Ι.Ν. Αγίων Αποστόλων Πέτρου-Παύλου Κηφισιάς

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα φιλόμουση ομήγυρις.

Την Κυριακή, 05/09/2010, συμπλήρωσα 18 έτη από τότε που ανέλαβα για πρώτη φορά, ως λαμπαδάριος, ιερό αναλόγιο.

Παραθέτω, λοιπόν, ορισμένα από τα ψαλλόμενα ψαθήματα της προηγούμενης Κυριακής και τ' αφιερώνω στον πρωτοψάλτη και διδάσκαλό μου στο αναλόγιο επί 10 συναπτά έτη εις τον Ι. Ν. Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Νέας Ερυθραίας (Σεπτέμβριος 1992 - Ιούλιος 2002), κυρ Παναγιώτη Τζανάκο.

Παρόλο που δεν έχουμε ξαναβρεθεί από τότε, κάθε φορά που τον ακούω αισθάνομαι σαν να βρίσκεται απέναντί μου.

Παναγιώτη, αν κάποια Κυριακή σε φέρει ο δρόμος προς την Κηφισιά να ξέρεις ότι το αναλόγιο που υπηρετώ σε περιμένει να το λαμπρύνεις με την πρωτοψαλτική σου παρουσία και ερμηνεία.


Εύχομαι καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • Πασαπνοάριον & Αίνοι - Μέλος Ιωάννου Πρωτοψάλτου - Ήχος πλ του β'.mp3
    5.1 MB · Views: 40
  • Δ' Εωθινόν Δοξαστικόν - Μέλος Ιωάννου Πρωτοψάλτου - Ήχος δ'.mp3
    4.7 MB · Views: 50
  • Τρισάγιον & Δύναμις - Μέλος Δημοσθένους Παϊκοπούλου - Ήχος πλ του β'.mp3
    4.1 MB · Views: 60
  • Χερουβικόν - Μέλος Γρηγορίου Πρωτοψάλτου - Ήχος πλ του β'.mp3
    7.5 MB · Views: 65
  • Αξιον εστί - Μέλος Γεωργίου Σαρανταεκκλησιώτου - Ήχος πλ του β'.mp3
    2.5 MB · Views: 49
P

ptz

Guest
Καλησπέρα φιλόμουση ομήγυρις.

Την Κυριακή, 05/09/2010, συμπλήρωσα 18 έτη από τότε που ανέλαβα για πρώτη φορά, ως λαμπαδάριος, ιερό αναλόγιο.

Παραθέτω, λοιπόν, ορισμένα από τα ψαλλόμενα ψαθήματα της προηγούμενης Κυριακής και τ' αφιερώνω στον πρωτοψάλτη και διδάσκαλό μου στο αναλόγιο επί 10 συναπτά έτη εις τον Ι. Ν. Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Νέας Ερυθραίας (Σεπτέμβριος 1992 - Ιούλιος 2002), κυρ Παναγιώτη Τζανάκο.

Παρόλο που δεν έχουμε ξαναβρεθεί από τότε, κάθε φορά που τον ακούω αισθάνομαι σαν να βρίσκεται απέναντί μου.

Παναγιώτη, αν κάποια Κυριακή σε φέρει ο δρόμος προς την Κηφισιά να ξέρεις ότι το αναλόγιο που υπηρετώ σε περιμένει να το λαμπρύνεις με την πρωτοψαλτική σου παρουσία και ερμηνεία.


Εύχομαι καλή ακρόαση.

-Αγαπητέ Δημήτριε σε ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια και την αφιέρωση.Σου εύχομαι μακρόχρονη επ' αναλογίων θητεία.Και πάντα με αυτές τις επιλογές μελών.
-Παρ ότι οι ψαλτικές υποχρεώσεις μας αποκλίνουν ''εδαφικά'',θα το καταφέρουμε αυτόν τον χειμώνα.Χαιρετισμούς στον φιλόμουσο Πατέρα σου.Π.Τζ.
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;85124 said:
-Αγαπητέ Δημήτριε σε ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια και την αφιέρωση.Σου εύχομαι μακρόχρονη επ' αναλογίων θητεία.Και πάντα με αυτές τις επιλογές μελών.
-Παρ ότι οι ψαλτικές υποχρεώσεις μας αποκλίνουν ''εδαφικά'',θα το καταφέρουμε αυτόν τον χειμώνα.Χαιρετισμούς στον φιλόμουσο Πατέρα σου.Π.Τζ.
Ο σοφός μας λαός αναφέρει: "Με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις". Δεν θα μπορούσαν, λοιπόν, οι επιλογές των μελών να είναι διαφορετικές.

Δεν ξεχνώ ποτέ τα λόγια σου: "Αυτά που ψάλλουμε τώρα θα τα βρεις αργότερα μπροστά σου".


Σ' ευχαριστώ και σε περιμένω να τα πούμε από κοντά.
 
Last edited:
Top