Επεξεργασία ήχου

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Γιώργο θέλω να σε παρακαλέσω να επεξεργαστείς λίγο αυτό το δείγμα που έχω ανεβάσει έκανα την εγγραφή με το LS 10 της Olympus όπως βλέπεις είναι χωρίς Ισοκράτη χωρίς βάθος χωρίς επεξεργασία ήχου έτσι ξαφνικά prima vista
Θέλω εάν σου είναι εύκολο να το επεξεργαστείς και να του δώσεις ότι καλύτερο να δούμε την διαφορά δεν το κάνω για να σε τεστάρω έτσι σαν πείραμα να δούμε τη δυνατότητες υπάρχουν
Όταν κάποιος κάνει μια απλή εγγραφή
 

Attachments

  • kekragario ixos a.mp3
    2.4 MB · Views: 71
Με αφορμή τον ύμνο που ανεβάσατε, πήρα την πρωτοβουλία και έκανα μία δική μου επεξεργασία, με βάσει δικές μου ρυθμίσεις προκειμένου να δοκιμάσω και το πρόγραμμα προσομοίωσης ισοκράτη που είχα αναφέρει στο παρελθόν και το έχω εξελίξει!!!Σχόλια ευπρόσδεκτα!!!:wink:
ΥΓ:Προτείνω να το ακούσετε με ακουστικά γιατί θα καταλάβετε καλύτερα την διαφορά!!
 

Attachments

  • ΚΕΚΡΑΓΑΡΙΟ-ΜΙΞΗ.mp3
    3.1 MB · Views: 78
Last edited:

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Γιώργο θέλω να σε παρακαλέσω να επεξεργαστείς λίγο αυτό το δείγμα που έχω ανεβάσει έκανα την εγγραφή με το LS 10 της Olympus όπως βλέπεις είναι χωρίς Ισοκράτη χωρίς βάθος χωρίς επεξεργασία ήχου έτσι ξαφνικά prima vista
Θέλω εάν σου είναι εύκολο να το επεξεργαστείς και να του δώσεις ότι καλύτερο να δούμε την διαφορά δεν το κάνω για να σε τεστάρω έτσι σαν πείραμα να δούμε τη δυνατότητες υπάρχουν
Όταν κάποιος κάνει μια απλή εγγραφή

ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 17 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΔΙΟΤΙ ΜΕΤΑΚΟΜΙΖΩ ΚΙ ΕΧΩ ΞΕΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟFAN..ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΩΣ ΟΥΤΕ PC ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΛΑΠΤΟΠ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ...ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΑ ΣΤΟ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ! :wink:
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Με αφορμή τον ύμνο που ανεβάσατε, πήρα την πρωτοβουλία και έκανα μία δική μου επεξεργασία, με βάσει δικές μου ρυθμίσεις προκειμένου να δοκιμάσω και το πρόγραμμα προσομοίωσης ισοκράτη που είχα αναφέρει στο παρελθόν και το έχω εξελίξει!!!Σχόλια ευπρόσδεκτα!!!:wink:
ΥΓ:Προτείνω να το ακούσετε με ακουστικά γιατί θα καταλάβετε καλύτερα την διαφορά!!

Σας ευχαριστώ για το κόπο να το επεξεργαστείτε εντελώς διαφορετικό προς το καλό λίγο βέβαια μου αλλοιώνει την χροιά της φωνής μου καλή προσπάθεια από ότι φαίνετε ασχολιέστε και εσείς με τον ήχο
Ξέρετε έχω εδώ στο σπίτι μου ένα μικρό studio το όποιο το χρησιμοποιώ για τις προσωπικές μου ανάγκες τώρα όμως επειδή έχω πολύ δουλεία με το κατάστημα μου http://alexfr4.blogspot.com/
Τα έχω λίγο αφήσει
Επειδή είμαι ψιρας πολύ με τον ήχο λόγο δουλειάς έχω αρχίσει να φτιάχνω ένα cd με επιλογές από διαφόρους ύμνους το όποιο δεν έχω τελειώσει ακόμα
Από μικρόφωνα έχω το 3000 και το 4000 της AKG όπως και το c 535 από Ισοκράτη τον νέο του Ναουμ
ΕΧΩ ΔΥΟ DAT KAI MINI DISK PRO POLYKANALO KAI ALLA POLLA
Να είστε πάντα καλά χάρηκα για την συνομιλία
Βέβαια ζήτησα από το Γιώργο να το κάνει θα το ανεβάσει κάποια στιγμή φτιαγμένο να το ακούσουμε διότι τώρα έχει άλλα τρεχάματα και νομίζω ότι κάτι περισσότερο γνωρίζει είμαι σίγουρος
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Με αφορμή τον ύμνο που ανεβάσατε, πήρα την πρωτοβουλία και έκανα μία δική μου επεξεργασία, με βάσει δικές μου ρυθμίσεις προκειμένου να δοκιμάσω και το πρόγραμμα προσομοίωσης ισοκράτη που είχα αναφέρει στο παρελθόν και το έχω εξελίξει!!!Σχόλια ευπρόσδεκτα!!!:wink:
ΥΓ:Προτείνω να το ακούσετε με ακουστικά γιατί θα καταλάβετε καλύτερα την διαφορά!!
Ειναι μια προσπαθεια καλης θελησης αλλα δυστυχως ουτε η φωνη του σολιστα ειναι καλη (εχει αλλαξει η χροια σαν κορνα προαυλιου) ενω το ισοκρατημα δεν εχει καθολου φυσικοτητα).
Αυτο που παιζει παντα τον πρωταρχικο ρολο ειναι η αναδειξη της φωνης του ψαλτη οσο το δυνατον καλυτερα κι επειτα τα υπολοιπα..
Αυτο δεν εχει επιτευχθει αρα δεν πετυχαμε το στοχο μας..
Θα κανω μια αποπειρα να ανεβασω ενα μικρο δειγμα (χωρις ισοκρατημα) για να καταλαβεις πως πρεπει να βγαινει η φωνη του ψαλτη.
Περιμενε...:wink:
 
Δίκιο έχεις Γιώργο για την ακουστική....η αλήθεια είναι πως μάλλον το αλλοίωσα στην προσπάθεια να αναδείξω το εφφέ και το ισοκράτημα έχει ''χαθεί'' και δεν γίνεται όμορφα αντιληπτό.
Θα περιμένω το δικό σου για να πάρω και μερικές ιδέες:wink:
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
εγω το εφτιαξα καπως ετσι...
ομως τα ισοκρατηματα ειναι η δικη μου φωνη, και επειδη δεν εχω μικροφωνο στο λαπτοπ, ουτε καρτα ηχου της προκοπης,
εγραψα με το ενσωματωμενο μικροφωνο του λαπτοπ και γι αυτο εχει πολυ φυσημα...αλλα πιστευω θα καταλαβετε ποιο ειναι το νοημα..
Ακουστε μια το πρωτο και μια το δευτερο ηχητικο δειγμα...
(δεν εφτιαξα ολο το κοματι λογω τεχνικων δυσκολιων, αλλα ενα μονο μερος...)
ΠΑΡΑΘΕΤΩ : View attachment ARXIKO.mp3 ΚΑΙ View attachment master.mp3 ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ.
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
εγω το εφτιαξα καπως ετσι...
ομως τα ισοκρατηματα ειναι η δικη μου φωνη, και επειδη δεν εχω μικροφωνο στο λαπτοπ, ουτε καρτα ηχου της προκοπης,
εγραψα με το ενσωματωμενο μικροφωνο του λαπτοπ και γι αυτο εχει πολυ φυσημα...αλλα πιστευω θα καταλαβετε ποιο ειναι το νοημα..
Ακουστε μια το πρωτο και μια το δευτερο ηχητικο δειγμα...
(δεν εφτιαξα ολο το κοματι λογω τεχνικων δυσκολιων, αλλα ενα μονο μερος...)
ΠΑΡΑΘΕΤΩ : View attachment 59913 ΚΑΙ View attachment 59912 ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ.

Εντάξει είσαι άρχοντας κύριε φαναρα για αυτό είπα κάτι παραπάνω ξέρεις
Ένα σχόλιο η ένταση είναι λίγο δυνατά φαντάζομαι διορθώνετε
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Για να είμαι σίγουρος νομίζω και τα δυο πάντως πολύ καλή δουλεια μάλλον το cd μου θα το φτιάξουμε μαζί :D:D
μαλλον εννοεις την γενικη ενταση πως ειναι δυνατη..
διοτι και τα δυο δεν γινεται να ειναι..
ή θα ειναι το ισοκρατημα δυνατα ή το μελος..
Οσο για την γενικη ενταση, ειναι Super. Ετσι δυνατα πρεπει να ειναι...
τελος παντων..υποτιθεται ξερεις απο ηχοληψια...
Οποτε ας μην αναφερθουμε αλλο σε ενα υποτιποδες δειγμα φτιαγμενο με αθλιες τεχνικες συνθηκες..
Οταν ερθει εκεινη η ωρα να φτιαξουμε το cd σου θα τα πουμε τοτε καλυτερα!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
μαλλον εννοεις την γενικη ενταση πως ειναι δυνατη..
διοτι και τα δυο δεν γινεται να ειναι..
ή θα ειναι το ισοκρατημα δυνατα ή το μελος..
Οσο για την γενικη ενταση, ειναι Super. Ετσι δυνατα πρεπει να ειναι...
τελος παντων..υποτιθεται ξερεις απο ηχοληψια...
Οποτε ας μην αναφερθουμε αλλο σε ενα υποτιποδες δειγμα φτιαγμενο με αθλιες τεχνικες συνθηκες..
Οταν ερθει εκεινη η ωρα να φτιαξουμε το cd σου θα τα πουμε τοτε καλυτερα!

Ναι έτσι είναι ακριβώς έχεις δίκιο οκ σε ευχαριστώ για το χρόνο που σπατάλησες θα επικοινωνήσουμε και θα τα πούμε από κοντά καλό βράδυ
 
Τι παρατήρησα:1) Ο Γιώργος ορθά δεν έβαλε πολύ ''ουρά'' στο βάθος ούτε το ''έπνιξε'' με πολύ ένταση στο βάθος, αλλά ενίσχυσε το μέταλλο της φωνής φέρνοντάς την πιο μπροστά σε σχέση με την ακουστική αντανάκλαση!!
2)Το φυσικό ισοκράτημα σίγουρα υπερτερεί του τεχνικού. Απλά εδώ δεν έχει επεξεργαστεί το μπάσο ισοκράτημα ώστε να ακούγεται πιο απαλό και δεν έχει προστεθεί και το πρίμο ώστε να μην ακούγεται μόνο του και κάπως άγριο.
Πολύ καλό το αποτέλεσμα!!!
ΥΓ:Έβαλες και eq-compressor ή μονο βάθος;;
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Τι παρατήρησα:1) Ο Γιώργος ορθά δεν έβαλε πολύ ''ουρά'' στο βάθος ούτε το ''έπνιξε'' με πολύ ένταση στο βάθος, αλλά ενίσχυσε το μέταλλο της φωνής φέρνοντάς την πιο μπροστά σε σχέση με την ακουστική αντανάκλαση!!
2)Το φυσικό ισοκράτημα σίγουρα υπερτερεί του τεχνικού. Απλά εδώ δεν έχει επεξεργαστεί το μπάσο ισοκράτημα ώστε να ακούγεται πιο απαλό και δεν έχει προστεθεί και το πρίμο ώστε να μην ακούγεται μόνο του και κάπως άγριο.
Πολύ καλό το αποτέλεσμα!!!
ΥΓ:Έβαλες και eq-compressor ή μονο βάθος;;
εβαλα και eq-compressor και βάθος και mastering και πολλα αλλα εξυπνα κολπακια...τα οποια ανακαλυψα κι εφτιαξα μονος μου δουλευοντας το cubase απο το 1998..Aρα αυτα δε λεγονται ετσι ευκολα...sorryyyyy:D:D:D
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Δεν εχω υπνο και τα παιδια παιζει??
ωραιο ισοκρατημα..vst?
Πιστευω πως το βαθος που εβαλες ειναι μικρο και στενο και δυστυχως δεν μπορει να καλυψει την ηχητικη της αιθουσας..
τεσπα..μου αρεσε το δειγμα των ισοκρατηματων...αρκετα real θα ελεγα..
 
Last edited:
Όντως πολύ ωραίο το ισοκράτημα...τι είναι;;;;ελάτε πείτε μας!!!!:D:)
Είδες Γιώργο που το ''τσίμπησα'' πως έχεις βάλει κι άλλα εφφέ;;;:D:D:D
Αφού και εγώ με cubase (το 5 συγκεκριμένα) ασχολούμαι και ψάχνω τις ρυθμίσεις:wink:
Πάντως το θέμα του βάθους με έχει απασχολήσει όλα αυτά τα χρόνια στις ηχογραφήσεις. Ένας φίλος μου, πολύ καλός στο στήσιμο ψαλτικών ηχογραφήσεων( έχει δώσει μάλιστα αρκετά χρήματα για εξοπλισμό) πάντα μου έλεγε πως το βαθος του αρέσει όταν είναι απαλό και όχι σαν να ακούγεται μέσα απο σωλήνα!
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
ωραιο ισοκρατημα..vst?
το βαθος ειναι μικρο και στενο ωστε να μπορεσει να καλυψει την ηχητικη της αιθουσας..
τεσπα..μου αρεσε το δειγμα των ισοκρατηματων...αρκετα real θα ελεγα..

Εμ!!δεν εχουμε studio fan!!γεια σου φιλε μου!!!καλα ξεμπερδεματα με την μετακομιση!!!!!:eek:
και να με συμπαθατε κ.Νικολουτσοπουλε για την χωρις την αδεια σας επεξεργασια!!!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Εμ!!δεν εχουμε studio fan!!γεια σου φιλε μου!!!καλα ξεμπερδεματα με την μετακομιση!!!!!:eek:
και να με συμπαθατε κ.Νικολουτσοπουλε για την χωρις την αδεια σας επεξεργασια!!!

Πραγματικά κύριε Δανιήλ ήταν πολύ όμορφο να είστε καλά για τον κόπο
 
Top