[Ερώτηση] Μουσικά Χειρόγραφα Στανίτσα Θρασύβουλου

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με το βιβλίο Μουσικά Χειρόγραφα του Θρασύβουλου Στανίτσα; Περιλαμβάνει Εσπερινό, Όρθρο. Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις "Κέντρο Παραδοσιακών Μουσικών Εκδόσεων", εκδόθηκε Μάρτιο 2006, έχει 587 σελ. τιμή 41-45 ευρώ.
 

Attachments

  • moysika xeirografa.jpg
    moysika xeirografa.jpg
    6.3 KB · Views: 1,333

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με το βιβλίο Μουσικά Χειρόγραφα του Θρασύβουλου Στανίτσα; Περιλαμβάνει Εσπερινό, Όρθρο. Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις "Κέντρο Παραδοσιακών Μουσικών Εκδόσεων", εκδόθηκε Μάρτιο 2006, έχει 587 σελ. τιμή 41-45 ευρώ.

Το έχω προμηθευτεί ταχυδρομικά από τον υπεύθυνο του Κέντρου κ.Χρήστο Τσιούνη.Έχει μεγάλο πλούτο θέσεων και αυτοσχεδιασμών,αλλά δεν είναι τόσο προσεγμένη έκδοση.Όποιος το έχει προμηθευτεί θα καταλάβει τι εννοώ.Πάντως αναμένω με τεράστιο ενδιαφέρον αν θα κυκλοφορήσει τίποτα με Θ.Λειτουργία.Ξέρει κανένας αν υπάρχει τίποτα τέτοιο στα σκαριά ή αν κυκλοφόρησε;
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Το έχω προμηθευτεί ταχυδρομικά από τον υπεύθυνο του Κέντρου κ.Χρήστο Τσιούνη.Έχει μεγάλο πλούτο θέσεων και αυτοσχεδιασμών,αλλά δεν είναι τόσο προσεγμένη έκδοση.Όποιος το έχει προμηθευτεί θα καταλάβει τι εννοώ.Πάντως αναμένω με τεράστιο ενδιαφέρον αν θα κυκλοφορήσει τίποτα με Θ.Λειτουργία.Ξέρει κανένας αν υπάρχει τίποτα τέτοιο στα σκαριά ή αν κυκλοφόρησε;

Μίλησα με τον Χρίστο προχθές. Έργα υπάρχουν... ΧΡΗΜΑΤΑ δεν υπάρχουν. Νομίζω η έκδοση της Θ. Λειτουργίας είναι σχεδόν έτοιμη, όπως καταλαβαίνω. Μακάρι να βρεθούν χρηματοδότες να τν βοηθήσουνε.

Το πρόβλημα, όμως, με το βιβλίο αυτό του Θρ. Στανίτσα είναι ότι έχει ΜΟΝΟΝ τα δεξιά τροπάρια. Οπότε, για έναν που διακονεί ως Λαμπαδάριος, είναι σχεδόν άχριστο το βιβλίο. Θα έπρεπε να εκδοθεί με τροπάρια του αριστερού χορού για να είναι πλήρης η έκδοση. Στην ουσία, εκδίδεται πλέον για ιστορικούς λόγους.

Απόστολος
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Μίλησα με τον Χρίστο προχθές. Έργα υπάρχουν... ΧΡΗΜΑΤΑ δεν υπάρχουν. Νομίζω η έκδοση της Θ. Λειτουργίας είναι σχεδόν έτοιμη, όπως καταλαβαίνω. Μακάρι να βρεθούν χρηματοδότες να τν βοηθήσουνε.


Απόστολος

Μπορεί να γίνει το ίδιο που έγινε και με το Αναστασιματάριον του Ραιδεστηνού που έκδωσε ο κ.Καρακατσάνης, δηλ. να γίνουμε συνδρομητές της έκδοσης του βιβλίου.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Μπορεί κάποιος να αναρτήσει τα περιεχόμενα του βιβλίου;

Ορίστε. Σας προτείνω να το αγοράσετε. Αξίζει να βρίσκετε στην βιβλιοθήκη σας!
 

Attachments

  • ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ''ΜΟΥΣΙΚΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ'' Θρ.Στανίτσα.pdf
    1.3 MB · Views: 561

megas.psaltis

Νέο μέλος
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με το βιβλίο Μουσικά Χειρόγραφα του Θρασύβουλου Στανίτσα; Περιλαμβάνει Εσπερινό, Όρθρο. Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις "Κέντρο Παραδοσιακών Μουσικών Εκδόσεων", εκδόθηκε Μάρτιο 2006, έχει 587 σελ. τιμή 41-45 ευρώ.
Ειναι ενα πραγματικα πολυ ωραιο εργο και αξιζει τα χρηματα του..Καλο ειναι να το παρουμε ολοι ετσι ωστε να γινει και πιο ευκολη η εκδοση της Θ.Λειτουργιας....Εχεο τρομερα ωραιες θεσεις κ.λ.π που καταλαβενεις πως ειναι Στανιτσας αυτο που λες...!!
 

TASOS BOUTIS

Μέλος
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με το βιβλίο Μουσικά Χειρόγραφα του Θρασύβουλου Στανίτσα; Περιλαμβάνει Εσπερινό, Όρθρο. Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις "Κέντρο Παραδοσιακών Μουσικών Εκδόσεων", εκδόθηκε Μάρτιο 2006, έχει 587 σελ. τιμή 41-45 ευρώ.

Τα μουσικα χειρογραφα το Τριωδιο του ΑΡΧΟΝΤΑ ΣΤΑΝΙΤΣΑ και ολες οι Βυζαντινες εκδοσεις του ΓΙΓΑΝΤΑ ΠΡΙΓΓΟΥ(ετσι τον αποκαλουσε ο Στανιτσας) κοσμηματα ανεκτιμητης αξιας
 

TASOS BOUTIS

Μέλος
Μίλησα με τον Χρίστο προχθές. Έργα υπάρχουν... ΧΡΗΜΑΤΑ δεν υπάρχουν. Νομίζω η έκδοση της Θ. Λειτουργίας είναι σχεδόν έτοιμη, όπως καταλαβαίνω. Μακάρι να βρεθούν χρηματοδότες να τν βοηθήσουνε.

Το πρόβλημα, όμως, με το βιβλίο αυτό του Θρ. Στανίτσα είναι ότι έχει ΜΟΝΟΝ τα δεξιά τροπάρια. Οπότε, για έναν που διακονεί ως Λαμπαδάριος, είναι σχεδόν άχριστο το βιβλίο. Θα έπρεπε να εκδοθεί με τροπάρια του αριστερού χορού για να είναι πλήρης η έκδοση. Στην ουσία, εκδίδεται πλέον για ιστορικούς λόγους.

Απόστολος

Κυριε Αποστολε καλο θα ηταν να γινει μια αρχη οικονομικης συμμετοχης για την εκδοση της Θειας Λειτουργιας του Αρχοντα ας παρουμε μια προσφορα για την εκδοση και οκαθενας ονομαστικως να συνδραμει για την εκδοση του με οποιο ποσο μπορει.Γνωμη μου βεβαια
 
Κυριε Αποστολε καλο θα ηταν να γινει μια αρχη οικονομικης συμμετοχης για την εκδοση της Θειας Λειτουργιας του Αρχοντα ας παρουμε μια προσφορα για την εκδοση και οκαθενας ονομαστικως να συνδραμει για την εκδοση του με οποιο ποσο μπορει.Γνωμη μου βεβαια
Πολύ καλή σκέψη μόνο που ορισμένους δεν τους ενδιαφέρει η διατήρηση των ''θησαυρών'' αυτών αλλά , μόνο το οικονομικό δυστυχώς :confused:
 
Top