Βασικά στοιχεία Βυζαντινής μουσικής σε δυτική σημειογραφία;

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Αν βασίζεσαι σε βιβλία που χρησιμοποιούν τέτοια ορολογία και παραθέτουν λίστες από κλίμακες σε ευρωπαϊκό πεντάγραμμο με διάφορες αλλοιώσεις χωρίς να ελέγχεις αν αυτά που γράφεις συμφωνούν και με την πραγματική μουσική, τότε κινδυνεύεις να κινείσαι λάθος και να βγάλεις ένα αποτέλεσμα πολύ σκληρό και τελείως ξένο με αυτό που περιμένει ο κόσμος. Πολλοί την έχουν πάθει έτσι.

Βασίσου πρωτίστως σε ηχητικά, αλλά πρόσεξε να είναι κι αυτά από δημιουργούς που δούλεψαν έτσι και χαίρουν αποδοχής.
 

filmmusic

New member
Έχει και παραδείγματα μέσα για τον κάθε ήχο (και στο άρθρο και στο βιβλίο), οπότε παίρνω μια ιδέα.
 

filmmusic

New member
Βρήκα και αυτό, που βοηθάει κάπως (αν είχε και παραδείγματα στη δυτική σημειογραφία θα ήταν ακόμα καλύτερα).

Περίεργο που στον 3ο ήχο δεσπόζοντες φθόγγοι είναι η 3η και η 6η, και όχι η 5η.
 

Attachments

  • byzantine-music-simplified.pdf
    1 MB · Views: 14

minakakis

Νέο μέλος
Καλημέρα.
Όπως είπα και σε ένα άλλο νήμα, έχω αναλάβει να γράψω τη μουσική σε μια σειρά animation, η οποία ασχολείται με τους βίους αγίων.
Για το σκοπό αυτό, μου στάλθηκαν βίντεο για να εμπνευστώ με βυζαντινούς ύμνους.

Δυστυχώς δε γνωρίζω βυζαντινή μουσική (έκανα κάποια μαθήματα στο πανεπιστήμιο πριν 25ετίας).
Ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάτι στο διαδίκτυο ή κάποιο βιβλίο το οποίο μπορώ να προμηθευτώ, και να εξηγεί τα βασικά στοιχεία της, σε δυτική σημειογραφία όμως και με "δυτικό σκεπτικό";
π.χ. δεσπόζοντες φθόγγοι, μελωδικές έλξεις, χαρακτηριστικά μελωδικά σχήματα, "πτώσεις" του κάθε ήχου κτλ.
Βρήκα αυτό αρχικά που καταγράφει τις κλίμακες των ήχων.

Οπωσδήποτε, δεν σημαίνει ότι θα μάθω να γράφω βυζαντινή μουσική, αλλά κάποια βασικά θα με βοηθούσαν στο να γράψω μουσική που να μοιάζει βυζαντινή ή τουλάχιστον να έχει μια κάποια επιρροή.
Κάποιο προηγούμενο δεν έχω βρει σε κινηματογραφική μουσική, εκτός (μάλλον) από κάποια κομμάτια του Βαγγέλη Παπαθανασίου, π.χ. αυτό εδώ για την ταινία Καβάφης (τουλάχιστον μου φαίνεται ότι μοιάζει βυζαντινό):
Καλησπέρα σας. Επειδή γνωρίζω Βυζαντινή Μουσική και είμαι Συνθέτης, μέλος της ένωσης Ελλήνων μουσουργών μπορείτε να πάτε στο Σιτε μου να δείτε τρόπους με τους οποίου επεξεργάζομαι Βυζαντινή μουσική. www.dimitrisminakakis.gr Εκεί θα βρείτε και το μέιλ μου και στοιχεία επικοινωνίας. Μπορείτε να πάρετε μια μικρή γεύση από τη Λειτουργία που ανέβασα στο Κυβερνητικό παλάτι του Sao Paulo. Θα τη βρείτε αναρτημένη στο YouTube. Πάρτε μια γεύση εδώ.
. kin. 6977208205. minakakis1951@gmail.com
 
Last edited:

filmmusic

New member
μπορείτε να πάτε στο Σιτε μου να δείτε τρόπους με τους οποίου επεξεργάζομαι Βυζαντινή μουσική.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πού ακριβώς πάω να το δω αυτό; Γιατί ψάχνω αλλά δε βρίσκω τίποτα.
Άκουσα το βίντεο, και πραγματικά είναι υπέροχη η μουσική σας.
edit: Σας έστειλα και email.
 
Last edited:

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Ωραία η δουλειά του κ. Μινακακη με την επισήμανση ότι είναι περισσότερο βυζαντινή με δυτικά στοιχεία παρά δυτική με βυζαντινά. Δηλαδή ο ακροατής που δεν ξέρει τι ακούει καταλαβαίνει ότι πρόκειται για δυτική και δεν αφήνει κάποια βυζαντινή εντύπωση.

Για να βυζαντινισεις ένα ευρωπαϊκό κομμάτι θα πρέπει κάποια ευρωπαϊκά στοιχεία να τα αφαιρέσεις. Αν έναν ύμνο τον κάνεις να μοιάζει με ρέκβιεμ έχεις πετύχει το αντίθετο αποτέλεσμα διότι έκανες το αρχικό υλικό πιο δυτικό από ότι ήταν.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Βρήκα και αυτό, που βοηθάει κάπως (αν είχε και παραδείγματα στη δυτική σημειογραφία θα ήταν ακόμα καλύτερα).

Περίεργο που στον 3ο ήχο δεσπόζοντες φθόγγοι είναι η 3η και η 6η, και όχι η 5η.
Δῆτε καί αὐτό

 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Γιά τό ἐρώτημα "πόσον βυζαντινή εἶναι μία μελωδία"
παρουσιάζω κάποια στοιχεῖα ἀπό τόν σχετικό ὑπολογισμό
πού γίνεται στό λογισμικό BZQ:

Τά συνημμένα ἀρχεῖα .mp3 ἒχουν ἀνά δέκα μικρές μουσικές φράσεις
πού εἶναι περίπου ἡ στατιστική "Διάμεσος" μερικῶν γνωστῶν
συνθέσεων Β.Μ.
Ὁ πρῶτος φθόγγος τῶν φράσεων λαμβάνεται εἰς τά 349Hz.

Τό ἀρχεῖον κειμένου περιέχει τά διαστήματα.
 

Attachments

  • BzqAverDiff 01-10_VIOLIN_Is5_R0_Y8_0%.mp3
    639.8 KB
  • BzqAverDiff 11-20_VIOLIN_Is5_R0_Y8_0%.mp3
    639.8 KB
  • BzqAverDiff 21-30_VIOLIN_Is5_R0_Y8_0%.mp3
    639.8 KB
  • BzqAverDiff 31-40_VIOLIN_Is5_R0_Y8_0%.mp3
    639.8 KB
  • BzqAverDiff 41-50_VIOLIN_Is5_R0_Y8_0%.mp3
    639.8 KB
  • BzqAverDiff 01-100.txt
    2.4 KB · Views: 6
Top