Δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλάδος 2024

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis

nektar

νεοαρχάριος
ἀπὸ Δε 1/1 μέχρι καὶ Σα 27/1 ὡς ἐν τῷ τυπικῷ τοῦ ἔτους 2018, πλὴν ἀναγνωσμάτων καθημερινῶν & 21/1 (ὅπ.π.)· ἡ αὐτὴ σειρὰ ἤχων καὶ ἑῳθινῶν.

Πάσχα τοῦ 2024 (δίσεκτον): 5 Μαΐου, ὅπερ σημαίνει 25 Φεβρουαρίου Τελώνου καὶ Φαρισαίου (ἦχ. πλ. α´, ἑῳθ. ε´), ἄρα τὸ αὐτὸ τυπικὸν ἀπὸ 1/3 (λόγῳ δισέκτου) ἕως καὶ 31/12 μὲ τοῦ ἔτους 2013.

ἄρα ἕως τοῦ νῦν ἀπομένουν 33 ἡμέρες (Κυ 28/1-Πε 29/2) μὴ διαθέσιμα σὲ pdf...

Κανόνιον 2024 συνημμένως καὶ δίγλωσσον ἐδῶ.

ὑπολογισμὸς ἑορτῶν ἀπὸ www.nektarios.gr

ἀκολουθίαι & τυπικόν:
 

Attachments

  • kanonion_2024.pdf
    279.1 KB · Views: 692

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
ἀπὸ Δε 1/1 μέχρι καὶ Σα 27/1 ὡς ἐν τῷ τυπικῷ τοῦ ἔτους 2018, πλὴν ἀναγνωσμάτων καθημερινῶν & 21/1 (ὅπ.π.)· ἡ αὐτὴ σειρὰ ἤχων καὶ ἑῳθινῶν.
Κυριακή 21 Ιανουαρίου, τί αναγνώσματα έχουμε το 2024?
 

Καλογιάννης Νέστορας

ᾌσω τῷ Κυρίῳ ἐν τῇ ζωῇ μου, ψαλῶ τῷ Θεῷ μου ἕως ὑπ
Γνωρίζει κάποιος γιατί από τα διπτυχα του 2024 απουσιάζει η πρωθεωρια; Ειλικρινά τα πήρα στα χέρια μου σήμερα ναι μεν ποιο μικρά σε σχήμα.και όγκο αλλά πολύ φτωχά θα έλεγα όσον αφορά το πρώτο μέρος του τυπικού αναγκάζουν και οδηγούν στο να προμηθεύονται από άλλες εκδόσεις που τουλάχιστον έχω και την προθεωρια
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Δεν έχω καταλάβει πώς τόσα χρόνια βγάζουν σταθερά μια τόσο καλή εργασία σε τόσο άβολη αντιεμπορικη έκδοση. Κάθε χρόνο τα λέμε και κάθε χρόνο εκδίδονται και διαδίδονται διάφορες εναλλακτικές εκδόσεις τυπικών. Για να πουλάνε καλύπτουν πραγματικές ανάγκες. Στο ναό που υπήρχαν δύο δίπτυχα, στο ιερό και στο δεξί αναλόγιο. Εγώ αριστερά δεν είχα. Εκεί που είμαι τώρα χρησιμοποιούν άλλη έκδοση, φθηνότερη και μικρότερη. Επειδή κάποια μέλη του Ψ έχουν ασχοληθεί κατα περιοδους με το θέμα αυτό, υπάρχει πραγματικά κάποια λογική πίσω από αυτό; Γιατί δεν εκδιδουν το τόσο προσεκτικό έργο τους και σε οικονομική, βολική έκδοση χωρίς τις εκατοντάδες σελίδων που έπονται και είναι χρήσιμες κυριως στο γραφείο του ναού;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Για προσωπική χρήση καταλαβαίνω ότι είναι βολικό να ζητάμε pdf για να το έχουμε εγκαταστημένο στον υπολογιστή.
Για τον Ναό όμως; Θεωρώ επιβεβλημένη την αγορά των Διπτύχων.
Αφήνω στην άκρη πνευματικά δικαιώματα, το ηθικό μέρος και την παρανομία...

Αν αυτά προτρέπουν οι Ιερείς μή περιμένουμε χαΐρι. . .
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
....Για τον Ναό όμως; Θεωρώ επιβεβλημένη την αγορά των Διπτύχων.
Η απάντηση στο "γιατί όχι" είναι το παρακάτω. Εφόσον το "Για τον Ναό" σημαίνει για χρήση καθημερινή στο ιερό και στο αναλόγιο και όχι για στολισμό της βιβλιοθήκης του Ναού
...Γιατί δεν εκδιδουν το τόσο προσεκτικό έργο τους και σε οικονομική, βολική έκδοση χωρίς τις εκατοντάδες σελίδων που έπονται και είναι χρήσιμες κυριως στο γραφείο του ναού;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ναι, καταλαβαίνω, δεν θα υπάρχει χώρος για ηλεκτρονικό ισοκράτη ή άσχετα παραλειτουργικά βιβλία...
Συμφωνώ με το σκεπτικό ότι η έκδοση είναι "άβολη" αλλά είναι η επίσημη έκδοση της Εκκλησίας.
Μακάρι να υπήρχε και μια light έκδοση χωρίς το διοικητικό μέρος.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ο μόνος ελεύθερος χρόνος για να διαβάσει ο ψάλτης τα διοικητικά είναι στον Εξάψαλμο και στο Ευαγγέλιο.
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ο μόνος ελεύθερος χρόνος για να διαβάσει ο ψάλτης τα διοικητικά είναι στον Εξάψαλμο και στο Ευαγγέλιο.
Και όταν οι νεόνυμφοι αργούν καμμιά ώρα από την ώρα που έχουν πει ότι θα αρχίσει ο γάμος... :D
 
Top