Από τον εσπερινό των Ταξιαρχών Μονης Ασωμάτων Πετράκη.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Έτος 1990. Άρτι αφιχθείς στο κλεινόν άστυ από το Καρλόβασι Σάμου...
Προσελήφθην αριστερός ψάλτης στη μονή Ασωμάτων Πετράκη. Ο Ρ/Σ της Εκκλησίας σπάνια μετέδιδε ακολουθίες άλλων Ναών. Είχαμε λοιπόν το ... μονοπώλιο, ο φίλος Παναγιώτης Τζανάκος και η αφεντιά μου...:D
Από έναν εσπερινό των Ταξιαρχών είναι τα ηχητικά που επισυνάπτονται... Μη με ρωτάτε χρονολογίες... «Ουκ αν λάβητε παρά του μη έχοντος...»
Ο φίλος Παναγιώτης κόβεται:( στο πρώτο αργό προσόμοιο λόγω τέλους κασέττας που η σύζυγος δεν προνόησε να γυρίσει έγκαιρα!
Δολιοφθορά ... αποκλείεται!:D Απλή αμέλεια μάλλον!:(
Θα διαπιστώσετε διαφορά στη χρονική αγωγή στο Κύριε εκέκραξα-Κατευθυνθήτω με την ειρμολογική στιχολογία, και τα αργά προσόμοια Τρισηλίου Θεότητος, όπως και στο Δόξα με το Και νυν των εσπερίων...
Τα σχόλια στον Παναγιώτη, και τα ... σχολιανά ξέρετε!...:D:D:D
 

Attachments

  • ΑΝΟΙΞΑΝΤΑΡΙΑ Θ.Π. ΦΩΚΑΕΩΣ Π Τζανάκος Ν. Γιάννου.mp3
    16.1 MB · Views: 139
  • Κεκραγάρια Π. Τζαν. Ν. Γιαν.mp3
    9.6 MB · Views: 110
  • Δόξα , Και νυν Ταξιαρχών.mp3
    8.5 MB · Views: 112

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αυτό θα πει Εσπερινός ! Το ντουέτο πετάει (και φυσάει)...:wink:

ΥΓ. Οι εν Εσπερία μεγαλομάρτυρες αποζητούν τα "κατά μίμησιν" (ποιού άλλου;) αργά Προσόμοια των Ταξιαρχών και το αριστουργηματικό Και νυν του "Χιρσίζ Νικολάου":D:D σε κείμενο!!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Έτος 1990. Άρτι αφιχθείς στο κλεινόν άστυ από το Καρλόβασι Σάμου...
Προσελήφθην αριστερός ψάλτης στη μονή Ασωμάτων Πετράκη. Ο Ρ/Σ της Εκκλησίας σπάνια μετέδιδε ακολουθίες άλλων Ναών. Είχαμε λοιπόν το ... μονοπώλιο, ο φίλος Παναγιώτης Τζανάκος και η αφεντιά μου...:D
Από έναν εσπερινό των Ταξιαρχών είναι τα ηχητικά που επισυνάπτονται... Μη με ρωτάτε χρονολογίες... «Ουκ αν λάβητε παρά του μη έχοντος...»
Ο φίλος Παναγιώτης κόβεται:( στο πρώτο αργό προσόμοιο λόγω τέλους κασέττας που η σύζυγος δεν προνόησε να γυρίσει έγκαιρα!
Δολιοφθορά ... αποκλείεται!:D Απλή αμέλεια μάλλον!:(
Θα διαπιστώσετε διαφορά στη χρονική αγωγή στο Κύριε εκέκραξα-Κατευθυνθήτω με την ειρμολογική στιχολογία, και τα αργά προσόμοια Τρισηλίου Θεότητος, όπως και στο Δόξα με το Και νυν των εσπερίων...
Τα σχόλια στον Παναγιώτη, και τα ... σχολιανά ξέρετε!...:D:D:D

Νικο
Συγχαρητηρια στον Παναγιωτη και σε εσενα .
Μηπως υπαρχει το υπολοιπο της ηχογραφησης ; Αν υπηρχαν 15-20 λεπτα ακομα , θα εκανα μια πληρη εκπομπη .
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αυτό θα πει Εσπερινός ! Το ντουέτο πετάει (και φυσάει)...:wink:
ΥΓ. Οι εν Εσπερία μεγαλομάρτυρες αποζητούν τα "κατά μίμησιν" (ποιού άλλου;) αργά Προσόμοια των Ταξιαρχών και το αριστουργηματικό Και νυν του "Χιρσίζ Νικολάου":D:D σε κείμενο!!!

Αχ! Δεν θέλω ν' ακούω (=βλέπω) υπερβολές, ένας ήταν ο ΧΙΡΣΙΖ! ... Όλοι οι άλλοι (ημείς και υμείς εν τω ιδίω σακκιδίω) είμαστε ... νομιμοποιημένα ... χιρσίζια!:D:D:D
Στο "Και νυν" για να μη σας κολλήσουν ρετσινιά (κλεφτρόνιον του κλεφτρονίου) γράψετε το όνομα του ... α' κλεφτρονίου.:D:D:D
 

Attachments

  • 1 Προσόμοιο, Και νυν εσπερ. Ασωμάτων.pdf
    254.1 KB · Views: 80

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;42268 said:
Αχ! Δεν θέλω ν' ακούω (=βλέπω) υπερβολές, ένας ήταν ο ΧΙΡΣΙΖ! ... Όλοι οι άλλοι (ημείς και υμείς εν τω ιδίω σακκιδίω) είμαστε ... νομιμοποιημένα ... χιρσίζια!:D:D:D
Στο "Και νυν" για να μη σας κολλήσουν ρετσινιά (κλεφτρόνιον του κλεφτρονίου) γράψετε το όνομα του ... α' κλεφτρονίου.:D:D:D

teşekkürler, Χιρσίζ Χότζα... ( ακόμα και στο Η από το ήχος...)

:)

Δ.


Υγ Παναγία, Δέσποινα του κόσμου βοήθεια.....
 
Last edited:
P

ptz

Guest
Έτος 1990. Άρτι αφιχθείς στο κλεινόν άστυ από το Καρλόβασι Σάμου...
Προσελήφθην αριστερός ψάλτης στη μονή Ασωμάτων Πετράκη. Ο Ρ/Σ της Εκκλησίας σπάνια μετέδιδε ακολουθίες άλλων Ναών. Είχαμε λοιπόν το ... μονοπώλιο, ο φίλος Παναγιώτης Τζανάκος και η αφεντιά μου...:D
Από έναν εσπερινό των Ταξιαρχών είναι τα ηχητικά που επισυνάπτονται... Μη με ρωτάτε χρονολογίες... «Ουκ αν λάβητε παρά του μη έχοντος...»
Ο φίλος Παναγιώτης κόβεται:( στο πρώτο αργό προσόμοιο λόγω τέλους κασέττας που η σύζυγος δεν προνόησε να γυρίσει έγκαιρα!
Δολιοφθορά ... αποκλείεται!:D Απλή αμέλεια μάλλον!:(
Θα διαπιστώσετε διαφορά στη χρονική αγωγή στο Κύριε εκέκραξα-Κατευθυνθήτω με την ειρμολογική στιχολογία, και τα αργά προσόμοια Τρισηλίου Θεότητος, όπως και στο Δόξα με το Και νυν των εσπερίων...
Τα σχόλια στον Παναγιώτη, και τα ... σχολιανά ξέρετε!...:D:D:D

-Αγαπητέ φίλε Νίκο,εγώ δεν τα είχα αυτά.Και δεν τα άκουσα ακόμη γιατί τώρα τα κατέβασα,που είμαι[ζήλεια σου],στην παραλία στο Γύθειο και έχω ιντερνετ από μία καφετέρια που κάθομαι με το λάπτοπ σαν χάι-τεκ τουρίστας.Και με κοιτανε καλά-καλά.Τέλος πάντων,δεν ξέρω γιά τους χρόνους,αλλά πως να τραβήξεις σε χρόνο κανονικό βοηθούς [ας είναι],τον ομότιμο καθηγητή Θεολογίας ΣΙΟΝΤΗ,τον πρώην υπουργό ΝΙΑΝΙΑ,τον ιατροδικαστή ΜΠΕΝΑΡΔΗ και μερικούς θεούσους σιμωνοπετρίτες?Ομως είχαμε κάνει την Μονη Πετράκη αλοιώτικη.Και έχω πολλες αναμνήσεις από εκεί και μαζί σου και ειδικά στην πρώτη περίοδο επί Μπεκιάρη,τότε που πρωτοξεκίνησε ο Ρ/Σ της Εκκλησίας και άκουγε ο μακ.ΣΕΡΑΦΕΙΜ και έπαιρνε κάθε τόσο τηλέφωνο.Πάντως θα ανεβάσω κάποια στιγμή κατά Νοέμβριο,το αργό Δόξα του εσπερινού Ταξιαρχών,σύνθεση Νικολάου Σμύρνης,που έγραψα στην ΕΡΤ,όταν με είχε παρακαλέσει προς τούτο ο φίλος Λυκούργος.Πάντως ευχαριστίες. Π.ΤΖ
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Νικο
Συγχαρητηρια στον Παναγιωτη και σε εσενα .
Μηπως υπαρχει το υπολοιπο της ηχογραφησης ; Αν υπηρχαν 15-20 λεπτα ακομα , θα εκανα μια πληρη εκπομπη .

Εκτός των θερμών ευχαριστιών φίλε Βαγγέλη που είναι δεδομένες, επισυνάπτω για σένα τα λοιπά σύντομα προσόμοια του εσπερινού. Από τα απόστιχα και πέρα επειδή κάποιος μου μίλησε έκλεισα το μικρόφωνό μου και ξέχασα να το ανοίξω:(: οπότε η ηχογράφηση αχρηστεύτηκε, ίνα πληρωθεί το ρηθέν «Μωραίνει Κύριος όν βούλεται απολέσαι»:D...
Επίσης επισυνάπτω Αναβαθμούς, κανόνα και αίνους πλ β' που περιλαμβάνουν και τα τρία προσόμοια των Αγίων Πατέρων. Το δοξαστικό δυστυχώς δεν υπάρχει, τό 'φαγε η μαρμάγκα:D, και αγνοείται η τύχη του...
 

Attachments

  • Σύντομα προσόμοια Ταξιαρχών.mp3
    4.2 MB · Views: 68
  • Αναβαθμοι πλ β Π.Τ. Ν.Γ.mp3
    2.8 MB · Views: 57
  • Αίνοι πλ β Π.Τ. Ν.Γ..mp3
    9.7 MB · Views: 58

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
-Αγαπητέ φίλε Νίκο,εγώ δεν τα είχα αυτά.Και δεν τα άκουσα ακόμη γιατί τώρα τα κατέβασα,που είμαι[ζήλεια σου],στην παραλία στο Γύθειο και έχω ιντερνετ από μία καφετέρια που κάθομαι με το λάπτοπ σαν χάι-τεκ τουρίστας. Πάντως ευχαριστίες. Π.ΤΖ

Αν ζητήσεις πνευματικά δικαιώματα, θα ζητήσω αμοιβή για τη ... διαφήμιση, τη μεταφορά από τις κασέττες, τη μετατροπή σε mp3 πλέον ΦΠΑ!:D:D
Πέρα απ' τα αστεία, αποτελούσαμε τω καιρώ εκείνω ένα αχτύπητο δίδυμο!
(Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε;)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;42300 said:
Πέρα απ' τα αστεία, αποτελούσαμε τω καιρώ εκείνω ένα αχτύπητο δίδυμο!
(Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε;)

Και οι δυο ωραία χιρσίζια ή χιρσίζηδες... Να φωνάξουμε κανένα αστυνομικό να σας βάλει μέσα;;;

Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;42300 said:
Αν ζητήσεις πνευματικά δικαιώματα, θα ζητήσω αμοιβή για τη ... διαφήμιση, τη μεταφορά από τις κασέττες, τη μετατροπή σε mp3 πλέον ΦΠΑ!:D:D
Πέρα απ' τα αστεία, αποτελούσαμε τω καιρώ εκείνω ένα αχτύπητο δίδυμο!
(Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε;)

Αγαπητοί χοτζάδες,

υπάρχει ηχογραφημένο με τους δυο σας κανένα μέλος σε σαμπάχ ( α δίφωνο- νάο), ή πεστεγκιάρ ( βαρύ τετράφωνο[;]);

Ευχαριστίες,

Δ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αφού εκφράσω κι εγώ τις ευχαριστίες και τον σεβασμό μου, να ρωτήσω το εξής: κύριε Τζανάκο, όταν ήμουν μικρός (δεκαετία του 80) είχε περάσει για 2 ή τρία χρόνια από τον Ναό Αγίων Αποστόλων Υμηττού ένας καλλιφωνότατος και παραδοσιακότατος ψάλτης ονόματι Τυζανάκος (όπως άκουγα το όνομά του). Όταν είδα το όνομά σας, δεν φαντάστηκα καμία ταύτιση, όταν όμως άκουσα το (εξαίρετο) παραπάνω ηχητικό, μου φάνηκε ότι μοιάζει πολύ με αυτό που θυμάμαι από εκείνον τον εξαίρετο ψάλτη.
Σας παρακαλώ, πείτε μου ότι το πραγματικό του όνομα ήταν Τζανάκος και ότι ήσασταν εσείς...

ΥΓ Τον ψάλτη αυτό διαδέχτηκε (επί 23 χρόνια) ένας άλλος από την Πόλη ονόματι Άνατς, για τον οποίο, τί σύμπτωση, θα μπορούσα να πω ότι είναι ο εν ζωή φωνητικός σωσίας του Στανίτσα (τηρουμένων των αναλογιών).
 
P

ptz

Guest
Αφού εκφράσω κι εγώ τις ευχαριστίες και τον σεβασμό μου, να ρωτήσω το εξής: κύριε Τζανάκο, όταν ήμουν μικρός (δεκαετία του 80) είχε περάσει για 2 ή τρία χρόνια από τον Ναό Αγίων Αποστόλων Υμηττού ένας καλλιφωνότατος και παραδοσιακότατος ψάλτης ονόματι Τυζανάκος (όπως άκουγα το όνομά του). Όταν είδα το όνομά σας, δεν φαντάστηκα καμία ταύτιση, όταν όμως άκουσα το (εξαίρετο) παραπάνω ηχητικό, μου φάνηκε ότι μοιάζει πολύ με αυτό που θυμάμαι από εκείνον τον εξαίρετο ψάλτη.
Σας παρακαλώ, πείτε μου ότι το πραγματικό του όνομα ήταν Τζανάκος και ότι ήσασταν εσείς...

ΥΓ Τον ψάλτη αυτό διαδέχτηκε (επί 23 χρόνια) ένας άλλος από την Πόλη ονόματι Άνατς, για τον οποίο, τί σύμπτωση, θα μπορούσα να πω ότι είναι ο εν ζωή φωνητικός σωσίας του Στανίτσα (τηρουμένων των αναλογιών).

-Οχι δεν έχω ψάλλει κατα Υμηττό μεριά.Η ψαλτική πορεία μου στην Αθήνα ειναι: 1974 Βλαχέρνα Αμφιάλης Λαμπαδάριος του φίλου μου Βασιλείου Θόδωρου.1976 Α ψάλτης Αγ.Σοφίας Πειραια.1978 Α ψάλτης Κοιμ.Θτκου Βούλας.1984 Αγ.Τριάδα Αμπλκηπων λαμπαδάριος του φίλου μου Φ.Κετσετζη.1987 Α ψάλτης Ι.Μ.Πετράκη.1992 Α ψάλτης Ευαγγελίστριας Ν.Ερυθραίας και από 2004 Αψάλτης Ι.Μητρ,Ναού Σπάρτης.Ισως έχει κάνει από εκεί ο μεγάλος μου αδελφός-τώρα είναι γύρω στα '70/Και είναι σοβαρός ψάλτης.Σε ευχαριστώ.Π.ΤΖ
 
Top