Μελωδός ή Βυζαντινή Κάλαμος ...

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Περιμένω το σχόλιο σας, για το ηχητικό και την εμφάνιση.
Ο κ. Τσακίρογλου ο οποίος είναι και πολυγραφότατος μας μεταφέρει τις δημιουργίες και τις εμπειρίες του, και τον ευχαριστώ πολύ για όλα.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Πολύ όμορφη η εμφάνιση ...!!!
Είμαι έτοιμος για τον ΜΕΛΩΔΟ.

Πιστεύω ότι θα με βοηθήσει αρκετά.

Ευχαριστώ για όλο σας το ενδιαφέρον κ.Κιαμηλίδη και να μου επιτρέψετε να σας ενοχλήσω από την στιγμή που προμηθευτώ τον ΜΕΛΩΔΟ και αντιμετωπίσω τυχόν απορίες.

Και πάλι σας ευχαριστώ θερμά !!!
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά περίμενε η γυναίκα μου να φάμε μαζί για το βραδινό.

Για όνομα του Θεού...Είπαμε έχω κάποιες απορίες αλλά μην ζητάτε συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Με κατατοπίσατε τόσο καλά σήμερα που δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω...!!!

ΜΕΛΩΔΟΣ λοιπόν..........:)
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πολύ όμορφη η εμφάνιση ...!!!
Είμαι έτοιμος για τον ΜΕΛΩΔΟ.
Πιστεύω ότι θα με βοηθήσει αρκετά.
Και εγώ είμαι απόλυτα βέβαιος.
Πολύ όμορφη η εμφάνιση ...!!!
Το ηχητικό πως σας φάνηκε????

σας ενοχλήσω από την στιγμή που προμηθευτώ τον ΜΕΛΩΔΟ και αντιμετωπίσω τυχόν απορίες.
Βεβαίως βεβαίως, και δεν θα είναι ενόχληση, αλλά από κοινού ανακάλυψη των πάρα πολλών δυνατοτήτων (σημερινών και μελλοντικών ) του Μελωδού.
Το ενδιαφέρον μου προέρχεται από το να μην πάθουν και άλλοι αυτό που έπαθα εγώ. Ότι έγραψα στο παρελθόν θα πρέπει να τα ξαναγράψω λόγω μικρής γραμματοσειράς που επέλεξα. Ευτυχώς περιμένουμε και το OCR οπότε θα υπάρχει η δυνατότητα απλού σκαναρισματος.
Επίσης υπάρχει η δυνατότητα και δεύτερου ισοκρατήματος, όπως στα μουσικά κείμενα του μακαριστού Ψάχου, ο οποίος οραματίσθηκε το παναρμόνιο, και το οποίο έχουμε εμείς πιό ανώτερο λόγω της ηλεκτρονικής τεχνολογίας.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Καλές οι διαφημίσεις αλλά υπάρχει το τζάμπα.
Παραθέτω εργασία φίλου πριν 8 χρόνια στο corel drow (περίπου 5 λεπτά η σελίδα).
 

Attachments

  • test0001.PDF
    803.4 KB · Views: 181
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Καλές οι διαφημίσεις
Δεν είναι διαφημίσεις απλά ενημέρωση για τους ενδιαφερόμενους, οι οποίοι γράφουν πολλά μουσικά κειμενα, και οι οποίοι έχουν στην διάθεσή τους ένα δυναμικό εργαλείο καταγραφής Βυζαντινής μουσικής.
Ενημερωτικά, ο κατασκευαστής αν και είναι και μέλος του Ψαλτολογίου, δεν έκανε ποτέ ούτε την στοιχειώδη ενημέρωση.
αλλά υπάρχει το τζάμπα.
Παραθέτω εργασία φίλου πριν 8 χρόνια στο corel drow (περίπου 5 λεπτά η σελίδα).[/
Το τζάμπα ξύδι πιό γλυκό κι από το αγορασμένο μέλι που λέει ο λαός μας.
Να είστε καλά.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Το τζάμπα ξύδι πιό γλυκό κι αό το αγορασμένο μέλι που λέει ο λαός μας.
Το corel draw έχει το καλό ότι όπου βάλεις τον κέρσορα γράφεις κάτι που δεν το έχουν άλλα προγράμματα word κλπ
Επίσης να σύρεις κάποιο χαρακτήρα από τα πλαϊνό παράθυρο, να χρωματίσεις ένα η περισσότερους χαρακτήρες κ.α.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Παραθέτω εργασία φίλου πριν 8 χρόνια στο corel drow (περίπου 5 λεπτά η σελίδα).
Με ποιο πρόγραμμα έγινε αυτή η πραγματικά ωραία δουλειά;

ΥΓ
Καλές οι διαφημίσεις αλλά υπάρχει το τζάμπα.
Πάντως υποτίθεται ότι ούτε το corel είναι τζάμπα...
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Νομίζω και το '' psaltika '' σαν πρόγραμα δεν υστερεί από τα υπόλοιπα.Αν αρχίσεις μ΄ αυτό δύσκολα το αλλάζεις!!!
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Με ποιο πρόγραμμα έγινε αυτή η πραγματικά ωραία δουλειά;

Με corel draw από ότι γνωρίζω.

ΥΓ

Πάντως υποτίθεται ότι ούτε το corel είναι τζάμπα...
Νομίζω ότι την έχει αγοράσει η adope και έχει αλλάξει μερικά πράγματα.
Με τις νέες εκδόσεις π.χ. δυσκολεύομαι να πληκρολογήσω μουσική ενώ με τις παλαιότερες 11, 12 τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Αρα αν βρει κάποιος τις παλαιότερες εκδόσεις στο ίντερνετ σπασμένες δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα γνησιότητας.

Είναι πρόγραμμα σχεδιασμού επαγγελματικό που μπορεί κάποιος να πληκτρολογήσει, να γράφει με διπλό κλίκ, να μεταφέρει μουσικό κείμενο από άλλο πρόγραμμα και να το διακοσμήσει με χίλια δύο πράγματα, τρισδιάστατα γράμματα εικόνες κλπ μπορεί να σύρει με το ποντίκι ένα δίγοργο και να το βάλλει στο σημείο ακριβώς που θέλει κ.α.
 
S

savvas

Guest
Νομίζω πως κάτι θα πρέπει να γράψω και εγώ.
Συγνώμη αλλά δεν μπαίνω τακτικά στο internet.
Ο κ. Κιαμηλίδης αναπτύσει πολύ ωραία τις δυνατότητες του προγράμματος που πρέπει να ομολογήσω δεν τις συνειδητοποιώ ούτε και εγώ, μια και δεν ασχολούμαι με την γραφή μουσικών κειμένων αλλά μόνο με τον προγραμματισμό.
(Δεν έχω άπειρες ώρες στην διάθεσή μου και πρέπει να φροντίσω να ταϊσω και την ψυχή μου)
Για τον φίλο που ρώτησε για την παλαιογραφία θα μπεί ολόκληρη και όχι μόνο τα 7 σημεία του Καρά. (περίπου 60 παλαιογραφικά σημεία) ώστε να υποστηρίζει πλήρως την παλαιογραφία και να αρχίσουμε να μαθαίνουμε να ψάλουμε και παλαιογραφία διότι πέπεισμαι ότι εκεί είναι η κορυφή της Βυζαντινής μουσικής, η δε νέα γραφή μόνο για εισαγωγή και εκπαίδευση των αρχαρίων όπου σίγουρα είναι ανώτερη από την παλαιογραφία λόγω της δυνατότητας της ανάλυσης της δομής και έκφρασης και ρυθμού.
Φυσικά ετοιμάζεται και το OCR και πολλές νέες προσθήκες και βελτιώσεις οι οποίες αν βούλεται ο Κύριος θα γίνουν με την βοήθειά του και τις προσευχές σας.
Φίλοι της Βυζαντινής μουσικής το τεχνικό μέρος έχει την αξία του, αλλά η ανάδειξη των δυνατοτήτων του θα γίνει από εσάς όσους το χρησιμοποιήσουν.
Το δε αν θα πουλήσω ή οχι τόσο με ενδιαφέρει όσο το, τι έφαγε σήμερα ο προθυπουργός της Μαλαισίας.

Σάββας Παπαδόπουλος
 
Last edited:

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Καταρχήν, συγχαρητήρια για το όλο εγχείρημα, καὶ καλή ἐπιτυχία. Το πρόγραμμα ὁμολογουμένως εἶναι πολύ καλό καὶ ἀνοίγει δρόμους.
Ἐπειδή ἑγώ ἐρώτησα για τα σύμβολα τῆς παλαιὰς γραφῆς, θα σας παρακαλούσα νά μᾶς πείτε άν αὐτά θα συμπεριλαμβάνονονται στη νέα ἔκδοση τοῦ προγράμματος, καὶ ἄν θέλετε, περίπου πότε αναμένεται νὰ διατεθεῖ.
Σας εὐχαριστῶ.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Να προσθέσω και εγώ τη μαρτυρία μου για το εξαιρετικό πρόγραμμα "Μελωδός" δια του οποίου συνέγραψα ικανό αριθμό συνθέσεων για χρήση των ομοδόξων αδελφών στις Βαλκανικές χώρες.

Η μόνη ας την πω ατέλεια είναι ότι δεν υπάρχει "undo" (Ctrl+Z) και δυνατότητα εναλλαγής μεταξύ αρχείων (όπως γίνεται στο word/excel) με Ctrl+F6).

ΥΓ Κατ' εντολή της μαμάς εταιρείας μας εγκατέστησαν το Office 2007 στους υπολογιστές μας! :mad::mad:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ΥΓ Κατ' εντολή της μαμάς εταιρείας μας εγκατέστησαν το Office 2007 στους υπολογιστές μας! :mad::mad:

Μὲ τὶς ὑγεῖες σας, θὰ «καλοπεράσετε».
 

haris1963

παλαιότατο μέλος

Μὲ τὶς ὑγεῖες σας, θὰ «καλοπεράσετε».

Α μπα! (πολύ) καλύτερα είναι τα καινούργια! Το δε Powerpoint 2007 κλασεις ανώτερο του προκατόχου του. Απλά θέλουν εξοικείωση :(
 
S

savvas

Guest
Καταρχήν, συγχαρητήρια για το όλο εγχείρημα, καὶ καλή ἐπιτυχία. Το πρόγραμμα ὁμολογουμένως εἶναι πολύ καλό καὶ ἀνοίγει δρόμους.
Ἐπειδή ἑγώ ἐρώτησα για τα σύμβολα τῆς παλαιὰς γραφῆς, θα σας παρακαλούσα νά μᾶς πείτε άν αὐτά θα συμπεριλαμβάνονονται στη νέα ἔκδοση τοῦ προγράμματος, καὶ ἄν θέλετε, περίπου πότε αναμένεται νὰ διατεθεῖ.
Σας εὐχαριστῶ.

Δεν γνωρίζω.
Ελπίζω μέχρι το φθινόπορο του Θεού συνεργούντος.
Πάντως όχι σε αυτή την έκδοση.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ουδείς γνωρίζει, ουδέ εγώ ο ίδιος.
Ελπίζω μέχρι το φθινόπορο Θεού συνεργούντος.
Πάντως όχι σε αυτή την έκδοση.

Δυστυχώς όμως δε θα δουλεύει και σε περιβάλλον macintosh, και αυτό μας λυπεί...

Δ.
 
Last edited:

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Εὐχαριστῶ γιὰ τὴν ἄμεση ἀνταπόκρισή σας.
Καλή ἐπιτυχία στὸ ἕργο σας, γιατί ἐάν ἐπιτυχῶς πραγματοποιηθεῖ, τὸ πρόγραμμα "Μελωδός" θά δώσει πολλές ἐπιπλέον δυνατότητες, πέραν ἀπό τις ἦδη πολλές καὶ σημαντικές ὑπάρχουσες.
Ἀναμένουμε.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
...θα μπεί ολόκληρη και όχι μόνο τα 7 σημεία του Καρά. (περίπου 60 παλαιογραφικά σημεία) ώστε να υποστηρίζει πλήρως την παλαιογραφία και να αρχίσουμε να μαθαίνουμε να ψάλουμε και παλαιογραφία διότι πέπεισμαι ότι εκεί είναι η κορυφή της Βυζαντινής μουσικής, η δε νέα γραφή μόνο για εισαγωγή και εκπαίδευση των αρχαρίων όπου σίγουρα είναι ανώτερη από την παλαιογραφία λόγω της δυνατότητας της ανάλυσης της δομής και έκφρασης και ρυθμού.

Κύριε Παπαδόπουλε,

Από ότι διαβάζω περί του προγράμματος "Μελωδός", πρόκειται για ένα πολύ σημαντικό έργο. Λόγω τις οικονομικές μου υποχρεώσεις, δεν είναι δυνατόν να το προμηθευτώ το πρόγραμμα, οπότε κάνω την δουλειά μου άνετα με τις "χύμα" γραμματοσειρές, καθώς και το σύστημα του π. Εφραίμ από την Αριζόνα.

Επιτρέψτε μου, όμως, να διαφωνήσω με την ως άνω σκέψη σας "να μαθαίνουμε να ψάλουμε και παλαιογραφία." Δυστιχώς, εγώ το βλέπω αυτό ΑΔΥΝΑΤΟΝ, το να μάθουμε δηλαδή να ψαίλνουμε την παλαιογραφία, διότι δεν υπάρχουν ακούσματα για των σημαδοφώνων της παλαιάς γραφής. Ίσως για ιστορικούς λόγους (και ίσως για ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ παλαιών κειμένων) να χρησημεύσουν αυτοί οι χαρακτήρες, αλλά όχι ότι θα μάθη κανείς ψαλτική απ' αυτούς. Και ούτε που είναι απαραίτητο να μαθευτούν για να γίνη κάποιος καλός ψάλτης.

Άλλωστε έχει σηζητηθεί αυτό το θέμα σ' αυτό το φόρουμ και δεν θέλω να ανοίξω πληγές. Απλώς ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι την σήμερον ημέραν, η ψαλτική ΔΕΝ μαθαίνετε από παλαιά σημαδόφωνα. Και το λέω αυτό διότι κανένας (και τονίζω το ΚΑΝΕΝΑΣ... από τον πιο ταπεινό μαθητή μέχρι και τον πιο διαβασμένο μουσικολόγο) δεν έχει υποβάλει ακουστικά δείγματα για να τα υποστηρίξει και για να καταδείξει πώς εκτελούνται.

Συγχαρητήρια για το έργον σας, και σας εύχομαι καλή επιτυχία στην συνεχή ανάπτυξή του.

Απόστολος
 
S

savvas

Guest
Κύριε Παπαδόπουλε,

Από ότι διαβάζω περί του προγράμματος "Μελωδός", πρόκειται για ένα πολύ σημαντικό έργο. Λόγω τις οικονομικές μου υποχρεώσεις, δεν είναι δυνατόν να το προμηθευτώ το πρόγραμμα, οπότε κάνω την δουλειά μου άνετα με τις "χύμα" γραμματοσειρές, καθώς και το σύστημα του π. Εφραίμ από την Αριζόνα.

Επιτρέψτε μου, όμως, να διαφωνήσω με την ως άνω σκέψη σας "να μαθαίνουμε να ψάλουμε και παλαιογραφία." Δυστιχώς, εγώ το βλέπω αυτό ΑΔΥΝΑΤΟΝ, το να μάθουμε δηλαδή να ψαίλνουμε την παλαιογραφία, διότι δεν υπάρχουν ακούσματα για των σημαδοφώνων της παλαιάς γραφής. Ίσως για ιστορικούς λόγους (και ίσως για ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ παλαιών κειμένων) να χρησημεύσουν αυτοί οι χαρακτήρες, αλλά όχι ότι θα μάθη κανείς ψαλτική απ' αυτούς. Και ούτε που είναι απαραίτητο να μαθευτούν για να γίνη κάποιος καλός ψάλτης.

Άλλωστε έχει σηζητηθεί αυτό το θέμα σ' αυτό το φόρουμ και δεν θέλω να ανοίξω πληγές. Απλώς ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι την σήμερον ημέραν, η ψαλτική ΔΕΝ μαθαίνετε από παλαιά σημαδόφωνα. Και το λέω αυτό διότι κανένας (και τονίζω το ΚΑΝΕΝΑΣ... από τον πιο ταπεινό μαθητή μέχρι και τον πιο διαβασμένο μουσικολόγο) δεν έχει υποβάλει ακουστικά δείγματα για να τα υποστηρίξει και για να καταδείξει πώς εκτελούνται.

Συγχαρητήρια για το έργον σας, και σας εύχομαι καλή επιτυχία στην συνεχή ανάπτυξή του.

Απόστολος


Σεβαστές οι απόψεις σας αλλά,
όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα η νέα γραφή σαν αναλυτική είναι χρησιμότατη για την εκμάθηση και διδασκαλία των στοιχείων της ψαλτικής και γενικά της μουσικής τέχνης αλλά δεν μπορεί να δώσει το στοιχείο που λείπει και αυτό κατα την άποψή μου είναι η αφαιρετική τέχνη που δίνει μόνο η παλαιογραφία.
Έχουμε πληθώρα Βυζαντινών χορωδιών και ψαλτών που εκτελούνε με ακρίβεια οργάνου μηχανικά, αλλά ένα και μοναδικό Ιάκωβο, ένα και μοναδικό Δανιήλ κλπ κλπ. Αυτό συμβαίνει κατα την άποψή μου πάντα λόγω της περιχαράκωσης στο γράμμα και το θάνατο του πνεύματος που περιγράφει μόνο η παλαιογραφία με τον αφαιρετικό της τρόπο που σε μυεί στο μυστήριο της αληθινής ψαλμωδίας προς τον Αόρατο και Αθέατο. Έχοντας τον πειρασμό του τεχνοκράτη, σύντομα τον απέριψα και κατάλαβα οτι η μουσική μας δεν είναι τόσο πολύ μελέτη στο γράμμα, αλλά μύηση στο πνεύμα.
Λοιπόν όλα τα ανωτέρω για να γίνουν θέλουνε τον δάσκαλο που είναι ήδη μυημένος για να μεταφέρει την ορθή παράδοση στον μαθητή του.
Το Μελωδός δεν είναι ζωντανός δάσκαλος αλλά μπορεί να παραθέσει δίπλα - δίπλα την παλαιά με την νέα γραφή που έγινε από παλαιούς δασκάλους και ο καλοπροαίρετος ερευνητής να πάρει μια ιδέα για το ποιες μουσικές θέσεις και φράσεις περιγράφει κάθε παλαιογραφικό σημείο η σύνολο σημείων. Αφού λοιπόν τις εμπεδώσει και τις κάνει κτήμα του θεωρητικά, μετά αν και μόνον άν έχει το χάρισμα της πηγαίας μουσικής, παραδοσιακής , ανατολικής έκφρασης μπορεί να αρχίσει να ψάλει κατευθείαν και μόνο από την παλαιογραφία και να αφεθεί στην μαγεία και να αφήσει τον εαυτό του ελεύθερο στην μύηση των κειμένων όπως γραφτήκανε στην παλαιογραφία.
Δυστυχώς είμαι υποχρεωμένος να πώ την άποψή μου οτι πολλές σχολές απέχουν μίλια μακριά από την γνήσια μουσική παράδοση, ώστε οι μαθητές τους είναι αδύνατο να μυηθούνε σε αυτή την τέχνη και επιστροφή δηλαδή στην παλαιογραφία λόγω στραμπουληγμάτων και καταγμάτων της ανθρωπομουσικής τους υπόστασης.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αν μιλάμε για ένα εργαλείο για συγγραφή παρτιτούρας ΒΜ, το "Μελωδός" είναι απλά ένα πολύ καλό πρόγραμμα. Αλλά τα πρόσθετα στοιχεία που έχει, όπως η κατασκευή κλιμάκων και ηχητική εκτέλεση του μαθήματος, η Οπτική αναγνώριση χαρακτήρων (OCR) της ΜΒ και άλλα, το καθιστούν ένα μοναδικό εργαλείο για τους σε βάθος ενασχολουμένους με την Ψαλτική.

Ένα μόνο θα πω, είμαι προχωρημένος χρήστης Η/Υ από το 1986 (!!!) και χρησιμοποιώ πληθώρα από επαγγελματικά και υψηλών απαιτήσεων προγράμματα. Το "Μελωδός" είναι το πρώτο πρόγραμμα στη ζωή μου, για το οποίο ξόδεψα χρήματα για να το αποκτήσω - και δε με πειράζει.

ΧΣ
 
Top