάνουμε εσένα μπρε, τζάνεμ, να χοντρύνει η φωνή σου;'' κ συνέχισε μόνος του '' Σκέφτομαι κάτι, αλλά καλύτερα μείνε εκεί που είσαι...'' -- κ ο εωρακώς μεμαρτύρηκεν και αληθής εστίν η μαρτυρία τω γράφοντι ταύτα...

Δ.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κων/νος Βαγενάς;69996 said:
Από τη χθεσινή Θ. Λειτουργία στον Ι.Ν. Αγίου Λουκά Πατησίων, "Ο Άγγελος εβόα" όπως το άκουσα από τον Πολυδεύκη Μπετίνη.
Ζητώ την επιείκειά σας.

Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά και καλά σε όλους με την ευλογία του Αναστάντος Κυρίου!

Αληθώς ο Κύριος! Θα προτιμούσα τις φωνητικές σου δυνατότητες να τις ασκούσες σε ένα όντως περίτεχνο μέλος, δηλ. το Ο άγγελος εβόα του προσφιλεστάτου σου Ι. Θ. Σ.

Δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἄνεβάζω ἐγώ τό συγκεκριμένο ἀπό τόν ἄφθαστο καί ἀξεπέραστο Πρωτοψάλτη τοῦ Ἱ. Ναοῦ Ἁγίας Εἰρήνης ὁδ. Αἰόλου Ἀθηνῶν (διάδοχο τοῦ Σπ. Καψάσκη) Πολυδεύκη Μπετίνη ἀπό τήν ἀποχαιρετιστήρια λειτουργία του τήν Κυριακή τοῦ Τυφλοῦ τό 1981, πού μετά τήν θέση κατέλαβε ὁ Λυκοῦργος Ἀγγελόπουλος.

Ὑπῆρχε σοβαρός λόγος νά ἐπιστρέψει στήν πατρίδα του Ζάκυνθο. Ὅταν ἐπέστρεψε πάλι στήν Ἀθήνα προσελήφθη στόν Ἱ. Ν. Ἁγ. Σπυρίδωνος Παγκρατίου, ὅπου μέχρι σήμερα διακονεῖ.

Τό μέλος εἶναι τοῦ Σακελλαρίδη τό σύντομο μέ θέση στό «χόρευε νῦν καί ἀγάλλου Σιών» ἀπό τό ἀργό τοῦ Σακελλαρίδη.

Εὐχαριστῶ τόν ἀγαπητό μας ἀναγνώστη Κων. Βαγενᾶ γιά τίς ψηφοποιήσεις πού ἔκανε ὑλικοῦ πού κατέχω.

Καί μέ τήν εὐκαιρία τόν συγχαίρω γιά μιά ἀκόμη φορά γιά εὐρυμάθεια καί πολυμάθειά του, τήν ἀντίληψή του καί τά χαρίσματά του.


ΥΓ. Ἀκούγεται στή χορωδία καί ἡ Κική Καψάσκη. Ἡ ἀπόδοση αὐτοῦ τοῦ μέλους εἶναι γιά λίγους.


 

Attachments

  • 14 - Unknown - Track 14.mp3
    2.9 MB · Views: 69
Είναι το ειρμολογικό του Ι.Θ.Σ. αυτό που ψάλλει ο Κωνσταντίνος. Με μόνη διαφορά τη γραμμή ''Χόρευε νυν και αγάλλου Σιών'', που την παίρνει από το αργό. Φυσικά υπάρχουν και κάποιες μικροαλλαγές στη μέση που δεν ξέρω αν είναι ''δουλειά'' του Σπύρου Καψάσκη, δάσκαλου και προκατόχου του Πολυδεύκη Μπετίνη στην Αγ.Ειρήνη, από τον οποίο το άκουσε ο Κωνσταντίνος.

Όντως το αργό του Ι.Θ.Σ, είναι πολύ ωραίο...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χριστός Ανέστη! Καλησπέρα!

Πώς ακριβώς το εννοείτε ;
Φωνητικές ἱκανότητες Σταῦρο.
Ἐκεῖνο πού δέν ἀλλάζω μέ τίποτε (καί πολλοί «βυζαντινοί») εἶναι τό Σῶμα Χριστοῦ τοῦ πλ. α΄ τοῦ Σακελλαρίδη, ἀλλά πάλι θέλει φωνητικές ἱκανότητες, ὅπως πολλά ἄλλα μέλη δοξαστικῶν-ἰδιομέλων τῆς Μ. Ἑβδομάδος.
Ἐπίσης τό «γιά λίγους» σημαίνει ἐκείνους πού ἔχουν αὐτή τήν προσαρμογή σ᾿ αὐτά τά ἀκούσματα, νά ἔχουν μπεῖ σ᾿ αὐτό τό «κλῖμα», πού ὄντως ξενίζει κάποιους, ἐνῶ ἄλλους τούς ξενίζουν (ἤ ξυνίζουν) ἄλλα.

ΥΓ. Δέν θά ἀντιπαρατεθοῦμε. Ὅπως ἔχει μεγαλώσει ὁ καθένας καί ὅ,τι ἀκούσματα ἔχει.
ΥΓ. 2 Γι᾿ αὐτό δέν θέλω καί αὐτά τά πολύτιμα γιά μένα ἀκούσματα νά κοινοποιηθοῦν.

 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Είπε κάποτε ο Άρχων Θρ. Στ. σε φέρελπι νέο '' Τί να σου κάνουμε εσένα μπρε, τζάνεμ, να χοντρύνει η φωνή σου;'' κ συνέχισε μόνος του '' Σκέφτομαι κάτι, αλλά καλύτερα μείνε εκεί που είσαι...'' -- κ ο εωρακώς μεμαρτύρηκεν και αληθής εστίν η μαρτυρία τω γράφοντι ταύτα...

Δ.

Υπάρχει και η φωνητική πάντως... Ιδίως στις ψηλές νότες μπορεί να αποκτήσει περισσότερο όγκο. Εγώ πάντως έχω δει αισθητή διαφορά.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Φωνητικές ἱκανότητες Σταῦρο.
Ἐκεῖνο πού δέν ἀλλάζω μέ τίποτε (καί πολλοί «βυζαντινοί») εἶναι τό Σῶμα Χριστοῦ τοῦ πλ. α΄ τοῦ Σακελλαρίδη, ἀλλά πάλι θέλει φωνητικές ἱκανότητες, ὅπως πολλά ἄλλα μέλη δοξαστικῶν-ἰδιομέλων τῆς Μ. Ἑβδομάδος.
Ἐπίσης τό «γιά λίγους» σημαίνει ἐκείνους πού ἔχουν αὐτή τήν προσαρμογή σ᾿ αὐτά τά ἀκούσματα, νά ἔχουν μπεῖ σ᾿ αὐτό τό «κλῖμα», πού ὄντως ξενίζει κάποιους, ἐνῶ ἄλλους τούς ξενίζουν (ἤ ξυνίζουν) ἄλλα.

ΥΓ. Δέν θά ἀντιπαρατεθοῦμε. Ὅπως ἔχει μεγαλώσει ὁ καθένας καί ὅ,τι ἀκούσματα ἔχει.




Ουδεμία διάθεση αντιπαράθεσης, και απορώ αν το εκλάβατε έτσι, ιδίως μάλιστα "εις τας ευσήμους ταύτας ημέρας" ... Ήταν καθαρά... γραμματικοσυντακτική η ερώτηση!

Ωστόσο, ως προς το πρώτο σκέλος, δλδ. τις φωνητικές ικανότητες, θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω, καθότι το συγκεκριμένο μέλος δεν παρουσιάζει κάποια μελισματική δυσκολία που να απαιτεί κάποια ιδιαίτερη φωνητική ικανότητα προκειμένου να εκτελεστεί. Αν εννοείτε την βάση, αυτό εύκολα διορθώνεται, δεν είναι εξάλλου υποχρεωτικό να εκτελείται ένα μέλος σε μια και μόνη βάση. Δομικά πάντως δεν παρουσιάζει κάποια δυσκολία.

Εύχεσθε!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ουδεμία διάθεση αντιπαράθεσης, και απορώ αν το εκλάβατε έτσι, ιδίως μάλιστα "εις τας ευσήμους ταύτας ημέρας" ... Ήταν καθαρά... γραμματικοσυντακτική η ερώτηση!
Γιά νά ἀποφύγω τά περαιτέρω... (πρόσθεσα καί ἕνα ΥΓ.2)

Ωστόσο, ως προς το πρώτο σκέλος, δλδ. τις φωνητικές ικανότητες, θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω, καθότι το συγκεκριμένο μέλος δεν παρουσιάζει κάποια μελισματική δυσκολία που να απαιτεί κάποια ιδιαίτερη φωνητική ικανότητα προκειμένου να εκτελεστεί. Αν εννοείτε την βάση, αυτό εύκολα διορθώνεται, δεν είναι εξάλλου υποχρεωτικό να εκτελείται ένα μέλος σε μια και μόνη βάση. Δομικά πάντως δεν παρουσιάζει κάποια δυσκολία.
Συμφωνῶ. Σέ σχέση ὅμως μέ ἄλλες συνθέσεις καί κυρίως τό ἀργό, πού λέει ὁ Σκρέκας. Κάθε συνθέτης (ὅπως ἔχετε πεῖ) κανόνιζε καί μέ τό λαρύγγι του. Ἀλλά κυρίως γιά τό «ὕφος», ὅπως εἶπα, πού χρειάζεται κάποιος νά ἔχει «ἐγκλιματισθεῖ».

Εύχεσθε!
Πάντα!!!!!!!!!


 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
π. Μάξιμος;70917 said:
Γιά νά ἀποφύγω τά περαιτέρω... (πρόσθεσα καί ἕνα ΥΓ.2)

"Si vis pacem, para bellum", που λένε, δλδ... :D


Πάντα!!!!!!!!!

Ευχαριστίες! Να είστε καλά!
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Ήμουν εκτός μέχρι τώρα, οπότε τα μαζεύω:

Και στον ίδιο τόνο βρε!? Ανέβασε και του Πολυδεύκη! :wink:

Τυχαία ο ίδιος τόνος! Εισακούσθηκε το αίτημά σου, αν και όχι από μένα.

Γεια σου φωνάρα Βαγενά!!
Παράτα το Σακελλαρίδη και πήγαινε στον Παϊκόπουλο να σε κάνει πατριαρχική ψαλτάρα να μη σε φτάνει κανείς! Με εκτίμηση και με αγάπη.:wink:

Θα το σκεφτώ!!!:D:D:D

Αληθώς ο Κύριος! Θα προτιμούσα τις φωνητικές σου δυνατότητες να τις ασκούσες σε ένα όντως περίτεχνο μέλος, δηλ. το Ο άγγελος εβόα του προσφιλεστάτου σου Ι. Θ. Σ.

Δ.

Εννοείς το αργό. Σ' αυτό έχω να πω ότι αφενός το αργό δεν είναι τίποτε άλλο από μια πρώιμη εμφάνιση αναλελυμένης γραφής. Είναι μεν περίτεχνο αλλά όχι όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά. Αφετέρου, θεωρώ πως οι πραγματικά μεγάλες φωνές (χωρίς φυσικά να υπονοώ κάτι για τον εαυτό μου εδώ), οι χαρισματικές, φαίνονται ακριβώς εκεί, στο απλό μέλος, που το παίρνουν και το απογειώνουν. Είμαι λάτρης των απλών, τι να κάνουμε... :) Όταν ψέλνεις απλά, λιτά αλλά με ζωντάνια, εκτιμώντας το απλό και όχι έχοντάς το υποκατάστατο για λόγους συντομίας, τότε ο νους πάει στα θεσπέσια λόγια, παρουσιάζονται μπροστά σου οι εικόνες, παρακολουθείς λέξη-λέξη τα ψαλλόμενα και εκστασιάζεσαι. Δεν λέω ότι στα πιο αργά δεν γίνεται αυτό, αλλά τα σύντομα, επειδή η αντιστοιχία είναι σχεδόν φθόγγος-συλλαβή, είναι σαν να μιλάς εμμελώς, σαν να διηγείσαι στο ακροατήριο και στον εαυτό σου τα γεγονότα και τις διδαχές.

Είναι το ειρμολογικό του Ι.Θ.Σ. αυτό που ψάλλει ο Κωνσταντίνος. Με μόνη διαφορά τη γραμμή ''Χόρευε νυν και αγάλλου Σιών'', που την παίρνει από το αργό. Φυσικά υπάρχουν και κάποιες μικροαλλαγές στη μέση που δεν ξέρω αν είναι ''δουλειά'' του Σπύρου Καψάσκη, δάσκαλου και προκατόχου του Πολυδεύκη Μπετίνη στην Αγ.Ειρήνη, από τον οποίο το άκουσε ο Κωνσταντίνος.

Όντως το αργό του Ι.Θ.Σ, είναι πολύ ωραίο...

Ναι, ήθελα να το διευκρινήσω, στη γραμμή "και αγάλλου Σιών" ο Ι.Θ.Σ. έχει φθορά πλ. δ΄, όχι Άγια, γι' αυτό δεν κάνω Ζω ύφεση.
Πράγματι και το αργό ωραίο.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μπορεί κάποιος να ανεβάσει το μουσ. κείμενο αυτού του περίφημου "Ο Άγγελος εβόα..." του Ι.Θ.Σ. για να το δούμε (αφού δεν το ακούμε) και εμείς οι υπόλοιποι που δεν το ξέρουμε, πόσο σύνθετο ή απλό είναι;

Ευχαριστώ.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Σαν γνώστης της μουσικής παράδοσης Σακελλαρίδη ας γράψω και εγώ κάτι:

1. Πολύ ωραία εκτέλεση (αν και με απήχημα! :D) Η εκτέλεση του φίλου Κωνσταντίνου τολμώ να πω ότι είναι πιο κοντά στη βούληση του μακαριστού διδασκάλου. Και τούτο διότι η φωνή του δεν έχει "αλλοιωθεί" όπως η δική μου (ή και άλλων εκτελεστών της ίδιας μουσικής) λόγω συμμετοχής σε τετράφωνο ρεπερτόριο και δεν έχει Επτανησιακό χρώμα.

2. Η "μεικτή" αυτή σύνθεση πρέπει να υπάρχει στο έργο του Κυπρίου ιατρού και ψάλτου Προκοπίου Κυριακίδη (μαθητή του Σακελλαρίδη ή του Καψάσκη-δεν το γνωρίζω)-ενδεικτικόν της διάδοσης της μουσικής αυτής στην Κύπρο.

3. Η σε αναλυτική γραφή "δύσκολη" σύνθεση του Σακελλαρίδη (την οποία ψάλλω α) ως καταβασία την Κυριακή του Θωμά και στο εξαιρέτως β) την Κυριακή των Μυροφόρων και γ) την Κυριακή του Τυφλού- αν και ενίοτε κάνω "απιστία" με παρόμοια σύνθεση του Θεοδούλου Καλλινίκου, λίαν πανηγυρική-τον οποίον μην τον ξαναμπερδέψει κάποιος με τον Καλλίνικο τον Λέσβιο, ο αναγινώσκων νοείτω!:mad:) έχει γραμμές από μια σύνθεση του Πέτρου Εφεσίου.

Πιθανολογώ ότι βρίσκεται στο σκαναρισμένο αρχείο που έχει ανεβάσει ο διαχειριστής της Ιεράς Υμνωδίας υπάρχει και το συγκεκριμένο μέλος.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Το μέλος το ήξερα, την ερμηνεία του Κώστα τώρα την άκουσα. Παρακάμπτοντας το ερώτημα αν αυτή η τοποθέτηση φωνής ταιριάζει σε βυζαντινό μέλος ή αν έχει τις προϋποθέσεις κάποτε να ταιριάξει (γιατί αυτό το ερώτημα θα είχε αξία αν το ζητούμενο ήταν εξ ορισμού ότι πρέπει να ταιριάξει, κάτι που δεν είναι) ομολογώ ότι πρόκειται για σπάνιο και ιδιαίτερο φωνητικό χάρισμα και ότι μένω όντως έκπληκτος! Συγχαρητήρια, Κώστα!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πιθανολογώ ότι βρίσκεται στο σκαναρισμένο αρχείο που έχει ανεβάσει ο διαχειριστής της Ιεράς Υμνωδίας υπάρχει και το συγκεκριμένο μέλος.
Δέν ἔχει ἀνεβάσει ὁ διαχειριστής, ἀλλά ἔχει σχολιάσει. Δυστυχῶς ἔχει ἀνέβει ἡ πρώτη ἔκδοση ἡμιτελής, ὅπως γράφαμε ἐδῶ, καί οἱ καταβασίες, ὅπου καί τό συγκεκριμένο μέλος σέ σύντομο καί ἀργό, ὑπάρχει στό β΄ μέρος.
Ἐπίσης στενοχωροῦμαι, πού ὁ Λαμπρινάκος ἔχει ἐξαφανιστεῖ.


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...θεωρώ πως οι πραγματικά μεγάλες φωνές (χωρίς φυσικά να υπονοώ κάτι για τον εαυτό μου εδώ), οι χαρισματικές, φαίνονται ακριβώς εκεί, στο απλό μέλος, που το παίρνουν και το απογειώνουν. Είμαι λάτρης των απλών, τι να κάνουμε... :) Όταν ψέλνεις απλά, λιτά αλλά με ζωντάνια, εκτιμώντας το απλό και όχι έχοντάς το υποκατάστατο για λόγους συντομίας, τότε ο νους πάει στα θεσπέσια λόγια, παρουσιάζονται μπροστά σου οι εικόνες, παρακολουθείς λέξη-λέξη τα ψαλλόμενα και εκστασιάζεσαι. Δεν λέω ότι στα πιο αργά δεν γίνεται αυτό, αλλά τα σύντομα, επειδή η αντιστοιχία είναι σχεδόν φθόγγος-συλλαβή, είναι σαν να μιλάς εμμελώς, σαν να διηγείσαι στο ακροατήριο και στον εαυτό σου τα γεγονότα και τις διδαχές.
Αὐτός εἶναι ὁ Βαγενᾶς καί μήν ξεχνᾶμε ὅτι εἶναι μόλις 20 ἐτῶν. Νά φανταστεῖτε ὅτι μέ τόν πατέρα του —πού τόν γνωρίζω, ἀφοῦ πολλές φορές ἔρχονται καί οἱ γονεῖς του στό Ναό— εἴμαστε συνομήλικοι.
Ἀνεβάζω (χωρίς νά ξέρει) ἀπό μιά λειτουργία πλ. α΄, πού τοῦ ἔδωσαν τό Ταῖς ἀγγελικαῖς. Θά εἶναι ἀπό Καραμάνη, γιατί αὐτά πασάρει ὁ δεξιός. Δέν ἔχει πρόβλημα νά διαβάζει ἀπ᾿ ὅπου τοῦ δώσεις.
Κι ἕνα ἀλληλουιάριο, πού ἀκούγεται πρῶτα ὁ ἀριστερός, μετά ὁ δεξιός καί μετά ὁ Βαγενᾶς.
Προφανῶς ὑπάρχουν καί ἄλλες ἐγγραφές καί ἔχει γράψει κι ἐκεῖνος ἀρκετά.

ΥΓ. Περισσότερα ἔχω γράψει ἐδῶ, ἀλλά δέν χρειάζεται...

 

Attachments

  • Ταις αγγελικαις.mp3
    7.7 MB · Views: 50
  • Αλληλουιαριο.mp3
    3.2 MB · Views: 38
Top