Δοξαστικόν «Ταῖς ἐξ ἔργων καυχήσεσι» των αίνων της Κυριακής του Τελώνου και Φαρισαίου

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἄς γίνει καί μέ αὐτό τό σπουδαῖο δοξαστικό τῶν αἴνων τῆς Κυριακῆς Τελώνου καί Φαρισαίου μιά συλλογή ἐκτελέσεων.

Ἀνεβάσω αὐτό τό δοξαστικό (σέ mp3), ὅπως τό ἔψαλε ὁ Πρωτοψάλτης Ἀπόστολος Καλπακίδης (πρβλ. ἐδῶ), σέ μέλος Πρίγγου ἀπό τό βιβλίο τοῦ ἄρχοντος Χαρ. Ταλιαδώρου.

ΥΓ. Ἄς προσέξουμε ὅλοι καί ὅλες τό «μετριοπαθήσαντα ... ἐδικαίωσας», ὄχι ἀπό πλευρᾶς ἐκτελέσεως, ἀλλά νοήματος πρός στάσιν ζωῆς!!!

 

Attachments

  • Καλπακίδης Απ. Ταις εξ εργων καυχησεσι. Πρίγγου-Ταλιαδώρου. 4'24''.mp3
    4 MB · Views: 258

haris1963

παλαιότατο μέλος

Ἄς γίνει καί μέ αὐτό τό σπουδαῖο δοξαστικό τῶν αἴνων τῆς Κυριακῆς Τελώνου καί Φαρισαίου μιά συλλογή ἐκτελέσεων.

Πολλά thanks αλλά καμμία ανταπόκριση :(, στην πολύ ωραία αυτή πρωτοβουλία του π. Μαξίμου.

Ωστόσο, ανέβασε εδώ η κ. Ντόβα, μια ωραία εκτέλεση από τον Ι. Ν. Αγ. Κωνσταντίνου και Ελένης Βόλου, από τους Χατζηγεωργίου Δημήτριο και Χατζηγεωργίου Σπυρίδωνα.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Λέει ένα υπέροχο ο Σφήκας (του Βινάκη νομίζω το μέλος)... θα το βρώ να το ανεβάσω.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Λέει ένα υπέροχο ο Σφήκας (του Βινάκη νομίζω το μέλος)... θα το βρώ να το ανεβάσω.

Μπραβο Δημητρη ! "Αλλα κολπα" που λενε το συγκεκριμενο μαθημα αλλα και ακουσμα ! Ο "μαγος" των ελξεων οπως τον εχω χαρακτηρισει και στο οικειο θεμα μακαριστος Λεωνιδας Σφηκας , καθηλωνει !!!
Δεν το εχω σε ψηφιακη μορφη αλλιως θα σε ειχα προλαβει στο ανεβασμα:)!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ορίστε λοιπόν ο «μάγος των έλξεων» Λεωνίδας Σφήκας στο εν λόγω δοξαστικό σε μέλος Γ. Βινάκη. Το πρωτοάκουσα στην Ι. Μ. Βατοπεδίου πρίν πολλά χρόνια και η βελούδινη (σα βιολί) φωνή του μου έμεινε αξέχαστη μαζί με την ωραία εκτέλεση σε αυτό το μέλος. Ακούστε τί κάνει μέσα.. Ενδιαφέρων και ο (χαλαρώτερος) χρόνος που χρησιμοποιεί σε σημεία. Και τα διαστήματα φυσικά. [Επεξεργασία: Η προέλευση της ηχογράφησης (το έχω σε ξεχωριστὀ mp3) είναι από παλαιότερη ραδιοφωνική εκπομπή (8-2-1998) του Κώστα Αγγελίδη και Λυκούργου Αγγελόπουλου ο οποίος εκτεταμένα ηχογράφησε τον κυρ-Λεωνίδα].
 

Attachments

  • Doxastikon_TaisExErgwn_PlD_Vinaki_Sfikas.mp3
    7 MB · Views: 210
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Είχα κάτι (αλλά που;) από τον Χαρίλαο Ταλιαδώρο. Έχει το fan club εδώ, έτσι λένε :D
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ως τότε πάρτε το δικό μου από την προηγούμενη Κυριακή.

Μέλος συρραφή :)D) από ακούσματα Στανίτσα και την καταγραφή Πετρίδη. Ο Δομέστικος θα μου θυμώσει πάλι... :wink:

Χαραλάμπης
 

Attachments

  • 2010-1-24_Doxa_TaisExErgwn_Symewnidis.mp3
    8.6 MB · Views: 118

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ορίστε και μια άλλη ωραία εκτέλεση από τον πρωτοψάλτη Καβάλας Ματθαίο Τσαμκιράνη. Το αρχείο μου είχε στείλει πρίν χρόνια ο Shota. Δεν ξέρω από πού προέρχεται. Και εδώ χαλαρώτερος χρόνος σε αρκετά σημεία.

Αφιερωμένο στον πατέρα Μάξιμο για τα ωραία θέματα που ανοίγει.
 

Attachments

  • Tsamkiranis-Tais-ex-ergwn-PlD.mp3
    4.8 MB · Views: 170

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ορίστε και μια άλλη ωραία εκτέλεση από τον πρωτοψάλτη Καβάλας Ματθαίο Τσαμκιράνη. Το αρχείο μου είχε στείλει πρίν χρόνια ο Shota. Δεν ξέρω από πού προέρχεται. Και εδώ χαλαρώτερος χρόνος σε αρκετά σημεία.

Αφιερωμένο στον πατέρα Μάξιμο για τα ωραία θέματα που ανοίγει.

Είχε κυκλοφορήσει ο μακαρίτης ανάμεσα στις (εκπαιδευτικές) κασσέτες του και ύμνους Τριωδίου από το Τριώδιον του Θρ. Στανίτσα όπως το δήλωνε. Από κει είναι κ αυτή η ηχογράφηση.


Δ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ορίστε κι από τον Άρχοντα κυρ Δημοσθένη Παϊκόπουλο (που θα τον έχουμε λίαν συντόμως κοντά μας :)), αποκομμένο από την εκπομπή Ψαλτήρι της 7-2-09 και ελαφρά βελτιωμένο (το έκανα stereo).

Χαραλάμπης

ΥΓ. Δεν μπορείς να πεις π. Μάξιμε, τώρα κάτι έγινε! :wink:
 

Attachments

  • TaisExErgwn_Paikopoulos.mp3
    7.5 MB · Views: 93

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Ορίστε λοιπόν
ο «μάγος των έλξεων»
Λεωνίδας Σφήκας στο εν λόγω δοξαστικό σε μέλος Γ. Βινάκη. Το πρωτοάκουσα στην Ι. Μ. Βατοπεδίου πρίν πολλά χρόνια και η βελούδινη (σα βιολί) φωνή του μου έμεινε αξέχαστη μαζί με την ωραία εκτέλεση σε αυτό το μέλος. Ακούστε τί κάνει μέσα.. Ενδιαφέρων και ο (χαλαρώτερος) χρόνος που χρησιμοποιεί σε σημεία. Και τα διαστήματα φυσικά. [Επεξεργασία: Η προέλευση της ηχογράφησης (το έχω σε ξεχωριστὀ mp3) είναι από παλαιότερη ραδιοφωνική εκπομπή (8-2-1998) του Κώστα Αγγελίδη και Λυκούργου Αγγελόπουλου ο οποίος εκτεταμένα ηχογράφησε τον κυρ-Λεωνίδα].

Να συμπληρωσω εδω το αυτονοητο; Των σωστων ελξεων !!! Ασχετο ;;; Προτεινω σε ολους , να ακουσετε τον κυρ-Λεωνιδα και στο αργο κεκραγαριο του Ιακωβου (ηχος Β) και να διαπιστωσετε ιδιοις ωσιν οτι ακουγεται δευτερος :wink:!
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Τριώδιο γαρ, τολμώ να βάλω δίπλα στις σπουδαίες ηχογραφήσεις και την δική μου η οποία έχει πολλά λάθη αλλά έτσι μόνο μπορεί και να ταπεινωθώ.Υποτίθεται ότι είναι μέσα απο το βιβλίο του Πετρίδη.
 

Attachments

  • Ταις εξ εργων.mp3
    3.5 MB · Views: 74
Last edited:

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Ανεβάζω και εγώ το Δοξαστικό των αίνων της Κυριακής Τελώνου και Φαρισαίου από τον Ευάγγελο Σφακιανάκη (σε απομαγνητοφωνημένη απόδοση του Θρ.Στανίτσα).

Καλή ακρόαση :):):)
 

Attachments

  • Tαις εξ έργων - Ε. Σφακιανάκης (Απομαγνητοφωνημένη Απόδοση Θρ.Στανίτσα).mp3
    3.9 MB · Views: 71
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Άλλη μια εκτέλεση...! :D:D:wink:

Προσκυνούμεν :eek:
 

Attachments

  • TaisExErgwn_Stanitsas.mp3
    6.2 MB · Views: 111

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Άλλη ακόμη μία εκτέλεση από τον κ. Γρηγόρη Νταραβάνογλου, το 1993 στο Ι.Ν.Αγ.Τριάδας Αμπελοκήπων Αθηνών
 

Attachments

  • Γρηγόρης Νταραβάνογλου - Ταις εξ έργων (Δόξα Τελώνου)-πλ.δ΄- 7-2-1993 .mp3
    6.3 MB · Views: 40

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Και μία εκτέλεση από τον Γιώργο Προικιό.

Είναι ηχογράφηση της περασμένης Κυριακής (24 Ιαν 2010).

Καλή ακρόαση !!! :):):)
 

Attachments

  • Tαις εξ έργων - Γ.Προικιός (Από το Τριώδιον του Θρ.Στανίτσα).mp3
    4.4 MB · Views: 48

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Μία εκτέλεση από τον αείμνηστο άρχοντα Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο, άγνωστης χρονολογίας
 

Attachments

  • Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος - Ταις εξ έργων καυχήσεσι.mp3
    4.3 MB · Views: 110

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ο δάσκαλος και φίλος Παναγιώτης Τζανάκος, είχε ανεβάσει την δική του εκτέλεση του Πέτρου Λαμπαδαρίου σε αυτό το μήνυμα, πριν ακόμα δημιουργηθεί το παρόν θέμα. Στη συλλογή λοιπό των εκτελέσεων προσθέτω το

Δὀξα "Ταις εξ έργων" Πέτρου -Παναγιώτης Τζανάκος

για την πληρότητα του παρόντος θέματος.

Χάρης
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Άλλη μια σπουδαία ηχογράφηση από ένα σπουδαίο ερμηνευτή. Ο αείμνηστος Σπυρίδων Μαϊντανόγλου, απολαυστικός όπως πάντα!

Χαραλάμπης
 

Attachments

  • Doxa_TaisExErgwn_SpyridwnMaidanoglou.mp3
    7.1 MB · Views: 85

haris1963

παλαιότατο μέλος
Από το psaltiri.org και ειδικότερα από αυτό τον σύνδεσμο, ο οποίος περιέχει τεράστιο πλούτο μαθημάτων και εκτελέσεων του Γεωργίου και του Αντωνίου Σύρκα, κατέβασα την πολύ ωραία εκτέλεση του Κωνσταντίνου Λαγούρου, σε μέλος του Αντωνίου Σύρκα. Την ανεβάζω μαζί με το κείμενο, που είναι αργούτσικο και πολύ ενδιαφέρον.

Χαραλάμπης
 

Attachments

  • TaisExErgon_KLagouros.mp3
    3.1 MB · Views: 35
  • TaisExErgwn_Syrkas.PDF
    166.1 KB · Views: 75
Top