[Ερώτηση] Μικρόφωνα behringer b1 & b2 pro

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ

Λάμπης

Λαμπρόπουλος. Λ
Τα χαρακτηριστικά που αναγράφει η εταιρεία ειναι πολύ καλά σαν αριθμοί, αλλά να γνωρίζουμε οτι μόνον οι πολύ καλές εταιρείες δίνουν αυτά που γράφουν, με γειά , βέβαια , η Behringer σαν εταιρεία ειναι μεσαία και ιδίως στά μικρόφωνά της ,εγώ θα προτιμούσα με 160 ευρώ το AKG C2000B απο μια εταιρεία εξαιρετική και τίμια στον χώρο της ,μην ξεχνάμε οτι το μικρόφωνο σαν απόδοση εχει σχέση και με την κονσόλα και με ολη την αλυσίδα των ηχητικών του Ναου.χαιρετω Λαμπρόπουλος Λάμπρος
 

Λάμπης

Λαμπρόπουλος. Λ
ενα εξαιρετικό μικρόφωνο σε πολυ μέτρια κονσόλα ,σε συνδυασμό με μέτρια ηχεία σε λάθος θέση δεν θα φανεί καθόλου , οπότε εαν θέλουμε να αγοράσουμε μικρόφωνο εκτιμάμε πρώτα το υπόλοιπο σύστημα ,και παίρνουμε κάτι ανάλογης ποιότητος,εχω γράψει σχετικά λίγο πιο πίσω στο φόρουμ σχετικό άρθρο εαν μπορεί να βοηθήσει σε κάτι.χαιρετώ
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
ενα εξαιρετικό μικρόφωνο σε πολυ μέτρια κονσόλα ,σε συνδυασμό με μέτρια ηχεία σε λάθος θέση δεν θα φανεί καθόλου , οπότε εαν θέλουμε να αγοράσουμε μικρόφωνο εκτιμάμε πρώτα το υπόλοιπο σύστημα ,και παίρνουμε κάτι ανάλογης ποιότητος,εχω γράψει σχετικά λίγο πιο πίσω στο φόρουμ σχετικό άρθρο εαν μπορεί να βοηθήσει σε κάτι.χαιρετώ

Συμφωνώ απολύτως. Το μικρόφωνο θα πρέπει να είναι συμβατό με τα υπόλοιπο σύστημα. Για την ιστορία εγώ χρησιμοποιώ το AKG C 535 EB
ένα εξαιρετικό μικρόφωνο ξεφεύγει όμως στην τιμή.
 

Λάμπης

Λαμπρόπουλος. Λ
Πάντα η καλή τεχνολογία κοστίζει ,αλλά με΄σα στα γενικά καθημερινά μας έξοδα το να δωσουμε 150 ευρώ πιο πάνω για ενα εργαλείο που το χρησιμοποιουμε συνέχεια και για πολλα χρόνια και δια μεσω του οποιου καταθέτουμε την εμπειρία μας ,την γνώση μας, την ψυχή μας και χωρίς να έχει φθορές, σε βάθος χρόνου αξίζει πραγματικά.
 

Λάμπης

Λαμπρόπουλος. Λ
το AKG 535 εχει τοποθετηθει σε πολλές εκκλησίες ειναι εξαιρετικό μικρόφωνο ,μάλιστα δε εχει πολύ καλή απόκριση οταν ψάλλουμε υπό γωνία μεχρι 60 ΄μοίρες περιπου -off axis- γιατί πρέπει να γνωρίζουμε οτι τα καρδιοειδή πυκνωτικά αποδίδουν το μέγιστο περίπου μέσα στην γωνία 20-30- μοιρών ,και απο κάποια απόσταση απο τον κάθετο αξονά τους,(on axis)το αρνητικό με το 535 ειναι η μικρή ευαισθησία του,μόλις 7mV/Pa ,που σημαίνει τρείς φορές πιο κοντά σε σχέση π.χ με το AKG C 3000, που εχει 20 mV/PA - η ευαισθησία σαν μέγεθος ειναι κάτι πολύ σημαντικό, ονομάζεται sensitivity και προσδιορίζεται σαν δυνατότητα στην εξοδό του ,οταν στο μικρόφωνο << δώσω >> συχνότητα 1 khz και πίεση 1 Pascal. χαιρετώ
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Θεωρω τον εαυτο μου απο τους πρωτοπορους του "κινηματος" ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΜΟΥ , γιατι εν'ετει 1998 αγορασα το πρωτο πυκνωτικο Shure της απλης σειρας της εποχης (30000 δραχμες τοτε και ο μισθος 40000 :( ) ! Οταν ανελαβα τη θεση του δεξιου ψαλτη του Ναου στον οποιο διακονω ακομα , υπηρχε ενα "μπρικι" που επαιζε ρολο μικροφωνου :D . Σημερα χρησιμοποιω το akg c451b , ακριβο σχετικα μικροφωνο , πλην ομως απαιχτο ! Φυσικα το αγορασα κι'αυτο με δικα μου χρηματα !
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Λάμπης;109346 said:
το AKG 535 εχει τοποθετηθει σε πολλές εκκλησίες ειναι εξαιρετικό μικρόφωνο ,μάλιστα δε εχει πολύ καλή απόκριση οταν ψάλλουμε υπό γωνία μεχρι 60 ΄μοίρες περιπου -off axis- γιατί πρέπει να γνωρίζουμε οτι τα καρδιοειδή πυκνωτικά αποδίδουν το μέγιστο περίπου μέσα στην γωνία 20-30- μοιρών ,και απο κάποια απόσταση απο τον κάθετο αξονά τους,(on axis)το αρνητικό με το 535 ειναι η μικρή ευαισθησία του,

Γιαυτό το λόγο το αγόρασα με δικά μου χρήματα και το παίρνω μαζί μου όταν φεύγω από την Εκκλησία. Το μικρόφωνο αυτό είναι τραγουδιστικό και έτσι καλύπτει αυτόν που ψάλλει, χωρίς να ακούγονται από αυτό οι υπόλοιποι στο ψαλτήρι, οι οποίοι έχουν τα άλλα μικρόφωνα της Εκκλησίας. Συνδεδεμένο μάλιστα στο monitor που έχει η Εκκλησία για τον ψάλτη είναι ότι καλύτερο.
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Γιαυτό το λόγο το αγόρασα με δικά μου χρήματα
και το παίρνω μαζί μου όταν φεύγω από την Εκκλησία
. Το μικρόφωνο αυτό είναι τραγουδιστικό και έτσι καλύπτει αυτόν που ψάλλει, χωρίς να ακούγονται από αυτό οι υπόλοιποι στο ψαλτήρι, οι οποίοι έχουν τα άλλα μικρόφωνα της Εκκλησίας. Συνδεδεμένο μάλιστα στο monitor που έχει η Εκκλησία για τον ψάλτη είναι ότι καλύτερο.

Σωστος ! Κι'εγω το ιδιο κανω !
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Εγω της Shure εχω,εδω και καποια χρονια.
Τι γνωμη εχουν οι πιο ειδικοι;
 

SARADIS3

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΡΑΝΤΗΣ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΣ Ι.Ν. ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΠΡ
To καλλίτερο ήταν να μην υπήρχαν μικρόφωνα γιατί αυτά φταίνε για την ηχορύπανση που δημιουργείται στον ναό. Αφήστε που ανεβαίνουν και οι βάσεις!!! Στο πατριαρχικό ναό στο φανάρι δεν έχω παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο σε μικρόφωνα ,όπως επίσης δεν υπάρχουν μικρόφωνα καθόλου στο ναό της Αναστάσεως στα Ιεροσόλυμα ,Άγιο Όρος κλπ. Πάντως στο θέμα τις συζήτησης δεν είναι το πρόβλημα τα μικρόφωνα αλλά πως θα τα χρησιμοποιούμε.:)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
To καλλίτερο ήταν να μην υπήρχαν μικρόφωνα γιατί αυτά φταίνε για την ηχορύπανση που δημιουργείται στον ναό. Αφήστε που ανεβαίνουν και οι βάσεις!!! Στο πατριαρχικό ναό στο φανάρι δεν έχω παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο σε μικρόφωνα ,όπως επίσης δεν υπάρχουν μικρόφωνα καθόλου στο ναό της Αναστάσεως στα Ιεροσόλυμα ,Άγιο Όρος κλπ. Πάντως στο θέμα τις συζήτησης δεν είναι το πρόβλημα τα μικρόφωνα αλλά πως θα τα χρησιμοποιούμε.:)

Σωστα,αν εχεις στειμενο το αυτι,γυρω σου,μπορεις να κανεις πολυ καλη μεταχειρηση των ηχιτικων και των μικροφωνων στο Ναο.Οποτε ουτε ηχορυπανση,ουτε τιποτα....:)
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
To καλλίτερο ήταν να μην υπήρχαν μικρόφωνα γιατί αυτά φταίνε για την ηχορύπανση που δημιουργείται στον ναό. Αφήστε που ανεβαίνουν και οι βάσεις!!! Στο πατριαρχικό ναό στο φανάρι δεν έχω παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο σε μικρόφωνα ,όπως επίσης δεν υπάρχουν μικρόφωνα καθόλου στο ναό της Αναστάσεως στα Ιεροσόλυμα ,Άγιο Όρος κλπ. Πάντως στο θέμα τις συζήτησης δεν είναι το πρόβλημα τα μικρόφωνα αλλά πως θα τα χρησιμοποιούμε.:)

Συμφωνώ φίλε "saradis" ότι τα μικρόφωνα δεν κάνουν τον ψάλτη. Ομως ένα καλό ηχοσύστημα δίνει 50% επιπλέον σε μία μέτρια φωνή.
Οχι δεν ανεβαίνουν τα ίσα από την χρήση των μικροφώνων. Ανεβαίνουν από τις πολλές και δυνατές φωνές, από το κακό ισοκράτημα.
Και τι γίνεται εάν έχεις 2-3 στο ψαλτήρι και η φωνή τους σε επηρεάζει; Η όταν κάποιο μωρό αρχίζει και κλαίει; Πως θα ακουστείς εάν θέλεις να ψάλλεις ήρεμα και χωρίς να φωνάζεις για να ακουστείς.
Το μικρόφωνο είναι απαραίτητο, όπως απαραίτητο είναι και το monitor για να ακούς τι λες και να μπορείς να ψάλλεις.
Από την στιγμή που η Εκκλησία μου έβαλε το monitor και με το μικρόφωνο που αγόρασα, είδα μεγάλη διαφορά και το ακούω από τις ηχογραφήσεις μέσα από το ηχοσύστημα της Εκκλησίας.
 
Last edited:

Λάμπης

Λαμπρόπουλος. Λ
Καλησπέρα στο φορουμ ,και στο θέμα <<σφυρίζουν τα μικροφωνα >> περίπου 3η σελίδα ,εχω γράψει αρκετα σχετικά με τα μικρόφωνα που πιθανα βοηθήσουν, διότι ,εαν δεν γνωρίζει κάποιος την γενική λειτουργία τους και ειδικά πως λειτουργει το συγκεκριμένο δικο του μικρόφωνο ,οποιο και να είναι , σύμφωνα με τα εκάστοτε χαρακτηριστικά του-specifications- δηλ απο ποια αποσταση ,και ποια γωνια ΄δινει το μεγιστό του ,καθως επίσης και το πως θα ρυθμισει σωστά την κονσολα-mixer σε σχεση με τον προ -ενισχυτη -pre-amplifier-και το equalizer νομιζω οτι θα εχει πάντα απεναντι του ενα ανεξερευνητο θησαυρό ,΄δυστυχως για την επιλογη του δεν υπαρχει επαρκης γνώση, τα προιόντα ειναι πολλά, και συνήθως βρισκόμαστε με κάτι που δεν προσφέρει αυτό που προσδοκούμε, η σωστή εγκατάσταση πρέπει να ικανοποιει τους ψαλτες και να κατανύσει τους πιστούς,το μικρόφωνο ειναι το πρώτο και ισως κατα την γνώμη μου το σημαντικότερο κομματι της αλυσίδας των ηχητικών συσκευών του Ναού,και απαιτεί την ιδιαίτερη προσοχή μας ..εαν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι το e-mail . info@labmusic.gr και το τηλ. 697-42-75-920.χαιρετώ
 
Last edited:
Top