Ο Άγγελος εβόα -Ιωάννης Χασανίδης

T

tasos1985

Guest
Απο την πανηγυρική Θεία Λειτουργία στην Ιερα Μονή Αγίου Ραφαήλ.
http://www.youtube.com/watch?v=cOYDMOow0_o

Χριστος Ανεστη.απεχτος ο δασκαλος,ειχα την τυχη κ ημουν εκει,σκετη απολαυση φιλοι μου δεν περειγραφετε,στο τελος καθησαμε κ συζητουσαμε διαφωρα,ηταν τελεια.ο θεοσ να τον δωση δυναμη κ υπομονη να συνεχηση αυτο που κανει γιατι το κανει με την ψυχη του.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Υπαρχει η εκτελεση του ''Ο αγγελος εβοα...'' απο τον αειμνηστο Σ. Μαιδανογλου!! Στο ''Χορευε..'' κ μετα το μελος κινειται γυρω απο τον Κε....φοβερο!!!! Καποια στιγμη θα ανεβασω την ηχογραφηση!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Απο την πανηγυρική Θεία Λειτουργία στην Ιερα Μονή Αγίου Ραφαήλ.
http://www.youtube.com/watch?v=cOYDMOow0_o

Ωραιο το κομματι...ποιανου συνθεση ειναι?? Νομιζω πως το εχω δει καπου...δεν ειμαι σιγουρος!! Η εκτελεση βεβαια δεν με ενθουσιασε...λιγο αγρια η φωνη του...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ωραιο το κομματι...ποιανου συνθεση ειναι?? Νομιζω πως το εχω δει καπου...δεν ειμαι σιγουρος!! Η εκτελεση βεβαια δεν με ενθουσιασε...λιγο αγρια η φωνη του...

Μήπως είναι του Δ. Κυφιώτου;

Πβ κ εδώ
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Λίγες παραπάνω ὑφεσοδιέσεις μοῦ φαίνεται πὼς ἄκουσα ἐκεῖ γύρω στὸ 2.20-25, ἀπ᾿ ὅτι εἶμαι συνηθισμένος. Ἴσως ὄμως τὸ αὐτὶ μου μὲ ξεγελάει. Ἡ ἀπόδοση τῶν Δανιηλαίων μοῦ ἀκούγεται διαφορετική, πιὸ καλὰ στα ἀκούσματά μου.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λίγες παραπάνω ὑφεσοδιέσεις μοῦ φαίνεται πὼς ἄκουσα ἐκεῖ γύρω στὸ 2.20-25, ἀπ᾿ ὅτι εἶμαι συνηθισμένος. Ἴσως ὄμως τὸ αὐτὶ μου μὲ ξεγελάει. Ἡ ἀπόδοση τῶν Δανιηλαίων μοῦ ἀκούγεται διαφορετική, πιὸ καλὰ στα ἀκούσματά μου.

Διαστηματική σύγκριση και με τον δάσκαλό του, διακο-Διονύση, τί θα αποκάλυπτε στα ίδια σημεία που επισημαίνεις;

Δ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Διαστηματική σύγκριση και με τον δάσκαλό του, διακο-Διονύση, τί θα αποκάλυπτε στα ίδια σημεία που επισημαίνεις;

Δ.

Δὲν γνωρίζω, ἀλλὰ περιμένω ἀπὸ κάποιον ἐπαΐοντα τῶν άκουσμάτων ...:wink:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μήπως ξέρει κανείς για ποιο χερουβικό πρόκειται;
 

aposapostolopoulos

Απόστολος Αποστολόπουλος
Εκ του Θησαυρού Νεκταρίου... Πέτρου Εφεσίου;

Δ.

Δημήτρη, απ' ότι είδα για το χερουβικό, δεν είναι του Πέτρου Εφεσίου από το Μουσικό Θησαυρό Νεκταρίου Μοναχού.
Και λίγο που κοίταξα δε διαπίστωσα το χερουβικό που ψάλλει ο Κυρ Γιάννης να υπάρχει στο εν λόγω βιβλίο. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια!
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δημήτρη, απ' ότι είδα για το χερουβικό, δεν είναι του Πέτρου Εφεσίου από το Μουσικό Θησαυρό Νεκταρίου Μοναχού.
Και λίγο που κοίταξα δε διαπίστωσα το χερουβικό που ψάλλει ο Κυρ Γιάννης να υπάρχει στο εν λόγω βιβλίο. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια!

Χριστός ανέστη, Απόστολε!

Αφού το χεις μαζί σου το βιβλίο, αν μπορείς έλεγξε πάλι και ανέβασε ανάλογα... Για Νικολάου Σμύρνης, μοιάζει να είναι μικρής έκτασης... Άλλη πιθανότητα: Κωνσταντίνου Βυζαντίου;

Δ.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τελικά είναι του Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου από το «Ταμείον Ανθολογίας» (τ.Β΄, σ. 33-35).
 

Attachments

  • Χερουβικόν Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου (Γ΄).pdf
    536.9 KB · Views: 51

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μήπως μπορεί κάποιος να απομονώσει τον ήχο από το βίντεο και να το ανεβάσει ως mp3;
(Κι αν είναι εύκολο να μας εξηγήσει τον τρόπο για να το κάνουμε και μόνοι μας).
 
Top