Δοξαστικόν Αίνων Υπαπαντής

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μία ακόμη όμορφη διασκευή απο τον Άρχοντα σε γραφή εξ'ακοής.
Υ.Γ. Ευχαριστώ τον κ. Ν.Γιάννου για τη βοηθειά του.
 

Attachments

  • Δοξαστικόν Αίνων Υπαπαντής-Θρ.Στανίτσα.pdf
    55.8 KB · Views: 244
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Ευχαριστούμε για την καταγραφή και την παράθεσή της. Αν είναι εύκολο μπορεί να απαντηθεί το ερώτημα :

Ο Στανίτσας όταν έψαλε αυτό το μάθημα, είχε μουσικό κείμενο μπροστά του; Και αν είχε, ποιό ήταν αυτό ;

Ευχαριστώ και με το καλό και η αγιοβασιλόπιτα ~
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Δύσκολα μας βάζεις φιλε Νεκτάριε.:D Υποθέτω θα είχε κάποια δική του διασκευή η οποία είτε χάθηκε είτε παραμένει στο συρτάρι κάποιου-ων όπως πολλά άλλα φανταζομαι (κείμενα-ηχογραφήσεις) λες και έχουν πνευματικά δικαιώματα επάνω τους...:mad: Για ποιό λόγο όμως η απορία σου για το συγκεκριμένο Δοξαστικό τη στιγμή που έχουν ανέβει και άλλα εξ'ακοής:confused:
 

tb---

τσοπάνης
Διότι δεν είναι καταγραφή Στανίτσα, αλλά εκτέλεση. Αυτάααα ~
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Διότι δεν είναι καταγραφή Στανίτσα, αλλά εκτέλεση. Αυτάααα ~
Και τι μ'αυτο? Απο τη στιγμή που καταγράφεται κάτι εξ'ακοής και είναι όντως σωστό (εννοείται πως όλες οι εξ'ακοής αναρτήσεις στο φόρουμ ελέγχονται απο τα υπόλοιπα μέλη) προσωπικά δεν μ'ενοχλεί και τόσο το ότι δεν υπάρχει κείμενο, αντιθέτως λεω Δοξα το Θεο που διασώθηκε τουλάχιστον η ηχογράφηση:wink:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ο Στανίτσας όταν έψαλε αυτό το μάθημα, είχε μουσικό κείμενο μπροστά του; Και αν είχε, ποιό ήταν αυτό ;
Ευχαριστώ και με το καλό και η αγιοβασιλόπιτα ~

Όχι!!!:D
Αποθηκευμένο στο .... «σκληρό» του δίσκο (που ήταν απεριόριστης χωρητηκότητας)...:wink:
Με το καλό να μας πέσει και το φλουρί, και να μην το φορολογήσει ο Στουρνάρας:D:D:D!!!
 

tb---

τσοπάνης
Και τι μ'αυτο? Απο τη στιγμή που καταγράφεται κάτι εξ'ακοής και είναι όντως σωστό (εννοείται πως όλες οι εξ'ακοής αναρτήσεις στο φόρουμ ελέγχονται απο τα υπόλοιπα μέλη) προσωπικά δεν μ'ενοχλεί και τόσο το ότι δεν υπάρχει κείμενο, αντιθέτως λεω Δοξα το Θεο που διασώθηκε τουλάχιστον η ηχογράφηση:wink:

Δόξα τω Θεό που διασώθηκε η ηχογράφηση.
Γιατί όμως να καταγράψουμε την ηχογράφηση αυτήν στο χαρτί και να την διαδόσουμε; Δεν πετάμε με αυτόν τον τρόπο στην άκρη το Δοξαστάριο και πάμε βούρ στο μασημένο -υπεραναλημένο μάθημα;

Είναι γενικό το ερώτημα. Ανάλογο παρατηρείται και σε καταγραφές άλλων Ψαλτών που είχαν χαρίσματα.

Κατ εμέ. Μάθε άριστα το Δοξαστάριο. Κάτσε και άκουσε όσες ώρες θες Στανίτσα, ή όποιον αγαπάς, και μετά ψάλε το μάθημα χωρίς βιβλίο.... Αυτάαααα~
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πότε, και πώς βοήθησα και δεν το θυμάμαι;
Ο «σκληρός μου» έχει πάρει την κατηφόρα...:confused:

Μάθε άριστα το Δοξαστάριο. Κάτσε και άκουσε όσες ώρες θες Στανίτσα, ή όποιον αγαπάς, και μετά ψάλε το μάθημα χωρίς βιβλίο....
+ 1000:wink: Αλλά, λίγο, έως πολύυυυ... δύσκολο...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Δόξα τω Θεό που διασώθηκε η ηχογράφηση.
Γιατί όμως να καταγράψουμε την ηχογράφηση αυτήν στο χαρτί και να την διαδόσουμε; Δεν πετάμε με αυτόν τον τρόπο στην άκρη το Δοξαστάριο και πάμε βούρ στο μασημένο -υπεραναλημένο μάθημα;

Είναι γενικό το ερώτημα. Ανάλογο παρατηρείται και σε καταγραφές άλλων Ψαλτών που είχαν χαρίσματα.

Κατ εμέ. Μάθε άριστα το Δοξαστάριο. Κάτσε και άκουσε όσες ώρες θες Στανίτσα, ή όποιον αγαπάς, και μετά ψάλε το μάθημα χωρίς βιβλίο.... Αυτάαααα~
Ααα... ανοίγεις αλλη κουβέντα φιλε Νεκτάριε που δεν είναι επί του παρόντος. Αλλά επιτρεψέ μου να σου πώ πως κάπου το σκεπτικό σου ''χάνει'' και εξηγώ. Ποιός σου είπε πως όποιος διαβάζει Στανίτσα, Καραμάνη κτλ. δεν έχει μελετήσει πρώτα τα λεγόμενα κλασσικά μαθήματα ή οτι δεν εξακολουθεί να τα ψάλλει? Και ποιός είπε οτι με τις νέες διασκευές σύγχρονων Ιεροψαλτων βάζουμε στην άκρη τα κλασσικά μαθήματα? Αλοίμονο... Εξάλλου όλα εκέι βασίζονται, επομένως πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο? Θα ήταν σαν να θέλαμε να χτίσουμε ενα 4όροφο σπίτι και ξαφνικά να χαλάγαμε τα θεμέλια. Αλλά κ' εσύ με αυτό που λες -εαν κατάλαβα σωστά- πας στο άλλο άκρο, εξίσου λανθασμένο, όπου θα πρέπει να παραβλέπουμε τις νεώτερες διασκευές. Τα άκρα πάντα είναι λάθος!:wink:
 

tb---

τσοπάνης
Δεν με εννόησες αγαπητέ.

Κάποιος που θαυμάζει τον Στανίτσα ή τον κάθε έναν Ψάλτη και βρεί το καταγεγραμμένο μάθημά του έτοιμο κτλ, (αναφέρομαι σε μαθητές στην μουσική και όχι σε ώριμους ψάλτες), θα πάρει το μάθημα αυτό και θα παπαγαλίζει σαν την έρημη γαλοπούλα προ Χριστουγέννων.

Και επειδή σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν πολλοί μαθητές για αυτό και έχω ενστάσεις προς το φαινόμενο αυτό.

Αν όλα τα μέλη αυτού του φόρουμ ξέρουν καλά το Δοξαστάριο, τότε εγώ να πάω να δέσω ένα σχοινί στο λαιμό και να πέσω στην χαράδρα του Χα ( οι Λασιθιώτες την ξέρουν αυτήν την χαράδρα).

Δεν έχω κανένα κόμπλεξ με τα μαθήματα των νεοτέρων , διασκευές, καταγραφές ή ότι άλλο θέλεις, αρκεί να δηλώνεται ξεκάθαρα ποιά είναι η πηγή του κάθε μαθήματος και όχι να εμφανίζονται ώς νέες συνθέσεις κτλ.

Και υπενθυμίζω τα λόγια του κ. Αστέρη περί έκδοσης μαθημάτων. Ας ανατρέξει ο καθείς στα λόγια του Πρωτοψάλτη.
Αντίστοιχα έλεγε και ο ίδιος ο Στανίτσας. "Μάθε καλά Πέτρο," κτλ.

Επαναλαμβάνω ότι το φαινόμενο αυτό των καταγραφών στέλνει έτοιμη τροφή στους μαθητές που καλά καλά δεν ξέρουν τις βασικές θέσεις του Δοξασταρίου. Δεν αναφέρομαι σε μετέπειτα προσωπική σπουδή , έρευνα, κτλ του κάθε ψάλτη. Άλλωστε στο αναλόγιό του ο καθένας ανεβάζει ότι του αρέσει, και καλά κάνει.

Αλλά γνωρίζω και Καθηγητές της Ψαλτικής Τέχνης που διδάσκουν αναστασηματάριο από καταγραφές Στανίτσα και Παναγιωτίδη.
Τί έχετε να μου πείτε για αυτό; Πώς ; Δεν υπάρχουν; :cool:
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Δεν με εννόησες αγαπητέ.
Και υπενθυμίζω τα λόγια του κ. Αστέρη περί έκδοσης μαθημάτων. Ας ανατρέξει ο καθείς στα λόγια του Πρωτοψάλτη.
Αντίστοιχα έλεγε και ο ίδιος ο Στανίτσας. "Μάθε καλά Πέτρο," κτλ.
Κανείς δεν διαφωνεί με αυτό, κ' όποιος το κάνει είναι λάθος όπως αναφέρω παραπάνω.

Επαναλαμβάνω ότι το φαινόμενο αυτό των καταγραφών στέλνει έτοιμη τροφή στους μαθητές που καλά καλά δεν ξέρουν τις βασικές θέσεις του Δοξασταρίου. Δεν αναφέρομαι σε μετέπειτα προσωπική σπουδή , έρευνα, κτλ του κάθε ψάλτη. Άλλωστε στο αναλόγιό του ο καθένας ανεβάζει ότι του αρέσει, και καλά κάνει.
Και πάλι δεν καταλαβαίνω την ένστασή σου σε αυτό το σημείο...:confused: Επειδή δηλ. κάποιοι ορμάνε στις διακευές αγνοώντας ή κ' αδιαφορώντας ίσως για τα κλασσικά μαθήματα αυτο σημαίνει οτι δεν θα πρέπει να μελετούμε και διαδίδουμε τις διασκευές αυτες εδω στο φόρουμ ή οπουδήποτε αλλού? Ο καθένας είναι ελεύθερος να διαβάσει οτι θέλει κ' οι δάσκαλοι είναι αυτοί οι οποίοι πρέπει να βάλουν τα πράγματα στη θέση τους ώστε οι νέοι (διότι μαθητές είμαστε όλοι!) μαθητές να κάνουν σωστά κ' σταθερά βήματα.

Αλλά γνωρίζω και Καθηγητές της Ψαλτικής Τέχνης που διδάσκουν αναστασηματάριο από καταγραφές Στανίτσα και Παναγιωτίδη.
Τί έχετε να μου πείτε για αυτό; Πώς ; Δεν υπάρχουν; :cool:
Αν θες τη ταπεινή μου γνώμη, Μέγα Λάθος!
 
Top