Κυριακή Αγίων Πατέρων, 16-5-2010

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Επισυναπτω ενα συντομο δοξαστικο των αινων της κυριακης των Πατερων..επισυναπτω και το μουσικο κειμενο απο το πεντηκοσταριον του Αρβανιτη Σωτηριου πρωτοψαλτη του ιερου ναου αγιου Κων/ινου και Ελενης στην Κοζανη
 

Attachments

  • των αγιων Πατερων.pdf
    422.9 KB · Views: 456
  • των αγιων Πατερων.mp3
    2.8 MB · Views: 210
Last edited:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Επισυναπτω το δοξαστικο των αγιων Πατερων οπως ειπωθηκε σημερα 16-5 2010 ..Η συνθεση ειναι του Κων Πριγγου.!!ανεβαζω και το pdf ..H γραφη ειναι απο το μελος του φορουμ κ.Ευστρατιο Παπαιωαννου!!
 

Attachments

  • _των αγιων πατερων ο χορος Πριγγου δανιηλ.mp3
    3.1 MB · Views: 160
  • των αγιων πατερων ... Πριγγος.pdf
    67.2 KB · Views: 348

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα φιλόμουση ομήγυρις.

Οδεύοντας προς το τέλος της περιόδου του Πεντηκοσταρίου, επισυνάπτω ψαλλόμενα μέλη από την σημερινή εορτή των αγίων Πατέρων.


Εύχομαι καλή ακρόαση & καλή εβδομάδα.
 

Attachments

  • Θείω καλυφθείς - Ήχος δ' λέγετος.mp3
    3.5 MB · Views: 52
  • Πασαπνοάριον & Αίνοι - Μέλος Ιωάννου Πρωτοψάλτου - Ήχος πλ του β'.mp3
    3.4 MB · Views: 40
  • Των αγίων Πατέρων ο χορός - Μέλος Κωνσταντίνου Πρίγγου - Ήχος πλ του δ'.mp3
    8.5 MB · Views: 118
  • Τρισάγιον & Δύναμις - Μέλος Δημοσθένη Παϊκόπουλου - Ήχος πλ του β'.mp3
    5.1 MB · Views: 61
  • Χερουβικόν - Μέλος Γρηγορίου Πρωτοψάλτου - Ήχος πλ του β'.mp3
    6.9 MB · Views: 53
  • Λειτουργικά & Άξιον εστίν - Μέλος Θρασυβούλου Στανίτσα - Ήχος πλ του β'.mp3
    6 MB · Views: 63

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κύριε Λάμπρου καλημέρα & καλή εβδομάδα.

Σας ευχαριστώ που είχατε την διάθεση ν' ακούσετε τα, παρ' εμού αποδοθέντα, ψαλλόμενα μέλη.

Δυστυχώς, ηχογραφημένα Λειτουργικά του Άρχοντος Πρωτοψάλτου ΜΧΕ Θρασύβουλου Στανίτσα σε ήχο βαρύ, δεν έχω ακόμα ηχογραφήσει. Όμως, μου δίνετε ένα καλό κίνητρο για την επερχόμενη εορτή της Πεντηκοστής.


Με εκτίμηση
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Από την χθεσινή Κυριακή ανεβάζω το δοξαστικό το οποίο είπα απέξω μιας και η είχα πάρει μαζί μου μόνο το φυλλάδιο των συντεταγμένων ακολουθιών του φίλου Κώστα Βαγενά τον οποίο θερμά ευχαριστώ για τον κόπο.Τώρα τι θυμόμουν εσείς θα το καταλάβετε.Τα αρνητικά για μένα είναι περισσότερα παρά τα θετικά.Βέβαια εγώ σας το παραθέτω με την ελπίδα να ακούσετε μόνο τα θετικά για να κάνω και λίγο πλάκα.Α... επίσης πολύ με ενοχλεί και το λιβάνι τελευταία.......Πάντα γειά μπρε λεβέντες και ας μην το βάζουμε κάτω ΥΓ. Εδώ στην Κρήτη μου είπε χθές ένας παππούς ότι περισσότεροι άνθρωποι κυκλοφορούσαν στο δρόμο επί κατοχής παρά τώρα.......
 

Attachments

  • Των αγίων πστέρων.mp3
    6.7 MB · Views: 65
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Μπράβο Αντώνη

εγώ πάντα ακούω θετικά. Εάν κάποιος θέλει να ακούει αρνητικά δικό του πρόβλημα. Πολύ καλό αν και απέξω όπως γράφεις.
Συνέχισε ακάθεκτος. Πάντα τέτοια.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Κανονικά μετά την τόσο όμορφη ερμηνεία των κυρίων Αντώνη και Δημήτρη δεν θα έπρεπε να ανεβάσω την μέτρια δικιά μου γιατί η αναπόφευκτη σύγκριση δε θα ήταν υπέρ μου. Παρολαυτά την ανεβάζω για το καλό, ελπίζοντας να ωφεληθώ από τα σχόλιά σας.
υ.γ. επειδή λόγω τεχνικού προβλήματος δεν κουβαλούσα βιβλία, πηγή είναι το "στηθηκάριον"....:D
ελπίζω χωρίς τραγικές συνέπειες...:D
 

Attachments

  • Των Αγίων Πατέρων-Αχιλλιάς Ιω- 16-5-10.mp3
    3.8 MB · Views: 58

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Κανονικά μετά την τόσο όμορφη ερμηνεία των κυρίων Αντώνη και Δημήτρη δεν θα έπρεπε να ανεβάσω την μέτρια δικιά μου γιατί η αναπόφευκτη σύγκριση δε θα ήταν υπέρ μου. Παρολαυτά την ανεβάζω για το καλό, ελπίζοντας να ωφεληθώ από τα σχόλιά σας.
υ.γ. επειδή λόγω τεχνικού προβλήματος δεν κουβαλούσα βιβλία, πηγή είναι το "στηθηκάριον"....:D
ελπίζω χωρίς τραγικές συνέπειες...:D

Μια και αναφέρθηκες στην δική μου ερμηνεία αγαπητέ Γιάννη θα ήθελα να σου πω ειλικρινά οτι η δική σου είναι μια χαρά καλύτερη απο την δική μου και δεν το λέω απο ταπεινοφροσύνη.Η δική σου ερμηνεία είναι μυστηριακή ευαίσθητη και έχει κάτι το εύθραυστο, λόγω φωνής, που σε κάνει να συναισθάνεσαι την παραγματική σου υπόσταση ως πιστός.Η δική μου είναι συνηθισμένη εν πολλοίς φτιαχτή και καθόλου πηγαία είναι απλά ίσως εντυπωσιακή αλλά χωρίς ουσία.Μπράβο
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μετά από αρκετό καιρό ανεβάζω κι εγώ, το χθεσινό δοξαστικό, όπως το έψαλλα εκ στήθους στον Πρ. Ηλία Θεσσαλονίκης.
Φέτος άνοιξαν 5 θέματα νομίζω, που περιέχουν το Δοξαστικό των Πατέρων, από μέλη του φόρουμ. Έτσι, αν έβαζα το δικό μου στο ίδιο θέμα με άλλο μέλος, θα φαινόταν παράταιρο, έφτιαξα κι εγώ λοιπόν καινούργιο θέμα. Πάντως, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να είναι στο ίδιο θέμα η δική μου ηχογράφηση, με αυτήν του Αντώνη, του Γιάννη, του Δημήτρη ή οποιουδήποτε άλλου. "Όλα τα λουλούδια έχουν τη μυρωδιά τους" όπως λέει κι ο φίλτατος κ. Γιάννου.
Οπότε, αν κάποιος συντονιστής θέλει να ενσωματώσει όλες τις ηχογραφήσεις μελών του φόρουμ από χθες σε ένα θέμα, και συμφωνούν και οι άλλοι, ας το κάνει.
 

Attachments

  • 2010-5-16_TwnAgiwnPaterwn_Symewnidis.mp3
    10.5 MB · Views: 54

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
από μέρους μου κανένα πρόβλημα... απεναντίας, τιμή μου
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Τα συγχώνευσα σε ένα θέμα αφήνοντάς τα και σαν ανακατευθύνσεις όπως ανοίχθηκαν αρχικά. Να είστε όλοι καλά και του χρόνου.

Προσθ. Υπάρχει και το θέμα Λιναρδακης Βαγ=16-5-2010 Κυριακη Πατερων που είδα εκ των υστέρων αλλά το αφήνω εκεί επειδή ο κ. Βαγγέλης συνήθως τα ανακοινώνει και ξεχωριστά.
 
Last edited:
Top