Επεξεργασία και ηχογράφηση μόνο μέσα από τον υπολογιστή

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Μου ζήτησε ένας φίλος μου αν μπορεί μέσω του υπολογιστή και με ένα φθηνό μικρόφωνο και μια φθηνή κάρτα ήχου να μπορεί να φτιάχνει μουσικά βυζαντινά κομμάτια
Το ισοκρατημα είναι από το εικονικό αρμόνιο της κάρτας
Επειδή δεν μπορώ μόνος μου να κρίνω το αποτέλεσμα έφτιαξα κάτι το όποιο θέλω την γνώμη σας εάν ακουστικά στέκει και αν το κρίνετε ότι είναι εντάξει θα σας εξηγήσω πώς γίνετε με πολύ λίγα χρήματα
 

Attachments

  • ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΤΕΣΤ.wav
    10.7 MB · Views: 52

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αλέξη, νομίζω ότι το μόνο πρόβλημα το έχει το ισοκράτημα, υπάρχει μια έλλειψη συντονισμού με τη φωνή. Καλύτερα ίσως να επέλεγες φυσικό ισοκράτημα (με φωνή) σε δεύτερο κανάλι. Ο ήχος όμως για προσωπική ηχογράφηση χωρίς στούντιο είναι πολύ καλός και εμένα θα με ενδιέφεραν πολύ οι πληροφορίες.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αλέξη, νομίζω ότι το μόνο πρόβλημα το έχει το ισοκράτημα, υπάρχει μια έλλειψη συντονισμού με τη φωνή. Καλύτερα ίσως να επέλεγες φυσικό ισοκράτημα (με φωνή) σε δεύτερο κανάλι. Ο ήχος όμως για προσωπική ηχογράφηση χωρίς στούντιο είναι πολύ καλός και εμένα θα με ενδιέφεραν πολύ οι πληροφορίες.

Νε σε αυτό έχεις δίκιο είναι καινούργια η κάρτα ήχου και δεν έχω προλάβει να την μάθω καλά μου έφαγε μερικές ώρες
Τώρα και το αρμόνιο θέλει την ρύθμιση του ως προς το να ταιριάζει με τον Ισοκράτη
Το μικρόφωνο είναι πυκνωτικό μια καλή σειρά παίρνει μέσα μπαταρία 1,5 volt όταν δεν έχεις κονσόλα με fandom δηλαδή ρεύμα 9εως 52 volt
Πάντως πιστεύω ότι ως προ τον ήχο είναι καθαρό ίσως γράψω πρώτα το ηχητικό και μετά τον Ισοκράτη και να τα βάλω σε ένα εικονικό πολυκαναλο και μετα να τα ταιριάξω
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Νε σε αυτό έχεις δίκιο είναι καινούργια η κάρτα ήχου και δεν έχω προλάβει να την μάθω καλά μου έφαγε μερικές ώρες
Τώρα και το αρμόνιο θέλει την ρύθμιση του ως προς το να ταιριάζει με τον Ισοκράτη
Το μικρόφωνο είναι πυκνωτικό μια καλή σειρά παίρνει μέσα μπαταρία 1,5 volt όταν δεν έχεις κονσόλα με fandom δηλαδή ρεύμα 9εως 52 volt
Πάντως πιστεύω ότι ως προ τον ήχο είναι καθαρό ίσως γράψω πρώτα το ηχητικό και μετά τον Ισοκράτη και να τα βάλω σε ένα εικονικό πολυκαναλο και μετα να τα ταιριάξω

Αλέξη,

καλό είναι λίγο δυνατά γραμμένο σε κάποια σημεία <τρίζει> λίγο βάθος θέλει
άκουσε το όπως το έκανα θα ήταν καλύτερο σε χαμηλότερη ένταση. Μετά την ηχογράφηση το δυναμώνεις.
 

Attachments

  • XRISTOS ANESTH.mp3
    1 MB · Views: 26

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αλέξη,

καλό είναι λίγο δυνατά γραμμένο σε κάποια σημεία <τρίζει> λίγο βάθος θέλει
άκουσε το όπως το έκανα θα ήταν καλύτερο σε χαμηλότερη ένταση. Μετά την ηχογράφηση το δυναμώνεις.

Νε Γιώργο βελτιώθηκε πολύ
Βεβαία εσύ το δουλεύεις καλύτερα τώρα την ρύθμισα καλύτερα την κάρτα ίσως του δώσω και ένα ποιο καλό μικρόφωνο και νομίζω θα είναι εντάξει για τα τριξίματα λέω
 
Top